Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω πώς το βλέπω αυτό, πάντως λογικά θα έχει κρατήσει την τελευταία, την είδε και αυτός με τον οποίο μίλησα πριν λίγο.

Για την προηγούμενη δεν ξέρω, φαντάζομαι πως όχι, εξάλλου εκείνη του Μαρτίου δεν την είχα δώσει στο ΔΕΔΔΗΕ, μόνο στη ΔΕΗ.

Χαχαχα, μπαίνω τώρα να καταχωρήσω ένδειξη (και καλά) και βλέπω:

Τελευταία Ένδειξη Μετρητή:

60813

Τελευταία Ένδειξη Νυχτερινού Μετρητή:

19963

Ε τι άκρη να βγάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν ξέρω πώς το βλέπω αυτό, πάντως λογικά θα έχει κρατήσει την τελευταία, την είδε και αυτός με τον οποίο μίλησα πριν λίγο.

Για την προηγούμενη δεν ξέρω, φαντάζομαι πως όχι, εξάλλου εκείνη του Μαρτίου δεν την είχα δώσει στο ΔΕΔΔΗΕ, μόνο στη ΔΕΗ.

Χαχαχα, μπαίνω τώρα να καταχωρήσω ένδειξη (και καλά) και βλέπω:

Τελευταία Ένδειξη Μετρητή:

60813

Τελευταία Ένδειξη Νυχτερινού Μετρητή:

19963

Ε τι άκρη να βγάλεις;

Τα διάβασες τι σου εχω γράψει παραπάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τα διάβασες τι σου εχω γράψει παραπάνω.. 

Αυτό λες;

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτές τις ενδείξεις τις έχει περασει ο Δεδδηε; Φαίνονται μέσα;

Αν ναι, σου έγραψα την τελευταία ένδειξη που βγάζει το site του ΔΕΔΔΗΕ. Προφανώς αυτή είναι η τελευταία ένδειξη μετρημένη από εκείνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αυτό λες;

Αν ναι, σου έγραψα την τελευταία ένδειξη που βγάζει το site του ΔΕΔΔΗΕ. Προφανώς αυτή είναι η τελευταία ένδειξη μετρημένη από εκείνους.

Ναι.. Άλλες δεν έχουν περαστει ;;

Άρα αυτές που έδινες εσυ δεν έχουν περαστει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site του ΔΕΔΔΗΕ καταχώρησα μόνο την τελευταία, η οποία απ' ότι βλέπω δεν περάστηκε. Παρόλ' αυτά την είδε ο υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου. Μάλλον κάποιο συστημικό λάθος παίζει.

Αυτές που έδινα εγώ λογικά έχουν περαστεί στη ΔΕΗ, όχι στο ΔΕΔΔΗΕ.

Το θέμα τώρα είναι ότι με σκάλωσες με αυτό που είπες να μη δώσω τηλεφωνικά τις σημερινές ενδείξεις και ν' απευθυνθώ στο ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής μου. Πώς το κάνω αυτό; Πώς βλέπω πού ανήκω και γενικά πού ν' απευθυνθώ; Πάντως ο υπάλληλος του τηλεφωνικού κέντρου μου είπε να δώσω τις ενδείξεις και να εκδώσουν εκκαθαριστικό για όλη αυτή την περίοδο από πέρσι τον Ιούλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα 

Να ρωτήσω είμαι στο ΔΕΗ online με ΚΟΤ-Β το οποίο λήγει σε 4 ήμερες.

Πηρα τηλεφωνά στην εξυπηρέτηση  και μου προτείναν να παω στο myhome4all.

Εχω κατανάλωση 1900 kWh+900 kWh(νυχτερινο) σύνολο 2800 kWh το τετράμηνο 

Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικο παροχο με ΚΟΤ-Β η με συμφέρει να μείνω στην ΔΕΗ ?

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ditigab είπε

Έχετε να προτείνετε κάποιο εναλλακτικο παροχο με ΚΟΤ-Β η με συμφέρει να μείνω στην ΔΕΗ ?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59917021

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, phanispal said:

Λοιπόν βρήκα τις τελευταίες δύο ενδείξεις που έδωσα.

64.689/21.569 στις 7/9/2023

62.990/20.889 στις 7/3/2023

Δηλαδή έκαψα 1.699/680 = 2.379 στο εξάμηνο, άρα αναλογικά στο τετράμηνο είμαι εντός ΚΟΤ (με όριο 1.700 στο τετράμηνο βγαίνει 2.550 στο εξάμηνο).

Το θέμα είναι ποια διάολο ένδειξη χρησιμοποίησε ο ΔΕΔΔΗΕ για να εξάγει τις 700 κιλοβατώρες και να υποθέσει ότι τις έκαψα σε 29 μέρες.

Βασικά άκυρο, ξέχασα ότι στο ΚΟΤ δεν υπολογίζονται του νυχτερινού, οπότε εκεί κι αν είμαι πιο άνετος.

Το σύστημα του ΔΕΔΔΗΕ που δίνουμε εμείς ενδείξεις έχει βαρέσει διάλυση. Πχ παλιά υπήρχε σαφές παράθυρο καταχώρησης ενδείξεων εντός 5 ημερών (στη μέση του διμήνου) και άμεσα έστελναν την ένδειξη στους παρόχους. Τώρα όμως έχουν μονίμως ανοιχτή τη πλατφόρμα για καταχώρηση ένδειξης (είτε στο mydeddie είτε μέσω τηλεφώνου) αλλά την ένδειξη που θα δώσεις τη στέλνουν στο πάροχο στη μέση του διμήνου!

Παράδειγμα αν η μέση του διμήνου είναι στις 26/10 κι εσύ δώσεις σήμερα ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ θα στείλει στον πάροχο στις 26/10 τη τωρινή ένδειξη... κι ότι έκαψες από 27/9 - 26/10 θα προστεθεί στην επόμενη εκκαθάριση και προφανώς θα έχεις υπέρβαση.

Οπότε τσέκαρε το mydeddie app, στη καρτέλα ενδείξεις... αν όντως οι ενδείξεις που έδωσες απεστάλησαν τις σωστές ημερομηνίες ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Την ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ την έδωσα την ίδια ώρα/μέρα που με άφηνε να δώσω και στη ΔΕΗ και ήμουν εντός των ημερομηνιών.

Σε ποια περιοχη μενεις.. Δεν ξερεις την  περιοχη  του Δεδδηε.. 

Οταν ειναι αμετρητη η παροχη   πανω ενα μεγαλο  χρονικο διαστημα απο την καταμετρηση, δεν περναει στο συστημα του Δεδδηε.. Θα πρεπει να περασει ο Δεδδηε..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άγιο Δημήτριο.

Μίλησα πάλι με ΔΕΔΔΗΕ, το θέατρο του παραλόγου. Τώρα μου είπε μία ότι δε γίνεται να περάσουν την ένδειξη τηλεφωνικά όπως είπες κι εσύ, αυτή θα το προωθήσει και θα με καλέσουν από κάποιο γραφείο, δεν κατάλαβα για τι ακριβώς.

Μπορεί μου είπε να μου ζητήσουν φωτογραφία του μετρητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, phanispal είπε

Άγιο Δημήτριο.

Μίλησα πάλι με ΔΕΔΔΗΕ, το θέατρο του παραλόγου. Τώρα μου είπε μία ότι δε γίνεται να περάσουν την ένδειξη τηλεφωνικά όπως είπες κι εσύ, αυτή θα το προωθήσει και θα με καλέσουν από κάποιο γραφείο, δεν κατάλαβα για τι ακριβώς.

Μπορεί μου είπε να μου ζητήσουν φωτογραφία του μετρητή.

Ανήκεις στον Δεδδηε Καλλιθέας.. 

Στείλε ένα [email protected]

Μην περιμενεις να σε καλέσουν.. 

Απλά να ξέρεις ότι πανω απο ενα χρονο χωρίς  την καταμέτρηση του Δεδδηε  και μετά από επιστολή του Δεδδηε μπορεί να κοπεί το ρεύμα εξωτερικά.. Αν δεν υπάρχει ανταποκρισει για να μετρηθουν οι παροχες.. 

Αλλά ποτε είναι η επόμενη καταμέτρηση;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τελευταίο λογαριασμό λέει ότι η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 9/10, αλλά αυτή στο τηλέφωνο είπε ότι είναι το Νοέμβριο.

Και πάλι δε μπορώ να ξέρω ότι θα είναι κάποιος εδώ να ανοίξει, ούτε μπορώ να βάλω άτομο να περιμένει όλο το πρωί έως το μεσημέρι αν και πότε θα έρθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, phanispal είπε

Στον τελευταίο λογαριασμό λέει ότι η επόμενη καταμέτρηση είναι στις 9/10, αλλά αυτή στο τηλέφωνο είπε ότι είναι το Νοέμβριο.

Και πάλι δε μπορώ να ξέρω ότι θα είναι κάποιος εδώ να ανοίξει, ούτε μπορώ να βάλω άτομο να περιμένει όλο το πρωί έως το μεσημέρι αν και πότε θα έρθουν.

Ότι αναφέρει ο λογαριασμός.. Να περιμενεις κάποιος σίγουρα για την καταμέτρηση.. 08.00-14.00...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...