Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, στο ενημερωτικό υλικό στο site της πλατφόρμας του ΚΟΤ, αναφέρεται:

Σε περίπτωση αλλαγής της διεύθυνσης της κύριας κατοικίας του νοικοκυριού ο  δικαιούχος υποχρεούται να ανακαλέσει την εγκεκριμένη αίτησή του, ανεξάρτητα από το  αν έχει προβεί σε αλλαγή του δικαιούχου της παροχής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω του  προμηθευτή που τον εκπροσωπεί.

 

Κλασσικά, ασαφής - ημιτελής η διατύπωση. Τι να εννοεί; Ότι μετά την ανάκληση της εγκεκριμένης αίτησης, μπορεί να προχωρήσει σε εκ νέου αίτηση με το νέο αριθμό παροχής και διεύθυνση, ή όχι; Θέλω να πιστεύω το 1ο.

Μάλλον πρέπει να πάρω να ρωτήσω στο ΔΕΔΔΗΕ στο 11500.

Το κοινωνικό τιμολόγιο παίρνει στοιχεία από την φορολογική δήλωση.. Άρα αν είναι διαφορετικός ο αριθμός παροχής από αυτόν που έχει δηλωθεί.. 

 

Τηλέφωνο Δεδδηε  8004004000..Αυτο είναι.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα να γνωρίζω αν γίνεται να ενεργοποιήσω το ΚΟΤ Β' για περίπτωση αναπηρίας άνω των 67%.

Πληρούνται όλα τα εισοδηματικά κριτήρια στο Ε1 αλλά δεν γίνεται να υποβάλλω τροποποιητική καθώς η πιστοποίηση αναπηρίας είναι 2023 ενώ τα εισοδήματα του 2022.

Καταλαβαίνω ότι το ΗΔΙΚΑ αντλεί στοιχεία από το Ε1 αλλά έτσι οποιοδήποτε πάρει πιστοποίηση αναπηρίας στο τρέχον έτος και μετά το πέρας των φορολογικών δηλώσεων δεν γίνεται να παρει ΚΟΤ μέχρι το επόμενο ετος. Δεν έχει λογική ...

Υπαρχει άλλος τρόπος ή αναγκαστικά αναμένουμε δηλώσεις 2024 ώστε να μπει η αναπηρία στο Ε1 και μετά να κάνω αίτηση για ΚΟΤ?

Ευχαριστώ 

 

Επεξ/σία από kosmasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2023 στις 7:12 ΜΜ, GiOrGoSk21 είπε

Παιδιά να ρωτήσω.

Κάνοντας τώρα αίτηση για ΚΟΤ Β (η οποία θα εγκριθεί σίγουρα), αν αλλάξω πόλη/κατοικία σε μερικούς μήνες (και άρα αριθμό παροχής), θα μπορώ να κάνω κάτι ώστε να συνεχίσω να επωφελούμαι από το ΚΟΤ και στη νέα κατοικία; Γιατί θα χρειαστεί νέα αίτηση, ώστε να δηλωθεί ο νέος αριθμός παροχής....

To 2019 όταν μετακόμισα σε νέο σπίτι, με το που έγινε η αλλαγή παρόχης στο όνομά μου, υπέβαλα αίτηση για ΚΟΤ η όποια έγινε δεκτή. Εννοείται δεν ήταν δηλωμένη στο Ε1, αφού μόλις μετεγκαταστάθηκα.
(πριν δεν είχα ΚΟΤ επειδή η παροχή δεν ήταν στο όνομα μου αν και τη δήλωνα κανονικά στην εφορία)
άσχετο: ούτε στο όνομα του ιδιοκτήτη ήταν, αλλά σε προηγούμενο ιδιοκτήτη κι απλά δεν ήθελαν να πληρώσουν ηλεκτρολόγο.... ούτε δέχονταν να τον πληρώσω εγώ (ένας από τους λόγους που έφυγα)
Σύμφωνα με την εμπειρία μου, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kosmasgr είπε

Καλησπέρα. 

Θα ήθελα να γνωρίζω αν γίνεται να ενεργοποιήσω το ΚΟΤ Β' για περίπτωση αναπηρίας άνω των 67%.

Πληρούνται όλα τα εισοδηματικά κριτήρια στο Ε1 αλλά δεν γίνεται να υποβάλλω τροποποιητική καθώς η πιστοποίηση αναπηρίας είναι 2023 ενώ τα εισοδήματα του 2022.

Καταλαβαίνω ότι το ΗΔΙΚΑ αντλεί στοιχεία από το Ε1 αλλά έτσι οποιοδήποτε πάρει πιστοποίηση αναπηρίας στο τρέχον έτος και μετά το πέρας των φορολογικών δηλώσεων δεν γίνεται να παρει ΚΟΤ μέχρι το επόμενο ετος. Δεν έχει λογική ...

Υπαρχει άλλος τρόπος ή αναγκαστικά αναμένουμε δηλώσεις 2024 ώστε να μπει η αναπηρία στο Ε1 και μετά να κάνω αίτηση για ΚΟΤ?

Ευχαριστώ 

 

Καλημέρα.. Για ρώτησε κανέναν λογιστή.. Να ξεπεράσεις τον σκοπελο  του Ε1 γιατί από εκεί αντλεί στοιχεία για το κοινωνικό τιμολόγιο. Είναι σε διαφορετικά έτη.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Για ρώτησε κανέναν λογιστή.. Να ξεπεράσεις τον σκοπελο  του Ε1 γιατί από εκεί αντλεί στοιχεία για το κοινωνικό τιμολόγιο. Είναι σε διαφορετικά έτη.. 

Ο λογιστής μου είπε δοκίμασε τροποποιητική , την έκανα , την πήγα σήμερα ο  ίδιος για έλεγχο στην εφορία και την έσβησαν γιατί δε γίνεται να μπει στο προηγούμενο έτος. 

ΗΔΙΚΑ θα επρεπε να έχει ειδική επιλογή στην αναπηρία και να αντλεί από ΕΦΚΑ κλπ. Δηλαδή πιστοποιείσαι ανάπηρος 01/01/2023 , για πιο λόγο να μην μπορείς να λάβεις ΚΟΤ όλο το έτος.

Οπότε πάμε για 2024. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, GiOrGoSk21 said:

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, στο ενημερωτικό υλικό στο site της πλατφόρμας του ΚΟΤ, αναφέρεται:

Σε περίπτωση αλλαγής της διεύθυνσης της κύριας κατοικίας του νοικοκυριού ο  δικαιούχος υποχρεούται να ανακαλέσει την εγκεκριμένη αίτησή του, ανεξάρτητα από το  αν έχει προβεί σε αλλαγή του δικαιούχου της παροχής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω του  προμηθευτή που τον εκπροσωπεί.

 

Κλασσικά, ασαφής - ημιτελής η διατύπωση. Τι να εννοεί; Ότι μετά την ανάκληση της εγκεκριμένης αίτησης, μπορεί να προχωρήσει σε εκ νέου αίτηση με το νέο αριθμό παροχής και διεύθυνση, ή όχι; Θέλω να πιστεύω το 1ο.

Μάλλον πρέπει να πάρω να ρωτήσω στο ΔΕΔΔΗΕ στο 11500.

Εννοεί ότι δε πρέπει ο νέος ιδιοκτήτης  / ένοικος να λαμβάνει λογαριασμό με τα δικά σου στοιχεία και να επωφελείται του κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kosmasgr είπε

Ο λογιστής μου είπε δοκίμασε τροποποιητική , την έκανα , την πήγα σήμερα ο  ίδιος για έλεγχο στην εφορία και την έσβησαν γιατί δε γίνεται να μπει στο προηγούμενο έτος. 

ΗΔΙΚΑ θα επρεπε να έχει ειδική επιλογή στην αναπηρία και να αντλεί από ΕΦΚΑ κλπ. Δηλαδή πιστοποιείσαι ανάπηρος 01/01/2023 , για πιο λόγο να μην μπορείς να λάβεις ΚΟΤ όλο το έτος.

Οπότε πάμε για 2024. 

Έτσι είναι.. Το 2024...Όμως για το κοινωνικό τιμολόγιο για πας , αντλεί στοιχεία μόνο από την φορολογική δήλωση.. Θα πρέπει να αλλάξει το καθεστώς.. Για ζήτησε το.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά, πήρα στο 8004004000 αλλά το ανηψάκι μου που πήγε γυμνάσιο φέτος, πιο πολλά πρέπει να ξέρει από τον άνθρωπο με τον οποίο μίλησα. Συγκεκριμένα, μου απαντούσε σε φάση:

"Ναι, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, νομίζω θα τη δεχτεί την αίτηση (για το νέο σπίτι)..."

Μετά από λίγο που επέμεινα να τον ξαναρωτάω: "...δε θα υπάρξει πρόβλημα που η νέα κατοικία (και η νέα παροχή) δεν υπάρχει στο Ε1;" απαντούσε: "...Χμ κοιτάξτε, ίσως τότε δεν γίνει δεκτή..."

 

Δηλαδή αύριο μπορεί να βρέξει, αλλά μπορεί και να μη βρέξει.

Anyway με παρέπεμψε να ρωτήσω στο τηλ του ΗΔΙΚΑ, το οποίο όμως δεν είναι για πληροφορίες αλλά μόνο για αναφορές λαθών, σφάλματα κλπ. Αυτά τα ωραία, προχωράμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Ενημερωτικά, πήρα στο 8004004000 αλλά το ανηψάκι μου που πήγε γυμνάσιο φέτος, πιο πολλά πρέπει να ξέρει από τον άνθρωπο με τον οποίο μίλησα. Συγκεκριμένα, μου απαντούσε σε φάση:

"Ναι, λογικά δε θα έχεις πρόβλημα, νομίζω θα τη δεχτεί την αίτηση (για το νέο σπίτι)..."

Μετά από λίγο που επέμεινα να τον ξαναρωτάω: "...δε θα υπάρξει πρόβλημα που η νέα κατοικία (και η νέα παροχή) δεν υπάρχει στο Ε1;" απαντούσε: "...Χμ κοιτάξτε, ίσως τότε δεν γίνει δεκτή..."

 

Δηλαδή αύριο μπορεί να βρέξει, αλλά μπορεί και να μη βρέξει.

συνήθως κράζω το ΔΕΔΔΗΕ ,αλλά εννοείται δεν είναι αρμόδιος και κακώς σου είπε ότι σου είπε , έπρεπε απλά να πει δε γνωρίζω και τέλος :)

3 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Anyway με παρέπεμψε να ρωτήσω στο τηλ του ΗΔΙΚΑ, το οποίο όμως δεν είναι για πληροφορίες αλλά μόνο για αναφορές λαθών, σφάλματα κλπ. Αυτά τα ωραία, προχωράμε.

σίγουρα καλύτερα εκεί

πάντως όσο θυμάμαι , ο ΗΔΙΚΑ βλέπει προηγούμενα στοιχεία , οπότε πάει ένα χρόνο πίσω , αλλά ρώτα το λογιστή σου τι θα παίξει με διορθωτική όταν αλλάξεις σπίτι και πότε (και αν) ο ΗΔΙΚΑ θα τραβήξει τα νέα στοιχεία

Αν έχεις νέα απο ΗΔΙΚΑ εννοείται ενημερώνεις εδώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, korakios είπε

οπότε πάει ένα χρόνο πίσω

_Στο εισόδημα ΝΑΙ, αλλά όχι στην παροχή.
Στην περίπτωσή μου, δεν πήγε ένα χρόνο πίσω. ''Είδε'' την παροχή από το νέο συμβόλαιο ενοικίου κι εγκρίθηκε κανονικά. Αν γινόταν έτσι (ένα χρόνο πίσω) όποιος μετακομίζει θα πρέπει να περιμένει 1-2 χρόνια... (δεν έχει λογική) 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πέρυσι απενταχθηκα από το κοτ λόγω υπέρβασης αντικειμενικών αξιών που αυξήθηκαν ενώ ήμουν δικαιούχος 4 χρόνια.Ειχαν πει ότι θα το διορθώσουν γιατί πολλοί βγήκαν εκτός κοτ.Διορθωθηκε τίποτα ή παραμύθια έλεγαν πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά, και πώς θα αποδεικνύεται στο ΚΟΤ Γ ότι ο άλλος έκαψε ρεύμα για να ζεσταθεί π.χ. με κλιματιστικά;

Και στην τέταρτη κατηγορία, πόσοι έχουν 4+ παιδιά πλέον; Εδώ με το ζόρι κάνουν >1.

Για τις ισχύουσες κατηγορίες δε βλέπω καμια αλλαγή πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kosmasgr Δυστυχώς το ΗΔΙΚΑ για το ΚΟΤ-Β τραβάει τα στοιχεία της φορολογικής δήλωσης, δηλαδή τα περσινά στοιχεία χωρίς την αναπηρία.

Μόνο το ΚΟΤ-Α βλέπει τη τρέχουσα κατάσταση, αν κάνεις επικαιροποίηση στον ΟΠΕΚΑ (αν είσαι δικαιούχος ΚΕΑ)

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...