Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GiOrGoSk21 είπε

Παιδιά να ρωτήσω.

Κάνοντας τώρα αίτηση για ΚΟΤ Β (η οποία θα εγκριθεί σίγουρα), αν αλλάξω πόλη/κατοικία σε μερικούς μήνες (και άρα αριθμό παροχής), θα μπορώ να κάνω κάτι ώστε να συνεχίσω να επωφελούμαι από το ΚΟΤ και στη νέα κατοικία; Γιατί θα χρειαστεί νέα αίτηση, ώστε να δηλωθεί ο νέος αριθμός παροχής....

Θα πρέπει να ταιριάζει ο αριθμός παροχής με αυτόν που έχει δηλωθεί στην εφορία στην δήλωση εισοδήματος.. Από εκεί τραβάει στοιχεία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν εγκριθεί η αίτηση για ΚΟΤ-Β, υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν όντως θα τιμολογηθούμε έτσι την επόμενη φορά, δηλαδή ότι όλα καλά και με τον πάροχο; Μπήκα στο dashboard της πράσινης, δεν βλέπω καμία αλλαγή. Και ειδικά αυτή δεν την εμπιστεύομαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν εγκριθεί η αίτηση για ΚΟΤ-Β, υπάρχει τρόπος να ελέγξουμε αν όντως θα τιμολογηθούμε έτσι την επόμενη φορά, δηλαδή ότι όλα καλά και με τον πάροχο; Μπήκα στο dashboard της πράσινης, δεν βλέπω καμία αλλαγή. Και ειδικά αυτή δεν την εμπιστεύομαι καθόλου.

Τηλέφωνο στον Δεδδηε αν έχει εγκριθεί και πότε έγινε αυτό; 

8004004000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος μπορουμε να κανουμε αιτηση για ΚΟΤ-Β;εχουν ξεκινησει οι αιτησεις για φετος και μεχρι ποτε ειναι αν γνωριζετε;...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, czarjuly είπε

Θα ηθελα να ρωτησω εαν ξερει καποιος μπορουμε να κανουμε αιτηση για ΚΟΤ-Β;εχουν ξεκινησει οι αιτησεις για φετος και μεχρι ποτε ειναι αν γνωριζετε;...ευχαριστω

Έχουν ξεκινήσει και θα είναι μέχρι 31 Οκτωβρίου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Τηλέφωνο στον Δεδδηε αν έχει εγκριθεί και πότε έγινε αυτό; 

8004004000

Έχει εγκριθεί η αίτηση, το βλέπω στην πλατφόρμα αυτό. Αυτό που δεν βλέπω είναι κάποια αλλαγή στο online της ελπέντισον, ότι υπάρχει ΚΟΤ. Πώς βεβαιώνομαι ότι όντως έτσι θα χρεώνει ο πάροχος; Λογικά γίνεται αυτόματα αλλά ειδικά με την ελπέντισον θέλει προσοχή στα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikos010101 είπε

Εγώ μέχρι αρχές Απριλίου ήμουν φιλοξενούμενος. Τον Απρίλιο όμως που έκανα την φορολογική δήλωση άλλαξε σε δωρεάν παροχή. Πότε θα μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ;

Προς το παρόν δε με αφήνει επειδή βλέπει την παλιά δήλωση. 

 

 

 Αν μέχρι τον Απρίλιο του 2023 δηλώνεις φιλοξενούμενος θα μπεις στο ΚΟΤ με την φορολογική δήλωση που θα κάνεις τον Απρίλιο του 2025. 

Αυτό γιατί για το φετινό ΚΟΤ αντλούνται τα στοιχεία για την περίοδο 1/1/2022-31/12/2022. Αν σε αυτή την περίοδο ήσουν φιλοξενούμενος είσαι εκτός ΚΟΤ για φέτος. Το ίδιο πιθανότητα θα είσαι και του χρόνου γιατί το σύστημα θα τραβήξει ότι κάποιους μήνες του 2023 ήσουν φιλοξενούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω εκεί που λέει πραγματικό εισόδημα ( για ΚΟΤ-Β) και σε παρένθεση φορολογητέο τι ακριβώς εννοεί? Π.χ εγώ είμαι αυτοαπασχολουμενος με μπλοκακι, και φορολογουμαι στο.εισοδημα.που.προκυπτει αν αφαιρέσω από το εισόδημα που λαμβάνω το σύνολο των ασφαλιστικών μου εισφορών που καταβάλλω στον Εφκα τον χρόνο. Αυτοί λαμβάνουν υπόψιν το αρχικό εισόδημα.που λαμβάνω ή αυτό που προκύπτει μετά την αφαίρεση του ποσού των ασφαλιστικών εισφορών για το οποίο και φορολογουμε. Ευχαριστώ 

 

Οι δικαιούχοι της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. Β πρέπει να πληρούν τα παρακάτω κριτήρια:

----------------------------

αα) Να έχουν οι ίδιοι και τα μέλη του νοικοκυριού τους, με βάση τους ορισμούς του άρθρου 2 της Γ.Δ.5 οικ.2961-10/24.1.2017 απόφασης «Καθορισμός των όρων και των προϋποθέσεων εφαρμογής του προγράμματος Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης», ετήσιο συνολικό πραγματικό (φορολογητέο, αυτοτελώς φορολογούμενο ή ειδικώς φορολογούμενο ή απαλλασσόμενο φόρου) ή τεκμαρτό εισόδημα, όπως αυτό προκύπτει από τις τελευταίες εκκαθαρισμένες δηλώσεις φόρου εισοδήματος των μελών του νοικοκυριού για τις οποίες έχει λήξει η οριζόμενη από τις κείμενες διατάξεις ή η παραταθείσα με οποιονδήποτε τρόπο προθεσμία υποβολής, έως τα όρια του παρακάτω πίνακα:

Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα μέλη και ένα ανήλικο μέλος ή μονογονεϊκή οικογένεια με δύο ανήλικα μέλη

15.750 ε

Ευρώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, takoulou είπε

Θα πρέπει να ταιριάζει ο αριθμός παροχής με αυτόν που έχει δηλωθεί στην εφορία στην δήλωση εισοδήματος.. Από εκεί τραβάει στοιχεία.. 

Καταρχήν, το σπίτι που μένω τόσα χρόνια με το συγκεκριμένο αριθμό παροχής είναι αυτά που έχω δηλωμένα στη φορολογική μου. Ωστόσο, στην αίτηση για το ΚΟΤ, εσύ γράφεις τον αριθμό παροχής, δεν το τραβάει το σύστημα από τη φορολογική σου. Γίνεται εκ των υστέρων διασταύρωση από αυτούς; Δε ξέρω. Αλλά anyway, δεν είναι εκεί το θέμα μου.

Εγώ ρώτησα: αν π.χ. τον ερχόμενο Δεκέμβριο φύγω από το σπίτι αυτό και πάω να μείνω αλλού, θα μπορώ στο νέο σπίτι να συνεχίσω να παίρνω το ΚΟΤ Β; Θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση δηλαδή με τον νέο αριθμό παροχής (αυτόν του νέου σπιτιού), ώστε συνεχίσω να έχω την έκπτωση του ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καταρχήν, το σπίτι που μένω τόσα χρόνια με το συγκεκριμένο αριθμό παροχής είναι αυτά που έχω δηλωμένα στη φορολογική μου. Ωστόσο, στην αίτηση για το ΚΟΤ, εσύ γράφεις τον αριθμό παροχής, δεν το τραβάει το σύστημα από τη φορολογική σου. Γίνεται εκ των υστέρων διασταύρωση από αυτούς; Δε ξέρω. Αλλά anyway, δεν είναι εκεί το θέμα μου.

Εγώ ρώτησα: αν π.χ. τον ερχόμενο Δεκέμβριο φύγω από το σπίτι αυτό και πάω να μείνω αλλού, θα μπορώ στο νέο σπίτι να συνεχίσω να παίρνω το ΚΟΤ Β; Θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση δηλαδή με τον νέο αριθμό παροχής (αυτόν του νέου σπιτιού), ώστε συνεχίσω να έχω την έκπτωση του ΚΟΤ;

Δεν θα μπορείς... Θα πρέπει ο αριθμός παροχής να είναι ίδιος  με την δήλωση που έχεις κάνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καταρχήν, το σπίτι που μένω τόσα χρόνια με το συγκεκριμένο αριθμό παροχής είναι αυτά που έχω δηλωμένα στη φορολογική μου. Ωστόσο, στην αίτηση για το ΚΟΤ, εσύ γράφεις τον αριθμό παροχής, δεν το τραβάει το σύστημα από τη φορολογική σου. Γίνεται εκ των υστέρων διασταύρωση από αυτούς; Δε ξέρω. Αλλά anyway, δεν είναι εκεί το θέμα μου.

Εγώ ρώτησα: αν π.χ. τον ερχόμενο Δεκέμβριο φύγω από το σπίτι αυτό και πάω να μείνω αλλού, θα μπορώ στο νέο σπίτι να συνεχίσω να παίρνω το ΚΟΤ Β; Θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση δηλαδή με τον νέο αριθμό παροχής (αυτόν του νέου σπιτιού), ώστε συνεχίσω να έχω την έκπτωση του ΚΟΤ;

Εγώ θεωρώ ότι θα κάνεις νέα αίτηση και θα εγκριθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GiOrGoSk21 said:

Εγώ ρώτησα: αν π.χ. τον ερχόμενο Δεκέμβριο φύγω από το σπίτι αυτό και πάω να μείνω αλλού, θα μπορώ στο νέο σπίτι να συνεχίσω να παίρνω το ΚΟΤ Β; Θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση δηλαδή με τον νέο αριθμό παροχής (αυτόν του νέου σπιτιού), ώστε συνεχίσω να έχω την έκπτωση του ΚΟΤ;

Νομίζω ότι το ΗΔΙΚΑ θα διασταυρώσει τον αριθμό παροχής ρεύματος της τρέχουσας φορολογικής δήλωσης (1η κατοικία ή μισθωτήριο) δηλαδή το σπίτι που μένεις τώρα. Με επιφύλαξη, ρώτα λογιστή για σιγουριά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Καταρχήν, το σπίτι που μένω τόσα χρόνια με το συγκεκριμένο αριθμό παροχής είναι αυτά που έχω δηλωμένα στη φορολογική μου. Ωστόσο, στην αίτηση για το ΚΟΤ, εσύ γράφεις τον αριθμό παροχής, δεν το τραβάει το σύστημα από τη φορολογική σου. Γίνεται εκ των υστέρων διασταύρωση από αυτούς; Δε ξέρω. Αλλά anyway, δεν είναι εκεί το θέμα μου.

Εγώ ρώτησα: αν π.χ. τον ερχόμενο Δεκέμβριο φύγω από το σπίτι αυτό και πάω να μείνω αλλού, θα μπορώ στο νέο σπίτι να συνεχίσω να παίρνω το ΚΟΤ Β; Θα μπορώ να κάνω νέα αίτηση δηλαδή με τον νέο αριθμό παροχής (αυτόν του νέου σπιτιού), ώστε συνεχίσω να έχω την έκπτωση του ΚΟΤ;

 

Εδω....

https://www.odigostoupoliti.eu/anoikse-platforma-aitiseon-gia-to-koinoniko-timologio-kot-2023/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω, στο ενημερωτικό υλικό στο site της πλατφόρμας του ΚΟΤ, αναφέρεται:

Σε περίπτωση αλλαγής της διεύθυνσης της κύριας κατοικίας του νοικοκυριού ο  δικαιούχος υποχρεούται να ανακαλέσει την εγκεκριμένη αίτησή του, ανεξάρτητα από το  αν έχει προβεί σε αλλαγή του δικαιούχου της παροχής ηλεκτρικής ενέργειας μέσω του  προμηθευτή που τον εκπροσωπεί.

 

Κλασσικά, ασαφής - ημιτελής η διατύπωση. Τι να εννοεί; Ότι μετά την ανάκληση της εγκεκριμένης αίτησης, μπορεί να προχωρήσει σε εκ νέου αίτηση με το νέο αριθμό παροχής και διεύθυνση, ή όχι; Θέλω να πιστεύω το 1ο.

Μάλλον πρέπει να πάρω να ρωτήσω στο ΔΕΔΔΗΕ στο 11500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...