Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θυμίστε μου λίγο, οι 1700 KWh αφορούν κατανάλωση τι διάρκειας;

Πρόσφατα βγήκε ο τελευταίος εκκαθαριστικός με τα εξής νούμερα:

Screenshot 2023-09-15 at 12.27.47.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ μέχρι αρχές Απριλίου ήμουν φιλοξενούμενος. Τον Απρίλιο όμως που έκανα την φορολογική δήλωση άλλαξε σε δωρεάν παροχή. Πότε θα μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ;

Προς το παρόν δε με αφήνει επειδή βλέπει την παλιά δήλωση. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

Εγώ μέχρι αρχές Απριλίου ήμουν φιλοξενούμενος. Τον Απρίλιο όμως που έκανα την φορολογική δήλωση άλλαξε σε δωρεάν παροχή. Πότε θα μπορώ να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ;

Προς το παρόν δε με αφήνει επειδή βλέπει την παλιά δήλωση. 

 

 

Ποια δήλωση βλέπει και δεν σε αφήνει;

Πέρσι που ήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περσινή δήλωση ήμουν φιλοξενούμενος στο σπίτι του πατέρα μου. Από τον Απρίλιο και μετά μένω μόνος με δωρεάν παροχή. Όμως όταν πάω να κάνω αίτηση μου γράφει ότι είμαι μέλος νοικοκυριού. Δηλαδή φιλοξενούμενος και δε με αφήνει να προχωρήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Παίδες θυμίστε μου λίγο, οι 1700 KWh αφορούν κατανάλωση τι διάρκειας;

που τις είδες τις 1700 ?

τη διάρκεια τη γράφει στο λογαριασμό σου (περίοδος κατανάλωσης)

τώρα αν κάνω το μάντη μήπως εννοείς έχεις 1700 όριο και αυτό είναι ανα τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos010101 είπε

Στην περσινή δήλωση ήμουν φιλοξενούμενος στο σπίτι του πατέρα μου. Από τον Απρίλιο και μετά μένω μόνος με δωρεάν παροχή. Όμως όταν πάω να κάνω αίτηση μου γράφει ότι είμαι μέλος νοικοκυριού. Δηλαδή φιλοξενούμενος και δε με αφήνει να προχωρήσω 

Τι εννοείς δωρεάν παροχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, takoulou είπε

Τι εννοείς δωρεάν παροχή;

Συγνώμη. Ήθελα να πω δωρεάν παραχώρηση κατοικίας 

Επεξ/σία από nikos010101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

Συγνώμη. Ήθελα να πω δωρεάν παραχώρηση κατοικίας 

Την παροχη του ρευματος την εχεις παρει στο ονομα σου;; Εγινε αλλαγη ονοματος απο τον πατερα σου σε εσενα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Την παροχη του ρευματος την εχεις παρει στο ονομα σου;; Εγινε αλλαγη ονοματος απο τον πατερα σου σε εσενα..

Ναι έγινε. Την Δευτέρα έκανα αίτηση μέσω του econtract της ΔΕΗ. Κ χθές μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου που έγραφε ότι ολοκληρώθηκε το αίτημα για την παροχή. 

Κανονικά δε θα έπρεπε το σύστημα να τραβάει στοιχεία από τις φετινές δηλώσεις που κάναμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

Ναι έγινε. Την Δευτέρα έκανα αίτηση μέσω του econtract της ΔΕΗ. Κ χθές μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου που έγραφε ότι ολοκληρώθηκε το αίτημα για την παροχή. 

Κανονικά δε θα έπρεπε το σύστημα να τραβάει στοιχεία από τις φετινές δηλώσεις που κάναμε;

Για πάρε τηλέφωνο στον Δεδδηε να δεις αν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή του ονόματος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nikos010101 είπε

Ναι έγινε. Την Δευτέρα έκανα αίτηση μέσω του econtract της ΔΕΗ. Κ χθές μου ήρθε μήνυμα στο κινητό μου που έγραφε ότι ολοκληρώθηκε το αίτημα για την παροχή. 

Κανονικά δε θα έπρεπε το σύστημα να τραβάει στοιχεία από τις φετινές δηλώσεις που κάναμε;

Είναι πολύ νωρίς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεπεράσουμε τις κιλοβατώρες που μας αναλογούν στο κοτ, πχ 1600 και έχουμε 1700 στο τετράμηνο, χρεωνόμαστε μόνο τις έξτρα 100 χωρίς την έκπτωση, ή χάνουμε την έκπτωση και απο τις υπόλοιπες 1600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 

Το Κ.Ο.Τ. εφαρμόζεται για το τμήμα της τετραμηνιαίας κατανάλωσης μέχρι το όριο κατανάλωσης εφόσον:

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο

β) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

 

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Οπότε παίζει ρόλο τι καις όλο το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dim_papp είπε

Αν ξεπεράσουμε τις κιλοβατώρες που μας αναλογούν στο κοτ, πχ 1600 και έχουμε 1700 στο τετράμηνο, χρεωνόμαστε μόνο τις έξτρα 100 χωρίς την έκπτωση, ή χάνουμε την έκπτωση και απο τις υπόλοιπες 1600?

βάλε νυχτερινό αν παίζεις στα όρια μιας και για το όριο μετρά το ημερήσιο μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω.

Κάνοντας τώρα αίτηση για ΚΟΤ Β (η οποία θα εγκριθεί σίγουρα), αν αλλάξω πόλη/κατοικία σε μερικούς μήνες (και άρα αριθμό παροχής), θα μπορώ να κάνω κάτι ώστε να συνεχίσω να επωφελούμαι από το ΚΟΤ και στη νέα κατοικία; Γιατί θα χρειαστεί νέα αίτηση, ώστε να δηλωθεί ο νέος αριθμός παροχής....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...