Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, foul said:

Συνοψίζοντας: δεν χρειάζεται νέα αίτηση ΚΟΤ σε αλλαγή παρόχου.
 

Τέλεια, θα το διαπιστώσω κι εγώ μεθαύριο.

Το αίτημα εκπροσώπησης του ΗΡΩΝ εστάλη στον ΔΕΔΔΗΕ τη Πέμπτη μετά τις 15:00, δε πρόλαβαν να το διεκπαιρεώσουν.

Χτες Παρασκευή εγκρίθηκε το αίτημα εκπροσώπησης (τελευταία μέρα εκπροσώπησης απ'τ ΔΕΗ).

Από σήμερα είμαι ΗΡΩΝ, όμως η αλλαγή δε φαίνεται ακόμα συστεμικά. Τη Δευτέρα θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής και θα λάβουν ενημέρωση η πάροχοι, αλλά η αλλαγή θα ισχύει από σήμερα.

Με τα παλιά δεδομένα που χρειαζόταν νέα αίτηση ΚΟΤ, θα έχανα 2 μέρες ΚΟΤ.

Αν ισχύει η νέα μέθοδος όπου το ΗΔΙΚΑ αντιλαμβάνεται την αλλαγή αυτόματα χωρίς νέα αίτηση., τότε δε θα χάσω ούτε μια μέρα.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλημέρα,

είναι φυσιολογικό σε σύμβαση με ΚΟΤ ορίου 1900 ΚWH, Γ1Ν με χρέωση ημερήσιας κατανάλωσης 0,096 ευρώ/ΚWH, και νυκτερινής 0,076 ευρώ/ΚWH (ναι το παλιό ΔΕΗ MyHome Online), όπου ποτέ δεν έχω υπερβεί τα 1900 ΚWH ούτε σαν ημερήσια κατανάλωση, ούτε σαν αθροιστική κατανάλωση ημέρας και νύχτας, να με χρεώνει η ΔΕΗ όλες τις ΚWH με 0,096;

 

image.png.6a2b77e76b5c8e34b8b29158ce0d7a61.png

image.png.c6febca61681167f694e3fe51db637cb.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nikolinoss είπε

Kαλημέρα,

είναι φυσιολογικό σε σύμβαση με ΚΟΤ ορίου 1900 ΚWH, Γ1Ν με χρέωση ημερήσιας κατανάλωσης 0,096 ευρώ/ΚWH, και νυκτερινής 0,076 ευρώ/ΚWH (ναι το παλιό ΔΕΗ MyHome Online), όπου ποτέ δεν έχω υπερβεί τα 1900 ΚWH ούτε σαν ημερήσια κατανάλωση, ούτε σαν αθροιστική κατανάλωση ημέρας και νύχτας, να με χρεώνει η ΔΕΗ όλες τις ΚWH με 0,096;

 

image.png.6a2b77e76b5c8e34b8b29158ce0d7a61.png

image.png.c6febca61681167f694e3fe51db637cb.png

 

 

ναι , όλες τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

το νυχτερινό βοηθά για να μη ξεπεράσεις το όριο μιας και δε μετράν αυτές στο όριο

πάντα έτσι ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

ναι , όλες τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

το νυχτερινό βοηθά για να μη ξεπεράσεις το όριο μιας και δε μετράν αυτές στο όριο

πάντα έτσι ήταν

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/08/2023 at 00:00, foul said:

Ισχύει αν κρίνω από το λογαριασμό που πόσταρα. 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59891631
Η αίτηση έγινε μεν με ακύρωση της προηγούμενης, αλλά -πολύ αργότερα- μετά  από την αλλαγή παρόχου (επειδή δεν δεχόταν τότε ΚΟΤ το simple). Στο λογαριασμό όμως, έχει συμπεριλάβει όλη τη χρονική περίοδο με ΚΟΤ.
Κοιτάω τώρα και την ακυρωμένη αίτηση και ναι: γράφει την νέα παροχή (που σημαίνει είχε διορθωθεί αυτόματα, άρα η παροχή παρέμεινε σε καθεστώς ΚΟΤ κι ας μην είχε γίνει νέα αίτηση).  
Παραύτα και με την ακύρωση/νέα αίτηση δεν χάθηκε κάτι.
Συνοψίζοντας: δεν χρειάζεται νέα αίτηση ΚΟΤ σε αλλαγή παρόχου.
 

Κάνω tag και στον @Maurikycli που πάτησε like στην ανάρτηση σου, μη τυχόν και την πατήσει μελλοντικά.

Λοιπόν... η αλλαγή παρόχου σε μένα έγινε Παρασκευή 3/8 (τελευταία μέρα εκπροσώπησης ΔΕΗ), Σάββατο 4/8 είναι 1η μέρα εκπροσώπησης ΗΡΩΝ. Τρίτη 8/8 εμφανίστηκαν οι ενδείξεις στο myDeddie (με ημερομηνία 3/8), Τετάρτη 9/8 φάνηκε η αλλαγή του νέου αριθμού παροχής στη σελίδα ΥΔΕ.

Τη Τρίτη είχα πάρει τηλέφωνο στο ΗΔΙΚΑ, το σήκωσε μια ευγενική κυριούλα... με καθυσήχασε ότι δε χρειάζεται νέα αίτηση ΚΟΤ στην αλλαγή παρόχου, διότι αυτή την ενημέρωση έχουν.

Μπαίνω σήμερα λοιπόν στην ενεργή αίτηση του ΗΔΙΚΑ κι ακόμα δεν είχε αλλάξει αυτόματα ο αριθμός παροχής από 04 σε 05. Μ'έπιασαν διαόλια και σκέφτηκα πως αντί να το κωλοβαρέσω και να τραβάω τα μαλλιά μου τέλος του μήνα που θα βγει έναντι, καλύτερα να κάνω αυτό που ξέρω.

Ακυρώνω λοιπόν την αίτηση και κάνω καινούργια, με αριθμό παροχής 05. Εγκρίθηκε εννοείται. Τσεκάρω και τη προηγούμενη που μόλις ακύρωσα και γύρισε κι αυτή σε 05.

Συνεπώς όταν ακυρώνουμε την αίτηση και κάνουμε καινούργια, είμαστε 100% σίγουροι ότι γυρνάει το ψηφίο και στη παλιά. Ίσως γι'αυτό και σε σένα να βγήκε λογαριασμός με ΚΟΤ για όλο το διάστημα εκπροσώπησης.

Άμα δε κάνουμε νέα αίτηση, κάνουμε το σταυρό μας να έχει ενημερωθεί ο νέος πάροχος με κάποιο μαγικό τρόπο πως υπάρχει ενεργή αίτηση ΚΟΤ.

Δηλαδή αν δε το δω με τα μάτια μου από κάποιο συμφορουμήτη... είτε να αλλάζει αυτόματα το ψηφίο σε ενεργή αίτηση χωρίς καμία ενέργεια, είτε να βγαίνει λογαριασμός με ΚΟΤ απ'το νέο πάροχο ενώ το ΗΔΙΚΑ αναγράφει ακόμα το παλιό ψηφίο... τότε κρατάω μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2023 στις 12:10 ΜΜ, ekrepali είπε

Άμα δε κάνουμε νέα αίτηση, κάνουμε το σταυρό μας να έχει ενημερωθεί ο νέος πάροχος με κάποιο μαγικό τρόπο πως υπάρχει ενεργή αίτηση ΚΟΤ.

Η μόνη αξιόπιστη επαλήθευση θα υπάρξει στην περίπτωση που κάποιος
-λαμβάνοντας το προφανέστατο ρίσκο- δε κάνει νέα αίτηση με την αλλαγή παρόχου.
Σαφώς και  δεν το συνιστώ σε κανέναν, αν όμως κάποιος φίλος το κάνει από παράλειψη, άγνοια, περιέργεια κλπ, ας μας ενημερώσει παρακαλώ, για το αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 08/08/2023 at 15:47, korakios said:

ναι , όλες τιμολογούνται σαν ημερήσιες μέχρι το όριο

το νυχτερινό βοηθά για να μη ξεπεράσεις το όριο μιας και δε μετράν αυτές στο όριο

πάντα έτσι ήταν

αυτα δηλαδη ειναι κανονικα τιμολογημενα ?

Spoiler

1482023101055.jpg.26526bb78f9219f166a058d367746011.jpg1482023101128.jpg.e4c1c1d9c0d47c8080a4c472303e9ef0.jpg1482023101141.jpg.505094ef24f0ae4341577a645e7be3d9.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, Specs said:

αυτα δηλαδη ειναι κανονικα τιμολογημενα ?

 

Αφήνω εδώ κι αυτό το link, να διαβάσεις αν έχεις χρόνο. https://www.e-nomothesia.gr/energeia/upourgike-apophase-upen-uprg-892-152-2018.html

Το ζουμί είναι η πρόταση κάτω απ'το πινακάκι που λέει "Η παραπάνω έκπτωση εφαρμόζεται στη χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή ηλεκτρικής ενέργειας".

Και μετά η προτελευταία πρόταση στο Άρθρο 1:

"Για την εφαρμογή της έκπτωσης του Κ.Ο.Τ. επί της νυχτερινής κατανάλωσης, σύμφωνα με τα παραπάνω, ως χρέωση προμήθειας ηλεκτρικής ενέργειας λογίζεται η χρέωση προμήθειας για την κατανάλωση ημέρας του προμηθευτή."

Συνεπώς μόνο η υπερβάλλουσα κατανάλωση τιμολογείται με χρέωση νυχτερινού.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, korakios said:

ναι , αν δεν είχες νυχτερινό θα έχανες την έκπτωση ΚΟΤ στους 2 τελυταίους

Θα κανω τις προβες μου στο εξελ σου , μιας και ειμαι οπτικος τυπος ,

αν και οπως παει με τις νεες τιμες στις Ρυθμιζομενες Χρεωσεις , θα παιζεται εκει νομιζω το κυριως κοστος οσονουπω!

εδιτ : @korakios εχεις υπολογισει και αυτα να υποθεσω ε ? 😁

Spoiler

Εάν υπάρχει υπέρβαση των τετραμηνιαίων αυτών ορίων κατανάλωσης τότε:

αα) για υπέρβαση άνω του 10%, και εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση, βάσει καταμετρημένων ενδείξεων, υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε δικαιούχο, δεν εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για το συγκεκριμένο τετράμηνο,

ββ) για υπέρβαση άνω του 10%, εφόσον η μέση τετραμηνιαία κατανάλωση σε ετήσια κυλιόμενη βάση δεν υπερβαίνει τα όρια κατανάλωσης που προβλέπονται για κάθε διακούχο ή για υπέρβαση έως 10% εφαρμόζεται το Κ.Ο.Τ. για την κατανάλωση εντός των οριζόμενων ορίων και το ισχύον οικιακό τιμολόγιο του Προμηθευτή για την υπερβάλλουσα κατανάλωση με τις κλίμακες της συνολικής κατανάλωσης.

 

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα, μετακομίζω με την κοπέλα μου σε άλλο σπίτι και έχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με το Κ.Ο.Τ. 
Προς το παρόν στο διαμέρισμα που κατοικούμε ο λογαριασμός ΔΕΗ είναι σε συγγενικό πρόσωπο οπότε δεν είχαμε ασχοληθεί ποτέ με Κ.Ο.Τ. Πλέον στο καινούριο διαμέρισμα αποφασίσαμε να πάμε στον ΗΡΩΝ για ηλ. ρεύμα + αέριο.
Το συμβόλαιο ενοικίου του σπιτιού αν γίνει εξ ημισείας σε εμένα και στην κοπέλα μου, ενώ η αίτηση στον ΗΡΩΝ στο όνομα (ΑΦΜ) της κοπέλας μου που έχει χαμηλότερη φορ. δήλωση και δικαιούται το Κ.Ο.Τ. θα έχουμε πρόβλημα στην έγκριση του;
Δηλαδή η ερώτηση μου είναι εάν η ΗΔΙΚΑ κατά την αίτηση του Κ.Ο.Τ. "βλέπει" και τους 2 που είναι στο συμβόλαιο του σπιτιού ή δεν έχει καμία σχέση και "βλέπει" μόνο το ΑΦΜ του αιτών (και κατά συνέπεια τη χαμηλότερη φορ. δήλωση εντός του ορίου);
Επίσης,  αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει πως γίνεται η διαδικασία; Δηλαδή πρώτα κάνουμε αίτηση στον ΗΡΩΝ και αφού πάρουμε συμβόλαιο στα χέρια μας κάνουμε την αίτηση για Κ.Ο.Τ.;
Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ManasG said:

1) Δηλαδή η ερώτηση μου είναι εάν η ΗΔΙΚΑ κατά την αίτηση του Κ.Ο.Τ. "βλέπει" και τους 2 που είναι στο συμβόλαιο του σπιτιού ή δεν έχει καμία σχέση και "βλέπει" μόνο το ΑΦΜ του αιτών (και κατά συνέπεια τη χαμηλότερη φορ. δήλωση εντός του ορίου);

2) Επίσης,  αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει πως γίνεται η διαδικασία; Δηλαδή πρώτα κάνουμε αίτηση στον ΗΡΩΝ και αφού πάρουμε συμβόλαιο στα χέρια μας κάνουμε την αίτηση για Κ.Ο.Τ.;
Ευχαριστώ! 

To KOT αφορά το νοικοκυριό... τραβάει στοιχεία απ'τις φορολογικές δηλώσεις, βλέπει πόσα άτομα μένουν στο συγκεκριμένο ακίνητο και προσθέτει τα έσοδα (3 χιλιάδες ελάχιστο ανά άτομο ακόμα κι αν είναι άνεργος). Για εσάς που είστε 2 ενήλικες το όριο είναι 13.500.

Εφόσον νοικιάσετε σπίτι φέτος... τότε αν δικαιούστε ΚΟΤ θα κάνετε αίτηση του χρόνου μετά τη λήξη των φορολογικών δηλώσεων. Διότι η δήλωση της επόμενης χρονιάς θα έχει τα φετινά οικονομικά στοιχεία.

Φέτος θα γίνουν αιτήσεις για τις τωρινές φορολογικές δηλώσεις, με τα περσινά οικονομικά στοιχεία. Πχ αν έμενες με τους γονείς σου, θα πρέπει να κάνει αίτηση για ΚΟΤ ο πατέρας σου.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, pasxaliskar είπε

μπορεσε κανεις να κανει αιτηση για το κοτ το νεο ? μου βγαζει σφαλμα

Και μένα μου βγάζει σφάλμα: Δέχεται τον ΑΦΜ και μόλις βάλω τον ΑΜΚΑ μου πετάει "Παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο λάθος κατά την διαδικασία ταυτοποίησης των στοιχείων σας. Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι σε λίγο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...