Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, korakios said:

λογικά θα δίνουν επιδότηση σε ΚΟΤ μόνο

Σκέφτομαι ότι μπορεί να ρίξουν την επιδότηση των ΚΟΤ πχ στο 0.02.... δήθεν γιατί δεν υπάρχει μεγάλη κατανάλωση τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο. Ή μπορεί να δώσουν επιδότηση μόνο σε ΚΟΤ-Α. Θα δούμε... Πάντως εδώ που φτάσαμε, ακόμα και με τα τωρινά δεδομένα το κέρδος μου θα ήταν 50 ευρώ για το επόμενο δίμηνο, οπότε δε ξέρω αν θα το ρισκάρω να φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά, αν είμαι ήδη στο κοινωνικό τιμολόγιο, πρέπει και πάλι όταν κλείνουν οι φορολογικές δηλώσεις να κάνω νέα αίτηση κάθε χρόνο ή ανανεώνεται αυτόματα? Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σε αλλαγή παρόχου ισχύει ό,τι παλιά, δηλαδή νέα αίτηση για ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής; Ή ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα;  @foul

 

Δεν αλλάζει ο αριθμος παροχής όταν αλλάζεις πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, asdfnikos said:

Δεν αλλάζει ο αριθμος παροχής όταν αλλάζεις πάροχο.

Δεν ισχύει αυτό που λες... αλλάζει το τελευταίο (11ο) ψηφίο.

Όποιος γνωρίζει σίγουρα ας απαντήσει.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σε αλλαγή παρόχου ισχύει ό,τι παλιά, δηλαδή νέα αίτηση για ΚΟΤ με το νέο αριθμό παροχής; Ή ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα;  @foul

 

Αν σου πω οτι τα εχω ξεχασει θα με πιστεψεις?

Αν θυμαμαι καλα εγω σε ολες τις αλλαγες παροχου εχω κανει νεα αιτηση ΚΟΤ με νεο αριθμο παροχης.Σε ολες ομως γιατι ετσι λεει και μεσα.

image.png.7881d073a8733dcbf104b1aa354fba8b.png

Τωρα που το ξανασκεφτομαι η αληθεια ειναι οτι παντα εκανα ακυρωση και νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2023 στις 10:44 ΜΜ, HERTHAN είπε

παντα εκανα ακυρωση και νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

έτσι κι εγώ, οπότε άγνωστο αν ισχύει η παλιά. ekrepali
εδιτ: τελικά ισχύει η παλιά (ανανεώνεται αυτόματα το τελευταίο ψηφίο στην υπάρχουσα αίτηση), άρα δε χρειάζεται πλέον η ακύρωση/νέα αίτηση, μόνο μετά το πέρας των φ.δ. είναι απαραίτητη.
Καλού κακού τσέκαρε στην αίτηση στο https://www.idika.gr/kot/
αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής.

Επεξ/σία από foul
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, tzitzikas2 said:

Καλησπέρα. Ποια χρονική περίοδο γίνονται οι αιτήσεις για κοτ Β? Ευχαριστώ 

Μέχρι 31/10. Αν έχεις ενεργό ΚΟΤ από πέρυσι, άστο όπως είναι μέχρι τότε.

15 minutes ago, HERTHAN said:

 

 

Τωρα που το ξανασκεφτομαι η αληθεια ειναι οτι παντα εκανα ακυρωση και νεα αιτηση με τον νεο αριθμο παροχης.

 

11 minutes ago, foul said:

έτσι κι εγώ, οπότε άγνωστο αν ισχύει η παλιά. ekrepali

Κι εγώ πάντα έκανα ακύρωση σε όσους γνωστούς βοηθούσα παλιά, αλλά έχω σκαλώσει το κεφάλι μου, νομίζω είχα διαβάσει ότι πλέον φαίνεται αυτομάτως στο ΗΔΙΚΑ ο νέος αριθμός παροχής στην υπάρχουσα αίτηση. Θα το διαπιστώσω και θα ενημερώσω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2023 στις 10:55 ΜΜ, tzitzikas2 είπε

Καλησπέρα. Ποια χρονική περίοδο γίνονται οι αιτήσεις για κοτ Β? Ευχαριστώ

Αίτηση μπορείς να κάνεις οποιαδήποτε στιγμή, αρκεί να μην έχεις άλλη ενεργή.
Πρέπει να ακυρώσεις την παλιά και να κάνεις νέα μετά την λήξη των φορολογικών δηλώσεων (2 μήνες διορία). Κάλο είναι να εξαντλήσεις τους 2 μήνες μη τυχόν και δεν δικαιούσαι πλέον ΚΟΤ μετά τη τελευταία δήλωση.

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, foul said:

Κάλο είναι να εξαντλήσεις τους 2 μήνες μη τυχόν και δεν δικαιούσαι πλέον ΚΟΤ με τη τελευταία δήλωση.

Υπέγραψα για αλλαγή παρόχου κι αν χρειάζεται νέα αίτηση, δε γίνεται να μη τη κάνω. Τα οικονομικά είναι ίδια με πέρυσι οπότε θα δικαιούμαι και με τα νέα φορολογικά στοιχεία.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ekrepali said:

Υπέγραψα για αλλαγή παρόχου κι αν χρειάζεται νέα αίτηση, δε γίνεται να μη τη κάνω. Τα οικονομικά είναι ίδια με πέρυσι οπότε θα δικαιούμαι και με τα νέα φορολογικά στοιχεία.

αρα καλο ειναι να γινει και τωρα κατοπιν της δηλωσης η με τη παροδο καποιου συγκεκριμενου διαστηματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, kostakiss said:

αρα καλο ειναι να γινει και τωρα κατοπιν της δηλωσης η με τη παροδο καποιου συγκεκριμενου διαστηματος?

Για αλλαγή παρόχου...

Άμα αλλάξει ο αρ. παροχής και χρειαστεί νέα αίτηση, θα κάνω νέα αίτηση. Και μετά κι άλλη νέα αίτηση τέλος Οκτώβρη για σιγουριά, για να πάρει τα νέα οικονομικά στοιχεία.

Άμα εμφανιστεί αυτόματα ο νέος αρ. παροχής στην ενεργή αίτηση του ΗΔΙΚΑ, δε θα κάνω νέα αίτηση μέχρι τέλη Οκτώβρη.

Όσοι δεν έχετε αλλάξει πάροχο, αφήστε ενεργή την αίτηση μέχρι τέλη Οκτώβρη και τότε κάντε νέα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/8/2023 στις 10:58 ΜΜ, ekrepali είπε

πλέον φαίνεται αυτομάτως στο ΗΔΙΚΑ ο νέος αριθμός παροχής στην υπάρχουσα αίτηση

Ισχύει αν κρίνω από το λογαριασμό που πόσταρα. 
https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59891631
Η αίτηση έγινε μεν με ακύρωση της προηγούμενης, αλλά -πολύ αργότερα- μετά  από την αλλαγή παρόχου (επειδή δεν δεχόταν τότε ΚΟΤ το simple). Στο λογαριασμό όμως, έχει συμπεριλάβει όλη τη χρονική περίοδο με ΚΟΤ.
Κοιτάω τώρα και την ακυρωμένη αίτηση και ναι: γράφει την νέα παροχή (που σημαίνει είχε διορθωθεί αυτόματα, άρα η παροχή παρέμεινε σε καθεστώς ΚΟΤ κι ας μην είχε γίνει νέα αίτηση).  
Παραύτα και με την ακύρωση/νέα αίτηση δεν χάθηκε κάτι.
Συνοψίζοντας: δεν χρειάζεται νέα αίτηση ΚΟΤ σε αλλαγή παρόχου.
 

Επεξ/σία από foul
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...