Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αίτηση κάνεις οπότε θέλεις.

Απλά την φετινή φορολογική δήλωση θα την λάβει υπ όψιν του το σύστημα όταν ολοκληρωθούν οι δηλώσεις.

Η φετινή φορολογική δήλωση θα ληφθεί υπόψιν μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων, δηλαδή Σεπτεμβρίο.

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας παιδια και την αμμεση ανταποκριση σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σας παιδια και την αμμεση ανταποκριση σας :)

Το κοτ ισχύει από Οκτώβριο μέχρι Οκτώβριο.

Αν πχ το 2024 δεν το δικαιούσαι, πάλι θα το παίρνεις μέχρι τον Οκτώβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το κοτ ισχύει από Οκτώβριο μέχρι Οκτώβριο.

Αν πχ το 2024 δεν το δικαιούσαι, πάλι θα το παίρνεις μέχρι τον Οκτώβριο.

Μαλιστα αυτο δεν το γνωριζα.

Επομενως αν κανω αιτηση τον Ιουλιο και με δεχθουν, θα αρχισει να εφαρμοζεται η εκπτωση απο τον Οκτωβριο του 2023 και για 12 μηνες, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ForuMakis είπε

Να ρωτησω σχετικα. Οι φορολογικες δηλωσεις ολοκληρωνονται στις 30 Ιουνιου, αν δεν κανω λαθος. Γιατι θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο για να κανουμε αιτηση για ΚΟΤ οσοι δεν εχουμε, αλλα θα δικαιουμαστε απο φετος;

Ισχύει το 30-06, αλλά σίγουρα δεν θα δοθεί παράταση?

Το κοτ πάει μετά την λήξη των φορολογικών δηλώσεων. Άρα, πάει γύρω στον Οκτώβριο, αλλά ισχύει έως τον επόμενο Οκτώβριο.

Φαίνεται να ζημειώνεται κάποιος φέτος που το δικαιούται αλλά αν πχ το 2024 δεν το δικαιούσαι ΠΑΛΙ θα το πάρεις έως τον Οκτώβριο.

1 λεπτό πριν, ForuMakis είπε

Μαλιστα αυτο δεν το γνωριζα.

Επομενως αν κανω αιτηση τον Ιουλιο και με δεχθουν, θα αρχισει να εφαρμοζεται η εκπτωση απο τον Οκτωβριο του 2023 και για 12 μηνες, σωστα;

Δεν θα κάνεις αίτηση τον Ιούλιο κάνοντας την φορολογική δήλωση.

Βγαίνει ανακοίνωση και θα την κάνεις αναγκαστικά Σεπτεμβρίο που θα υπάρχει ανακοίνωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

το ρωταω γιατι εχθες εκανα την φορολογικη. οποτε πρεπει να βγει και το ενφια και μετα να κανω αιτηση?

Σου απάντησα αναλυτικά

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

 

Απλά την φετινή φορολογική δήλωση θα την λάβει υπ όψιν του το σύστημα όταν ολοκληρωθούν οι δηλώσεις.

Όχι.

Α κάποιος υποβάλλει φορολογική δήλωση κι έχει εκκαθαριστεί κι ο ΕΝΦΙΑ... και κάνει αίτηση στο ΚΟΤ, το σύστημα θα τραβήξει τα νέα οικονομικά στοιχεία.

Με την ίδια λογική που αρκετοί την πατάνε κάθε χρόνο και χάνουν το ΚΟΤ για μερικούς. Πχ ας πούμε ότι εκκαθαρίζεται ο ΕΝΦΙΑ και κάποιος έχει κάνει και τη φορολογική δήλωση. Αν κάνει νέα αίτηση τώρα για ΚΟΤ, ακυρώνεται αυτόματα η παλιά αίτηση. Αν είναι δικαιούχος με τα νέα οικονομικά στοιχεία, θα εγκριθεί η αίτηση. Αν όμως δεν είναι δικαιούχος με τα νέα οικονομικά στοιχεία, όχι μόνο δε θα εγκριθεί η αιτήση αλλά θα έχει ακυρωθεί αυτόματα η παλιά αίτηση που ήταν ενεργή.

1 ώρα πριν, ForuMakis είπε

Να ρωτησω σχετικα. Οι φορολογικες δηλωσεις ολοκληρωνονται στις 30 Ιουνιου, αν δεν κανω λαθος. Γιατι θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο για να κανουμε αιτηση για ΚΟΤ οσοι δεν εχουμε, αλλα θα δικαιουμαστε απο φετος;

Ομοίως με το πάνω σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Όταν το όριο είναι 1400 το τετράμηνο... τότε το όριο διμήνου είναι 700kw.

Aν έχεις κάνει υπερβαση, θα χάσει το ΚΟΤ αυτό το δίμηνο... καθώς πρόκειται για εκκαθάριση.

Γι'αυτό λέμε να μη δίνετε δίμηνες ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά να αφήνετε καλύτερα να απλώνεται η κατανάλωση σε όλο το 4μηνο

  🥴

Όποτε θες κάνεις αίτηση για το ΚΟΤ, η πλατφόρμα είναι πάντα ανοιχτή. Αν κάνεις τώρα αίτηση, θα τραβήξει τα στοιχεία της περσινής φορολογικής δήλωσης και την αξία ακινήτων του περσινού ΕΝΦΙΑ... αν είσαι δικαιούχος καλώς, το αφήνεις ενεργό και ξανακάνεις αίτηση τέλη Σεπτεμβρίου.

Αν δε γίνει δεκτή η αίτηση, τότε κάνεις φορολογική δήλωση και περιμενεις να βγούνε και τα νέα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ. Ξανακάνεις μετά αίτηση στο ΗΔΙΚΑ να δεις αν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ο μετρητής μπήκε περίπου τα Χριστούγεννα και αυτή τη στιγμή (4 μήνες μετά) γράφει στις ενδείξεις ημέρας λίγο πάνω απο 1000. Δεκέμβριος εως και Φεβρουάριος έδωσα ενδείξεις ημέρα 450κιλοβατώρες.

Άρα απο Φεβρουάριο μέχρι αύριο που θα ξανα δώσω για την εκκαθάριση 4μήνου μπορούσα να κάψω άλλες 950.

Όμως ο μετρητής δείχνει τώρα στις ενδείξεις ημέρας 1100 κιλοβατώρες - τις 450 = 650. Άρα αν δεν κάνω λάθος έκαψα 650, άρα είμαι μέσα... Έτσι κι αλλιώς απο τον Δεκέμβρη έως και τώρα δεν έχουν περάσει οι ενδείξεις ημέρας το 1400 και αρα δεν θα έχω πρόβλημα.


Σωστά; (θέλω να πιστεύω δηλαδή.... 😕

 

Δεν ήξερα οτι δεν έπρεπε όμως να δώσω στο 2μηνο ενδείξεις... Άρα δεν το ξανα κάνω το λάθος. Θα δώσω αύριο ενδείξεις για την εκκαθάριση 4μηνου και μετά ξανα σε 4 μήνες.

 

 

-EDIT- πήγα μόλις κάτω στον μετρητή και τελικά οι ενδείξεις ημέρας ειναι 970 που γράφει αυτή τη στιγμή. (απο τότε που τον βάλανε δηλαδή έως και σήμερα). Άρα είμαι σίγουρα μέσα... Σωστά;

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Σου απάντησα αναλυτικά

Όχι.

Α κάποιος υποβάλλει φορολογική δήλωση κι έχει εκκαθαριστεί κι ο ΕΝΦΙΑ... και κάνει αίτηση στο ΚΟΤ, το σύστημα θα τραβήξει τα νέα οικονομικά στοιχεία.

Με την ίδια λογική που αρκετοί την πατάνε κάθε χρόνο και χάνουν το ΚΟΤ για μερικούς. Πχ ας πούμε ότι εκκαθαρίζεται ο ΕΝΦΙΑ και κάποιος έχει κάνει και τη φορολογική δήλωση. Αν κάνει νέα αίτηση τώρα για ΚΟΤ, ακυρώνεται αυτόματα η παλιά αίτηση. Αν είναι δικαιούχος με τα νέα οικονομικά στοιχεία, θα εγκριθεί η αίτηση. Αν όμως δεν είναι δικαιούχος με τα νέα οικονομικά στοιχεία, όχι μόνο δε θα εγκριθεί η αιτήση αλλά θα έχει ακυρωθεί αυτόματα η παλιά αίτηση που ήταν ενεργή.

Ομοίως με το πάνω σχόλιο.

Είναι δεδομένο ότι ήταν μετά το πέρας των φορολογικών δηλώσεων.

Βέβαια, ΤΟΤΕ και ο ΕΝΦΙΑ Σεπτεμβρίο εκαθαριζοταν.

Λες ότι ΤΩΡΑ που πήγε η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ αυτό άλλαξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Όμως ο μετρητής δείχνει τώρα στις ενδείξεις ημέρας 1100 κιλοβατώρες - τις 450 = 650. Άρα αν δεν κάνω λάθος έκαψα 650, άρα είμαι μέσα...  -EDIT- πήγα μόλις κάτω στον μετρητή και τελικά οι ενδείξεις ημέρας ειναι 970 που γράφει αυτή τη στιγμή. (απο τότε που τον βάλανε δηλαδή έως και σήμερα). Άρα είμαι σίγουρα μέσα... Σωστά;

Δικαιούσαι 700 για 60 μέρες... είσαι ΟΚ.

Εγώ προτιμώ να δίνω μηνιαίες ενδείξεις στο e-bill της ΔΕΗ, ώστε να βγαίνουν 3 έναντι μηνιαίοι λογαριασμοί. Και τον 4ο μήνα που έρχεται και μετράει ο ΔΕΔΔΗΕ δε δίνω καθόλου μέτρηση.

 

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Είναι δεδομένο ότι ήταν μετά το πέρας των φορολογικών δηλώσεων.

Βέβαια, ΤΟΤΕ και ο ΕΝΦΙΑ Σεπτεμβρίο εκαθαριζοταν.

Λες ότι ΤΩΡΑ που πήγε η εκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ αυτό άλλαξε?

Εγώ 1η φορά ενεργοποίησα το ΚΟΤ πέρυσι, νομίζω τον Μάιο-Ιούνιο... δε θυμάμαι σίγουρα. Είχε εκκαθαριστεί ο ΕΝΦΙΑ και μόλις έκανα φορολογική δήλωση, έκανα και αίτηση για το ΚΟΤ. Είχε τραβήξει σίγουρα τα καινούργια οικονομικά στοιχεία.

Αντιθέτως ένας γνωστός μου που είχε ενεργό ΚΟΤ την πάτησε κάνοντας νέα αίτηση τον Αύγουστο. Λόγω αυξημένων εισοδημάτων (ελάχιστα πάνω απ'το όριο), η αίτηση δεν εγκρίθηκε. Και φυσικά η παλιά αίτηση είχε ακυρωθεί αυτόματα κατά την υποβολή της καινούργιας. Ουσιαστικά δηλαδή έχασε 1 μήνα ΚΟΤ... θα μπορούσε να κρατήσει την αίτηση του ενεργή ως τέλη Σεπτέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται για να ενημερωθεί το σύστημα με τις αιτήσεις για ΚΟΤ απο την ΑΑΔΕ; Βγάζει την κόρη μου που έχει φύγει απο το πατρικό της απο πέρσι τέτοιο μήνα και ενώ έχει κάνει δήλωση Ε1 πριν απο 20 ημέρες, εξακολουθεί να την βγάζει ότι φιλοξενείται. Το τηλέφωνο που έχουν στην σελίδα τους απλά δεν απαντάει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JOJONAKIS είπε

Ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται για να ενημερωθεί το σύστημα με τις αιτήσεις για ΚΟΤ απο την ΑΑΔΕ; Βγάζει την κόρη μου που έχει φύγει απο το πατρικό της απο πέρσι τέτοιο μήνα και ενώ έχει κάνει δήλωση Ε1 πριν απο 20 ημέρες, εξακολουθεί να την βγάζει ότι φιλοξενείται. Το τηλέφωνο που έχουν στην σελίδα τους απλά δεν απαντάει κανείς.

Θα ενημερωθει το συστημα οταν θα  κλεισουν οι φορολογικες δηλωσεις  του 2022 ... Σεπτεμβριο Οκτωβριο...

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=226588

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JOJONAKIS είπε

Ξέρετε πόσος χρόνος χρειάζεται για να ενημερωθεί το σύστημα με τις αιτήσεις για ΚΟΤ απο την ΑΑΔΕ; Βγάζει την κόρη μου που έχει φύγει απο το πατρικό της απο πέρσι τέτοιο μήνα και ενώ έχει κάνει δήλωση Ε1 πριν απο 20 ημέρες, εξακολουθεί να την βγάζει ότι φιλοξενείται. Το τηλέφωνο που έχουν στην σελίδα τους απλά δεν απαντάει κανείς.

Θα περιμένεις να λήξει η περίοδος των φορολογικών δηλώσεων.

Δεν πάει: έκανα την δήλωση, φέρτε μου το κοτ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, takoulou είπε

Θα ενημερωθει το συστημα οταν θα  κλεισουν οι φορολογικες δηλωσεις  του 2022 ... Σεπτεμβριο Οκτωβριο...

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=226588

30/6 ληγει η προθεσμια. Εκτιμας οτι θα παρουν παραταση μεχρι τον Οκτωβριο?

Δηλαδη να εισαι Οκτωβριο του 2023 και οι πλατφορμες οταν πας να ζητησεις κατι υπολογιζουν βασει των εισοδηματων του 2021!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...