Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα! Περίπου τα Χριστούγεννα μου βάλανε τον ψηφιακό μετρητή για το νυχτερινό και λίγες μέρες μετά εκδόθηκε και ένας εκκαθαριστικός έπειτα απο τον οποίο άρχισε να γράφει και το κοινωνικό τιμολόγιο κοτ β που έχω έως 1400 κιλοβατώρες.

Οπότε απο τις αρχές Ιανουαρίου μέχρι και τις αρχές Απριλίου μπορώ να κάψω μαξ 1400 κιλοβατώρες.

Απο την ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν οικιακό) μου είπαν οτι στο ΚΟΤ-Β θα κοιτάξουν μόνο τις ενδείξεις ημέρας και όχι της νύχτας.

Ο μετρητής κάτω ήδη είναι στις 1300 κιλοβατώρες (μου μένουν για λίγες μέρες περίπου 100). Αυτό στο σύνολο.

Στις ενδείξεις ημέρας είναι στις 890.

 

Ισχύει οτι το 1400 αφορά τις ενδείξεις ημέρας και άρα συνεχίζω το κλιματιστικό να το καίω κανονικά αφού δεν θα ξεπεράσω το όριο ή μόλις κοντεύω τις 1400 ΣΥΝΟΛΙΚΑ να αρχίσω να κάνω οικονομία μέχρι να δώσω ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ αρχές απριλίου για τον εκκαθαριστικό ;

Καλησπέρα.

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/oria-tetraminiaias-katanalwsis/

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Καλησπέρα! Περίπου τα Χριστούγεννα μου βάλανε τον ψηφιακό μετρητή για το νυχτερινό και λίγες μέρες μετά εκδόθηκε και ένας εκκαθαριστικός έπειτα απο τον οποίο άρχισε να γράφει και το κοινωνικό τιμολόγιο κοτ β που έχω έως 1400 κιλοβατώρες.

Οπότε απο τις αρχές Ιανουαρίου μέχρι και τις αρχές Απριλίου μπορώ να κάψω μαξ 1400 κιλοβατώρες.

Απο την ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν οικιακό) μου είπαν οτι στο ΚΟΤ-Β θα κοιτάξουν μόνο τις ενδείξεις ημέρας και όχι της νύχτας.

Ο μετρητής κάτω ήδη είναι στις 1300 κιλοβατώρες (μου μένουν για λίγες μέρες περίπου 100). Αυτό στο σύνολο.

Στις ενδείξεις ημέρας είναι στις 890.

 

Ισχύει οτι το 1400 αφορά τις ενδείξεις ημέρας και άρα συνεχίζω το κλιματιστικό να το καίω κανονικά αφού δεν θα ξεπεράσω το όριο ή μόλις κοντεύω τις 1400 ΣΥΝΟΛΙΚΑ να αρχίσω να κάνω οικονομία μέχρι να δώσω ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ αρχές απριλίου για τον εκκαθαριστικό ;

Σε όσους έχουν ΚΟΤ και νυκτερινό τιμολόγιο, το όριο του ΚΟΤ που γράφει πάνω στο λογαριασμό σου, αφορά μόνο της ημερήσιες καταναλώσεις.., δηλαδή όσο οι ημερήσιες σου είναι λιγότερες από το όριο του ΚΟΤ είσαι εντάξει.. 

μάλλον εννοείς αρχές Ιανουαρίου μέχρι αρχές Μαΐου..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Σε όσους έχουν ΚΟΤ και νυκτερινό τιμολόγιο, το όριο του ΚΟΤ που γράφει πάνω στο λογαριασμό σου, αφορά μόνο της ημερήσιες καταναλώσεις.., δηλαδή όσο οι ημερήσιες σου είναι λιγότερες από το όριο του ΚΟΤ είσαι εντάξει.. 

μάλλον εννοείς αρχές Ιανουαρίου μέχρι αρχές Μαΐου..

Ωραία, σ'ευχαριστώ. Άρα να μη κοιτάω τη συνολική κατανάλωση αλλα της ημέρας μόνο.
Τετράμηνο είναι άρα Ιανουάριος-Απρίλιος. 12/4/23 ειναι οι επόμενες ενδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Ωραία, σ'ευχαριστώ. Άρα να μη κοιτάω τη συνολική κατανάλωση αλλα της ημέρας μόνο.
Τετράμηνο είναι άρα Ιανουάριος-Απρίλιος. 12/4/23 ειναι οι επόμενες ενδείξεις.

Άρα το τετράμηνο που λες είναι περίπου 12/12 μέχρι 12/4 (χοντρικά)

Φαντάσου εμένα το αντίστοιχο είναι αρχές Ιαν μέχρι αρχές Μάη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ μάλλον κάπου μπερδευομαι όντως...

Ανεβάζω σκριν από τον τελευταίο λογαριασμό,που ήταν και εκκαθαριστικος. Τον Δεκέμβριο του 22.

 

 

Screenshot_2023-03-27-00-26-52-03_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Screenshot_2023-03-27-00-27-14-50_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Και στο app της ΔΕΗ

Screenshot_2023-03-27-00-29-50-40_3309b6e0cf5eb0d46c9c3b3a89cc0413.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα η προηγουμενη εταιρεια Nrg που ημουν μου εδινε περιθωριο ληξης λογαριασμών ως κοινωνικό τιμολογιο τις 40 μερες περιπου. Ετσι επαιρνα και την εκπτωση συνεπειας. Απο περισυ που ξανα γυρισα στην δεη enter + και τωρα τελειωνει και παω στο myhome open μου βαζουν 20 μερες. Ψαχνω να βρω την διαταξη η τον νομο που οριζει τις 40 μερες για την λήξη των λογαριασμών. Η εστω να το γραφει καπου για να κανω την αιτηση ξανα προς την ΔΕΗ.  Γνωριζει καποιος κατι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επανέρχομαι με ερώτηση καθώς σήμερα συνέβη κάτι παράξενο.

Όπως είχα αναφέρει πριν τα Χριστούγεννα του 22 μου αλλάξανε τον μετρητή σε ψηφιακό καθώς είχα κάνει αίτηση νυχτερινού.

Απο τον Δεκέμβρη λοιπόν έως τον Φεβρουάριο έκαψα κάποιες κιλοβατώρες. Τον Φεβρουάριο και αφού έδωσα ενδείξεις περίμενα να εκδοθεί ο εκκαθαριστικός που δεν μου τον έβγαζαν με τίποτα. Πολλά τηλέφωνα, emails για να μου εκδώσουν λογαριασμό και πάλι τίποτα... Τελικά το θέμα τέλειωσε αρχές Μαρτίου όταν με ενημέρωσαν απο το τηλ.κεντρο της ΔΕΗ οτι λόγω του νυχτερινού και επειδή ο ΔΕΔΔΗΕ περνάει κάθε 4 μήνες για ενδείξεις ο λογαριασμός θα εκδοθεί μια και μια τον Απρίλιο.

Πράγματι απο αύριο 7/4/23 ανοίγει η πλατφόρμα για να βάλω ενδείξεις.

Οκ λεω τι να κάνω, αν και είχα δώσει ενδείξεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ θα φάω όλο το ποσόν απο τον Δεκέμβριο έως και τον Απρίλιο μια και μια... και έτσι πρόσεχα και τις κιλοβατώρες της ημέρα να μη περάσουν τις 1400 για να μη χάσω το ΚΟΤ-Β.

 

Σήμερα λοιπόν πρωι-πρωι σκάει sms απο την ΔΕΗ που λέει το αίτημα σας ολοκληρώθηκε.Εκδόθηκε λογαριασμός.

Μπαίνω λοιπον να δω και πράγματι,υπήρχε ενας λογαριασμός. Παίρνω τηλ την ΔΕΗ και μου λένε οτι είναι ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΣ για το δίμηνο Δεκέμβριος-Φεβρουάριος.


Της εξηγώ πως μου ειχαν πει το και το και πως γινεται ο λογαριασμός να εκδίδεται 2 μήνες μετα (δηλαδή του Φεβρουαρίου βγήκε τον Απρίλιο!) και αφού δεν έβγαλα και πολύ άκρη κλείσαμε αφού με διαβεβαίωσε πως το ΚΟΤ-Β είναι απο εκκαθαριστικό σε εκκαθαριστικό. Οπότε αφού εκδόθηκε λογαριασμός μέχρι τον Φεβρουάριο , το ΚΟΤ-Β μηδενίζει και έχω άλλες 1400κιλοβατώρες απο τον Φεβρουάριο μέχρι τον επόμενο εκκαθαριστικό μου (που τυχαίνει να είναι προγραμματισμένος να βγει σε μερικές μέρες).

 

Τι ισχύει λοιπόν τώρα ρε παιδιά γιατί έχω χαθεί.

 

Έχω εναν εκκαθαριστικό που βγήκε σήμερα και στον οποίο έχει εφαρμοστεί ΚΟΤ-Β και αφορά 2 μήνες. Δεκέμβριο έως Φεβρουάριο.

Και αύριο θα δώσω ενδείξεις για να εκδοθεί προφανώς ο Φεβρουάριος-Απρίλιος.

 

Τι παίζει τώρα με το ΚΟΤ-Β για να μη το χάσω; 

 

Εγώ μέχρι να εκδοθεί ο λογαριασμός Απριλίου και επειδή ξεπέρασα τις 1000κιλοβατώρες ημέρας δουλεύω κλιματιστικό με μεγάλη φειδώ για να μη χαθεί το ΚΟΤ-Β για λίγες ημέρες . Καλώς ή κακώς; 

Γιατί αν ισχύει αυτό που λέει η κοπέλα απο την ΔΕΗ,οτι δηλαδή εφόσον βγήκε εκκαθαριστικός απο τον Φεβρουάριο έχω άλλες 1400 κιλοβατώρες αφού σε κάθε εκκαθαριστικό μηδενίζει το όριο, τότε μπορώ  να κάψω κλιματιστικό χωρίς φόβο.

 

Τι ισχύει ;

 

Συγγνώμη για το μακρυνάρι και αν σας μπέρδεψα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα. τωρα που ανοιξε για τις φορολογικες δηλωσεις αιτηση μπορουμε να κανουμε οκτωβριο μονο η και νωριτερα? αυτη τη στιγμη δεν ειμαι στο κοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

καλημερα και απο εμενα. τωρα που ανοιξε για τις φορολογικες δηλωσεις αιτηση μπορουμε να κανουμε οκτωβριο μονο η και νωριτερα? αυτη τη στιγμη δεν ειμαι στο κοτ

Όταν θα ανοίξει ... Υπομονή.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Τι ισχύει ;

Όταν το όριο είναι 1400 το τετράμηνο... τότε το όριο διμήνου είναι 700kw.

Aν έχεις κάνει υπερβαση, θα χάσει το ΚΟΤ αυτό το δίμηνο... καθώς πρόκειται για εκκαθάριση.

Γι'αυτό λέμε να μη δίνετε δίμηνες ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ, αλλά να αφήνετε καλύτερα να απλώνεται η κατανάλωση σε όλο το 4μηνο

23 λεπτά πριν, takoulou είπε

Όταν θα ανοίξει ... Υπομονή.. 

  🥴

19 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

καλημερα και απο εμενα. τωρα που ανοιξε για τις φορολογικες δηλωσεις αιτηση μπορουμε να κανουμε οκτωβριο μονο η και νωριτερα? αυτη τη στιγμη δεν ειμαι στο κοτ

Όποτε θες κάνεις αίτηση για το ΚΟΤ, η πλατφόρμα είναι πάντα ανοιχτή. Αν κάνεις τώρα αίτηση, θα τραβήξει τα στοιχεία της περσινής φορολογικής δήλωσης και την αξία ακινήτων του περσινού ΕΝΦΙΑ... αν είσαι δικαιούχος καλώς, το αφήνεις ενεργό και ξανακάνεις αίτηση τέλη Σεπτεμβρίου.

Αν δε γίνει δεκτή η αίτηση, τότε κάνεις φορολογική δήλωση και περιμενεις να βγούνε και τα νέα εκκαθαριστικά του ΕΝΦΙΑ. Ξανακάνεις μετά αίτηση στο ΗΔΙΚΑ να δεις αν είσαι δικαιούχος ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggos_24 είπε

καλημερα και απο εμενα. τωρα που ανοιξε για τις φορολογικες δηλωσεις αιτηση μπορουμε να κανουμε οκτωβριο μονο η και νωριτερα? αυτη τη στιγμη δεν ειμαι στο κοτ

Αίτηση κάνεις οπότε θέλεις.

Απλά την φετινή φορολογική δήλωση θα την λάβει υπ όψιν του το σύστημα όταν ολοκληρωθούν οι δηλώσεις.

41 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

το ρωταω γιατι εχθες εκανα την φορολογικη. οποτε πρεπει να βγει και το ενφια και μετα να κανω αιτηση?

Η φετινή φορολογική δήλωση θα ληφθεί υπόψιν μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων, δηλαδή Σεπτεμβρίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Η φετινή φορολογική δήλωση θα ληφθεί υπόψιν μετά την ολοκλήρωση των δηλώσεων, δηλαδή Σεπτεμβρίο.

Να ρωτησω σχετικα. Οι φορολογικες δηλωσεις ολοκληρωνονται στις 30 Ιουνιου, αν δεν κανω λαθος. Γιατι θα πρεπει να περιμενουμε μεχρι τον Σεπτεμβριο για να κανουμε αιτηση για ΚΟΤ οσοι δεν εχουμε, αλλα θα δικαιουμαστε απο φετος;

Επεξ/σία από ForuMakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...