Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, zestikios είπε

ΚΟΤ έχω εδω και χρόνια

  

2 ώρες πριν, zestikios είπε

image.png.2d33a4111a1e068c6462852c5fd31a7f.png

Το γεγονός ότι ειναι διαφορετικές οι τιμές κατανάλωσης και έκπτωσης ΚΟΤ οφείλεται κάπου ή είναι λάθος τους;

 

Επίσης δείτε εδω: γιατί ενώ εχω 99 kwh συμφωνα με τον μετρητή, μου χρεώνουν 10;

image.png.0baeb388f9bb3113d4face63cd55e1ce.png

τότε έπρεπε να τιμολογηθείς και τις 574 σαν ημερήσιο (έτσι είναι το ΚΟΤ) αλλά φυσικά να πάρεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ και για τις 574

Τσέκαρε αν όντως έχεις ΚΟΤ ή έχει γίνει κάτι απο ΗΔΙΚΑ ή ΔΕΗ,

αλλιώς κάνε αμφισβήτηση του λογαριασμού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sonikk είπε

Είχα κάνει αίτηση για Κοτ τον Νοεμβριο και δεν εγκρίθηκε ενώ το έπαιρνα τρία χρόνια το Κοτ.

Ακυρώνεις την αίτηση του Νοεμβρίου και κάνεις νέα αίτηση, αλλά από τη στιγμή που δεν την έκανε δεκτή, για τους ίδιους λόγους δεν θα κάνει και τη νέα. Λόγοι είναι ότι ανέβηκαν οι αντικειμενικές, κάποιος φιλοξενούμενος/παιδί έπιασε δουλειά κι ανέβασε το εισόδημα κ.α.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, foul είπε

Ακυρώνεις την αίτηση του Νοεμβρίου και κάνεις νέα αίτηση, αλλά από τη στιγμή που δεν την έκανε δεκτή, για τους ίδιους λόγους δεν θα κάνει και τη νέα. Λόγοι είναι ότι ανέβηκαν οι αντικειμενικές, κάποιος φιλοξενούμενος/παιδί έπιασε δουλειά κι ανέβασε το εισόδημα κ.α.

Nα ακυρώσω δηλ την αίτηση την εγκεκριμενη για το μητρώο ευάλωτων πολιτών;

Γιατί του κοτ είναι ακυρωμενη.

Φοβάμαι μήπως όταν ακυρώσω αυτή των ευάλωτων πολιτών και κάνω για Κοτ δεν θα μπορώ να κάνω πάλι αίτηση για το μητρώο ευάλωτων πολιτών.Να το τολμήσω; Ή θα τα χάσω όλα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ Τον Νοέμβρη, ποια έκανες;

Για Κοτ.Δεν εγκρίθηκε και έτσι έκανα την άλλη των ευάλωτων πολιτών όπου και εγκρίθηκε.Βεβαια αυτή του μητρώου  ευάλωτων πολιτών δεν προσφέρει τίποτα από έκπτωση κλπ.

Απλά αυτή σε περίπτωση που χρωστάς δεν σου κόβουν το ρεύμα αν κάνεις ρύθμιση οφειλών κλπ.Κατι που δεν με ενδιαφέρει.Ουσιαστικα την έκανα γιατί δεν είχε άλλη επιλογή.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Λέει να ακυρώσεις του ΚΟΤ και να την ξανακάνεις

Μα του κοτ είναι ήδη ακυρωμενη.Αφου κάνοντας αίτηση τον Νοέμβρη για Κοτ ακυρώθηκε αυτόματα αφού δεν εγκρίθηκε εξαρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

δεν εγκρίθηκε εξαρχής

κι όμως φίλε υπάρχει μέθοδος να γίνει δεκτή (που δε στην προτείνω εννοείται), αν σου κόψουν το ρεύμα λόγω χρέους (θα πρέπει να βγεις από τους ευάλωτους), με την επανασύνδεση εντάσσεσαι στο ΚΟΤ.
https://www.cnn.gr/oikonomia/chrima/story/349120/koinoniko-oikiako-timologio-kot-poioi-to-dikaioyntai-pos-tha-kanete-aitisi
Επειδή έχουν αλλάξει κάποια κριτήρια (επίδομα παιδιών κλπ) δε χάνεις τίποτα να ξανακάνεις.
Τώρα αν σε πετάξει από τους ευάλωτους δεν το γνωρίζω.
Σίγουρα ισχύει το αντίστροφο, αν έχεις ΚΟΤ μπαίνεις αυτόματα στους ευάλωτους. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου  ηρθε κ μενα ο πρωτος με κοινωνικο τιμολογιο τωρα δεν ξερω τι γινεται λεει εναντι αν και ειναι 2 μηνες νομιζω...

δεηηη.PNG

δεεε.PNG

πελα.PNG

303.PNG

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2023 στις 10:45 ΠΜ, dopermann είπε

Μου  ηρθε κ μενα ο πρωτος με κοινωνικο τιμολογιο τωρα δεν ξερω τι γινεται λεει εναντι αν και ειναι 2 μηνες νομιζω...

Όλα σωστά είναι κι οι 56 μέρες με ΚΟΤ. Πολύ σημαντικό ότι έχεις νυχτερινό. Αν δεν είχες θα έχανες ολόκληρο το ΚΟΤ.
Οι 653Kwh προκύπτουν από τον τύπο 56/60 = 0,93 x 700 = 653,3. Οι 700Kwh είναι το όριό σου το δίμηνο.
ΟΙ υπόλοιπες  326Kwh χρεώθηκαν ως νυχτερινές. 
Οπότε είσαι κομπλέ.
Πιο σημαντικό να το δουν όσοι δεν έχουν νυχτερινό το παράδειγμά σου.
Όλα αυτά θα έχουν αξία βέβαια, αν στο τέλος του 4μήνου δεν έχεις υπερβεί το όριο (+10%).  
*Μπορείς μέσω της εφαρμογής της ΔΕΗ, να επιλέξεις αν θες κάθε μήνα ή κάθε 2μηνο έκδοση λογαριασμού.

Επεξ/σία από foul
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως εχει απαντηθεί η ερώτηση , εχω κανει αίτηση και εχει εγκριθεί. Είμαι ΔΕΗ, πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία στη συνέχεια με τον πάροχο ή γίνεται αυτόματα ,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, antbant90 είπε

Ίσως εχει απαντηθεί η ερώτηση , εχω κανει αίτηση και εχει εγκριθεί. Είμαι ΔΕΗ, πρέπει να ακολουθήσω κάποια άλλη διαδικασία στη συνέχεια με τον πάροχο ή γίνεται αυτόματα ,ευχαριστώ.

Aυτόματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα! Περίπου τα Χριστούγεννα μου βάλανε τον ψηφιακό μετρητή για το νυχτερινό και λίγες μέρες μετά εκδόθηκε και ένας εκκαθαριστικός έπειτα απο τον οποίο άρχισε να γράφει και το κοινωνικό τιμολόγιο κοτ β που έχω έως 1400 κιλοβατώρες.

Οπότε απο τις αρχές Ιανουαρίου μέχρι και τις αρχές Απριλίου μπορώ να κάψω μαξ 1400 κιλοβατώρες.

Απο την ΔΕΗ (Γ1/Γ1Ν οικιακό) μου είπαν οτι στο ΚΟΤ-Β θα κοιτάξουν μόνο τις ενδείξεις ημέρας και όχι της νύχτας.

Ο μετρητής κάτω ήδη είναι στις 1300 κιλοβατώρες (μου μένουν για λίγες μέρες περίπου 100). Αυτό στο σύνολο.

Στις ενδείξεις ημέρας είναι στις 890.

 

Ισχύει οτι το 1400 αφορά τις ενδείξεις ημέρας και άρα συνεχίζω το κλιματιστικό να το καίω κανονικά αφού δεν θα ξεπεράσω το όριο ή μόλις κοντεύω τις 1400 ΣΥΝΟΛΙΚΑ να αρχίσω να κάνω οικονομία μέχρι να δώσω ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ αρχές απριλίου για τον εκκαθαριστικό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...