Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, sonikk είπε

Άλλαξε κάτι με τις αντικειμενικές αξίες; Γιατί το φθινόπωρο τον Νοέμβρη που έκανα αίτηση με πέταξαν έξω λόγω υπέρβασης αξίας ακινήτων που τις αύξησαν.

Είχα ΚΟΤ τρία χρόνια.

Να ξανακάνω αίτηση ή χαμένος κόπος;

Έλεγαν θα αναπροσαρμόσουν τις αντικειμενικές αλλά νομίζω στα λόγια έμεινε το πράγμα.

Ξαναδοκίμασε, δε χάνεις κάτι.

Εγώ αντιθέτως με σένα ευνοήθηκα απ'τις αντικειμενικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ξαναδοκίμασε, δε χάνεις κάτι.

Εγώ αντιθέτως με σένα ευνοήθηκα απ'τις αντικειμενικές.

Είσαι τότε από τους ελαχιστοτατους τυχερούς διότι έγινε μεγάλη σφαγή.

Περιπτώσεις φτωχογειτονιων με μικρές αντικειμενικές έγιναν Εκάλη από το πουθενά.

Εκατοντάδες χιλιάδες βγήκαν εκτός Κοτ εγραφε το ίντερνετ.

Ας είναι.Οι εκλογές είναι κοντά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι off, αλλά κάποιος φίλος θα είναι πολύτεκνος εδώ στο ΚΟΤ (ή γνωρίζει πολύτεκνούς)
https://www.insomnia.gr/forums/topic/806210-δωρεάν-πετρέλαιο-για-πολύτεκνους-στο-zestasiahelleniqgr/
 κάποιος να το 'χει πάρει, να έχει μια ειδοποίηση στο mail του, κάτι νεότερο γενικά, σιγή ασυρμάτου...
Κανένας δεν έκανε αίτηση ? (Κανένας δεν = όλοι)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 9:44 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Στις 60 μέρες, δικαούσαι ΚΟΤ 900. Η περίοδος κατανάλωσης του λογαριασμού σου ήταν 56 μέρες.

Για 56 μέρες δικαούσαι 900*56/60 = 840kw

Έκαψες 656 + 199 = 855kw

Eπομένως οι 840kw χρεώνονται με ημερήσια χρέωση + ΚΟΤ, και 15kw χρεώνονται με νυχτερινό χωρίς ΚΟΤ.

Απλό.

Είχα την εντύπωση ότι δεν μετράνε επιπλέον τις kw νύχτας στο ΚΟΤ......η έτσι τουλάχιστον ίσχυε παλαιότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, giannisbb είπε

Είχα την εντύπωση ότι δεν μετράνε επιπλέον τις kw νύχτας στο ΚΟΤ......η έτσι τουλάχιστον ίσχυε παλαιότερα....

όχι δεν ίσχυε ούτε παλιότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δεν ίσχυε ούτε παλιότερα

Οκ,μη μπερδέψω κ τα άλλα παιδιά εδώ....τότε δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάει κανείς με κοτ τη νυχτερινή χρέωση αφού τα βάζουν όλα στο σορό ...η κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giannisbb είπε

Οκ,μη μπερδέψω κ τα άλλα παιδιά εδώ....τότε δεν υπάρχει λόγος να κυνηγάει κανείς με κοτ τη νυχτερινή χρέωση αφού τα βάζουν όλα στο σορό ...η κάνω λάθος?

το όριο μετρά μόνο απο τις ημερήσιες , οπότε αν δεν παίζεις κοντά στο όριο (αν το ξεπεράσεις χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ) δε γλυτώνεις πολλά (μόνο τα 0,0237€/kw)

βέβαια αν είναι δικό σου το σπίτι , σίγουρα κάποια στιγμή , όσο μικρή κατανάλωση και να έχεις , κάνεις απόσβεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

το όριο μετρά μόνο απο τις ημερήσιες

Μα..στη προηγ σελίδα που έστειλα το λογαριασμό μου ο ekrepali μου ανέλυσε κ μου πρόσθεσε τις kw νύχτας στο όριο....με μπερδέψετε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannisbb είπε

Μα..στη προηγ σελίδα που έστειλα το λογαριασμό μου ο ekrepali μου ανέλυσε κ μου πρόσθεσε τις kw νύχτας στο όριο....με μπερδέψετε....

δεν πρόσθεσε στο όριο καμία νυχτερινή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2023 στις 9:44 ΜΜ, ekrepali είπε

  

Στις 60 μέρες, δικαούσαι ΚΟΤ 900. Η περίοδος κατανάλωσης του λογαριασμού σου ήταν 56 μέρες.

Για 56 μέρες δικαούσαι 900*56/60 = 840kw

Έκαψες 656 + 199 = 855kw

Eπομένως οι 840kw χρεώνονται με ημερήσια χρέωση + ΚΟΤ, και 15kw χρεώνονται με νυχτερινό χωρίς ΚΟΤ.

Απλό.

Οι 199 είναι νύχτας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giannisbb είπε

Οι 199 είναι νύχτας....

ναι , το όριό σου ήταν μέχρι 840kw , δεν πρόσθεσε νυχτερινές στο όριο , παρέμεινε 840 , εκεί με μπέρδεψες

τα υπόλοιπα ισχύουν κανονικά

μέχρι το όριο τιμολογείται ότι έκαψες (μέρας+νύχτας) σαν ημερήσιες (παίρνοντας την έκπτωση ΚΟΤ) και υπόλοιπες πάνω απο το όριο τιμολογούνται σαν να μην έχεις ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μέχρι το όριο τιμολογείται ότι έκαψες (μέρας+νύχτας) σαν ημερήσιες (παίρνοντας την έκπτωση ΚΟΤ) και υπόλοιπες πάνω απο το όριο τιμολογούνται σαν να μην έχεις ΚΟΤ

Ωραίος,απλά Ελληνικά..τώρα μάλιστα,το κατάλαβα.thx!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, giannisbb είπε

Ωραίος,απλά Ελληνικά..τώρα μάλιστα,το κατάλαβα.thx!

σε περίπτωση που σου ξέφυγε αν δεν είχες νυχτερινό και είχες κάψει 1000kw , αρκετά παραπάνω απο το όριο των 840 , θα έχανες όλη την έκπτωση ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

σε περίπτωση που σου ξέφυγε αν δεν είχες νυχτερινό και είχες κάψει 1000kw , αρκετά παραπάνω απο το όριο των 840 , θα έχανες όλη την έκπτωση ΚΟΤ

δλδ ποσο παραπανω απο το οριο θεωρειτε ανεκτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, giannisbb είπε

δλδ ποσο παραπανω απο το οριο θεωρειτε ανεκτο?

Αν κάψεις ημερήσιες μέχρι και 10% πάνω από το όριο δε χάνεις τα προνόμια του ΚΟΤ μέχρι το όριο. Αν κάψεις ημερήσιες περισσότερες από 10% πάνω από το όριο του ΚΟΤ, δε χάνεις το ΚΟΤ μέχρι το όριο αν η μέση ημερήσια κατανάλωσή σου τον τελευταίο χρόνο είναι κάτω από το όριο του ΚΟΤ, αλλιώς χάνεις όλα τα προνόμια του ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...