Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι μλκς εισαι.:lol::lol:

...αυτό ΞΑΝΑπες το -->

8 λεπτά πριν, washcloud είπε

χρεοκωπήσει κι όλας η χώρα.....................καθώς από πάντα χρεωκοπημένη

93kOABcGUxn1Ouh9OB4t.jpg.46480ca50d1b63df1b8d2201bc4948dd.jpg

 

😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, washcloud είπε

...εσύ μια χαρά τα λες (μπουκια και σχώριο το πόιντ για υεπρκατανάλωση), αλλά το θέμα είναι, ξαναλέμε, οι αρπακολατζήδες διατυπωτές των υπουργείων....

 

Είναι γνωστό ότι οι διευκρινίσεις των υπουργείων με ραβασάκια στους παρόχους υπερισχύουν των αρπακολατζήδων διατυπωτών των υπουργείων. 😅

Χωρίς πλάκα, πάνε κι έρχονται επιστολές που δε λαμβάνουμε ποτέ γνώση. Πήρα σήμερα στη ΡΑΕ για να ζητήσω αντίγραφο μιας σημαντικής επιστολής, μου λένε 'ψάξε στη διαύγεια'. Έψαξα με τον κωδικό αναφοράς, με λέξεις κλειδιά, με εύρος ημερομηνιών... δε βρήκα τίποτα... και κατέληξα να στείλω mail στη ΡΑΕ για να μου το κοινοποιήσουν (αν δε με γράψουν στα τέτοια τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

'ψάξε στη διαύγεια'.

(....αφού δεν σου έχουν ως τώρα απαντήσει κα'να 'δε γα!%$@ κι εσύ κι γρύλλος σου', με το στενό μαρκάρισμα που τους έχεις κάνει ως τώρα, πάλι καλά.....:mrgreen:)

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Χωρίς πλάκα

....όντως χωρίς πλάκα τώρα, όταν ζούμε σε αποδεδειγμένα κάθε άλλο παρά ευνομούμενο κράτος, ειλικρινά αναρωτιέμαι για το κουράγιο σας ν' "ασχολείστε" (όσο κι αν το θαυμάζω) ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

48 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

διαβάζω και διαβάζω και μόλις λέω οκ, το κατάλαβα ξανα χάνομαι...

Με απλές ερωτήσεις γιατί αν πήξει το μυαλό μου δεν ξεπήζει εύκολα xD

 

Είμαι ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ Β όριο 1400. Περιμένω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα να ενεργοποιηθεί και το νυχτερινό το οποίο έχω εξοφλήσει.

Λόγω του οτι ζεσταίνω το σπίτι με κλιματιστικό η κατανάλωση μου, ανάλογα την μέρα είναι περίπου 15 κιλοβατώρες.

Άλλες φορές μπορεί 11 άλλες 18, έχω φτάσει και 20 όταν μετακόμισα και έκαιγα φουλ θερμοσίφωνο για απολύμανση με καυτό νερό του σπιτιού + πόσα πλυντήρια που έπρεπε να μπουν.

Τώρα όμως είμαι περίπου 14-15 κιλοβατώρες/ημέρα. Αν δεν κάνω κάτι λάθος 15*30(μήνας) = 450 * 4 μήνες 1800 κιλοβατώρες το τετράμηνο. Σε αυτή την περίπτωση θα με βοηθήσει κάπου  το νυχτερινό ή τζάμπα τα 42 ευρώ που έδωσα;


Απο τη στιγμή που ενεργοποιηθεί το νυχτερινό (θεωρητικά μέσα στην εβδομάδα) θα έχω κέρδος αν βάζω πλυντήρια κτλ τις ώρες του νυχτερινού; Ή κάνω κανονική χρήση οτι ώρες να ναι αφού το νυχτερινό λέτε χρεώνεται σαν ημέρας, αρα είτε καίω την ημέρα, είτε τη νυχτα έχω ίδια χρέωση ;

 

Και μια βασική ερώτηση που βέβαια είναι πιο πολύ για το νήμα με το ΚΟΤ αλλα ας τη συνδέσουμε κάπως...
Το ΚΟΤ σου λέει εφαρμόζεται με μαξ χρέωση τις 1400 κιλοβατώρες / μήνα ! Ναι , αλλα ο λογαριασμός μου είναι κάθε δίμηνο ή μήνα. Στον μηνιαίο ή διμηνιαίο λοιπόν , δεν εφαρμόζεται ΚΟΤ ? Αν εφαρμόζεται και στο τελευταίο μήνα (4ο) το έχω ξεπεράσει τι ακριβώς χάνω ; Την έκπτωση του ΚΟΤ απλά στον 4ο μήνα ; Και ΑΝ είναι έτσι οπως το λέω, συμφέρει λέτε περισσότερο μηνιαίος ή διμηνιαίος λογαριασμός ΔΕΗ ;

 

Επίσης διάβαζα πιο πίσω οτι σου επιτρέπεται για ενα % να ξεπεράσει το όριων των 1400. Ισχύει τελικά; Γιατι στα σχετικα sites δεν βρίσκω κάτι...

Φρόντισε πληντύρια, θερμοσίφωνες κλπ να μπαίνουν τις ώρες του νυχτερινού. Τα πληντύρια της τελευταίες 5ετίας τουλάχιστον έχουν επιλογή χρονοκαθυστέρησης. Στόχος σου είναι να μη ξεπεράσεις τις 1400 ημερήσιες. Αν κάνεις υπέρβαση 10% θα πάρεις κανονικά το ΚΟΤ για το 4μηνο, όπως θα πρέπει μη ξεπεράσεις τις 3600 ετησίως αλλιώς θα χάσεις το ΚΟΤ αναδρομικά για όλο το χρόνο (νομίζω).

Σε περίπτωση που κάνεις συνεχώς υπέρβαση και χάνεις το ΚΟΤ, δε πάει τζάμπα το νυχτερινό... καθώς οι χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ δε χρεώνονται για τη νυχτερινή κατανάλωση. Εντελώς πρόχειρα υπολόγιζε ότι κερδίζεις 10 ευρώ ανά 300kw νυχτερινής κατανάλωσης, οπότε μέσα σε 1.5 χρόνο κάνεις απόσβεση τα 42 ευρώ.

Επίσης αποκλείται να έχεις ΚΟΤ 1400kw το μήνα. Εννοείς φαντάζομαι 1400 το τετράμηνο. Αν ο λογαριασμός σου είναι ανά δίμηνο, τότε 700/δίμηνο. Αν έχεις κάνει αναλογική υπέρβαση στο δίμηνο, δε θα σου βάλει η ΔΕΗ έκπτωση ΚΟΤ στον έναντι (θεωρόντας ότι θα κάνεις υπέρβαση και στην εκκαθάριση 4μήνου). Αλλά αν είσαι εντός των 1400 στο τετράμηνο, εννοείται θα πάρεις όλη την έκπτωση στην εκκαθάριση.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Φρόντισε πληντύρια, θερμοσίφωνες κλπ να μπαίνουν τις ώρες του νυχτερινού. Τα πληντύρια της τελευταίες 5ετίας τουλάχιστον έχουν επιλογή χρονοκαθυστέρησης. Στόχος σου είναι να μη ξεπεράσεις τις 1400 ημερήσιες. Αν κάνεις υπέρβαση 10% θα πάρεις κανονικά το ΚΟΤ για το 4μηνο, όπως θα πρέπει μη ξεπεράσεις τις 3600 ετησίως αλλιώς θα χάσεις το ΚΟΤ αναδρομικά για όλο το χρόνο (νομίζω).

Σε περίπτωση που κάνεις συνεχώς υπέρβαση και χάνεις το ΚΟΤ, δε πάει τζάμπα το νυχτερινό... καθώς οι χρεώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ δε χρεώνονται για τη νυχτερινή κατανάλωση. Εντελώς πρόχειρα υπολόγιζε ότι κερδίζεις 10 ευρώ ανά 300kw νυχτερινής κατανάλωσης, οπότε μέσα σε 1.5 χρόνο κάνεις απόσβεση τα 42 ευρώ.

Επίσης αποκλείται να έχεις ΚΟΤ 1400kw το μήνα. Εννοείς φαντάζομαι 1400 το τετράμηνο. Αν ο λογαριασμός σου είναι ανά δίμηνο, τότε 700/δίμηνο. Αν έχεις κάνει αναλογική υπέρβαση στο δίμηνο, δε θα σου βάλει η ΔΕΗ έκπτωση ΚΟΤ στον έναντι (θεωρόντας ότι θα κάνεις υπέρβαση και στην εκκαθάριση 4μήνου). Αλλά αν είσαι εντός των 1400 στο τετράμηνο, εννοείται θα πάρεις όλη την έκπτωση στην εκκαθάριση.

Άρα πρέπει να είμαι κάθε εβδομάδα κάτω στο ρολόι της ΔΕΗ για να παίρνω ενδείξεις και να μη ξεπεράσω το όριο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Άρα πρέπει να είμαι κάθε εβδομάδα κάτω στο ρολόι της ΔΕΗ για να παίρνω ενδείξεις και να μη ξεπεράσω το όριο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ

...η βδομάδα, από την αρχή του 4μήνου, είναι "υπερβολή". Τον τελευταίο μήνα, ναι, καν' το. Αλλά κι αυτό για επιβεβαίωση. Γιατί πάνω απ' όλα, "μάθε" να βάζεις (αφού μελετήσεις καλά τα ωράρια) όσο περισσότερες καταναλώσεις μπορείς (των ενεργοβόρων συσκευών) στα ωράρια του νυχτερινού, και "θα πάνε όλα καλά"...

Αν από την άλλη δεν σε χαλάει να το κάνεις βδομαδιάτικη συνήθεια για 52 βδομάδες τον χρόνο, καν'το κι αυτό. Καλό είναι - κακό όχι. Ειδικά αν θα είσαι συνεχώς "στο όριο" (...του,,,,ορίου του ΚΟΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, washcloud είπε

...η βδομάδα, από την αρχή του 4μήνου, είναι "υπερβολή". Τον τελευταίο μήνα, ναι, καν' το. Αλλά κι αυτό για επιβεβαίωση. Γιατί πάνω απ' όλα, "μάθε" να βάζεις (αφού μελετήσεις καλά τα ωράρια) όσο περισσότερες καταναλώσεις μπορείς (των ενεργοβόρων συσκευών) στα ωράρια του νυχτερινού, και "θα πάνε όλα καλά"...

Αν από την άλλη δεν σε χαλάει να το κάνεις βδομαδιάτικη συνήθεια για 52 βδομάδες τον χρόνο, καν'το κι αυτό. Καλό είναι - κακό όχι. Ειδικά αν θα είσαι συνεχώς "στο όριο" (...του,,,,ορίου του ΚΟΤ).

Απο  Μάιο έως Οκτώβριο έχω ελάχιστες καταναλώσεις καθώς η δουλειά μου είναι κυρίως καλοκαιρινή οπότε όλη η υπόθεση είναι απο Δεκέμβριο έως Μάρτιο , μετά χαλαρώνω... Απλώς ακόμα είμαι σε φάση που προσπαθώ να καταλάβω πόσες κιλοβατώρες περίπου τρώω την μέρα... Θα δούμε , πιστεύω ολα θα πάνε καλά , και πάλι ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Σχετικό - άσχετο:

Είναι δυνατόν να βάζουν όρια κατανάλωσης (και μάλιστα τόσο εγκληματικά μικρά) στο ηλεκτρικό ρεύμα όταν ο πιο φτηνός και αποδοτικός τρόπος θέρμανσης είναι το air-condition ή η Α/Θ; Το ΚΟΤ για 1 άτομο στο νοικοκυριό επιτρέπει μόλις 11,5 kWh τη μέρα κατά Μ.Ο. στο 120-ήμερο ώστε να μη το χάσεις.

Οπότε στο θέμα θέρμανση, είτε πρέπει να κάτσεις να κρυώνεις, ή να τρως όλα σου τα λεφτά σε πετρέλαιο / ΦΑ (οπότε δώρον- άδωρον το ΚΟΤ, αν είναι να εξαναγκάζεσαι να τα δώσεις αλλού). Έχει κάνει κίνηση κανείς να τους... συνεφέρει; Κάποια επιστολή, κάποια δημοσιότητα στο θέμα, οτιδήποτε; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

5 λεπτά πριν, savoukos είπε

Το όριο σπάει αν ημέρα με λίγα λόγια. Οκ.. Τώρα για το αν μπορώ να ρίξω την κατανάλωση με μωρό παιδι στο σπίτι δν ξέρω.. Αλλά γιατί να την χάσω αναδρομικά.. Δν ειναι παραλογο αυτό? 

Διαβάζεις εδώ λεπτομέρειες περί υπέρβασης (της ημερήσιας κατανάλωσης)... σε ενδιαφέρει το αα και το ββ

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  

Διαβάζεις εδώ λεπτομέρειες περί υπέρβασης (της ημερήσιας κατανάλωσης)... σε ενδιαφέρει το αα και το ββ

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

 

Δεν είναι το ααα) κ βββ) καθώς έχω νυχτερινό? 

Αν ναι τα ορια για την ημερήσια και την νυχτερινή που μπορώ να τα βρω? 

Επεξ/σία από savoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, savoukos είπε

Δεν είναι το ααα) κ βββ) καθώς έχω νυχτερινό? 

Αν ναι τα ορια για την ημερήσια και την νυχτερινή που μπορώ να τα βρω? 

1700 είναι το όριο του ΚΟΤ, εσένα σε ενδιαφέρει να μη ξεπερνάς τις 1700 ημερήσιες το 4μηνο.

Πχ αν έχεις 1650 ημερήσιο και 300 νυχτερινό... χρεώνεσαι 1700 ημερήσιο με ΚΟΤ και 250 νυχτερινό.

Αν κάνεις υπέρβαση σε ένα τετράμηνο, θα πρέπει να μη ξεπεράσεις τις 1870 ημερήσιες (1700+10%). Κι εννοείται πως σε περίπτωση υπέρβασης θα πρέπει στα επόμενα 4μηνα να ρίξεις τον μέσο όρο (8μήνου ή 12μήνου) της ημερήσιας κατανάλωσης κάτω από 1700 το 4μηνο.

Στον εκκαθαριστικό σου όπως τα υπολόγισα δικαιούσαι 1233kw για 87 μέρες, εσύ έκαψες 1294. Το όριο υπέρβασης είναι 1233+10% = 1356

Αν δηλαδή είχες κάψει 1357kw σε 87 μέρες, θα έχανες το ΚΟΤ για τη συγκεκριμένη περίοδο.

Ενώ τώρα που είσαι εντός του 10%, παίρνεις κανονικά το ΚΟΤ με τη προϋπόθεση να ρίξεις τον ετήσιο μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1700 είναι το όριο του ΚΟΤ, εσένα σε ενδιαφέρει να μη ξεπερνάς τις 1700 ημερήσιες το 4μηνο.

Πχ αν έχεις 1650 ημερήσιο και 300 νυχτερινό... χρεώνεσαι 1700 ημερήσιο με ΚΟΤ και 250 νυχτερινό.

Αν κάνεις υπέρβαση σε ένα τετράμηνο, θα πρέπει να μη ξεπεράσεις τις 1870 ημερήσιες (1700+10%). Κι εννοείται πως σε περίπτωση υπέρβασης θα πρέπει στα επόμενα 4μηνα να ρίξεις τον μέσο όρο (8μήνου ή 12μήνου) της ημερήσιας κατανάλωσης κάτω από 1700 το 4μηνο.

Στον εκκαθαριστικό σου όπως τα υπολόγισα δικαιούσαι 1233kw για 87 μέρες, εσύ έκαψες 1294. Το όριο υπέρβασης είναι 1233+10% = 1356

Αν δηλαδή είχες κάψει 1357kw σε 87 μέρες, θα έχανες το ΚΟΤ για τη συγκεκριμένη περίοδο.

Ενώ τώρα που είσαι εντός του 10%, παίρνεις κανονικά το ΚΟΤ με τη προϋπόθεση να ρίξεις τον ετήσιο μέσο όρο.

Το όριο είναι μόνο για της ημερήσιες στο κοτ? Δν το ήξερα αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...