Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, takoulou είπε

Αυτο γινεται στις μεγαλες περιφερειες..

Άρα εγώ που είμαι επαρχία σιγά μην ασχοληθούν. Είχα διαβάσει ότι στις μεγάλες περιφέρειες περνάνε και για αλλαγή παρόχου και ζητάνε ΥΔΕ αν έχει λήξει όταν πας να αλλάξεις πάροχο. Εδώ άλλαξα πάροχο με δική μου μέτρηση και δε ζήτησαν νέα ΥΔΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αν έχει λήξει η ΥΔΕ θα σου έρθει ειδοποίηση να την στείλεις αλλιώς θα σου το κόψουν αφού δώσουν ένα λογικό χρονικό περιθώριο

Spoiler

Εξαρτάται από τον κάθε ΔΕΔΔΗΕ. Υποχρεωτικά τη ζητάνε μόνο σε αλλαγή ονόματος. Συγγενής στην ίδια πόλη με εμένα έχει αλλάξει 2 φορές πάροχο με ΥΔΕ που στο site έχει για ημερομηνία λήξης έναν αστερίσκο, και δεν έχουν ζητήσει τίποτα. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Άρα εγώ που είμαι επαρχία σιγά μην ασχοληθούν. Είχα διαβάσει ότι στις μεγάλες περιφέρειες περνάνε και για αλλαγή παρόχου και ζητάνε ΥΔΕ αν έχει λήξει όταν πας να αλλάξεις πάροχο. Εδώ άλλαξα πάροχο με δική μου μέτρηση και δε ζήτησαν νέα ΥΔΕ. 

Εννοειται ζητανε στις μεγαλες περιφερειες νεα  ΥΔΕ αν   αυτη  εχει ληξει... Τωρα στα χωρια δυσκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Το ΚΟΤΒ για να ενεργοποιηθεί πρώτη φορά πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για μέτρηση ή οι kwh μετράνε αναλογικά; 

Αναλογικα.

Δεν περνάει κανείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Αναλογικα.

Δεν περνάει κανείς 

Μην είσαι σίγουρος ότι δεν περνούν... Απλά είπαμε ότι αυτό γίνεται σε μεγάλες περιφέρειες του Δεδδηε.. Εκεί για την αλλαγή γίνεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, takoulou είπε

Εννοειται ζητανε στις μεγαλες περιφερειες νεα  ΥΔΕ αν   αυτη  εχει ληξει... Τωρα στα χωρια δυσκολα..

55 χρονών πατρικό, ποτέ δεν ζήτησαν (χωριό) 😛

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Με σώσατε γιατί είμαι στον ήρων και εγκρίθηκε η αίτηση που έκανα για κοτ και είχα βγάλει εκτός εξίσωσης τα κλιματιστικά για να μη ξεπεράσω τις kwh του κοτ. 

αν τις ξεπεράσεις στο ημερήσιο , τότε χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ , το νου σου

πχ με όριο 1400 αν κάψεις 1800 ημέρας πάπαλα

αν όμως κάψεις 1200 ημέρας + 800 νυχτερινές παίρνεις ΚΟΤ για 1400 , τιμολογούνται με ημέρας 1200+200 και οι υπόλοιπες κανονικά σαν νυχτερινές( 600 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

αν τις ξεπεράσεις στο ημερήσιο , τότε χάνεις όλη την έκπτωση ΚΟΤ , το νου σου

πχ με όριο 1400 αν κάψεις 1800 ημέρας πάπαλα

αν όμως κάψεις 1200 ημέρας + 800 νυχτερινές παίρνεις ΚΟΤ για 1400 , τιμολογούνται με ημέρας 1200+200 και οι υπόλοιπες κανονικά σαν νυχτερινές( 600 )

Αυτό το ήξερα. Η ΔΕΗ όμως, πχ εγώ που έχω όριο 1900kwh, αν είχα κατανάλωση πχ 2500kwh ημέρας και 700kwh νύχτας σε ένα τετράμηνο, θα χρέωνε 1900kwh ημέρας και 1300kwh νύχτας ώστε να μη χάσω την έξτρα επιδότηση και την έκπτωση ΚΟΤ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Η ΔΕΗ όμως, πχ εγώ που έχω όριο 1900kwh, αν είχα κατανάλωση πχ 2500kwh ημέρας και 700kwh νύχτας σε ένα τετράμηνο, θα χρέωνε 1900kwh ημέρας και 1300kwh νύχτας ώστε να μη χάσω την έξτρα επιδότηση και την έκπτωση ΚΟΤ. 

όχι , ποτέ δεν έχει γίνει αυτό

εκτός αν έχεις Μηχανική Υποστήριξη , που δεν το κάνει μόνο η ΔΕΗ , αλλά είναι γενικό

επίσης στο παράδειγμα που έθεσες θα ήταν 1900 ΚΟΤ και μετά 600kw ημέρας και 700kw νύχτας (με Μηχ/Υποστ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι , ποτέ δεν έχει γίνει αυτό

εκτός αν έχεις Μηχανική Υποστήριξη , που δεν το κάνει μόνο η ΔΕΗ , αλλά είναι γενικό

επίσης στο παράδειγμα που έθεσες θα ήταν 1900 ΚΟΤ και μετά 600kw ημέρας και 700kw νύχτας (με Μηχ/Υποστ)

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αυτό σε έναν λογαριασμό που ανέβηκε στο forum. Θα προσπαθήσω να τον βρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έβαλα το ΚΟΤ Β και έχω κάποιες απορρίες.
1. Απο την ημέρα που εγκρίθηκε η αίτηση έχει εφαρμοστεί στις χρεώσεις μου;

2. Αν ξεπεράσω την κατανάλωση που δίνω, έχω κάποιο πρόβλημα; Είμαι ΔΕΗ Γ1 και έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό (ακόμα περιμένω)

 Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

1. Απο την ημέρα που εγκρίθηκε η αίτηση έχει εφαρμοστεί στις χρεώσεις μου;

ναι, απο εκείνη την ημέρα

25 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

2. Αν ξεπεράσω την κατανάλωση που δίνω,

το όριο που έχεις θες να πεις ,

26 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

έχω κάποιο πρόβλημα;

όχι , απλά χάνεις την έκπτωση για όλη την κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

ναι, απο εκείνη την ημέρα

το όριο που έχεις θες να πεις ,

όχι , απλά χάνεις την έκπτωση για όλη την κατανάλωση

Ευχαριστώ πολύ ! Ουοαου δηλαδή σαν να μην έχω ΚΟΤ ! Κάπου διάβασα ότι αν έχεις νυχτερινό σώζεται και δεν χάνεις την έκπτωση .... Και πως θα ξέρω αν δεν ξεπέρασα το όριο ? Πρέπει να κοιτάω την χελώνα ? Και το όριο είναι για κάθε μήνα ?

Δεν υπάρχει τρόπος να μη το χάσω το ΚΟΤ αν ξεπεράσω τον ορθό κατανάλωσης που δίνει ; 

Και επίσης πόση έκπτωση έχω με το ΚΟΤ;

. Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Ευχαριστώ πολύ ! Ουοαου δηλαδή σαν να μην έχω ΚΟΤ ! Κάπου διάβασα ότι αν έχεις νυχτερινό σώζεται και δεν χάνεις την έκπτωση .... Και πως θα ξέρω αν δεν ξεπέρασα το όριο ? Πρέπει να κοιτάω την χελώνα ? Και το όριο είναι για κάθε μήνα ?

Δεν υπάρχει τρόπος να μη το χάσω το ΚΟΤ αν ξεπεράσω τον ορθό κατανάλωσης που δίνει ; 

Και επίσης πόση έκπτωση έχω με το ΚΟΤ;

. Ευχαριστώ πολυ

Αυτα που ρωτας αν μπεις και το κοιταξεις διαδικτυο ευκολα τα μαθαινεις..Ριξε καμια ματια στις πισω 10-12 σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...