Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...εκεί που "την είχες πατήσει", είναι που δεν είχες καταλάβει ότι το νόημα δεν ήταν να καταθέσεις την φορολογική για να κάνεις καπάκι αίτηση, αλλά να λήξει η περίοδος υποβολής για όλους. Τώρα τουλάχιστον το ξέρεις, για του χρόνου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας,

Ήμουν δικαιούχος ΚΕΑ μέχρι 31/10 και είμαι δικαιούχος ΚΟΤ-Α όπως προβλέπεται. Αλλά από 1-11 και μετά δεν είμαι πλέον δικαιούχος ΚΕΑ. Θα πρέπει να ακυρώσω την αίτηση μου ή δεν θα έχω κάποιο θέμα στο μέλλον αφήνοντας την όπως έχει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2022 στις 3:10 ΜΜ, PastiGR είπε

Καλησπέρα σας,

Ήμουν δικαιούχος ΚΕΑ μέχρι 31/10 και είμαι δικαιούχος ΚΟΤ-Α όπως προβλέπεται. Αλλά από 1-11 και μετά δεν είμαι πλέον δικαιούχος ΚΕΑ. Θα πρέπει να ακυρώσω την αίτηση μου ή δεν θα έχω κάποιο θέμα στο μέλλον αφήνοντας την όπως έχει; 

Καλημέρα.. Άρα αφού  είσαι δικαιούχος ΚΟΤ-Α θα γίνει αυτόματα αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα πρώτη φορά αίτηση για κοτ-β σημερα για τη μητέρα μου και εγκρίθηκε. 

Παίζει ρολο που έγινε εκπρόθεσμα μετά τις 31/10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Έκανα πρώτη φορά αίτηση για κοτ-β σημερα για τη μητέρα μου και εγκρίθηκε. 

Παίζει ρολο που έγινε εκπρόθεσμα μετά τις 31/10;

Θα δειξει... Υπομονη θα το δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Έκανα πρώτη φορά αίτηση για κοτ-β σημερα για τη μητέρα μου και εγκρίθηκε. 

Παίζει ρολο που έγινε εκπρόθεσμα μετά τις 31/10;

Μάλλον θα 'χάσει' 9 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Έκανα πρώτη φορά αίτηση για κοτ-β σημερα για τη μητέρα μου και εγκρίθηκε. 

Παίζει ρολο που έγινε εκπρόθεσμα μετά τις 31/10;

...το "31/10" ήταν (όπως κάθε χρόνο είναι) "deadline" για όσους ήδη ήταν από πέρσι δικαιούχοι. Όποια στιγμή του χρόνου και να πρωτοκάνει κανείς αίτηση, δεν έχει σημασία. ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ όμως, για να μη χάσει καθόλου μέρες από το ΚΟΤ (εφ' όσον θα είναι και πάλι εντός εισοδηματικών/περιουσιακών κριτηρίων), θα πρέπει να της κάνεις αίτηση μεταξύ της πρώτης μέρας από την λήξη της περιόδου υποβολής των φορολογικών (φέτος ήταν η 1η 9ου) και βάθους χρόνου 2 μηνών (φετινό deadline η 31η 10ου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Oliver12 είπε

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο?

Απλά να της πεις να ξέρει (να πει σε κάποιον άλλον δικό της νέο πχ) ότι του χρόνου θα πρέπει να ξαναγίνει η αίτηση, μετά την λήξη της περιόδου των φορολογικών δηλώσεων και για 2 μήνες περιθώριο, καθώς δεν αποκλείεται να μην είσαι εύκαιρος του χρόνου (ίσως). Αν την φορολογική της την κάνει λογιστής μπορεί επίσης ν' απευθυνθεί σε αυτόν για του χρόνου, σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλος γείτονας/συγγενής κτλκτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

Απλά να της πεις να ξέρει (να πει σε κάποιον άλλον δικό της νέο πχ) ότι του χρόνου θα πρέπει να ξαναγίνει η αίτηση, μετά την λήξη της περιόδου των φορολογικών δηλώσεων και για 2 μήνες περιθώριο, καθώς δεν αποκλείεται να μην είσαι εύκαιρος του χρόνου (ίσως). Αν την φορολογική της την κάνει λογιστής μπορεί επίσης ν' απευθυνθεί σε αυτόν για του χρόνου, σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλος γείτονας/συγγενής κτλκτλ.

Καλά τα λες αλλά η γυναίκα μπορεί του χρόνου να μην ζεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Το ΚΟΤΒ για να ενεργοποιηθεί πρώτη φορά πρέπει να περάσει ο ΔΕΔΔΗΕ για μέτρηση ή οι kwh μετράνε αναλογικά; 

Καλησπερα... Συνηθως για την αλλαγη αυτη  γινεται οταν  περναει ο Δεδδηε... Αυτο γινεται στις μεγαλες περιφερειες.. Για να ληφθει η ενδειξη απο εκει που θα ξεκινησει το ΚΟΤ...

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...