Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^Σωστά νομίζεις (...σχεδόν: στις 1/11 απεντάσσονται).

45 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Θυμίστε μου λίγο. Έχω προθεσμία μέχρι την ερχόμενη Τρίτη 31/10 για να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ;

...μέχρι ΚΑΙ τις 31/10 έχεις δικαίωμα να ΞΑΝΑκάνεις (αν δηλαδή ΗΔΗ υπάρχει ΚΟΤ). Και αυτό, δεν σημαίνει ότι ακόμη κι αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις ΜΕΤΑ. Απλά (Σσην περίπτωση που ήδη υπάρχει), δεν θα χάσεις κάθολου χρόνο (=εκπτώσεις ΚΟΤ).

Αν μιλάς για τους παπούδες, όποτε και να κάνεις, το ίδιο είναι (όσο πιο γρήγορα κάνεις, τόσο πιο γρήγορα θα πάρεις τις εκπτώσεις του, ΑΝ το δικαιωθούν).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζεται τι από τα παρακάτω ισχύει?

Στην επιδότηση ΤΕΜ η τιμή κιλοβατώρας που αφορά νοικοκυριά ενταγμένα στο ΚΟΤ:

α) Εφαρμόζεται στο σύνολο των κιλοβατωρών που θα καταναλώσουν ανεξάρτητα αν αυτές υπερβαίνουν τα όρια κατανάλωσης του ΚΟΤ.

Β) Εφαρμόζεται μόνο αν η κατανάλωση είναι εντός των ορίων του ΚΟΤ. Στην περίπτωση που υπάρχει υπέρβαση του  ορίου τότε στο σύνολο της κατανάλωσης εφαρμόζονται οι τιμές  ΤΕΜ των απλών οικιακών.

Γ) Εφαρμόζεται για το μέρος στις κατανάλωσης που εμπίπτει  εντός του ορίου ΚΟΤ  ενώ για την υπερβαίνουσα ποσότητα  εφαρμόζονται οι τιμές  ΤΕΜ των απλών οικιακών.

Στο excel του korakios αν ερμήνευσα σωστά τις φόρμουλες υπολογίζεται σύμφωνα με το α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπερβείς όριο ΚΟΤ, διπλή η ζημιά : και έκπτωση ΚΟΤ χάνεις, και δεν παίρνεις την "ενισχυμένη (λόγω ΚΟΤ)" επιδότηση (αλλά την "κανονική"). Δλδ το "β".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Giannis_K87 είπε

Στο excel του korakios αν ερμήνευσα σωστά τις φόρμουλες υπολογίζεται σύμφωνα με το α)

το οποίο και εγώ δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι , μάλλον θα το αλλάξω ετσι ώστε αν ξεπεραστεί το όριο και χαθεί η έκπτωση ΚΟΤ θα παίρνει τις επιδοτήσεις μη ΚΟΤ

αλλιώς θα πηγαίνει περίπτωση Γ (αν η υπέρβαση είναι μέσα στο 10% ή υπάρχουν περίσσιες νυχτερινές)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οποίον ενδιαφέρεται σας αφαιρώ ότι έπειτα  από επικοινωνία  με e amil με την ΔΕΗ μου απάντησαν ότι   “H Επιδότηση από το Κράτος για ΚΟΤ Τιμολόγια εφαρμόζεται ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης.” Οπότε ισχύει το Α) το οποίο βέβαια μένει να επαληθευτή και στην πράξη. 

Στις 30/10/2022 στις 4:40 ΜΜ, korakios είπε

το οποίο και εγώ δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι , μάλλον θα το αλλάξω ετσι ώστε αν ξεπεραστεί το όριο και χαθεί η έκπτωση ΚΟΤ θα παίρνει τις επιδοτήσεις μη ΚΟΤ

αλλιώς θα πηγαίνει περίπτωση Γ (αν η υπέρβαση είναι μέσα στο 10% ή υπάρχουν περίσσιες νυχτερινές)

Korakios το excel σου σε αυτό το κομμάτι, σύμφωνα με την απάντηση της ΔΕΗ, είναι σωστό.

Επεξ/σία από Giannis_K87
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Giannis_K87 είπε

“H Επιδότηση από το Κράτος για ΚΟΤ Τιμολόγια εφαρμόζεται ανεξαρτήτου ορίου κατανάλωσης.”

...και αναρωτιέμαι εγώ,,,σίγουρα άραγε ΕΝΝΟΟΥΝ "ανεξαρτήτως αν ΧΑΣΑΤΕ κάποιο διάστημα την έκπτωση ΚΟΤ λόγω υπέρβασης ορίου"....; Γιατί το "ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης" μπορεί (; ) και να σημαίνει "είτε 1.400 όριο έχετε, είτε 1.600, είτε - κτλ", δικαιούστε "ενισχυμένης επιδότησης"....

Αν το πάνε με όσους απλά είναι δικαιούχοι, καλώς (γιατί και να χάσεις την έκπτωση κάποιο 4μηνο, δεν σημαίνει ότι παύεις να είσαι δικαιούχος....). Μήπως να ρωτήσεις ΚΑΙ στην ΗΔΙΚΑ για να είσαι πιο σίγουρος; Εκεινών οι απαντήσεις άλλωστε μου φαίνεται είναι (γενικά) πιο αξιόπιστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, washcloud είπε

Γιατί το "ανεξαρτήτως ορίου κατανάλωσης" μπορεί (; ) και να σημαίνει "είτε 1.400 όριο έχετε, είτε 1.600, είτε - κτλ", δικαιούστε "ενισχυμένης επιδότησης"....

Έχεις δίκιο το ίδιο σκέφτηκα και εγώ. Από τι κατάλαβα αποφεύγουν να απαντήσουν με 100% σαφήνεια στα ερωτήματα που τους θέτεις. Να φανταστείς ότι αυτή ήταν η δεύτερη απάντηση που πήρα όταν επέμεινα στο ερώτημα μου καθώς αρχικά μου είχαν απαντήσει με το παρακάτω:


 “Επιδότηση από το Κράτος για ΚΟΤ Τιμολόγια (ανεξαρτήτως κύριας κατοικίας) εφαρμόζεται ως εξής:

-240 €/MWh επιδότηση Κατανάλωσης Ιουλίου 2022 (όλες οι kWh)
-377 €/MWh επιδότηση Κατανάλωσης Αυγούστου 2022 (όλες οι kWh)
-677 €/MWh επιδότηση Κατανάλωσης Σεπτεμβρίου 2022 (όλες οι kWh)
-485 €/MWh επιδότηση Κατανάλωσης Οκτωβρίου 2022 (όλες οι kWh)”
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

😄

...ναι, ασ' τα να πάνε, αυτοί που δουλεύουν στην εξυπηρέτηση των παρόχων, πρέπει να κάνουν τηλε-εργασία,,,,,,,,,,από παράλληλο σύμπαν 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2022 στις 3:35 ΜΜ, washcloud είπε

^Σωστά νομίζεις (...σχεδόν: στις 1/11 απεντάσσονται).

...μέχρι ΚΑΙ τις 31/10 έχεις δικαίωμα να ΞΑΝΑκάνεις (αν δηλαδή ΗΔΗ υπάρχει ΚΟΤ). Και αυτό, δεν σημαίνει ότι ακόμη κι αν έχεις δεν μπορείς να κάνεις ΜΕΤΑ. Απλά (Σσην περίπτωση που ήδη υπάρχει), δεν θα χάσεις κάθολου χρόνο (=εκπτώσεις ΚΟΤ).

Αν μιλάς για τους παπούδες, όποτε και να κάνεις, το ίδιο είναι (όσο πιο γρήγορα κάνεις, τόσο πιο γρήγορα θα πάρεις τις εκπτώσεις του, ΑΝ το δικαιωθούν).

Εχω ΚΟΤ-Α που εκανα αιτηση 21/8 το οποιο το συστημα μου το πεταξε 1/11 οπως ειδα σημερα. Μπηκα εκανα αιτηση ξανα για ΚΟΤ-Α και εβγαλε οτι ειναι εγκεκριμενη. 

Επειδη ελεγαν οτι αιτησεις γινονται μεχρι της 31/10 λετε να με ξανα απενταξη. 

Εκανα και εγω την ακυρωση πολυ νωρις και την επαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, katerina_888 είπε

Εχω ΚΟΤ-Α που εκανα αιτηση 21/8 το οποιο το συστημα μου το πεταξε 1/11 οπως ειδα σημερα. Μπηκα εκανα αιτηση ξανα για ΚΟΤ-Α και εβγαλε οτι ειναι εγκεκριμενη. 

Επειδη ελεγαν οτι αιτησεις γινονται μεχρι της 31/10 λετε να με ξανα απενταξη. 

Εκανα και εγω την ακυρωση πολυ νωρις και την επαθα.

"Απλά" έχεις χάσει καμμιά βδομάδα από τις εκπτώσεις του ΚΟΤ και την "ενισχυμένη" κρατική επιδότηση ΤΕΜ για αυτές τις μέρες. Δεν είναι και για θάνατο μεν, αλλά κρίμα πάντως...(μόνο μην ήταν να βγάλει λογαριασμό ο πάροχος τις συγκεκριμένες μέρες, και γίνει κα'να μπέρδεμα, μέχρι να ενημερωθεί για το "καινούριο" ΚΟΤ σου....)

Αλλά όχι, δεν θα σε "ξανα-απεντάξει".

Πάντως με μπέρδεψες στο τέλος: ποια "ακύρωση" έκανες....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, washcloud είπε

"Απλά" έχεις χάσει καμμιά βδομάδα από τις εκπτώσεις του ΚΟΤ και την "ενισχυμένη" κρατική επιδότηση ΤΕΜ για αυτές τις μέρες. Δεν είναι και για θάνατο μεν, αλλά κρίμα πάντως...(μόνο μην ήταν να βγάλει λογαριασμό ο πάροχος τις συγκεκριμένες μέρες, και γίνει κα'να μπέρδεμα, μέχρι να ενημερωθεί για το "καινούριο" ΚΟΤ σου....)

Αλλά όχι, δεν θα σε "ξανα-απεντάξει".

Πάντως με μπέρδεψες στο τέλος: ποια "ακύρωση" έκανες....;

Για 1 εβδομαδα μικρο το κακο εγω φοβηθηκα μηπως δε ξανα μπορεσω και πρεπει να περιμενω τις καινουριες φορολογικες. 

Ειχα ΚΟΤ Α ολο το χρονο απο περσυ το σεπτεμβριο βασικα. Και μετα τις φορολογικες δηλωσεις κλπ 21 αυγουστου ακυρωσα την παλια και εκανα νεα αιτηση οπως εκανα καθε φορα. Και τωρα μπηκα και το συστημα 1 του μηνα με απενταξε. Ε, απλα εκανα καινουργια και απλα λεει εγκεκριμενη. Λιγο παραλογο ολο αυτο θελανε απο 31/8 εως 31/10 αυτοι ενω εγω ειχα κανει την διαδικασια 21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...