Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 19/10/2022 στις 9:01 ΜΜ, dopermann είπε

Δεν ξερω ειμαι ασχετος τελειως....Μαλλον δεν επρεπε να το πειραξω τελος παντων σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου..

Αν ήσουν στο Online με τιμή 0.096, κακώς πήγες στο Γ1. Διότι το Online με 0.096 συνδιάζεται με ΚΟΤ, και θα είχες τελική τιμή 0.051.

Αν ήσουν στο Online με 0.17, μικρό το κακό... τώρα που έπεσαν οι τιμές ίσως πληρώνεις λιγότερα στο Γ1

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Σε λογαριασμό Κοτ β είχα κάνει αίτηση τον Σεπτέμβριο και ΔΕΝ δικαιούται πλέον Κοτ.

Το ευχαριστώ είναι ότι ήρθε σήμερα ο λογαριασμός και περιέχει Κοτ.

Που θέλω να καταλήξω:

Όσοι 'βιάστηκαν' να κάνουν αίτηση Κοτ και τελικά δεν δικαιούνται, ΔΕΝ το χάνουν πριν την 01 Νοεμβρίου.

Μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να μην έχει ενημερώσει ακόμα τον πάροχο σου ότι δε δικαιούσαι ΚΟΤ (απ'την ημερομηνία που το ακύρωσες), και να σου έρθει αναδρομικό κοστούμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Αν ήσουν στο Online με τιμή 0.096, κακώς πήγες στο Γ1. Διότι το Online με 0.096 συνδιάζεται με ΚΟΤ, και θα είχες τελική τιμή 0.051.

Αν ήσουν στο Online με 0.17, μικρό το κακό... τώρα που έπεσαν οι τιμές ίσως πληρώνεις λιγότερα στο Γ1

Μπορεί ο ΔΕΔΔΗΕ να μην έχει ενημερώσει ακόμα τον πάροχο σου ότι δε δικαιούσαι ΚΟΤ (απ'την ημερομηνία που το ακύρωσες), και να σου έρθει αναδρομικό κοστούμι.

Θα δείξει...

Γ1 ήμουν και Γ1 είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επιβεβαιώσω κι εγώ τον φίλο @GREGORYMO.

Ήμουν μέχρι πρότινος σε ΚΟΤ-Β (και MyHome Online). Έκανα νέα αίτηση στις 12/09/2022 (οπότε αυτόματα ακυρώθηκε και η προηγούμενη), δεν δικαιούμουν τελικά. Ωστόσο, μου εκδόθηκε χθες 4μηνος εκκαθαριστικός λογαριασμός και περιείχε μέσα την έκπτωση του ΚΟΤ-Β για όλο το διάστημα (μέχρι τις 23/10/2022 ήταν η περίοδος κατανάλωσης).

Και είναι ο 2ος λογαριασμός που εκδίδεται από τις 12/09/2022 και μετά που ακυρώθηκε το ΚΟΤ μου (ο προηγούμενος - προφανώς έναντι- εκδόθηκε στις 23/09/2022). Και οι δύο έχουν ένδειξη: "Γ1 myHome Online ΚΟΤ B". Τι να πω...

Βεβαίως το σκέφτηκα κι εγώ αυτό που λέει ο @ekrepali, να έρθει δηλαδή αναδρομικά η χρέωση σε επόμενο λογαριασμό, οπότε κρατάω μικρό καλάθι.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει το εξής 

μια φίλη νοίκιασε σπιτι..ποιο πριν ήταν φιλοξενούμενη και τώρα θέλει να το αλλάξει για να πάρει κοτ.

Ο λογιστής λέει ότι δεν αλλάζει..από ψάξιμο στο taxheaven βρήκα thread όπου λέει ότι πρέπει να απευθυνθείς στην ΔΟΥ. 
εχει τύχει σε κάποιον άλλο? Ξέρετε τι πρέπει να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ποτε νοικιασε σπιτι? γιατι η δηλωση αφορα το 2021, προφανεστατα αν νοικιασε σπιτι προχθες η δηλωση δεν αλλαζει. Δε μπορει να δηλωσει οτι περσυ νοικιαζε σπιτι, οταν το ενοικιαστηριο εχει ημερομηνια 10/22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimo69 είπε

Έχει τύχει το εξής 

μια φίλη νοίκιασε σπιτι..ποιο πριν ήταν φιλοξενούμενη και τώρα θέλει να το αλλάξει για να πάρει κοτ.

Ο λογιστής λέει ότι δεν αλλάζει..από ψάξιμο στο taxheaven βρήκα thread όπου λέει ότι πρέπει να απευθυνθείς στην ΔΟΥ. 
εχει τύχει σε κάποιον άλλο? Ξέρετε τι πρέπει να γίνει?

Να κάνει αίτηση και ότι γίνει.

5 ώρες πριν, dimo69 είπε

 

 

4 ώρες πριν, washcloud είπε

...να απευθυνθεί στην ΔΟΥ.

Τι δουλειά έχει η ΔΟΥ?

Να κάνει ΤΙ ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimo69 είπε

Έχει τύχει το εξής 

μια φίλη νοίκιασε σπιτι..ποιο πριν ήταν φιλοξενούμενη και τώρα θέλει να το αλλάξει για να πάρει κοτ.

Ο λογιστής λέει ότι δεν αλλάζει..από ψάξιμο στο taxheaven βρήκα thread όπου λέει ότι πρέπει να απευθυνθείς στην ΔΟΥ. 
εχει τύχει σε κάποιον άλλο? Ξέρετε τι πρέπει να γίνει?

Είναι στο FAQ του ΚΟΤ και είναι απόλυτα σαφές

Αναφορά σε κείμενο

6. Προσπαθώ να κάνω αίτηση για το κοινωνικό τιμολόγιο, αλλά εμφανίζει ότι φιλοξενούμαι και δεν δικαιούμαι το ΚΟΤ. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Εάν στην τελευταία εκκαθαρισμένη φορολογική σας δήλωση εμφανίζεστε ως φιλοξενούμενος, τότε δεν δικαιούστε το Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο.

Η τελευταία δήλωση αφορά το 2021. Άρα αν μέσα στο 2021 ήσουν για οποιοδήποτε διάστημα φιλοξενούμενος, no KOT this year. The end. Και λογικά δε θα πάρει και του χρόνου, αφού και το 2022 θα ήταν φιλοξενούμενη για κάποιο διάστημα - εκτός αν για κάποιο λόγο γίνει κανένα λάθος, κάποια παράλειψη ρε παιδί μου και εκ παρααδρομής δεν δηλωθει καθολου η φιλοξενία στην επόμενη δήλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση.

Ο παππούς και η γιαγιά μου ζούσαν μέχρι σήμερα στο σπίτι τους στο χωριό. Σε κανένα μήνα θα τους φέρουμε να μείνουν στην πόλη, σε διαμέρισμα επίσης δικό τους.

Αν τους κάνω μία αίτηση για ΚΟΤ Β και δηλώσω τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος (αφού σε αυτό θα μείνουν από εδώ κσι πέρα), θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί σαν πρώτη κατοικία έχουν προφανώς το σπίτι στο χωριό και δε ξέρω αν δημιουργείται κάποιου είδους conflict. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό στο ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο τί απλά θα δηλώσεις στην αίτηση του ΚΟΤ - αυτόματα θα γίνει διασταύρωση με την φορολογική τους (και εκεί θα υπάρξει το "conflict" όπως είπες: θα λέει το σύστημα ότι δεν επιβεβαιώνονται τα στοιχεία που δήλωσες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Ερώτηση.

Ο παππούς και η γιαγιά μου ζούσαν μέχρι σήμερα στο σπίτι τους στο χωριό. Σε κανένα μήνα θα τους φέρουμε να μείνουν στην πόλη, σε διαμέρισμα επίσης δικό τους.

Αν τους κάνω μία αίτηση για ΚΟΤ Β και δηλώσω τον αριθμό παροχής του διαμερίσματος (αφού σε αυτό θα μείνουν από εδώ κσι πέρα), θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;

Ρωτάω γιατί σαν πρώτη κατοικία έχουν προφανώς το σπίτι στο χωριό και δε ξέρω αν δημιουργείται κάποιου είδους conflict. Παίζει κάποιο ρόλο αυτό στο ΚΟΤ;

Το Κοτ δεν δίνεται σε πραγματικό χρόνο αλλά με βάση την δήλωση της προηγούμενης χρονιάς.

Θα έρθουν φέτος και θα το πάρουν του χρόνου (για φετος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω επίσης πως ΚΟΤ δικαιούται η παροχή μόνο της κύριας κατοικίας.., όποτε μήπως με τροποποιητική δήλωση δηλωθεί σαν κύρια (αν γίνεται), ώστε να βάλεις κοτ στην παροχή που θέλουν να μείνουν..

Ρώτα το λογιστή σας..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το Κοτ δεν δίνεται σε πραγματικό χρόνο αλλά με βάση την δήλωση της προηγούμενης χρονιάς.

Θα έρθουν φέτος και θα το πάρουν του χρόνου (για φετος).

Ναι, προφανώς. Απλά λέω μήπως δεν έπαιζε ρόλο η πρώτη κατοικία, οπότε ίσως γινόταν.

3 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω επίσης πως ΚΟΤ δικαιούται η παροχή μόνο της κύριας κατοικίας.., όποτε μήπως με τροποποιητική δήλωση δηλωθεί σαν κύρια (αν γίνεται), ώστε να βάλεις κοτ στην παροχή που θέλουν να μείνουν..

Ρώτα το λογιστή σας..

Θυμίστε μου λίγο. Έχω προθεσμία μέχρι την ερχόμενη Τρίτη 31/10 για να κάνω αίτηση για το ΚΟΤ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...