Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τα ιδιωτικά σχολεία που αναφέρονται, σημαίνει πως κανένα μέλος που φαίνεται στο νοικοκυριό δεν θα πρέπει να φοιτά σε ιδιωτικό δημοτικό γυμνάσιο λύκειο, ή ισχύει και για ΙΕΚ;

πχ αν κάποιο μέλος του νοικοκυριού φοιτά σε ΙΕΚ (πχ εγγονός - φιλοξενούμενος?) και το ρεύμα είναι στο όνομα του παππού του, τότε ο παππούς δεν μπορεί να βάλει ΚΟΤ?

Κάνει αίτηση και ότι γίνει 

1 λεπτό πριν, vaggos_24 είπε

Screenshot_10.jpg

Είσαι τέτοια περίπτωση? 

Ενοικιάζετε σπίτι σε άλλον ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τετραγωνικά?

δεν ειναι το σπιτι το προβλημα στην αιτηση λεει το εισοδημα ξεπερναει τα 18.000

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είσαι τέτοια περίπτωση? 

Ενοικιάζετε σπίτι σε άλλον ?

στο αναφερω μονο και μονο επειδη ειπες κανουμε Ε2.. Δεν κανουμε Ε2

Επεξ/σία από vaggos_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

οτι και να σου πω θα ειναι ψεμματο δε ξερω τι εννοεις πηρε αυξηση στο τεκμαρτο. δεν καναμε καποια αγορα ουτε αλλαξαμε κατι στις στις δηλωσεις μας. η δικια μου ειναι καρμπον με την περσινη οπως και του πατερα μου. Ε2 δε κανουμε το σπιτι ειναι δικο μας

 Aς πούμε ότι ο πατέρας σου έχει μεικτό ετήσιο εισόδημα από συντάξεις 18000, στα οποία συμπεριλαμβάνονται οι κρατήσεις και παίρνει καθαρά 16000. Μπορεί πχ να πήρε αύξηση στη σύνταξη και να πήγανε τα μεικτά 19000, αλλά τα καθαρά να παρέμειναν 16000 επειδή δε κάλυψε τη προσωπική διαφορά για να δει παραπάνω λεφτά στο χέρι. Τέσπα, αν δε τα ξέρεις αυτά, καλύτερα να μιλήσεις με λογιστή.

 

2 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Ε2 δε κανουμε το σπιτι ειναι δικο μας

Έχεις δίκιο όντως. Στο Ε2 μπαίνουν τα σπίτι που μισθώνουμε κι αυτά που είναι κενά. Εμείς κάνουμε Ε2 γιατί έχουμε κι ένα σπίτι κενό. Θυμάμαι μια χρονιά είχα αποθηκεύσει προσωρινά το Ε1 του πατέρα μου, προσπαθώντας να ψαρέψω τον λογιστή αν είναι ΟΚ για να γλυτώσω λεφτά. Με ρωτάει αν του έκανα πρώτα το Ε2, του λέω όχι. Μου λέει πάλι καλά, γιατί θα τον έκαιγα και τώρα αντιλαμβάνομαι γιατί. Από τότε δε ξανατόλμησα να επιχειρήσω να κάνω μόνος τις φορολογικές... παρομοίως μπορεί να έχεις παραλείψει κάτι και είναι δύσκολο μέσω του insomnia να βρεις τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Τα ιδιωτικά σχολεία που αναφέρονται, σημαίνει πως κανένα μέλος που φαίνεται στο νοικοκυριό δεν θα πρέπει να φοιτά σε ιδιωτικό δημοτικό γυμνάσιο λύκειο, ή ισχύει και για ΙΕΚ;

πχ αν κάποιο μέλος του νοικοκυριού φοιτά σε ΙΕΚ (πχ εγγονός - φιλοξενούμενος?) και το ρεύμα είναι στο όνομα του παππού του, τότε ο παππούς δεν μπορεί να βάλει ΚΟΤ?

Τεκμήριο είναι μόνο δίδακτρα για νηπιαγωγειο εως και λύκειο, πιο πάνω και πιο κάτω μπορεί να εμφανίζονται στη δήλωση αλλα δεν συμπληρώνονται και δεν μετράνε. Για ΙΕΚ μην το σκέφτεσαι δηλαδή δεν παίζει ρόλο.

17 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

ακομη και αν οι τοκοι ειναι σεντς??? αλλα οπως και να εχει και περσι υπαρχαν τοκοι σεντς αλλα ηταν οκ. δλδ αν κανω τροποποιητικη δε θα εχω το τεκμαρτο τα 3000? ουτε θα πληρωσω το 100ρικο προστιμο?

Τροποποιητικές έχουν πλέον πρόστιμο μόνο εάν αυξάνουν τον φόρο περισσότερο από 100€ . Τα σεντς τόκων είναι εισόδημα και αν δεν έχεις κανένα άλλο εισόδημα ή τεκμήριο(π.χ. αυτοκίνητο), έρχονται δώρο με ένα τριχίλιαρο τεκμήριο. Συμπέρασμα: κάνε τροποποιητική χωρίς τους τόκους και ξαναδοκίμασε ΚΟΤ.

Επεξ/σία από mezger
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

δεν ειναι το σπιτι το προβλημα στην αιτηση λεει το εισοδημα ξεπερναει τα 18.000

στο αναφερω μονο και μονο επειδη ειπες κανουμε Ε2.. Δεν κανουμε Ε2

Καλημέρα.. Καλυτερα να πας σε έναν λογιστή  να ρωτήσεις και να δεις γιατί ανέβηκε το εισόδημα σου  και σε πεταξε έξω από το κοινωνικό τιμολόγιο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Καλυτερα να πας σε έναν λογιστή  να ρωτήσεις και να δεις γιατί ανέβηκε το εισόδημα σου  και σε πεταξε έξω από το κοινωνικό τιμολόγιο.. 

καλημερα. αυτο θα κανω και ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alexdjx είπε

Ανεβαζω την 2η σελιδα του λογαριασμου. Δεν εχει υπολογιστει απο οσο φαινεται σωστα ουτε το ΚΟΤ.

Αντι για 372 kwh υπολογιστηκαν 203kwh στο ΚΟΤ

1.jpg

ποιο το όριο που έχεις και πότε είναι η προγραμματισμένη καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ ωστε να δεις πότε κλείνει το τετράμηνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους ειμαι ασχετος τελειως με ολα αυτα...Ζουσα με την μητερα μου και  πεθανε  και εκει που ειμουνα στο home online γ1 νυχτερινο  προγραμμα πηγα και το αλλαξα σε ΚΟΤΒ γ1 νυχτερινο  και δεν ξερω αν εκανα καλα η οχι....Η επρεπε να το αφησω οπως ηταν....Σημερα μου ηρθε ο πρωτος λογαριασμος και λεει 1400kv οριο....

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την τιμή κιλοβατώρας που είχες κλειδώσει στο Online και από τις καταναλώσεις σου, που φαντάζομαι δεν είναι μεγάλες.

Το όριο γιατί το αναφέρεις, σου φαίνεται μικρό; Στις 1.400 κιλοβατώρες δε μετράνε εκείνες του νυχτερινού, οπότε αφού έχεις νυχτερινό μπορείς να το εκμεταλλευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το άλλαξες δεν έχει και πολύ νόημα να το συζητάμε, απλά αν έχεις περιέργεια για το αν έπραξες ορθά, σύγκρινε πόσο σου χρέωναν την κιλοβατώρα στο Online και πόσο στο Γ1.

Και πάλι βέβαια όλα είναι ρευστά αφού επιδοτεί το κράτος για την ώρα, και νομίζω συμφέρει το Γ1 για την ώρα.

Για το νυχτερινό στα είπα, μετακύλησε όσες κιλοβατώρες μπορείς στο νυχτερινό, αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο ένα άτομο να ξεπεράσει τις 1.400 ημερήσιες κιλοβατώρες (χώρια τις νυχτερινές) το τετράμηνο, εκτός κι αν δεν κάνει ορθή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dopermann είπε

Δεν ξερω ειμαι ασχετος τελειως....Μαλλον δεν επρεπε να το πειραξω τελος παντων σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου..

...δεν στο λέω "με κακία", αλλά ίσα-ίσα "με αγάπη" : ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ πάρε το μάθημα μετά από αυτό: ΠΡΩΤΑ να ρωτάς (πχ εδώ μέσα) όταν δεν γνωρίζεις κάτι, και ΜΕΤΑ να κάνεις την οποιανδήποτε κίνηση (εφ' όσον φυσικά αυτή η σειρά ΕΙΝΑΙ "εφικτή"...).

Κατά τ' άλλα συλληπητήρια για την απώλεια...

Στα αναγκαστικώς πρακτικά τώρα : εξαρτάται από το με ποια τιμή χρέωσης της κιλοβατώρας ήταν το "Online" σου (MyHome Online λεγόταν - αν και τελευταία "χώσανε", ποιος ξέρει γιατί, ΚΑΙ το Γ1 στον τίτλο, το οποίο κανονικά είναι "ξεχωριστό πρόγραμμα", αλλά για να μην σε πολυζαλίζω με αυτά, εσύ κράτα ότι: ΑΛΛΟ το "Online", ΑΛΛΟ το "Γ1", και κάτι εντελώς άλλο το "ΚΟΤ"). Αν τυχόν είχε γίνει το συμβόλαιό του πριν τις 3/12/21, τότε ήσουν με 0,096€ (η χρέωση για τις "ημερήσιες" κιλοβατώρες) την κιλοβατώρα, και κακώς το "άλλαξες", γιατί ήταν ό,τι καλύτερο μπορούσες να έχεις μέχρι να έληγε. Πάει τώρα όμως, έγινε. Εκτός κι αν το είχες κάνει μετά τις 3/12/21 (με μεγαλύτερη χρέωση), οπότε ΑΣ πούμε "μικρή η ζημιά".

Αν οι καταναλώσεις σου είναι περίπου 2.000kWh το πολύ ανά 4μηνο, μένεις στο Γ1 που έχεις περάσει πια. Όσο για το ΚΟΤ που φαίνεται να σε απασχολεί, κατ' αρχάς ΚΟΤ θα μπορούσες να έχεις ΚΑΙ στο Online, και στο Γ1 που πήγες. Το πρόβλημα δηλαδή δεν είναι που έβαλες ΚΟΤ, το πρόβλημα είναι που έφυγες από το Online (χάνοντας έτσι, πολύ καλή χρέωση που πιθανώς είχες). Το όριο των 1.400kWh που αναφέρεις, ούτε εγώ είμαι σίγουρος για ποιον ακριβώς λόγο σε απασχολεί όμως : κατ' αρχάς (αν δεν ξέρεις τόσο πια), σημαίνει ότι εάν ξεπεράσεις την συγκεκριμένη κατανάλωση στο 4μηνο, απλά θα χάσεις την έκπτωση επί της κιλοβατώρας που τώρα σου παρέχει το ΚΟΤ (0,045€). Για την ακρίβεια, εάν καταναλώσεις μέχρι 1.540kWh (δηλαδή ένα 10% πάνω από το "όριο"), θα συμβεί το εξής : στον εκκαθαριστικό λογαριασμό του 4μήνου, θα ΠΑΡΕΙΣ έκπτωση για τις 1.400, απλά την όποια υπέρβαση ΜΕΧΡΙ το 10%, δηλαδή ΜΕΧΡΙ τις 1.540, θα τις πληρώσεις χωρίς έκπτωση. Και φυσικά, στις 1.541 δεν παίρνεις καθόλου έκπτωση (την χάνεις όλη-όλη).

Προσπάθα να κάνεις όσο περισσότερη κατανάλωση μπορείς, εντός του "νυχτερινού" ωραρίου, γιατί ΑΥΤΕΣ οι κιλοβατώρες, ΔΕΝ προσμετρούνται για το όριο του ΚΟΤ (ΜΌΝΟ οι "ημερήσιες" προσμετρούνται. Κι αν τυχόν είναι λίγες τελικα΄οι ημερήσιες, τότε θα "μετατραπούν" σε ημερήσιες, όσες νυχτερινές υπάρχουν, μέχρι το όριο, δηλαδή θα ΤΙΜΟΛΟΓΗΘΟΥΝ ως "ημερήσιες, ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΚΟΤ. Ενώ οι νυχτερινές που θα...μείνουν νυχτερινές, δεν παίρνουν έκπτωση ΚΟΤ. Το συμπέρασμα αυτού του "μπερδέματος", για να μην σε κουράζω, είναι ότι σε ΣΥΜΦΕΡΕΙ αυτό που κάνουν. Έστω και για 0,005). Αν έχει μπει το νυχτερινό πριν το 1988 και δεν έχει γίνει κάποια ενέργεια αλλαγής του ωραρίου, και αν είσαι στην "ηπειρωτική χώρα", από 1η Νοέμβρη μέχρι τέλος Απρίλη, το ωράριο του "νυχτερινού" θα γίνει "σπαστό" 3-5 το μεσημέρι και 2-8 το πρωί (τώρα είναι συνεχές: 11-7 το πρωι). Μελέτα τα όλα αυτά (γκούγκλαρε για "ωράρια νυχτερινού", ή δες το σχετικό θρεντ) για να είσαι σίγουρος για το ότι κάνεις σωστή χρήση των ωραρίων/κατανάλωση των ωρών που πραγματικά πρέπει, ώστε να το εκμεταλλεύεσαι πλήρως και να σε βοηθά να μην περνάς το όριο του ΚΟΤ (με βάση όσα προανέφερα : δηλαδή, όσο περισσότερη κατανάλωση εντός νυχτερινού ωραρίου, τόσο μένεις εντός στόχου, που είναι να μην ξεπεράσεις με "ημερήσιες" το όριο του ΚΟΤ...). Επίσης, από 1/11 κι έπειτα ρίξε μια ματιά στο ρολόι να δεις αν όντως γυρίζει η ροδέλα (αν είναι από τα παλιά ρολόγια) του νυχτερινού (η κάτω είναι), από τις 11 το βράδυ και μετά.

Κι ένα τελευταίο : το ΚΟΤ το έβαλες "τώρα", μετά δηλαδή την 1η Σεπτεμβρίου; Αν ναι, ΟΚ. Αν το έχεις βάλει ΠΡΙΝ την 1η Σεπτέμβρη και τυχόν δεν το γνωρίζεις, πρέπει μέχρι και 31 Οκτώβρη να ακυρώσεις την τρέχουσα αίτηση και καπάκι να κάνεις νέα γιατί ούτως ή άλλως θα λήξει αυτόματα στις 1/11 το ΚΟΤ σου.

[Και φυσικά, το "είμαι άσχετος", δεν σε βοηθάει πουθενά : διάβασε προς τα πίσω το θρεντ, έστω και με το πάσο σου (μέρες/βδομάδες), να ΜΑΘΕΙΣ πράγματα. Καλές οι ερωτήσεις, αλλά ήδη υπάρχουν γραμμένα πράγματα που θα σου φανούν χρήσιμα. Κάνοντας στοπ όπου το μάτι σου σου λέει ότι "εδώ υπάρχει κάτι ενδιαφέρον". Το ίδιο κάνε και στο thread της ΔΕΗ - μόνο κερδισμένος θα βγεις.]

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γιατί δηλαδή, εγώ τι είπα;

...τα ίδια είπες, αλλά όπως ξέρεις άι λαβ δη εξτέντιτ βέρσιονς :-D

(...απάντησες όσο έγραφα το μακρυνάρι, τί να κάνω 😛)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λογαριασμό Κοτ β είχα κάνει αίτηση τον Σεπτέμβριο και ΔΕΝ δικαιούται πλέον Κοτ.

Το ευχαριστώ είναι ότι ήρθε σήμερα ο λογαριασμός και περιέχει Κοτ.

Που θέλω να καταλήξω:

Όσοι 'βιάστηκαν' να κάνουν αίτηση Κοτ και τελικά δεν δικαιούνται, ΔΕΝ το χάνουν πριν την 01 Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...