Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Καλησπερα και απο εμενα. Ρε παιδια πηγα σημερα να κανω ανανεωση το ΚΟΤ-Β που ειμαστε και ενω δεν αλλαξε κατι στα εισοδηματα μας τωρα βγαζει οτι δε δικαιουμαστε ΚΟΤ λογο υπερβασης των 18.000 ευρω ενω το μονο εισοδημα που φαινετε και στις φορολογικες ειναι 16500 η συνταξη του πατερα μου (εγω φιλοξενουμενος μηδεν εισοδημα) η και μανα μου η οποια επισης δεν εχει καποιο εισοδημα. σαν αιτιολογια οπως προειπα ειναι μονο το εισοδημα το ακινητο ειναι κομπλε. τι εγινε και δε το πηραμε φετος ενω περσι με τα ιδια ακριβως το πηραμε? εχω στειλει μαιλ στο ειδικα και απαντησαν ενα αυτοματοποιημενο. να περιμενω και κανονικη απαντηση?

Κοίτα τη δική σου δήλωση, μήπως δεν είναι εντελώς μηδέν το εισόδημα, οπότε αυτόματα φορολογείσαι για 3000 εισόδημα. Αν έχεις κανένα δίλεπτο τόκους π.χ., μπορείς να τους βγάλεις, και δεν έχει και πρόστιμο πια αυτή η τροποποιητική.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ιδιωτικά σχολεία που αναφέρονται, σημαίνει πως κανένα μέλος που φαίνεται στο νοικοκυριό δεν θα πρέπει να φοιτά σε ιδιωτικό δημοτικό γυμνάσιο λύκειο, ή ισχύει και για ΙΕΚ;

πχ αν κάποιο μέλος του νοικοκυριού φοιτά σε ΙΕΚ (πχ εγγονός - φιλοξενούμενος?) και το ρεύμα είναι στο όνομα του παππού του, τότε ο παππούς δεν μπορεί να βάλει ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mezger είπε

Κοίτα τη δική σου δήλωση, μήπως δεν είναι εντελώς μηδέν το εισόδημα, οπότε αυτόματα φορολογείσαι για 3000 εισόδημα. Αν έχεις κανένα δίλεπτο τόκους π.χ., μπορείς να τους βγάλεις, και δεν έχει και πρόστιμο πια αυτή η τροποποιητική.

 

ακομη και αν οι τοκοι ειναι σεντς??? αλλα οπως και να εχει και περσι υπαρχαν τοκοι σεντς αλλα ηταν οκ. δλδ αν κανω τροποποιητικη δε θα εχω το τεκμαρτο τα 3000? ουτε θα πληρωσω το 100ρικο προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Να βοηθήσεις θες, αλλά προτείνεις αρλουμπες !!!!!!!

...να σε πω, δε μαζεύεις λίγο τα πλήκτρα σου μη χεστούμε;

7 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Από ότι κατάλαβα άλλη μια αλλαγή είναι ότι βάζουν πλέον και το τεκμαρτο "εισόδημα" του νοικοκυριου. Δλδ 16500 +1500 που λένε είναι το τεκμήριο διαβιωσης+ 1500 της μάνας μου... Σύνολο 19500 άσχετα όμως αν το πραγματικό είναι πολύ λιγότερο.

Οι φιλοξενούμε οι δεν δικαιούνται φίλε τπτ. Είναι χειρότερα και από του μετανάστες άστο. Πόσο μάλλον για ΚΕΑ. Ελπίζω μετά από αυτό να δεχτεί γιατί για να μη δώσει 30€ θα δώσει πολλάααα παραπανω

Το τεκμαρτό δεν το βάλανε τώρα πάντως. Ισχύει χρόνια. Όχι για τον πατέρα σου, αλλά για 'σένα και την μάνα.

Δεν εννοώ σαν φιλοξενούμενος: είτε να σου κάνουν παραχώρηση κατοικίας οι γονείς, είτε (όπως σου είπα) να τα βρεις με κάποιον συγγενή/φίλο και μέχρι και μισθωτήριο να φτιάξετε. Είναι μανούρα βέβαια, αλλά ένας λογιστής που του κόβει/θέλει ν' ασχοληθεί και φίλος/συγγενής να εξυπηρετήσει, και ίσως βρεθεί κάποια άκρη. Εγώ απλά σου λέω να το ψάξεις, μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggos_24 είπε

αλλα οπως και να εχει και περσι υπαρχαν τοκοι σεντς αλλα ηταν οκ.

- Στη προηγούμενη δήλωση φορολογήθηκες τεκμαρτά μηδέν ή 3000;

- Ποιες είναι οι δηλωμένες δαπάνες σου στη περσινή και στη φετινή σου δήλωση (αγορές με κάρτα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

- Στη προηγούμενη δήλωση φορολογήθηκες τεκμαρτά μηδέν ή 3000;

- Ποιες είναι οι δηλωμένες δαπάνες σου στη περσινή και στη φετινή σου δήλωση (αγορές με κάρτα);

δε ξερω τι να σου πω. ειχα 40 σεντ απο τοκους περσι και 52 σεντ φετος. τωρα αν φορολογηθηκα τεκμαρτα η οχι.. δε ξερω. 800 περιπου οι δαπανες περσι 700 φετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

δε ξερω τι να σου πω. ειχα 40 σεντ απο τοκους περσι και 52 σεντ φετος. τωρα αν φορολογηθηκα τεκμαρτα η οχι.. δε ξερω. 800 περιπου οι δαπανες περσι 700 φετος

Με 800 ευρώ δαπάνες, εννοείται φορολογήθηκες 3000 τεκμαρτά και πέρυσι... δες τη φορολογική σου δήλωση στο πεδίο Δ.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σκάλωσε η αίτηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με 800 ευρώ δαπάνες, εννοείται φορολογήθηκες 3000 τεκμαρτά και πέρυσι... δες τη φορολογική σου δήλωση στο πεδίο Δ.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σκάλωσε η αίτηση σου.

το θεμα ειναι οτι με 800 περσι πειραμε ΚΟΤ και με 700 φετος δε πειραμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

το θεμα ειναι οτι με 800 περσι πειραμε ΚΟΤ και με 700 φετος δε πειραμε

Του πατέρα σου είναι 16500 καθαρά ή τεκμαρτά; Διότι αν είναι συνταξιούχος μπορεί για παράδειγμα να πήρε αύξηση στο τεκμαρτό εισόδημα, αλλά το καθαρό εισόδημα να παρέμεινε ίδιο λόγω προσωπικής διαφοράς. Άλλος λόγος να χάσατε το ΚΟΤ είναι για παράδειγμα αν είχατε άτομο με ποσοστό αναπηρίας 67% το οποίο είτε μειώθηκε, είτε ξεχάστηκε φέτος να δηλωθεί.

18 ώρες πριν, vaggos_24 είπε

Άνεργος είμαι και "δυστυχώς"  την φορολογική την κάνω εγώ σε όλους μας. Του είπα να πήγαινα να την κάνουμε σε λογιστή αλλά ακαταδεκτος για να γλυτώσει το 30αρι του λογιστή... Τώρα ελπίζω να με ακούσει για την επόμενη φορολογική μετά από αυτό...

 

Κι επειδή τώρα το είδα αυτό... μπορεί να έγινε κάποια πατάτα στη δήλωση του Ε2 για την οποία δεν έχω ιδέα τι και πώς. Ρώτα εδώ καλύτερα μήπως ξέρει κάποιος να σε βοηθήσει, είναι κι άλλος που έπαθε το ίδιο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Του πατέρα σου είναι 16500 καθαρά ή τεκμαρτά; Διότι αν είναι συνταξιούχος μπορεί για παράδειγμα να πήρε αύξηση στο τεκμαρτό εισόδημα, αλλά το καθαρό εισόδημα να παρέμεινε ίδιο λόγω προσωπικής διαφοράς. Άλλος λόγος να χάσατε το ΚΟΤ είναι για παράδειγμα αν είχατε άτομο με ποσοστό αναπηρίας 67% το οποίο είτε μειώθηκε, είτε ξεχάστηκε φέτος να δηλωθεί.

Κι επειδή τώρα το είδα αυτό... μπορεί να έγινε κάποια πατάτα στη δήλωση του Ε2 για την οποία δεν έχω ιδέα τι και πώς. Ρώτα εδώ καλύτερα μήπως ξέρει κάποιος να σε βοηθήσει, είναι κι άλλος που έπαθε το ίδιο.

οτι και να σου πω θα ειναι ψεμματο δε ξερω τι εννοεις πηρε αυξηση στο τεκμαρτο. δεν καναμε καποια αγορα ουτε αλλαξαμε κατι στις στις δηλωσεις μας. η δικια μου ειναι καρμπον με την περσινη οπως και του πατερα μου. Ε2 δε κανουμε το σπιτι ειναι δικο μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggos_24 είπε

οτι και να σου πω θα ειναι ψεμματο δε ξερω τι εννοεις πηρε αυξηση στο τεκμαρτο. δεν καναμε καποια αγορα ουτε αλλαξαμε κατι στις στις δηλωσεις μας. η δικια μου ειναι καρμπον με την περσινη οπως και του πατερα μου. Ε2 δε κανουμε το σπιτι ειναι δικο μας

Δεν υπάρχει σπίτι στα 20.000€ !!

Κάτι ΛΑΘΟΣ κοιτάς στο Ε9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν υπάρχει σπίτι στα 20.000€ !!

Κάτι ΛΑΘΟΣ κοιτάς στο Ε9

το σπιτι ειναι 34 ετων και ζωνη ειναι στα 700 ευρω/τμ. τι να σου πω τωρα τοσο λεει..

edit: 800

Επεξ/σία από vaggos_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vaggos_24 είπε

το σπιτι ειναι 34 ετων και ζωνη ειναι στα 700 ευρω/τμ. τι να σου πω τωρα τοσο λεει..

Τετραγωνικά?

34 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Του πατέρα σου είναι 16500 καθαρά ή τεκμαρτά; Διότι αν είναι συνταξιούχος μπορεί για παράδειγμα να πήρε αύξηση στο τεκμαρτό εισόδημα, αλλά το καθαρό εισόδημα να παρέμεινε ίδιο λόγω προσωπικής διαφοράς. Άλλος λόγος να χάσατε το ΚΟΤ είναι για παράδειγμα αν είχατε άτομο με ποσοστό αναπηρίας 67% το οποίο είτε μειώθηκε, είτε ξεχάστηκε φέτος να δηλωθεί.

Κι επειδή τώρα το είδα αυτό... μπορεί να έγινε κάποια πατάτα στη δήλωση του Ε2 για την οποία δεν έχω ιδέα τι και πώς. Ρώτα εδώ καλύτερα μήπως ξέρει κάποιος να σε βοηθήσει, είναι κι άλλος που έπαθε το ίδιο.

Κάνετε δήλωση Ε2 !!!

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Με 800 ευρώ δαπάνες, εννοείται φορολογήθηκες 3000 τεκμαρτά και πέρυσι... δες τη φορολογική σου δήλωση στο πεδίο Δ.

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί σκάλωσε η αίτηση σου.

Δεν χρειάζονται λογιστικά για να πούμε ότι δεν αθροιζομε ανομια πράγματα.

Είτε πραγματικο με πραγματικο εισόδημα θα αθροίσομε

Είτε τεκμαρτό με τεκμαρτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...