Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Μαρτιο το έκανα οπότε λογικά δεν πρόλαβα... Οπότε τι κάνω; 

...κλείνεις τα αυτιά σε εναλλακτικές σειρήνες αλλά και σε σειρήνες της ΔΕΗ για Γ1, καθώς ΓΙΑ ΟΚΤΩΒΡΗ, η διαφορά του Ονλάιν με το Γ1 είναι - ΓΙΑ ΟΚΤΩΒΡΗ -  ένα,,,,ευρωλεπτό ούτως ή άλλως. Και ΧΙΛΙΕΣ κιλοβατώρες να κάψεις μέσα στον Οκτώβρη,  για 10€ μιλάμε. Ή μάλλον ακόμα λιγότερα, καθώς υπάρχει και διαφορά στο πάγιο.

Με άλλα λόγια, το κρατάς, α) μάλλον μέχρι να λήξει (εκτός κι αν μέχρι τον Μάρτη πιάσει καμμιά ευχή και ξαναγυρίσουμε στα ενεργειακά του 2020, πράγμα που ισοδυναμεί με το να πάρει ο Πανιώνιος την Ευρωλίγκα) β) και κατά πάσα πιθανότητα κατά Μάρτιο μεριά θα μουρμουράς "ρε γαμώτ, γιατί να μην κράταγε λίγο καιρό ακόμα"...

Πόσο μάλλον που έχεις ΚΑΙ θερμοσυσσωρευτές (να δουλέψεις μόνο τα κλιματιστικά φέτος αν μπορείς, αφού τα έχεις, για να σου έρθει φθηνότερα ούτως ή άλλως, όσο κι αν θα πληρώνεις το ίδιο την κιλοβατώρα, καθώς σαν μέσα είναι πολύ οικονομικότερα στην κατανάλωση).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

 

 

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Δεν τα ξέρω καλά φίλε, Κότ Α έχω από χτες έκανα νέα αίτηση. 

Το θέμα είναι τι κάνουμε τώρα; θερμοσυσωρευτες δουλεύω. 

Η ρήτρα μου είπαν καταργήθηκε... Ισχύει; 

Πως τα κατάφερες ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

Πως τα κατάφερες ?

Τι εννοείς; 

3 ώρες πριν, washcloud είπε

...κλείνεις τα αυτιά σε εναλλακτικές σειρήνες αλλά και σε σειρήνες της ΔΕΗ για Γ1, καθώς ΓΙΑ ΟΚΤΩΒΡΗ, η διαφορά του Ονλάιν με το Γ1 είναι - ΓΙΑ ΟΚΤΩΒΡΗ -  ένα,,,,ευρωλεπτό ούτως ή άλλως. Και ΧΙΛΙΕΣ κιλοβατώρες να κάψεις μέσα στον Οκτώβρη,  για 10€ μιλάμε. Ή μάλλον ακόμα λιγότερα, καθώς υπάρχει και διαφορά στο πάγιο.

Με άλλα λόγια, το κρατάς, α) μάλλον μέχρι να λήξει (εκτός κι αν μέχρι τον Μάρτη πιάσει καμμιά ευχή και ξαναγυρίσουμε στα ενεργειακά του 2020, πράγμα που ισοδυναμεί με το να πάρει ο Πανιώνιος την Ευρωλίγκα) β) και κατά πάσα πιθανότητα κατά Μάρτιο μεριά θα μουρμουράς "ρε γαμώτ, γιατί να μην κράταγε λίγο καιρό ακόμα"...

Πόσο μάλλον που έχεις ΚΑΙ θερμοσυσσωρευτές (να δουλέψεις μόνο τα κλιματιστικά φέτος αν μπορείς, αφού τα έχεις, για να σου έρθει φθηνότερα ούτως ή άλλως, όσο κι αν θα πληρώνεις το ίδιο την κιλοβατώρα, καθώς σαν μέσα είναι πολύ οικονομικότερα στην κατανάλωση).

Ώραια το κρατάω. Θα ανάψω τα σώματα μόνο στο - 2 κλπ. Γιατί Θεσσαλονίκη ξέρεις κάνει πάρα πολύ κρύο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Τι εννοείς; 

Ώραια το κρατάω. Θα ανάψω τα σώματα μόνο στο - 2 κλπ. Γιατί Θεσσαλονίκη ξέρεις κάνει πάρα πολύ κρύο!!! 

Για το Κοτ Α, εννοω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Για το Κοτ Α, εννοω.

Άνεργοι και οι δύο είμαστε + 2 παιδιά φίλε. Ας κάτσω και εγώ μια φορά στην ζωή μου λίγο να την απολαύσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, bill_viper είπε

Και ήδη ο λογαριασμός του Σεπτεμβρίου βγήκε με ΚΟΤ Β, τσακ μπαμ η Δ.Ε.Η.

Screenshot_1.png

 

21 ώρες πριν, washcloud είπε

...τσακ-μπαμ ο ΔΕΔΔΗΕ για την ακρίβεια. Το θέμα είναι αυτός να στέλνει έγκαιρα τα στοιχεία (πχ για ΚΟΤ) που απαιτούνται, στον πάροχο.

Ωχ, εν τω μεταξύ τώρα που ξανακοίταξα τα μηνύματα μας είδα ότι το myHome Online που είχα κάνει πριν 1 χρόνο πλέον έχει μετονομαστεί σε Γ1 myHome Online..

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Άνεργοι και οι δύο είμαστε + 2 παιδιά φίλε. Ας κάτσω και εγώ μια φορά στην ζωή μου λίγο να την απολαύσω. 

...αν εννοείς με ταμείο ανεργίας, δεν ξέρω τί δουλειές κανετε και αν μπορείτε, αλλά με 2 παιδιά, φροντίστε παιδιά παράλληλα να βρείτε αν όχι και οι 2, έστω ο ένας, κάποια ευκαιριακή απασχόληση ("μαύρα" ει δυνατόν), διότι οι μέρες που έρχονται θα είναι το αντίθετο της απόλαυσης....Τεσπα, τα ξέρεις. Ειδικά αν τα παιδιά είναι "πολύ μικρά".

3 ώρες πριν, bill_viper είπε

Ωχ, εν τω μεταξύ τώρα που ξανακοίταξα τα μηνύματα μας είδα ότι το myHome Online που είχα κάνει πριν 1 χρόνο πλέον έχει μετονομαστεί σε Γ1 myHome Online..

...δεν κατάλαβα όμως γιατί το έγραψες αυτό με παράθεση στο δικό μου μήνυμα...;

Κατά τ' άλλα, δεν έχει σημασία η "μετονομασία". Στο σταθερό (Online) συνεχίζεις να είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...αν εννοείς με ταμείο ανεργίας, δεν ξέρω τί δουλειές κανετε και αν μπορείτε, αλλά με 2 παιδιά, φροντίστε παιδιά παράλληλα να βρείτε αν όχι και οι 2, έστω ο ένας, κάποια ευκαιριακή απασχόληση ("μαύρα" ει δυνατόν), διότι οι μέρες που έρχονται θα είναι το αντίθετο της απόλαυσης....Τεσπα, τα ξέρεις. Ειδικά αν τα παιδιά είναι "πολύ μικρά".

...δεν κατάλαβα όμως γιατί το έγραψες αυτό με παράθεση στο δικό μου μήνυμα...;

Κατά τ' άλλα, δεν έχει σημασία η "μετονομασία". Στο σταθερό (Online) συνεχίζεις να είσαι.

Φίλε υπάρχουν χρήματα δόξα τω Θεό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Είναι κάποιος σε ΚΟΤΒ που έχει και νυχτερινό μετρητή , να μου λύση μία απορία?

. Στον λογαριασμό σας ,σας τιμολογούν με τιμή ημέρας  όλες τις  kwhs?  εφοσον δεν υπάρχει υπέρβαση του οριου κατανάλωσης (1400 kwh) ?

Ευχαριστώ πολύ😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merenda7 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είναι κάποιος σε ΚΟΤΒ που έχει και νυχτερινό μετρητή , να μου λύση μία απορία?

. Στον λογαριασμό σας ,σας τιμολογούν με τιμή ημέρας  όλες τις  kwhs?  εφοσον δεν υπάρχει υπέρβαση του οριου κατανάλωσης (1400 kwh) ?

Ευχαριστώ πολύ😀

Κοίτα , αν δεν το καταλαβαίνεις απλά δέξου το ....

σου λέει η νομοθεσία οτι θα πάρεις ΚΟΤ και για τις νυχτερινές , αλλά οι κιλοβατώρες τιμολογούνται σαν ημέρας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Κοίτα , αν δεν το καταλαβαίνεις απλά δέξου το ....

σου λέει η νομοθεσία οτι θα πάρεις ΚΟΤ και για τις νυχτερινές , αλλά οι κιλοβατώρες τιμολογούνται σαν ημέρας

Σε ευχαριστώ. Διάβασα το ΦΕΚ και κατάλαβα πως κακώς έβαλα νυχτερινό μετρητη εφόσον δεν υπερβαίνω το όριο ΚΟΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Merenda7 είπε

Σε ευχαριστώ. Διάβασα το ΦΕΚ και κατάλαβα πως κακώς έβαλα νυχτερινό μετρητη εφόσον δεν υπερβαίνω το όριο ΚΟΤ

Θα έχεις όμως πάντα ΚΟΤ; Θα κοστίζει η ενεργοποίηση νυχτερινού πάντα 42; Θα είσαι πάντα κάτω του ορίου; Δες το σαν "μελλοντική επένδυση" έστω (ΑΝ είναι δικό σου σπίτι).

(Για να μην φανταστώ σενάρια - όπως πάει το πράμμα - ότι ίσως όσοι έχουν νυχτερινό, να έχουν ευνοϊκότερες επιδοτήσεις κάποια στιγμή κτλ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Merenda7 είπε

Σε ευχαριστώ. Διάβασα το ΦΕΚ και κατάλαβα πως κακώς έβαλα νυχτερινό μετρητη εφόσον δεν υπερβαίνω το όριο ΚΟΤ

 

Αν δεις στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις, ο ΔΕΔΔΗΕ χρεώνει μόνο τις ημερήσιες.

Οπότε γλυτώνεις (νυχτερινό x 0,0237) * 6% ΦΠΑ

Το ίδιο ίσχυε μέχρι και τον Αύγουστο για τον ΑΔΜΗΕ, αλλά πλέον χρεώνουν και τις νυχτερινές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...