Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, czarjuly είπε

Είχα κάνει τέλη του 2021 αίτηση για κοτ β η οποία και εγκρίθηκε,φέτος είμαι υποχρεωμένος να ξανακάνω και αν ναι πότε;

Τώρα.. Έχει ανοίξει.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον προσδιορισμό υπέρβασης του ορίου μετράει το προηγούμενο τετράμηνο αθροιστικά, σωστά;

Στη ΔΕΗ αυτό το μήνα δεν μου έβαλαν τις εκπτώσεις του ΚΟΤ Β χωρίς να έχει γίνει υπέρβαση ούτε στα προηγούμενα εκκαθαρισμένα τετράμηνα, ούτε μήνα-μήνα αν γίνει η πρόσθεση των 4 τελευταίων (εκκαθαριστικών και έναντι) μηνών.

Μία υπάλληλος της ΔΕΗ (από την εξυπηρέτηση πελατών) με την οποία μίλησα μου έλεγε και αρλούμπες, ότι επειδή σε αυτόν τον έναντι μου έβαλαν (αυθαίρετα) υψηλή κατανάλωση βγαίνει ο μέσος όρος ανά μήνα ( διά 4 δηλαδή) ως υπέρβαση άρα δε δικαιούμαι ΚΟΤ Β.

Π.χ. αν κάποιος έχει ΚΟΤ Β 1800Kwh πρέπει κάθε μήνα να μην ξεπερνά τις 450KWh (1800 / 4 = 450).

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που μου έλεγε η υπάλληλος;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Για τον προσδιορισμό υπέρβασης του ορίου μετράει το προηγούμενο τετράμηνο αθροιστικά, σωστά;

ναι το τετράμηνο που είσαι εννοείς ,όχι το προηγούμενο και συγκεκριμένα το ημερήσιο

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που μου έλεγε η υπάλληλος;

όχι , απο τη στιγμή που είναι έναντι μη δίνεις σημασία , θα μπει κανονικά στον εκκαθαριστικό αν είσαι μέσα στο όριο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι και συγκεκριμένα το ημερήσιο

όχι , απο τη στιγμή που είναι έναντι μη δίνεις σημασία , θα μπει κανονικά στον εκκαθαριστικό αν είσαι μέσα στο όριο

Μάλλον έτσι χάνω τελείως και την έκπτωση στις ρυθμιζόμενες για αυτό το μήνα και όσο μειωμένος και να είναι ο εκκαθαριστικός λογικά μια χασούρα θα την έχω.

Το θέμα είναι ...

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Π.χ. αν κάποιος έχει ΚΟΤ Β 1800Kwh πρέπει κάθε μήνα να μην ξεπερνά τις 450KWh (1800 / 4 = 450).

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που μου έλεγε η υπάλληλος;

... υπάρχει πιθανότητα να ισχύει το παραπάνω; Δηλαδή η κάθε εταιρία αυθαίρετα να προσδιορίζει αν κάποιος δικαιούται το ΚΟΤ ή όχι με βάση μηνιαίο υποθετικό Μ.Ο. KWh;;;;;

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

... υπάρχει πιθανότητα να ισχύει το παραπάνω; Δηλαδή η κάθε εταιρία αυθαίρετα να προσδιορίζει αν κάποιος δικαιούται το ΚΟΤ ή όχι με βάση μηνιαίο υποθετικό Μ.Ο. KWh;;;;;

ναι , το κάνουν δυστυχώς και με φουσκωμένο έναντι σου λέει δε δίνω ΚΟΤ μέχρι την εκκαθάριση , γιαυτο να δίνεις εσύ μέτρηση

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Το θέμα είναι ότι έτσι έχασα τελείως και την έκπτωση στις ρυθμιζόμενες, σωστά;

τίποτα δεν έχασες αφού ότι πληρώσεις θα επιστραφεί και μετά θα υπολογιστεί σωστά ότι έκαψες με ΚΟΤ, απλά αναγκάζεσαι να πληρώσεις προσωρινά ένα μεγάλο ποσό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

@korakios

Αποδεικνύεις για πολλοστή φορά ότι είσαι ο ειδήμων του forum στα θέματα παρόχων/ΚΟΤ/ενέργειας.

Εύγε! 😁

ειδήμων δεν είμαι ,γιαυτο και να παίρνεις αρκετές απόψεις και πληροφορίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κι εγώ στην κατανάλωση από 23/7 - 24/8 έκανα μια μικρουπέρβαση λόγω κλιματιστικών, αλλά ήμουν εντός ορίου στο ημερήσιο οπότε χρεώθηκα καμιά 20ριά kw με νυχτερινό χωρίς ΚΟΤ. Στην εκκαθάριση 4μηνου θα πάνε όλες οι κιλοβατώρες στο ΚΟΤ, οπότε μην αγχώνεσαι.

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δηλαδή η κάθε εταιρία αυθαίρετα να προσδιορίζει αν κάποιος δικαιούται το ΚΟΤ ή όχι με βάση μηνιαίο υποθετικό Μ.Ο. KWh;;;;;

Κοίτα να δεις... αν δικαιούσαι ΚΟΤ 1600kw και στον 1ο μήνα κάψεις πχ 500kw... καλά κάνει ο πάροχος και σε πετάει εκτός ΚΟΤ στον έναντι, προκειμένου να αρχίσεις να προπληρώνεις την υποθετική επικείμενη υπέρβαση. Αν δεν το κάνουν έτσι και εσύ συνεχίσεις με τον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος του 4μήνου και όντως κάνεις υπέρβαση, τότε θα πρέπει στον εκκαθαριστικό:

α) να επιστρέψεις τις εκπτώσεις ΚΟΤ που πήρες στους έναντι

β) να επιστρέψεις την επιπλέον έκπτωση ΤΕΜ που πήρες στους έναντι

γ) να πληρώσεις ΥΚΩ για όλη τη κατανάλωση και

δ) (αν είσαι ΚΟΤ-Α) να πληρώσεις ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ για όλη τη κατανάλωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγώ στην κατανάλωση από 23/7 - 24/8 έκανα μια μικρουπέρβαση

Εσύ έκανες υπέρβαση. Εγώ δεν έκανα.

Τα τελευταία έτη (πάντα στη ΔΕΗ) κατά μέσο 350-400KWh το μήνα. Σε αυτόν, για κάποιο περίεργο λόγο, ήρθε 582KWh ο έναντι, εντελώς αυθαίρετα. Οπότε δε θα πληρώσω μέχρι το όριο με ΚΟΤ Β και τα άνω του ορίου χωρίς. Θα τα πληρώσω όλα εκτός ΚΟΤ Β.

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κοίτα να δεις... αν δικαιούσαι ΚΟΤ 1600kw και στον 1ο μήνα κάψεις πχ 500kw... καλά κάνει ο πάροχος και σε πετάει εκτός ΚΟΤ στον έναντι

Μα είναι έναντι. Δεν ξέρει ο πάροχος ότι "έκαψα" 500KWh άρα ...

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

να αρχίσεις να προπληρώνεις την υποθετική επικείμενη υπέρβαση

... πως υποθέτει ότι πρόκειται να κάνω υπέρβαση; Μαντικές ικανότητες έχει; Ο αλγόριθμος το υπαγορεύει προφανώς αλλά είναι παράξενο που δε λαμβάνει υπόψη του και τους 3 προηγούμενους μήνες (δηλαδή τους 3 τελευταίους του προηγούμενου εκκαθαρισμένου τετραμήνου) συν αυτόν ώστε να βγει η υποθετική τετραμηνιαία κατανάλωση. Αν το έκανε έτσι, ακόμα και με το φουσκωμένο έναντι των 582kWh εντός ορίου θα ήμουν.

Όπως και να έχει ... η λύση είναι self metering που λέει και ο korakios ;)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εσύ έκανες υπέρβαση. Εγώ δεν έκανα.

Καταλαβαίνω τι λες... εγώ σου είπα πως λειτουργεί το ΚΟΤ στους έναντι όταν γίνεται υπέρβαση.

Η εκτίμηση κατανάλωσης γίνεται υποτίθεται βάσει ιστορικού του ΔΕΔΔΗΕ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2022 στις 6:45 ΜΜ, kkatzos είπε

Μία υπάλληλος της ΔΕΗ (από την εξυπηρέτηση πελατών) με την οποία μίλησα μου έλεγε και αρλούμπες, ότι επειδή σε αυτόν τον έναντι μου έβαλαν (αυθαίρετα) υψηλή κατανάλωση βγαίνει ο μέσος όρος ανά μήνα ( διά 4 δηλαδή) ως υπέρβαση άρα δε δικαιούμαι ΚΟΤ Β.

Π.χ. αν κάποιος έχει ΚΟΤ Β 1800Kwh πρέπει κάθε μήνα να μην ξεπερνά τις 450KWh (1800 / 4 = 450).

Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτό που μου έλεγε η υπάλληλος;

...όχι απλά "περίπτωση" : σου είπε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που ισχύει : για τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ μήνα, δε δικαιούσαι ΚΟΤ. "Απλά" δεν έκανε τον,,,κόπο να σου εξηγήσει αυτό που έκανε τον κόπο να σου εξηγήσει ο κοράκιος : ως έναντι, είναι ως μη γενόμενη η απώλεια. Απλά δεν τα πήρες "στην ώρα τους" - αλλά ΘΑ τα πάρεις κατά την εκκαθάριση,,,,εφ' όσον θα είσαι όντως εντός ορίου ΚΟΤ, από άποψης κατανάλωσης". "ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΑ" το βέβαια, και δες τί ακριβώς ποσό έκπτωσης ΚΟΤ θα σου βάλουν στον εκκαθαριστικό, και κάνε τους υπολογισμούς σου μετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, αν μπορείτε να με βοηθήσετε με μια απορία..

Ηλικιωμένος άνω των 70, εισόδημα άνω των 9.000€ ετησίως που είναι το όριο για κάποιον που είναι μόνος του, μπορεί να εγγραφεί στους ευάλωτους καταναλωτές (λόγω άνω των 70), ώστε το όριο να αυξηθεί κατά 8.000€ (8+9= 17.000€ > από ετήσιο εισόδημα), προκειμένου να πάρει ΚΟΤ-Β? Η πηγή

Ή κατάλαβα κάτι λάθος;

Spoiler

image.png.2bc818ac9d5be5fd886f25636fef4dd3.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ εγώ απλά να σου πω (αν και μπορείς να ρωτήσεις με μέιλ στην ΗΔΙΚΑ) ότι το απλούστερο που έχει να γίνει, είναι αίτηση για ΚΟΤ, καθώς "τζάμπα είναι" (την δεχτεί δεν την δεχτεί το σύστημα, δεν τρέχει κάτι - μπορεί να ξαναυποβάλλει αν/οταν αλλάξουν τα εισοδηματικά και τα δει "το σύστημα").

Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι αυτό που παρέθεσες λέει "πρώτα να ενταχθούν στο μητρώο ευαίσθητων πελατών", αλλά ότι οι single 70+ εντάσσονται στο ΚΟΤ για μέχρι 17Κ  (αρκεί φυσικά να αιτηθούν το ΚΟΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

^ εγώ απλά να σου πω (αν και μπορείς να ρωτήσεις με μέιλ στην ΗΔΙΚΑ) ότι το απλούστερο που έχει να γίνει, είναι αίτηση για ΚΟΤ, καθώς "τζάμπα είναι" (την δεχτεί δεν την δεχτεί το σύστημα, δεν τρέχει κάτι - μπορεί να ξαναυποβάλλει αν/οταν αλλάξουν τα εισοδηματικά και τα δει "το σύστημα").

Κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι αυτό που παρέθεσες λέει "πρώτα να ενταχθούν στο μητρώο ευαίσθητων πελατών", αλλά ότι οι single 70+ εντάσσονται στο ΚΟΤ για μέχρι 17Κ  (αρκεί φυσικά να αιτηθούν το ΚΟΤ).

Αυτό.., μπορεί κάποιος single 70+ να ενταχθεί σε ΚΟΤ όταν έχει εισόδημα κάτω από 17.000€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...