Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι στο κοινωνικό από τον Σεπτέμβριο του 2021 (περισυ) , πρέπει να κάνω νέα αίτηση και φέτος? Από ότι είδα ναι, αλλά ήθελα μια επιβεβαιώσει ακόμα. Επίσης προτού κάνω νέα αίτηση, πρέπει να ακυρώσω την περσινή? ή γίνεται αυτόματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Είμαι στο κοινωνικό από τον Σεπτέμβριο του 2021 (περισυ) , πρέπει να κάνω νέα αίτηση και φέτος? Από ότι είδα ναι, αλλά ήθελα μια επιβεβαιώσει ακόμα. Επίσης προτού κάνω νέα αίτηση, πρέπει να ακυρώσω την περσινή? ή γίνεται αυτόματα?

Μόλις πατήσεις νέα αίτηση, αυτόματα ακυρώνεται η παλιά. Αν δεν είσαι 100% ότι δικαιούσαι φέτος, κάνε την αίτηση τέλη Οκτώβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2022 στις 8:41 ΠΜ, ekrepali είπε

https://www.ethnos.gr/Economy/article/200782/forologikesdhloseis2022ekprothesmestropopoihtikesdyotaxythtonpoioieynooyntai

Ίσως τη βγάλετε και τζάμπα αλλά αν έχεις γίνει τέτοιο λάθος, αλλάξτε τον λογιστή απ'τα πεθερικά χωρίς δεύτερη σκέψη.

Απλα αν ενδιαφερει καποιον να αναφερω οτι τη συζυγο την πεταξαν εξω γιατι περυσι για 2 μηνες ειχα φιλοξενια εγω στο πατρικο μου. Το οποιο δεν εχει καμια λογικη καθως τοτε ΔΕΝ ηταν συζυγος μου . Εκανα τροποποιητικη στην εφορια και τωρα μας κοβει για συνολικο εισοδημα του 21... Αυτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ερωτηση,εγώ έκανα αίτηση για ΚΟΤ Β τον Αύγουστο,έγινε δεκτή και μου έδωσαν εως 1700khw,σήμερα πήγα να δείξω σε έναν συνάδελφο το πως να το κάνει,για έναν παραμένω λόγο μου έβγαζε από κάτω από την αίτηση να κάνω νέα αίτηση για ΚΟΤ,και ενώ έλεγε εγκεκριμένη,όταν μπήκα να δω την αίτηση μέσα μου την έλεγε ακυρωμένη,παίζει να την ακύρωσε το σύστημα μόνο του?!
Εγω την ξαναέκανα σήμερα,εγκεκριμένη πάλι με της ίδιες κιλοβατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Παιδιά ερωτηση,εγώ έκανα αίτηση για ΚΟΤ Β τον Αύγουστο,έγινε δεκτή και μου έδωσαν εως 1700khw,σήμερα πήγα να δείξω σε έναν συνάδελφο το πως να το κάνει,για έναν παραμένω λόγο μου έβγαζε από κάτω από την αίτηση να κάνω νέα αίτηση για ΚΟΤ,και ενώ έλεγε εγκεκριμένη,όταν μπήκα να δω την αίτηση μέσα μου την έλεγε ακυρωμένη,παίζει να την ακύρωσε το σύστημα μόνο του?!
Εγω την ξαναέκανα σήμερα,εγκεκριμένη πάλι με της ίδιες κιλοβατώρες.

Ίσως επειδή δεν είχαν τελειώσει οι δηλώσεις μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Παιδιά ερωτηση,εγώ έκανα αίτηση για ΚΟΤ Β τον Αύγουστο,έγινε δεκτή και μου έδωσαν εως 1700khw,σήμερα πήγα να δείξω σε έναν συνάδελφο το πως να το κάνει,για έναν παραμένω λόγο μου έβγαζε από κάτω από την αίτηση να κάνω νέα αίτηση για ΚΟΤ,και ενώ έλεγε εγκεκριμένη,όταν μπήκα να δω την αίτηση μέσα μου την έλεγε ακυρωμένη,παίζει να την ακύρωσε το σύστημα μόνο του?!
Εγω την ξαναέκανα σήμερα,εγκεκριμένη πάλι με της ίδιες κιλοβατώρες.

(δεν κατάλαβα το επίθετο του,,,λόγου, αλλά) καλά έκανε και σου έλεγε να κάνεις νέα αίτηση, γιατί από 1/9 που ολοκληρώθηκε ο περίοδος των φορολογικών, έπρεπε να ξανακάνεις αίτηση (ως τις 31/10) και μάλλον δεν το ήξερες; Αν ναι, σ' έσωσε (έμμεσα) ο φίλος, γιατί πιθανώς θα το καταλάβαινες πολύ αργότερα από τις 1/11 που θα ακυρωνόταν η του Αυγούστου αυτόματα και θα έχανες για ποιος ξέρει πόσο καιρό (ίσως με το που α ερχόταν ο πρώτος λογαριασμός με περίοδο κατανάλωσης μεταγενέστερης της 1ης 11ου) την έκπτωση. Τεσπα, να το θυμάσαι για του χρόνου.

Να την ακύρωσε "μόνο του", όχι - μάλλον πάτησες για "νέα αίτηση" (και ΑΥΤΟ, ακυρώνει την τρέχουσα, την συγκεκριμένη περίοδο "επανυποβολής αιτήσεων" : από 1/9 ως και 31/10). Ευτυχώς δικαιούσαι και για άλλους 12 μήνες, αλλιώς θα είχες χάσει την έκπτωση μέχρι και 31/10 που ούτως ή άλλως είχες δικαιωθεί τον Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

(δεν κατάλαβα το επίθετο του,,,λόγου, αλλά) καλά έκανε και σου έλεγε να κάνεις νέα αίτηση, γιατί από 1/9 που ολοκληρώθηκε ο περίοδος των φορολογικών, έπρεπε να ξανακάνεις αίτηση (ως τις 31/10) και μάλλον δεν το ήξερες; Αν ναι, σ' έσωσε (έμμεσα) ο φίλος, γιατί πιθανώς θα το καταλάβαινες πολύ αργότερα από τις 1/11 που θα ακυρωνόταν η του Αυγούστου αυτόματα και θα έχανες για ποιος ξέρει πόσο καιρό (ίσως με το που α ερχόταν ο πρώτος λογαριασμός με περίοδο κατανάλωσης μεταγενέστερης της 1ης 11ου) την έκπτωση. Τεσπα, να το θυμάσαι για του χρόνου.

Να την ακύρωσε "μόνο του", όχι - μάλλον πάτησες για "νέα αίτηση" (και ΑΥΤΟ, ακυρώνει την τρέχουσα, την συγκεκριμένη περίοδο "επανυποβολής αιτήσεων" : από 1/9 ως και 31/10). Ευτυχώς δικαιούσαι και για άλλους 12 μήνες, αλλιώς θα είχες χάσει την έκπτωση μέχρι και 31/10 που ούτως ή άλλως είχες δικαιωθεί τον Αύγουστο.

Οκ τώρα εξηγείται αυτό, ευτυχώς που μπήκα να το δείξω στον άλλον αλλιώς θα την πατούσα.

Επίσης μου ελυσες και μια ακόμα απορία που είχα αλλά δεν την ανέφερα,με την νέα αίτηση φάνηκε το φετινό ισοδημα μου που στην προηγούμενη αίτηση φαινόταν το περσινό και το είχα κάνει τον Αύγουστο.

Πρέπει όντως να μπήκα πρώτα να κάνω νέα αίτηση και μετά να είδα την παλιά,για αυτό και την έβγαζε ακυρωμενη.

Σε ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

56 λεπτά πριν, makis225 είπε

Να ρωτήσω κάτι? Σε όσους είμαστε σε κοινωνικό τιμολόγιο α αν θέλουμε να αλλάξουμε εταιρεία ουσιαστικά πρέπει να κάνουμε και νέα αίτηση κάθε φορά στο Ηδικα? Αν ισχύει αυτό και αν μεσολαβούν και μέρες μέχρι να ενεργοποιηθεί το κοτ στο νέο παροχο, μάλλον δε συμφέρει η μετάβαση. 

Πλέον όταν αλλάζουμε πάροχο δε χρειάζεται να ξανακάνουμε αίτηση. Μπαίνεις δηλαδή στην εγκεκριμένη αίτηση ΚΟΤ και βλέπεις ότι το τελευταία ψηφίο της παροχής έχει αλλάξει αυτόματα. Δεν το έχω δει στη πράξη, σου μεταφέρω ό,τι διαβάζω εδώ μέσα.

Πάντως αν δεις στο site του ΔΕΔΔΗΕ ότι έχει αλλάξει το ψηφίο παροχής https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ ενώ στο ΚΟΤ εμφανίζει τον παλιό αριθμό παροχής, μπορείς να κάνεις αίτηση με το νέο αρ. παροχής και ενεργοποιείται άμεσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Raylan είπε

Όσοι είναι στο KOT A πληρώνουν κανονικά δημοτικά τέλη η απαλλάσσονται?
 

πληρωνουν κανονικα, για απαλλαγη απο δημοτικα τελη πρεπει να μιλησεις με το δημο σου, στους περισσοτερους υπαρχει η δυνατοτητα αλλα τα κριτηρια ποικιλλουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fredd0 είπε

πληρωνουν κανονικα, για απαλλαγη απο δημοτικα τελη πρεπει να μιλησεις με το δημο σου, στους περισσοτερους υπαρχει η δυνατοτητα αλλα τα κριτηρια ποικιλλουν

...εγώ το αντίθετο έχω καταλάβει (από την όποια - λίγη - εμπειρία) : ότι ΑΝ βρεις δήμο να σε απαλάσσει "λόγω ΚΟΤ-Α", κάνεις πάρτυ...(λογικό, εκεί που είναι τα χάλια των εσόδων των δήμων, ΕΙΔΙΚΑ από το '10 και μετά). Εκτός κι αν το ΚΟΤ-Α προέρχεται από ποσοστό αναπηρίας - εκεί μάλλον αλλάζει το πράμμα (και είναι "πιο εύκολο" να έχεις ΜΕΙΩΣΕΙΣ - όχι απαλλαγή - στα δημοτικά τέλη και φόρους αλλά ΚΑΙ στο νερό, αν το νερό είναι υπόθεση του δήμου και όχι μεγάλης εταιρίας όπως ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ κτλ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Γιατί ρε παιδιά μπορούμε να έχουμε απαλλαγή από δημοτικά τέλη;

οπως ειπα ο καθε δημος εχει δικα του κριτηρια ... στο δικο μου δημο πχ τα κριτηρια ειναι αυτα -> https://www.kifissia.gr/el/blog/μειώσεις-50-ή-απαλλαγές-δημοτικών-τελών-σε-ευπαθείς-κοινωνικές-ομάδες

στο δικο σου μπορει να ειναι διαφορετικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, czarjuly είπε

Είχα κάνει τέλη του 2021 αίτηση για κοτ β η οποία και εγκρίθηκε,φέτος είμαι υποχρεωμένος να ξανακάνω και αν ναι πότε;

https://www.odigostoupoliti.eu/prothesmia-ypovolis-neas-aitisis-gia-koinoniko-oikiako-timologio-kot-2022/

 

Αναφορά σε κείμενο

Οι δικαιούχοι του ΚΟΤ θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση ένταξης στο ΚΟΤ κάθε χρόνο και κάθε φορά εντός (2) μηνών από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων καθώς και της ενδεχόμενης παράτασής της, προκειμένου να γίνει επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...