Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, morfeas-dsl- είπε


Εαν ειναι κατι απο τα παραπανω αλλαζει με καποια τροποποιητικη; Αν βρουμε τη φταιει δηλαδη... Στο περσινο δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα..
 

https://www.ethnos.gr/Economy/article/200782/forologikesdhloseis2022ekprothesmestropopoihtikesdyotaxythtonpoioieynooyntai

Ίσως τη βγάλετε και τζάμπα αλλά αν έχεις γίνει τέτοιο λάθος, αλλάξτε τον λογιστή απ'τα πεθερικά χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνεχιζω το θεμα που ανοιξα στο online εδώ στο insomnia . Δεν ήξερα πως μπαινοντας να κανω ελεγχο αν εντασσομαι στο νεο ΚΟΤ Β αυτοματα ακυρωνει την παλιά. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα οικονομικα κριτηρια δεν βγαινουν βασει του εκαθαριστικού; Συμφωνα με αυτο εγω και η συζυγος συνολο 25540. Το οριο βαση νεων κριτηριων ειναι στην περιπτωση μου 260000.  Πως το υπερβαινω; Προσθετουν το οικογενειακο επιδομα εκ των υστερων και οχι βαση εκκαθαριστικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Συνεχιζω το θεμα που ανοιξα στο online εδώ στο insomnia . Δεν ήξερα πως μπαινοντας να κανω ελεγχο αν εντασσομαι στο νεο ΚΟΤ Β αυτοματα ακυρωνει την παλιά. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα οικονομικα κριτηρια δεν βγαινουν βασει του εκαθαριστικού; Συμφωνα με αυτο εγω και η συζυγος συνολο 25540. Το οριο βαση νεων κριτηριων ειναι στην περιπτωση μου 260000.  Πως το υπερβαινω; Προσθετουν το οικογενειακο επιδομα εκ των υστερων και οχι βαση εκκαθαριστικού;

θα κοιτάξεις το Ε1 από εκει βγαίνουν.Δες την περσινή σου αίτηση ελέγχοντας ταυτοχρονα και το Ει και θα το διαπιστώσεις                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsigpan είπε

Συνεχιζω το θεμα που ανοιξα στο online εδώ στο insomnia . Δεν ήξερα πως μπαινοντας να κανω ελεγχο αν εντασσομαι στο νεο ΚΟΤ Β αυτοματα ακυρωνει την παλιά. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα οικονομικα κριτηρια δεν βγαινουν βασει του εκαθαριστικού; Συμφωνα με αυτο εγω και η συζυγος συνολο 25540. Το οριο βαση νεων κριτηριων ειναι στην περιπτωση μου 260000.  Πως το υπερβαινω; Προσθετουν το οικογενειακο επιδομα εκ των υστερων και οχι βαση εκκαθαριστικού;

Ποια είναι η κατηγορία 26.000 ?

Την έφτιαξες μόνος σου ?

Γιατί εγώ βλέπω 24.750 και 27.000

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποια είναι η κατηγορία 26.000 ?

Την έφτιαξες μόνος σου ?

Γιατί εγώ βλέπω 24.750 και 27.000

 Διακρινω λιγο ειρωνία στην απαντηση σου αλλα οκ .Δεν εφτιαξα τιποτα μονος μου.

Νοικοκυριό αποτελούμενο από
τρία ενήλικα μέλη ή δύο ενήλικα
και δύο ανήλικα μέλη ή μονογονεϊ-
κή οικογένεια με τρία ανήλικα μέλη
18.000 ευρώ 

Για νοικοκυριό που στη σύνθεση του περιλαμβάνει
και άτομο ή άτομα με αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό
(67%) και άνω τα παραπάνω εισοδηματικά όρια αυξά-
νονται κατά οκτώ χιλιάδες (8.000) ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ανοιξε το εκκαθαριστικο σου και δες στη δεξια στηλη το εισοδημα εποβολης εισφορας αλληλεγγυης

Αν λες αυτό  Γ2. EKK. EIΔ. EIΣΦOPAΣ AΛΛΗΛ ειναι 10.429,03 υποχρεου + 14.831,64 συζυγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsigpan είπε

Συνεχιζω το θεμα που ανοιξα στο online εδώ στο insomnia . Δεν ήξερα πως μπαινοντας να κανω ελεγχο αν εντασσομαι στο νεο ΚΟΤ Β αυτοματα ακυρωνει την παλιά. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τα οικονομικα κριτηρια δεν βγαινουν βασει του εκαθαριστικού; Συμφωνα με αυτο εγω και η συζυγος συνολο 25540. Το οριο βαση νεων κριτηριων ειναι στην περιπτωση μου 260000.  Πως το υπερβαινω; Προσθετουν το οικογενειακο επιδομα εκ των υστερων και οχι βαση εκκαθαριστικού;

Τελικα εχεις καταφερει να δεις γιατι βγαινεις εκτος;; Απο το εισοδημα; Κοιταξες; Δεν μπορει να σε βγαζει εκτος ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Αν λες αυτό  Γ2. EKK. EIΔ. EIΣΦOPAΣ AΛΛΗΛ ειναι 10.429,03 υποχρεου + 14.831,64 συζυγου.

ωραια εχεις τιποτα επιδοματα, πχ Α21 κλπ? ποσο ειναι αυτα για το 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα πει ξεπερναω το οριο των 26000 για 212 ευρώ.  Ειναι το οικογ. επιδομα  Α21  672 ευρώ και στον κωδικο 102 ενοικιο χωραφιού 280.  Ειχε δικαιο ο φιλος Ametanoitos    αντλουν τα στοιχεια απο Ε1 και οχι απο εκκαθαριστικό.

Επεξ/σία από tsigpan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Ειχα πει ξεπερναω το οριο των 26000 για 212 ευρώ.  Ειναι το οικογ. επιδομα  Α21  672 ευρώ και στον κωδικο 102 ενοικιο χωραφιού 280.  Ειχε δικαιο ο φιλος Ametanoitos    αντλουν τα στοιχεια απο Ε1 και οχι απο εκκαθαριστικό.

Χωρίς το χωράφι 280€, θα ήσουν οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, ekrepali είπε

https://www.ethnos.gr/Economy/article/200782/forologikesdhloseis2022ekprothesmestropopoihtikesdyotaxythtonpoioieynooyntai

Ίσως τη βγάλετε και τζάμπα αλλά αν έχεις γίνει τέτοιο λάθος, αλλάξτε τον λογιστή απ'τα πεθερικά χωρίς δεύτερη σκέψη.

...εφαρμόστηκε όμως; Τέλος Αυγούστου που ρώτησα τον λογιστή περί τροποποιητικής (θυμόμουν πρόστιμο 20άρι), μου είπε "όχι ρε, ποιο 20άρι....100 είναι. 20 ήταν χρόοοονια πριν". Καμμιά αναφορά για περίπτωση να το γλυτώσεις (αν και δεν το υπεραναλύσαμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...