Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ison είπε

Ευχαριστω ...στο ενφια μεσα ενω γραφει για τετραγωνικα κλπ δεν δειχνει πουθενα την αντικειμενικη. ΔΛδ πως ξερω εγω οτι δεν εχουν βγαλει αλλα νταλων? 

και εγώ έτσι την πάτησα και ψαχνόμουν.

Πάτα την ακριβώς απο κάτω επιλογή απο αριστερα απο αυτό που πάτησες.

Εκει σου βγάζει τον υπολογισμένο ενφια και σου εμφανίζει την αντικειμενική αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

και εγώ έτσι την πάτησα και ψαχνόμουν.

Πάτα την ακριβώς απο κάτω επιλογή απο αριστερα απο αυτό που πάτησες.

Εκει σου βγάζει τον υπολογισμένο ενφια και σου εμφανίζει την αντικειμενική αξία.

Αν μπορεις να δωσεις ενα screen γιατι δεν το βρισκω...επισης μπαινεις μεσα στο e9 ή μεσα στις πληρωμες (εγω μπαινω εδω https://www.aade.gr/polites/akinita/dilosi-e9-enfia)

edit αστο το βρηκα ...ευχαριστω

Επεξ/σία από ison
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

και εγώ έτσι την πάτησα και ψαχνόμουν.

Πάτα την ακριβώς απο κάτω επιλογή απο αριστερα απο αυτό που πάτησες.

Εκει σου βγάζει τον υπολογισμένο ενφια και σου εμφανίζει την αντικειμενική αξία.

Και εγω ετσι ακριβως την πατησα με τις αντικ.αξιες.

Αν δεν  αναπροσαρμοσουν τα κριτηρια στο Κοτ δεν γινεται δουλεια.Ειναι κοροιδια απλα αυτο που συμβαινει.Κοπηκαν εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια απο αρθρο που διαβασα και εχουν ολοι εξαγριωθει αν κρινω απο τα σχολια που γραφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akaloith είπε

το 120αρι επρεπε να γινει 150αρι
ειναι το λιγοτερο δυνατο με βαση το μεσο ορο αυξησης των αντικειμενικων

200αρι μινιμουμ θα επρεπε κανονικα με τετοια φουσκα στις αντικ.αξιες.Το 60% των περιπτωσεων ακινητων αυξηθηκαν κατα 40%!!! Μιλαμε για ντροπη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sonikk είπε

Και εγω ετσι ακριβως την πατησα με τις αντικ.αξιες.

Αν δεν  αναπροσαρμοσουν τα κριτηρια στο Κοτ δεν γινεται δουλεια.Ειναι κοροιδια απλα αυτο που συμβαινει.Κοπηκαν εκατονταδες χιλιαδες νοικοκυρια απο αρθρο που διαβασα και εχουν ολοι εξαγριωθει αν κρινω απο τα σχολια που γραφουν.

Όσα νοικοκυριά κόπηκαν, άλλα τόσα σαν εμένα έπεσαν κάτω από τις 120 χιλιάδες και τώρα δικαιούνται ΚΟΤ.

Χλωμό το κόβω να κάνουν διορθώσεις στα κριτήρια και να ανεβάσουν τα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσα νοικοκυριά κόπηκαν, άλλα τόσα σαν εμένα έπεσαν κάτω από τις 120 χιλιάδες και τώρα δικαιούνται ΚΟΤ.

Χλωμό το κόβω να κάνουν διορθώσεις στα κριτήρια και να ανεβάσουν τα όρια.

θες να μας πεις περιοχη τκ και αντικειμενικες πριν και μετα;;;

αλλο αντικειμενικες, αλλο ενφια
οι αντικειμενικες στη μεγιστη πλειοψηφια τους αυξηθηκαν
ο ενφια με τους συντελεστες που πειραχθηκαν σε καποιους επεσε (δεν ειμαι απο αυτους)

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενεργο ΚΟΤΒ αντι για ανανεωση , γραφει μη έγκριση "Επισήμανση: Δεν δικαιούστε ΚΟΤ ως φιλοξενούμενος" .

Η δηλωση φορολογικου ετους 21 δεν εχει πουθενα φιλοξενουμενος ( το τσεκαρε ο λογιστης ).
Γνωριζει καποιος το λογο που μπορει να γινεται η απορριψη;
Τοσο το ενοικιαστηριο, οσο και η ΔΕΗ ειναι στο ιδιο ατομο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Σε ενεργο ΚΟΤΒ αντι για ανανεωση , γραφει μη έγκριση "Επισήμανση: Δεν δικαιούστε ΚΟΤ ως φιλοξενούμενος" .

Η δηλωση φορολογικου ετους 21 δεν εχει πουθενα φιλοξενουμενος ( το τσεκαρε ο λογιστης ).
Γνωριζει καποιος το λογο που μπορει να γινεται η απορριψη;
Τοσο το ενοικιαστηριο, οσο και η ΔΕΗ ειναι στο ιδιο ατομο.

 

Κάποια 'σχέση' με φιλοξενία, υπάρχει?

Πώς του ήρθε του συστήματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Σε ενεργο ΚΟΤΒ αντι για ανανεωση , γραφει μη έγκριση "Επισήμανση: Δεν δικαιούστε ΚΟΤ ως φιλοξενούμενος" .

Η δηλωση φορολογικου ετους 21 δεν εχει πουθενα φιλοξενουμενος ( το τσεκαρε ο λογιστης ).
Γνωριζει καποιος το λογο που μπορει να γινεται η απορριψη;
Τοσο το ενοικιαστηριο, οσο και η ΔΕΗ ειναι στο ιδιο ατομο.

 

Μήπως κάποιος σε δήλωσε φιλοξενούμενο;

edit: Μαλακία λέω, καθώς θα έπρεπε να κάνεις αποδοχή για να σε έχουν δηλώσει.

Τσέκαρε μόνος σου τα Ε1, μήπως έκανε πατάτα ο λογιστής και τώρα σου πουλάει φούμαρα.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι για την συζυγο μου. Το κατεβασα και εγω, δεν βλεπω καπου να λεει φιλοξενουμενη για το 21.
Εαν τη δηλωσαν οι γονεις τις ( που εχουν αλλο λογιστη και κανει συχνα λαθη... ), δε θα φαινοταν στη δικη της δηλωση;
Γενικως υπαρχει καποιος σιγουρος τροπος να μας πουν φταιει αυτο και αυτο, ωστε να διορθωθει;
Δεν υπαρχει κανενα κριτηριο που να μην καλυπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Εαν τη δηλωσαν οι γονεις τις ( που εχουν αλλο λογιστη και κανει συχνα λαθη... ), δε θα φαινοταν στη δικη της δηλωση;

Εάν τη δήλωσαν ως φιλοξενούμενη και η γυναίκα σου έκανε αποδοχή (ή αν ο λογιστής τους έχει τους κωδικούς της γυναίκας του κι έκανε αποδοχή) τότε μπορεί να έχει γίνει μπλέξιμο.

Επίσης δοκίμασες να κάνεις εσύ αίτηση για ΚΟΤ ή όχι;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστης ναι  εχει κωδικους.
Ναι δοκιμασα και εγω, αν και ειναι σε αλλη οικια εμενα λογω του οτι ειναι η δηλωση του 21.
Εαν ειναι κατι απο τα παραπανω αλλαζει με καποια τροποποιητικη; Αν βρουμε τη φταιει δηλαδη... Στο περσινο δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα..
Ευχαριστω ξανα.

Μόλις τώρα, MikeJ είπε

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά από τη στιγμή που κάνεις αίτηση, σε ποσο καιρό σε εντάσσει στο ΚΟΤ ο πάροχος σου;

Εμας σε λιγες εργασιμες αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeJ είπε

Συγνώμη αν έχει απαντηθεί αλλά από τη στιγμή που κάνεις αίτηση, σε ποσο καιρό σε εντάσσει στο ΚΟΤ ο πάροχος σου;

...δεν σε εντάσσει  ο πάροχος στο ΚΟΤ. Εσύ σε εντάσσεις (ή όχι) και τα εισοδηματικά σου κριτήρια (του νοικοκυριού σου, για την ακρίβεια). Με άλλα λόγια, με το που κάνεις την αίηση και γίνεται δεκτή, είσαι ενταγμένος στο ΚΟΤ την συγκεκριμένη ημερομηνία, και από εκείνη την ημερομηνία κι έπειτα ο πάροχος έχει υποχρέωση να σου αποδίδει τη σχετική έκπτωση. Για την ακρίβεια το θέμα είναι πότε θα στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ τις ενημερώσεις στον πάροχο, αλλά όποτε κι αν είναι αυτές (γενικά εντός κάποιων ημερών/εβδομάδων, άντε "μέχρι τέλος του μήνα", ο πάροχος θα πρέπει, έστω αναδρομικά (αν πχ έχει προλάβει να εκδώσει λογαριασμό χωρίς να έχει ενημερωθεί περί ΚΟΤ από ΔΕΔΔΗΕ), να σου αποδώσει κάποια στιγμή τα νόμιμα...

Αν λοιπόν μπήκες το ΚΟΤ την 1η του μηνού (sic) και ο ΔΕΔΔΗΕς ενημέρωσε την παροχάρα κατά το τέλος, εσύ θα πρέπει να λάβεις εκπτώσεις ΚΟΤ από ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ, κάποια στιγμή, έστω κι αναδρομικά (πιθανώς κατά την εκκαθάριση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...