Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εσυ, δεν έγραψες ότι ο γείτονας έμενε πριν στο ενοίκιο ?

Άρα, δηλώσε την προηγούμενη κατοικία του.

Δήλωσε την προηγούμενη κατοικία του, αυτήν που μισθωνε, με τον καινούργιο αριθμό παροχής που είναι στην καινούργια του κατοικία. Για την κατοικία που μένει πιστεύεις ότι δικαιούτο ΚΟΤ ή θα έπρεπε το σύστημα να τον πετάξει, αφού θα έπρεπε πρώτα να εμφανιστεί στο ΕΝΦΙΑ αλλά και στο Ε1 του ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2022 στις 5:29 ΜΜ, MikeJ είπε

Εγώ έχω το My Home Enter το παλιό το ορθόδοξο (10,5cent/kwh) που ήταν διετές και λήγει 23 Νοεμβρίου. Το συγκεκριμένο δε συνδυάζεται με ΚΟΤ. Αν κάνεις αίτηση σε πετάει εκτός Enter στο κυμαινόμενο Γ1. Με τα τωρινά δεδομένα μάλλον είναι καλύτερο το Enter παρά να έχεις ΚΟΤ αλλά δεδομένου ότι λήγει, πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κάνω αίτηση; Να κάνω την ίδια μέρα που λήγει ή ένα μήνα πριν;

Από κάποιες απαντήσεις πιο πριν σαν να φάνηκε ότι από τη στιγμή που κάνεις αίτηση, περνάει ένας μήνας μέχρι να μπεις οριστικά στο ΚΟΤ και με μπέρδεψε αυτό.

προφανως να μην κανεις καθολου εαν ειανι να σε πεταξει.. για να παρεις 0,045 θα χασεις το 0,105.. και ετσι πως παει η κατασταση μπορει 0,40 να εχει το χειμωνα η τιμη (με επιδοτηση ΤΕΜ μεσα) 

*ΕDIT

Σορι, κατάλαβα λήγει 11/2023.. ε μην σκας δν κερδιζεις και τιποτε τρελο.. για 1 μηνα διαφορα μην σου πω και η διαφορα θα ειναι 0 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εκανα σοβαρη βλακεια....

Τελευταια μου εγκεκριμενη αιτηση ηταν στις 11-11-2021. Μπηκα σημερα απο περιεργεια να δω αν ξαναπαιρνω ΚΟΤ. Παταω νεα αιτηση (μουτζωνομαι),  βλεπω οτι δεν δικαιουμαι λόγω υπερβασης εισοδηματος (ημουν στο όριο), κλείνω και βλέπω την παλιά μου αίτηση ακυρωμένη.
Έχασα ενα δίμηνο εκπτωση ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, xristosdino είπε

Μαλλον εκανα σοβαρη βλακεια....

Τελευταια μου εγκεκριμενη αιτηση ηταν στις 11-11-2021. Μπηκα σημερα απο περιεργεια να δω αν ξαναπαιρνω ΚΟΤ. Παταω νεα αιτηση (μουτζωνομαι),  βλεπω οτι δεν δικαιουμαι λόγω υπερβασης εισοδηματος (ημουν στο όριο), κλείνω και βλέπω την παλιά μου αίτηση ακυρωμένη.
Έχασα ενα δίμηνο εκπτωση ΚΟΤ?

Το πιθανότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Προφανώς και όχι.

Αφού εγκρίθηκε!!!!

ΥΓ. Εδώ αποδεικνύεται ότι το όριο είναι 120.000 αλλά υπάρχει μια 'ανοχή' 1-2.000.

Το γράφει κάπου οτι το όριο είναι 120.000 ? 

Λογικά θα παιζουν και τα υπόλοιπα κριτήρια ρόλο σε αυτό. Για αυτό δεν μας ακύρωσε το σύστημα.

Για την ακρίβεια το ποσό ήταν 121.618,19 . Οταν το ειπα στην γυναικα μου οτι διπλάσιαστηκε η αντικειμενική αξία, νιώσαμε για λίγα δευτερόλεπτα πιο πλούσιοι. Μετά επιστρέψαμε στην κανονικότητα  με άδειες τσέπες :P  Αφου τρόμαξα και έψαχνα Ε9 και φορολογικές δηλωσεις καθώς δεν το είχαμε παρατηρήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xristosdino είπε

Μαλλον εκανα σοβαρη βλακεια....

Τελευταια μου εγκεκριμενη αιτηση ηταν στις 11-11-2021. Μπηκα σημερα απο περιεργεια να δω αν ξαναπαιρνω ΚΟΤ. Παταω νεα αιτηση (μουτζωνομαι),  βλεπω οτι δεν δικαιουμαι λόγω υπερβασης εισοδηματος (ημουν στο όριο), κλείνω και βλέπω την παλιά μου αίτηση ακυρωμένη.
Έχασα ενα δίμηνο εκπτωση ΚΟΤ?

Nαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xristosdino είπε

Μαλλον εκανα σοβαρη βλακεια....

Τελευταια μου εγκεκριμενη αιτηση ηταν στις 11-11-2021. Μπηκα σημερα απο περιεργεια να δω αν ξαναπαιρνω ΚΟΤ. Παταω νεα αιτηση (μουτζωνομαι),  βλεπω οτι δεν δικαιουμαι λόγω υπερβασης εισοδηματος (ημουν στο όριο), κλείνω και βλέπω την παλιά μου αίτηση ακυρωμένη.
Έχασα ενα δίμηνο εκπτωση ΚΟΤ?

...ενάμιση. 1/11 θα ακυρωνόταν ούτως ή άλλως. Δηλαδή αν είχες ΚΟΤ-Β και κατανάλωση πες 400kWh/μήνα, έχασες περίπου  ένα 30άρι. Ε δεν είναι δα και για θάνατο. (...εκτός πια κι αν μιλάμε για ΚΟΤ-Α και κατανάλωση 1.5 μήνα 1Κ. Ε σε τέτοια περίπτωση, τσούζει αρκετά είναι η αλήθεια...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά ;;..για εμάς που έχουμε αντλίες θερμότητας για τον χειμώνα και δικαιούμαστε ΚΟΤ Β , δεν προνόησε τίποτα το υπουργείο για φέτος για να αυξήσει το μέγιστο όριο kwh ;; Και δεν είναι μόνο οι αντλίες..είναι και τα κλιματιστικά ..Κάποιος να τους το σφυρίξει εκεί κάτω...Το λέμε κάθε χρόνο και τίποτα δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

ρε παιδιά ;;..για εμάς που έχουμε αντλίες θερμότητας για τον χειμώνα και δικαιούμαστε ΚΟΤ Β , δεν προνόησε τίποτα το υπουργείο για φέτος για να αυξήσει το μέγιστο όριο kwh ;; Και δεν είναι μόνο οι αντλίες..είναι και τα κλιματιστικά ..Κάποιος να τους το σφυρίξει εκεί κάτω...Το λέμε κάθε χρόνο και τίποτα δεν γίνεται.

Νυχτερινό έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν έχεις buffer στην αντλία τότε τη δουλεύεις τέρμα τις ώρες του νυχτερινού να πάρεις ότι μπορείς και τις υπόλοιπες απλά συντήρηση..

Αν δεν έχεις νυκτερινό βάζεις το συντομότερο..

Τι όριο Κοτ έχεις και τι καταναλώσεις με αντλίες το χειμώνα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο οικονομία και να κάνω, η αντλία καίει πολλή ρεύμα..Το καλοκαίρι χωρίς αντλία-θέρμανση, ήμουν στο όριο του ΚΟΤ...1800 το 4μηνο με 2100 ανώτατο όριο

On 15/09/2022 at 00:13, washcloud said:

Νυχτερινό έχεις;

έχω...δεν σώνεται η κατάσταση

On 15/09/2022 at 00:28, Kozanitis1 said:

Όπως είπαν οι α(Χ)ριστοι, οικονομία και πάλι οικονομία..

Αν έχεις buffer στην αντλία τότε τη δουλεύεις τέρμα τις ώρες του νυχτερινού να πάρεις ότι μπορείς και τις υπόλοιπες απλά συντήρηση..

Αν δεν έχεις νυκτερινό βάζεις το συντομότερο..

Τι όριο Κοτ έχεις και τι καταναλώσεις με αντλίες το χειμώνα;;

απάντησα πιο πάνω...Μια αντλία καίει 4000-4500kwh to 4μηνο

Έχω την εντύπωση, ότι κάποιοι θεωρούν ότι όσοι έχουν αντλία είναι προνομιούχοι γι' αυτό δεν επιλαμβάνονται του θέματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες μια βοηθεια αν γνωριζετε.

Με πεταξε εκτος ΚΟΤ Βλογο αυξησης των αντικειμενικων...εχω 3 παιδια με οριο το 180.000 και η αντικειμενικη μου βγαζει η αιτηση ειναι 180.001 !!! δλδ για 1 ευρω δεν δικαιουμε.

Α) ερωτηση ...που στο γερο διαολο τραβανε αυτο το στοιχειο...που φαινεται η αντικειμενικη αξια της περιουσιας? Υπαρχει στην φορολογικη γιατι δεν βρηκα κατι. 

β) Εχει νοημα να το κυνηγησω? (ειναι 1 ευρω παραπανω ) η θα φαω πορτα γιατι ειμαι εστω και με ενα ευρω πιο πανω απο το οριο?

Επισης απο οτι καταλαβα επειδη ακυρωθηκε η αιτηση ...χανω αμεσως το ΚΟΤ...δλδ του σεπτεμβριου που περιμενω λογαριασμο θα βγει χωρις ΚΟΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ison είπε

Παιδες μια βοηθεια αν γνωριζετε.

Με πεταξε εκτος ΚΟΤ Βλογο αυξησης των αντικειμενικων...εχω 3 παιδια με οριο το 180.000 και η αντικειμενικη μου βγαζει η αιτηση ειναι 180.001 !!! δλδ για 1 ευρω δεν δικαιουμε.

Α) ερωτηση ...που στο γερο διαολο τραβανε αυτο το στοιχειο...που φαινεται η αντικειμενικη αξια της περιουσιας? Υπαρχει στην φορολογικη γιατι δεν βρηκα κατι. 

β) Εχει νοημα να το κυνηγησω? (ειναι 1 ευρω παραπανω ) η θα φαω πορτα γιατι ειμαι εστω και με ενα ευρω πιο πανω απο το οριο?

Επισης απο οτι καταλαβα επειδη ακυρωθηκε η αιτηση ...χανω αμεσως το ΚΟΤ...δλδ του σεπτεμβριου που περιμενω λογαριασμο θα βγει χωρις ΚΟΤ?

Απ τις αντικειμενικές αξίες του ΕΝΦΙΑ τραβάνε. Ρώτα λογιστή και μηχανικό μήπως μπορείτε να κάνετε καμία μικροδιορθωση τετραγωνικών κατω από 1% με επανακαταμετρηση... αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσεις στη κλίμακα... μπορεί δηλαδή πάνω από ένα όριο τετραγωνικών να βγάζει στάνταρ κλίμακα.

Επίσης ναι, χάνεις το ΚΟΤ τώρα. 

Όλοι όσοι διαβάζετε μη βιάζεστε να κάνετε την αίτηση, η προθεσμία είναι τέλη Οκτωβρίου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Απ τις αντικειμενικές αξίες του ΕΝΦΙΑ τραβάνε. Ρώτα λογιστή και μηχανικό μήπως μπορείτε να κάνετε καμία μικροδιορθωση τετραγωνικών κατω από 1% με επανακαταμετρηση... αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα πέσεις στη κλίμακα... μπορεί δηλαδή πάνω από ένα όριο τετραγωνικών να βγάζει στάνταρ κλίμακα.

Επίσης ναι, χάνεις το ΚΟΤ τώρα. 

Όλοι όσοι διαβάζετε μη βιάζεστε να κάνετε την αίτηση, η προθεσμία είναι τέλη Οκτωβρίου 

Ευχαριστω ...στο ενφια μεσα ενω γραφει για τετραγωνικα κλπ δεν δειχνει πουθενα την αντικειμενικη. ΔΛδ πως ξερω εγω οτι δεν εχουν βγαλει αλλα νταλων? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...