Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αν μιλάς για το σπίτι που μένεις, έχεις δίκιο.

Αν όμως το ενοικίαζεις, αλλάζει 

φυσικα μιλαω για το σπιτι που μενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα: τον Νοέμβριο του 2021 αγόρασα σπίτι, μέχρι τότε ήμουν φιλοξενούμενος στο πατρικό μου σπίτι.  Καθώς δεν είχαν μπει και οι μετρητές στο σπίτι (νεόδμητη οικοδομή) και η αρχική ηλεκτροδότηση έγινε τον Μάρτιο του 2022, δήλωσα ότι όλο το 2021 ήμουν φιλοξενούμενος. Όπως καταλαβαίνετε το σύστημα με βγάζει φιλοξενούμενο και δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. Θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένω το ΚΟΤ του Σεπτεμβρίου του 2023 ή υπάρχει κάποιος τρόπος να ενημερωθεί το σύστημα ; 

Το "άδικο" της όλης υπόθεσης είναι ότι συνιδιοκτήτης της πολυκατοικίας όπου αγόρασε την ίδια περίοδο με εμένα, και πριν εμένε στο ενοίκιο, του έκαναν δεκτή την αίτηση τον Μάρτιο του 2022, εμφανίζοντας τον μάλιστα με μηδενική περιουσία. Δηλαδή αντλούσε το σύστημα ότι νοικιάζει με αριθμό παροχής που αντιστοιχούσε σε διαφορετική ιδιοκτησία, μια ιδιοκτησία που φανταστείτε δεν είχε ακόμα δηλωθεί ακόμα στο ε9 του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Περσινή αίτηση, αντικειμενική αξία σπιτιού του 1960 , 66.000, φέτος 122.000!!!!

Εγινε εγκεκριμένη μόλις υποβλήθηκε. Να ανησυχώ για κάτι;

να ανησυχήσεις, φέτος δεν θα γίνει δεκτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αφου έγινε εγκεκριμένη, μπορεί να αλλάξει η κατάσταση πάλι;

περσινή αίτηση εγκρίθηκε με 66.000, φέτος (μέχρι τελ. Οκτ.) θα κάνεις νέα αίτηση με 122.000 σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, walex είπε

περσινή αίτηση εγκρίθηκε με 66.000, φέτος (μέχρι τελ. Οκτ.) θα κάνεις νέα αίτηση με 122.000 σωστά?

Την έκανα και εγκρίθηκε με 122.000

image.png.efd39fac89ce38a2030947ae8124c0d4.png

 

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SilentVoice είπε

Περσινή αίτηση, αντικειμενική αξία σπιτιού του 1960 , 66.000, φέτος 122.000!!!!

Εγινε εγκεκριμένη μόλις υποβλήθηκε. Να ανησυχώ για κάτι;

Οχι. Αφού εγκρίθηκε!!

2 ώρες πριν, aggelosn είπε

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα: τον Νοέμβριο του 2021 αγόρασα σπίτι, μέχρι τότε ήμουν φιλοξενούμενος στο πατρικό μου σπίτι.  Καθώς δεν είχαν μπει και οι μετρητές στο σπίτι (νεόδμητη οικοδομή) και η αρχική ηλεκτροδότηση έγινε τον Μάρτιο του 2022, δήλωσα ότι όλο το 2021 ήμουν φιλοξενούμενος. Όπως καταλαβαίνετε το σύστημα με βγάζει φιλοξενούμενο και δεν δικαιούμαι ΚΟΤ. Θα πρέπει αναγκαστικά να περιμένω το ΚΟΤ του Σεπτεμβρίου του 2023 ή υπάρχει κάποιος τρόπος να ενημερωθεί το σύστημα ; 

Το "άδικο" της όλης υπόθεσης είναι ότι συνιδιοκτήτης της πολυκατοικίας όπου αγόρασε την ίδια περίοδο με εμένα, και πριν εμένε στο ενοίκιο, του έκαναν δεκτή την αίτηση τον Μάρτιο του 2022, εμφανίζοντας τον μάλιστα με μηδενική περιουσία. Δηλαδή αντλούσε το σύστημα ότι νοικιάζει με αριθμό παροχής που αντιστοιχούσε σε διαφορετική ιδιοκτησία, μια ιδιοκτησία που φανταστείτε δεν είχε ακόμα δηλωθεί ακόμα στο ε9 του.

Δεν υπάρχει κάπου 'άδικο'.

Έμενες στο σπίτι τον Δεκέμβριο αφού δεν είχε ρεύμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, walex είπε

ούτε του Παππά τότε

σου έβγαλε το παρακάτω μήνημα όταν πάτησες έλεγχος και αποθήκευση?

Η αξία της ακίνητης περιουσίας σας ξεπερνάει το προβλεπόμενο όριο των 120.000,00 € όπως αυτό προκύπτει από την σύνθεση του νοικοκυριού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, walex είπε

σου έβγαλε το παρακάτω μήνημα όταν πάτησες έλεγχος και αποθήκευση?

Η αξία της ακίνητης περιουσίας σας ξεπερνάει το προβλεπόμενο όριο των 120.000,00 € όπως αυτό προκύπτει από την σύνθεση του νοικοκυριού

Προφανώς και όχι.

Αφού εγκρίθηκε!!!!

ΥΓ. Εδώ αποδεικνύεται ότι το όριο είναι 120.000 αλλά υπάρχει μια 'ανοχή' 1-2.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οχι. Αφού εγκρίθηκε!!

Δεν υπάρχει κάπου 'άδικο'.

Έμενες στο σπίτι τον Δεκέμβριο αφού δεν είχε ρεύμα?

Δεν υπάρχει κάπου αδικία όταν χορηγούν ΚΟΤ σε παροχή που δεν είναι δηλωμένη στο Ε9 και κατ' επέκταση στο ΕΝΦΙΑ ;;; Τι ελέγχους κάνουν και ποιες είναι οι προϋποθέσεις χορήγησης του ΚΟΤ ;;; 

Επεξ/σία από aggelosn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aggelosn είπε

Δεν υπάρχει κάπου αδικία όταν χορηγούν ΚΟΤ σε παροχή που δεν είναι δηλωμένη στο Ε9 και κατ' επέκταση στο ΕΝΦΙΑ ;;; Τι ελέγχους κάνουν και ποιες είναι οι προϋποθέσεις χορήγησης του ΚΟΤ ;;; 

Εσυ, δεν έγραψες ότι ο γείτονας έμενε πριν στο ενοίκιο ?

Άρα, δηλώσε την προηγούμενη κατοικία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συτημα δεν ειναι Live ... οτι βγαζει το βγαζει βαση φορολογικων δηλωσεων που αφορουν το περασμενο ετος. Το περασμενο ετος εσυ ησουν φιλοξενουμενος και δε δικαιουσαι κοτ, ο αλλος νοικιαζε και δικαιουται. Αντιστοιχα και εσυ αν χτισεις βιλα 1000τμ Μυκονο, το συστημα θα παρει ενα χρονο για να σε βγαλει απο το κοτ. Ετσι ειναι. 

Επεξ/σία από fredd0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...