Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τα κλιματιστικά θα σου ανεβάσουν την κατανάλωση αρκετά τον χειμώνα.., έχεις προηγούμενο εκκαθαριστικό χειμώνα να δεις πόσες kwh είχες;

Το όριο του ΚΟΤ σου είναι 1700 ημερήσιες, οπότε προσπάθησε όσο μπορείς μεγάλες καταναλώσεις από θερμοσίφωνες/πλυντήρια κλπ να τις έχεις στις ώρες του νυκτερινού..

Δυστυχώς δεν είναι αντιπροσωπευτικός ο εκκαθαριστικός του χειμώνα γιατί δουλεύαμε καλοριφέρ. Φέτος με τη τιμή του πετρελαίου θέρμανσης δε τους βλέπω πρόθυμους στην πολυκατοικία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Δυστυχώς δεν είναι αντιπροσωπευτικός ο εκκαθαριστικός του χειμώνα γιατί δουλεύαμε καλοριφέρ. Φέτος με τη τιμή του πετρελαίου θέρμανσης δε τους βλέπω πρόθυμους στην πολυκατοικία..

Κατάλαβα.., πάντως όσο μπορείς να κοιτάζεις τακτικά την κατανάλωση στο μετρητή σου, βλέποντας πόσες κιλοβατώρες έχεις κάψει μέσα σε μήνα/δίμηνο..

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η κόρη μου το 21 απέκτησε εισόδημα από μισθωτή εργασία και ήταν φιλοξενούμενη  στη φορολογική δήλωση  με αποτέλεσμα αν κάνω την αίτηση για ΚΟΤ Β να μην εγκριθεί λόγω οικογενειακού εισοδήματος.

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Ametanoitos είπε

Καλησπέρα, η κόρη μου το 21 απέκτησε εισόδημα από μισθωτή εργασία και ήταν φιλοξενούμενη  στη φορολογική δήλωση  με αποτέλεσμα αν κάνω την αίτηση για ΚΟΤ Β να μην εγκριθεί λόγω οικογενειακού εισοδήματος.

Τι μου προτείνετε να κάνω?

να ρωτήσετε το λογιστή σας για "παραχώρηση κατοικίας"αν γίνεται και αν συμφέρει  ωστε μελλοντικά να μην έχετε θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

να ρωτήσετε το λογιστή σας για "παραχώρηση κατοικίας"αν γίνεται και αν συμφέρει  ωστε μελλοντικά να μην έχετε θέματα

Εργάζεται στην Αθήνα και μένει με την φοιτήτρια αδερφη της σε σπίτι που έχω νοικιασει. Σκέφτόμουν να κάνει τροποιητική δήλωση η κόρη, αλλά πού θα δηλώσει κατοικία?εκεί προβληματίζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 λεπτά πριν, Ametanoitos είπε

Εργάζεται στην Αθήνα και μένει με την φοιτήτρια αδερφη της σε σπίτι που έχω νοικιασει. Σκέφτόμουν να κάνει τροποιητική δήλωση η κόρη, αλλά πού θα δηλώσει κατοικία?εκεί προβληματίζομαι...

ρωτήστε απραίτητα κάποιον λογιστή , ήδη έχετε πρόβλημα με το ΚΟΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχεις ΗΔΗ την ψιλή κυριότητα?

δεν την εχω 
λεγαμε να το κανουμε ΑΝ δουμε αμεσα την αλλαγη στην περιουσια και γινει η αιτηση κοτ β

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, akaloith είπε

δεν την εχω 
λεγαμε να το κανουμε ΑΝ δουμε αμεσα την αλλαγη στην περιουσια και γινει η αιτηση κοτ β

Να προλάβεις το Κοτ που 'τρέχει' τώρα???

Μα, αυτό αφορά δηλώση του 2021.

2 ώρες πριν, Ametanoitos είπε

Καλησπέρα, η κόρη μου το 21 απέκτησε εισόδημα από μισθωτή εργασία και ήταν φιλοξενούμενη  στη φορολογική δήλωση  με αποτέλεσμα αν κάνω την αίτηση για ΚΟΤ Β να μην εγκριθεί λόγω οικογενειακού εισοδήματος.

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Τίποτα.

Είναι αργά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Να προλάβεις το Κοτ που 'τρέχει' τώρα???

Μα, αυτό αφορά δηλώση του 2021.

Τίποτα.

Είναι αργά 

τροποποιητική δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, akaloith είπε

 

 

43 λεπτά πριν, Ametanoitos είπε

τροποποιητική δήλωση?

Θέλει πολύ μελέτη.

Αμέσως αμέσως, δεν ξέρω αν το σύστημα του Κοτ 'δεχθεί' μια τέτοια εκπροθεσμη δήλωση.

ΥΓ. Ήδη έχεις κάνει μια παρατυπία. Η κόρη εργάζεται Αθήνα και εσύ την δηλώνεις σε άλλη πόλη η όχι ?

Αν πάλι την δηλώσεις με την φοιτήτρια αδερφή της, θα μπερδέψει στο επίδομα ενοικίου που φέτος θα είναι και αυξημένο.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GiOrGoSk21 είπε

Πφφφ έχασα KOT B λόγω εισοδήματος για 46 ευρώ. Μπορώ να πω ότι πόνεσε.

Ήθελα κάπου να το πω. :(

Πέρισυ εγώ για 45 € και λόγω τεκμηρίων όχι λόγω πραγματικού εισοδήματος. 
Έστειλα email μήπως και γινόταν κάτι γιατί το πραγματικό εισόδημα ήταν πολύ χαμηλότερο αλλά τζίφος. 

Επίσης τώρα φαίνονται κάποιες 'καραμπόλες' λόγω των  αυξήσεων των αντικειμενικών αξιών. 
Ήρθε ο φετινός ΕΝΦΙΑ αντίστοιχος του περσινού και όλα καλά. Έλα όμως που έπαιξε διαφορετικός αλγόριθμος γιατί οι αξίες είχαν πάρει τα πάνω τους κατά 40-50% μ.ο. .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...