Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Φέτος για να 'φανεί' του χρόνου 

Μήπως να ρίξεις μια ματιά στον ΕΝΦΙΑ, αν μπορεί να γίνει κάτι για του χρόνου?

Δηλαδή, η αξία ήταν πχ 110.000€ και πήγε πχ 125.000€ ?

Ναι.

Και του χρονου να ξαναγινει αιτηση τι θα αλλαξει ή τι θα μπορουσα να κανω; Μονο αν αλλαξουν οι αντικειμενικες αξιες προς τα κατω.

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, sonikk είπε

Ναι.

Και του χρονου να ξαναγινει αιτηση τι θα αλλαξει ή τι θα μπορουσα να κανω; Μονο αν αλλαξουν οι αντικειμενικες αξιες προς τα κατω.

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλα... Αφού αυξήθηκαν οι τιμές.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Είναι λίγο επιπόλαιο να κάνεις μεταβιβάσεις ακίνητης περιουσίας με μοναδικό κριτήριο το κοτ. Βάλτε τα κάτω, βρείτε λογιστές και συμβολαιογράφους να σας συμβουλεψουν και μετά αποφασίζετε.

συμφωνω απλα ετσι κ αλλιως ενας ειμαι και παντα με επικαρπεια και υψηλη κυριοτητα
επειδη φανταζομαι δε θα φανει για φετος το πιο πιθανο να μη γινει
το 80-20% δεν ηξερα και ηθελα να μαθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akaloith είπε

συμφωνω απλα ετσι κ αλλιως ενας ειμαι και παντα με επικαρπεια και υψηλη κυριοτητα
επειδη φανταζομαι δε θα φανει για φετος το πιο πιθανο να μη γινει
το 80-20% δεν ηξερα και ηθελα να μαθω

Μην το δένεις κόμπο είναι ανάλογα τις ηλικίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, washcloud είπε

Στην περίπτωσή σου, εαν δεν δικαιούσαι με τα τωρινά δεδομένα (εισόδημα +1 παιδί) θα κάνεις μετά την γέννηση και τους 2ου (κι αφού θα έχει αταχωρηθεί σε όλα τα σχετικά μητρώα κτλ) και ΛΟΓΙΚΑ θα πρέπει να υποβάλλεις ΚΑΙ τροποποιητική δήλωση εφορίας (με πρόστιμο 100) όπου θ' αναφέρεται μέσα το νεογέννητο, για να μπορέσεις έτσι να δικαιωθείς ΚΟΤ. Για σίγουρα όμως, ρωτάς λογιστή. ή έστω στείλε μέιλ στην σελίδα του ΗΔΙΚΑ.

 

12 ώρες πριν, takoulou είπε

Ναι πολύ σωστά... Του χρόνου που θα υποβάλεις την φορολογική δήλωση θα δικαιουσαι.. Μαζί με το νέο μέλος.. Τέτοιο καιρό του χρόνου.. 

 

11 ώρες πριν, fredd0 είπε

εχω την αισθηση οτι δε γινεται τροποποιητικη. Τι θα δηλωσει? Οτι το 2021 ειχε 2 παιδια?

 

11 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εννοείται.

Ίσως όμως να υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία (άσχετη με την 31/10), που να πιάνει τέτοιες περιπτώσεις.

παιδια εστειλα ηδη mail στην ΗΔΙΚΑ

τροποποιητικη δεν νομιζω ουτε εγω να γινετε,οχι οτι δεν μπορεις να κανεις αλλα γιατι να δωσω τη 100σταρα αφου το μονο που αντλει η ηδικα ειναι το αμκα το οποιο το παιρνει το παιδι οταν γενιεται,πλεον απο το νοσοκομειο...απ'οτι βλεπω εχει προσθηκη μελους στην αιτηση και θελει μονο αμκα να το 'δει'...

το συστημα αναγραφει 

Μπορείτε να προσθέσετε τέκνο που έχει γεννηθεί πρόσφατα
ή δεν έχει δηλωθεί σωστά στο Ε1 και λαμβάνετε οικογενειακό επίδομα για το συγκεκριμένο τέκνο.

αρα στη κουρτινα 1 παμε εμεις...

θα επανελθω για να μαθουμε ακριβως οταν μας ...διαφωτίσουν....οι...φωστήρες της ηδικα...

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, giannisbb είπε

 

 

 

παιδια εστειλα ηδη mail στην ΗΔΙΚΑ

τροποποιητικη δεν νομιζω ουτε εγω να γινετε,οχι οτι δεν μπορεις να κανεις αλλα γιατι να δωσω τη 100σταρα αφου το μονο που αντλει η ηδικα ειναι το αμκα το οποιο το παιρνει το παιδι οταν γενιεται,πλεον απο το νοσοκομειο...απ'οτι βλεπω εχει προσθηκη μελους στην αιτηση και θελει μονο αμκα να το 'δει'...

το συστημα αναγραφει 

Μπορείτε να προσθέσετε τέκνο που έχει γεννηθεί πρόσφατα
ή δεν έχει δηλωθεί σωστά στο Ε1 και λαμβάνετε οικογενειακό επίδομα για το συγκεκριμένο τέκνο.

αρα στη κουρτινα 1 παμε εμεις...

θα επανελθω για να μαθουμε ακριβως οταν μας ...διαφωτίσουν....οι...φωστήρες της ηδικα...

thx

Καλημερα...

https://www.gov.gr/el/sdg/consumer-rights/connection-to-utilities/electricity/social-residential-tariff

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akaloith είπε

συμφωνω απλα ετσι κ αλλιως ενας ειμαι και παντα με επικαρπεια και υψηλη κυριοτητα
επειδη φανταζομαι δε θα φανει για φετος το πιο πιθανο να μη γινει
το 80-20% δεν ηξερα και ηθελα να μαθω

Έχεις ΗΔΗ την ψιλή κυριότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην παρέα, θέλω να κάνω για πρώτη φορά αίτηση για ΚΟΤ. Γκούγκλαρα λίγο τις διαφορές για ΚΟΤ Α & ΚΟΤ Β. Πιθανολογώ ότι πρέπει να κάνω για τη Β κατηγορία.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις διαφορές των δύο κατηγοριών; Γιατί τα άρθρα που βρήκα στο Google είναι 1-2 ετών και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Επίσης, στο FAQ του ΗΔΙΚΑ δεν αναφέρουν τις διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην παρέα, θέλω να κάνω για πρώτη φορά αίτηση για ΚΟΤ. Γκούγκλαρα λίγο τις διαφορές για ΚΟΤ Α & ΚΟΤ Β. Πιθανολογώ ότι πρέπει να κάνω για τη Β κατηγορία.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις διαφορές των δύο κατηγοριών; Γιατί τα άρθρα που βρήκα στο Google είναι 1-2 ετών και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Επίσης, στο FAQ του ΗΔΙΚΑ δεν αναφέρουν τις διαφορές.

Ευκολα τα βρίσκεις.. Κοίταξε εδώ πισω   5-6 σελίδες.. Αλλά και πιο πανω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, bill_viper said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα στην παρέα, θέλω να κάνω για πρώτη φορά αίτηση για ΚΟΤ. Γκούγκλαρα λίγο τις διαφορές για ΚΟΤ Α & ΚΟΤ Β. Πιθανολογώ ότι πρέπει να κάνω για τη Β κατηγορία.
Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τις διαφορές των δύο κατηγοριών; Γιατί τα άρθρα που βρήκα στο Google είναι 1-2 ετών και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι. Επίσης, στο FAQ του ΗΔΙΚΑ δεν αναφέρουν τις διαφορές.

ΚΟΤ Α δικαιούσαι μόνο αν παίρνεις το ΚΕΑ. 

Διαφορετικά ΚΟΤ Β.

Δεν είναι θέμα επιλογής δλδ. Το ΚΟΤ Α έχει μεγαλύτερη έκπτωση από το ΚΟΤ Β αλλά όπως είπα το παίρνεις μόνο αν ταυτόχρονα είσαι δικαιούχος ΚΕΑ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

ΚΟΤ Α δικαιούσαι μόνο αν παίρνεις το ΚΕΑ. 

Διαφορετικά ΚΟΤ Β.

Δεν είναι θέμα επιλογής δλδ. Το ΚΟΤ Α έχει μεγαλύτερη έκπτωση από το ΚΟΤ Β αλλά όπως είπα το παίρνεις μόνο αν ταυτόχρονα είσαι δικαιούχος ΚΕΑ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έκανα την αίτηση για ΚΟΤ Β και απ' ότι είδα εγκρίθηκε απευθείας. Προφανώς τώρα όπως γράφουν και οι παραπάνω φίλοι δεν κάνουμε κάποια ενέργεια με τη Δ.Ε.Η. αλλά προωθείται αυτομάτως το αίτημα μας.

Το ερώτημα μου είναι για τις 1700 KWh που γράφει. Τι σημαίνει αυτό; 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έκανα την αίτηση για ΚΟΤ Β και απ' ότι είδα εγκρίθηκε απευθείας. Προφανώς τώρα όπως γράφουν και οι παραπάνω φίλοι δεν κάνουμε κάποια ενέργεια με τη Δ.Ε.Η. αλλά προωθείται αυτομάτως το αίτημα μας.

Το ερώτημα μου είναι για τις 1700 KWh που γράφει. Τι σημαίνει αυτό; 

Screenshot_1.png

Έχεις αυτές τις κιλοβατώρες για την κατανάλωση του τετραμήνου.. Αν τις ξεπεράσεις θα πληρωνεις με διαφορετικη τιμή.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, takoulou είπε

Έχεις αυτές τις κιλοβατώρες για την κατανάλωση του τετραμήνου.. Αν τις ξεπεράσεις θα πληρωνεις με διαφορετικη τιμή.. 

Ευχαριστώ, και προφανώς μιλάμε για εκκαθαριστικό λογαριασμό. Πιστεύω ότι θα είμαστε εντός ορίων αν κρίνω από τον εκκαθαριστικό που μου ήρθε μέχρι 26/8 και περιλαμβάνει 2 μήνες με φουλ air condition ημέρα και βράδυ.

Αν και απ'ότι φαίνεται φέτος θα χρησιμοποιούμε πολύ τα κλιματιστικά και για θέρμανση.

Screenshot_2.png

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ευχαριστώ, και προφανώς μιλάμε για εκκαθαριστικό λογαριασμό. Πιστεύω ότι θα είμαστε εντός ορίων αν κρίνω από τον εκκαθαριστικό που μου ήρθε μέχρι 26/8 και περιλαμβάνει 2 μήνες με φουλ air condition ημέρα και βράδυ.

Αν και απ'ότι φαίνεται φέτος θα χρησιμοποιούμε πολύ τα κλιματιστικά και για θέρμανση.

Screenshot_2.png

Τα κλιματιστικά θα σου ανεβάσουν την κατανάλωση αρκετά τον χειμώνα.., έχεις προηγούμενο εκκαθαριστικό χειμώνα να δεις πόσες kwh είχες;

Το όριο του ΚΟΤ σου είναι 1700 ημερήσιες, οπότε προσπάθησε όσο μπορείς μεγάλες καταναλώσεις από θερμοσίφωνες/πλυντήρια κλπ να τις έχεις στις ώρες του νυκτερινού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...