Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Για το 2021 μιλάω. Στη δήλωση του 2022 δε θα υπάρξει τέτοιο πρόβλημα προφανώς.

Στο 2021 λοιπόν, ήμουν φιλοξενούμενος για τους 7 πρώτους μήνες, μετά όχι. 

Παίζει να χάνεις το ΚΟΤ γι' αυτό το 7μηνο, αλλά μετά να ξανακάνεις αίτηση (για το τελευταίο 5μηνο) και να  την δεχτεί. Ρώτα με μέιλ ΗΔΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια βοηθεια σχετικα με το Κοτ και την Αίτηση ένταξης στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών.

Οταν καποιος εγκρινεται στο μητρωο ευαλωτων πελατων γιατι το ζευγαρι ειναι και οι δυο ανω των 70 ετων οπως οριζουν οι προυποθεσεις,υπαρχει εκπτωση στο ρευμα στην περιπτωση αυτη; Ή μονο ευκολιες του τυπου μεγαλυτερη αποπληρωμη λογαριασμων,περισσοτερες ρυθμισεις λογαριασμων κλπ;

Γιατι οι δικοι μου κανοντας αιτηση για το Κοτ Β χθες απορριφθηκαν γιατι η αξια των ακινητων ξεπεραστηκε κατα λιγο.Οποτε απενταχθηκαν απο το Κοτ Β που ειχαν ως τωρα.Εκαναν αιτηση ομως στο μητρωο ευαλωτων πολιτων γιατι ειναι και οι δυο ανω των 70 ηλικιακα και εγκριθηκε η αιτηση.

Στην περιπτωση αυτη υπαρχει εκπτωση στο ρευμα οπως οταν ηταν ενταγμενοι στο Κοτ Β;

Οι αιτησεις για το Κοτ εχουν ξεκινησει ή βιαστηκαν να κανουν την αιτηση και γι αυτο απορριφθηκαν;

Σας ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μητρωο ευαλωτων δεν εχει εκπτωση οχι, μονο μεγαλυτερο περιθωριο πληρωμης λογαριασμων (αρα λιγοτερους λογαριασμους κατ ετος, δε βγαινει μηνιαιος) και προστασια απο διακοπη λογω χρεους οπως τα ΚΟΤ

Αν αποριφθηκε η αιτηση λογω ακινητης περιουσιας, οποτε και να την εκανες θα ειχε το ιδιο αποτελεσμα. Ναι οι αιτησεις εχουν ξεκινησει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μια ερώτηση θέλω να κάνω εδώ και καιρό.Εκανα την αίτηση Κοτ β και το δικαιούμαι όπως και άλλες χρονιές.Η ερώτηση μου είναι στην αιτησητο εισόδημα μου είναι αυξημένο κατά 1000 ευρώ με βάση το εκκαθαριστικό μου και δεν είναι η πρώτη φορά εννοώ και άλλες φορες.Προσμετράται κάποιο επιδομα εννοώ ενοικίου η α21 έχει συμβεί και σε κανέναν αλλον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, akaloith είπε

ενα εμενα :P
45 εγω 79 εκεινη

Παίζει τέλεια!!!

Θα σου δώσει την ψιλή κυριότητα και θα γλιτώσει 

26 λεπτά πριν, sifario1 είπε

Καλημέρα μια ερώτηση θέλω να κάνω εδώ και καιρό.Εκανα την αίτηση Κοτ β και το δικαιούμαι όπως και άλλες χρονιές.Η ερώτηση μου είναι στην αιτησητο εισόδημα μου είναι αυξημένο κατά 1000 ευρώ με βάση το εκκαθαριστικό μου και δεν είναι η πρώτη φορά εννοώ και άλλες φορες.Προσμετράται κάποιο επιδομα εννοώ ενοικίου η α21 έχει συμβεί και σε κανέναν αλλον?

Βέβαια.

Το Α21 δεν είναι εισόδημα ?

Τι είναι?

Δεν φορολογείται αλλά είναι εισοδήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Παίζει τέλεια!!!

Θα σου δώσει την ψιλή κυριότητα και θα γλιτώσει 

Βέβαια.

Το Α21 δεν είναι εισόδημα ?

Τι είναι?

Δεν φορολογείται αλλά είναι εισοδήμα.

Να συμφωνήσω μαζί σου είναι μια λογική εξήγηση αλλά μόνο το α21 είναι εισόδημα μπορεί να είναι και τα άλλα επιδοματα.Τωρα  στο επίδομα ενοικίου που έκανα πρόσφατα με βγάζει το κανονικό εισόδημα που έχω στο εκκαθαριστικό όχι παραπανω πως γίνεται αυτο

Επεξ/σία από sifario1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να κοπηκαν πολλοι στο Κοτ Β.Γιατι οι δικοι μου το δικαιουνταν απο το 2018 γιατι ειχαν χαμηλα εισοδηματα και ενα σπιτι και τωρα που εγινε αιτηση απορριφθηκαν γραφει επειδη ξεπερασαν κατα λιγο την αξια ακινητης περιουσιας.Αλλαξαν οι αντικειμενικες αξιες ακινητων φετος και εγινε αυτο;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sonikk είπε

Πρεπει να κοπηκαν πολλοι στο Κοτ Β.Γιατι οι δικοι μου το δικαιουνταν απο το 2018 γιατι ειχαν χαμηλα εισοδηματα και ενα σπιτι και τωρα που εγινε αιτηση απορριφθηκαν γραφει επειδη ξεπερασαν κατα λιγο την αξια ακινητης περιουσιας.Αλλαξαν οι αντικειμενικες αξιες ακινητων φετος και εγινε αυτο;

 

 

Ναι.

Ακολούθησαν τις αυξήσεις των ενοικίων.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sonikk είπε

Πρεπει να κοπηκαν πολλοι στο Κοτ Β.Γιατι οι δικοι μου το δικαιουνταν απο το 2018 γιατι ειχαν χαμηλα εισοδηματα και ενα σπιτι και τωρα που εγινε αιτηση απορριφθηκαν γραφει επειδη ξεπερασαν κατα λιγο την αξια ακινητης περιουσιας.Αλλαξαν οι αντικειμενικες αξιες ακινητων φετος και εγινε αυτο;

 

 

Ω, ναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...