Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης τι θα γινει με το ΚΟΤ θα λαβει υποψη πλεον τις νεες δηλωσεις? Γιατι πριν λιγες ημερες ειχε ακομα ετος δηλωσης 2020 οπότε και δεν πιανει για τους δικους μου ενω με τη νεα δηλωση εντασσονται. Να αναμενουμε και αυτη την αλλαγη ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, KaRouLi είπε

Ναι, κι εγώ εκτός λειτουργίας το βλέπω. Το ρώτησα γιατί την είχα πατήσει άλλη φορά και το είχα χάσει για 1 μήνα.

 

...αρκεί αν μην ξεχαστείς - έχεις περιθώριο μέχρι 31/10 για ακύρωση τρέχουσας/υποβολή νέας αίτησης και προφανώς θα φτιάξει το σύστημά τους έως τότε.

4 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Επίσης τι θα γινει με το ΚΟΤ θα λαβει υποψη πλεον τις νεες δηλωσεις? Γιατι πριν λιγες ημερες ειχε ακομα ετος δηλωσης 2020 οπότε και δεν πιανει για τους δικους μου ενω με τη νεα δηλωση εντασσονται. Να αναμενουμε και αυτη την αλλαγη ισως?

...λογικά ο λόγος που η οδηγία είναι "νέα αίτηση ΜΕΤΑ το πέρας της περιόδου των δηλώσεων", είναι ότι βλέπει άμεσα τα στοιχεία από τις δηλώσεις της τρέχουσας χρονιάς (...και που αφορούν το περσινό οικονομικό έτος....). Άρα επίσης λογικά, όταν γίνει η αίτηση (κι αν όντως εμπίτπυν στις προϋποθέσεις οι δικοί σου), θα το δικαιωθούν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, washcloud είπε

 

...λογικά ο λόγος που η οδηγία είναι "νέα αίτηση ΜΕΤΑ το πέρας της περιόδου των δηλώσεων", είναι ότι βλέπει άμεσα τα στοιχεία από τις δηλώσεις της τρέχουσας χρονιάς (...και που αφορούν το περσινό οικονομικό έτος....). Άρα επίσης λογικά, όταν γίνει η αίτηση (κι αν όντως εμπίτπυν στις προϋποθέσεις οι δικοί σου), θα το δικαιωθούν...

Για να δουμε. Θεωρητικά θα έπρεπε να κοιτάνε ηδη γιατι πχ εδω και 3 μηνες που εχει γινει νεα δηλωση δε μπορουν να μπουν κοινωνικό τιμολογιο γιατί υπολογίζεται ακόμα η δηλωση 20. 3 μηνες που θα μπορουσαν να εξοικονομησουν αρκετα νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@agnostos99 Κάθε χρόνο το κοινωνικό τιμολόγιο είναι μετά τη λήξη περιόδου των φορολογικών δηλώσεων.
Το γράφει και στo site Προσωρινά εκτός λειτουργίας

Αναβάθμιση συστήματος για την επεξεργασία αιτήσεων ΚΟΤ-Β με τα οικονομικά στοιχεία του 2021.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Για να δουμε. Θεωρητικά θα έπρεπε να κοιτάνε ηδη γιατι πχ εδω και 3 μηνες που εχει γινει νεα δηλωση δε μπορουν να μπουν κοινωνικό τιμολογιο γιατί υπολογίζεται ακόμα η δηλωση 20. 3 μηνες που θα μπορουσαν να εξοικονομησουν αρκετα νομιζω.

Δεν αλλάζει κάτι.

Φέτος που μπήκαν 'χάνουν' 3 μήνες και όταν ξαναβγούν κάποια στιγμή, θα 'κερδίσουν' 3 μήνες.

Μια η άλλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τέλη Οκτωβρίου μπορούμε να κάνουμε δηλώσεις Ε ; Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι το δικαιούμαι με την νέα φορολογική λέω να το τραβήξω μέχρι τέλος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

Μέχρι τέλη Οκτωβρίου μπορούμε να κάνουμε δηλώσεις Ε ; Επειδή δεν είμαι σίγουρος ότι το δικαιούμαι με την νέα φορολογική λέω να το τραβήξω μέχρι τέλος 

Εκεί περίπου.

Θα βγει ανακοίνωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν αλλάζει κάτι.

Φέτος που μπήκαν 'χάνουν' 3 μήνες και όταν ξαναβγούν κάποια στιγμή, θα 'κερδίσουν' 3 μήνες.

Μια η άλλη 

Δε νομιζω. Ηδη χασανε 3 μηνες επιδοτησης και η αιτηση θα ακυρωνονταν του χρόνου 2 μηνες μετα τη ληξη των επομενων δηλωσεων ενω τωρα θα ισχύσει εστω από μεθαυριο έως και πάλι 2 μηνες μετα τη ληξη των δηλωσεων του χρόνου. Τελοσπαντων δεν πειραζει τι να κανουμε. Απλά μπηκα τους εκανα τη δηλωση γιατι νομιζα ότι τραβαει τα τελευταια δεδομενα και μετα διαβασα οτι ακομα κοιταει το 2020. Ελπιζω τωρα που αναφερθηκε κ παραπανω ότι κατεβηκε η πλατφόρμα για να παρει το 21 να ειναι οκ.

Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

50 λεπτά πριν, alfa1312 είπε

Καλησπέρα στην παρέα.

Έχω μια ερώτηση που έψαξα μεν απάντηση 100% δε βρήκα δε.

Είμαι στο Myhomeonline  από τον Νοέμβριο με χρέωση 0,096, σε ΚΟΤ τα τελευταία χρόνια δεν μπορούσα να ενταχτώ (μάλλον είμαι πλούσιος και δεν το ξέρω :)), φέτος όμως μάλλον στο τσακ θα μπορέσω, η ερώτηση λοιπόν είναι, αυτό το πρόγραμμα συνδυάζεται με ΚΟΤ ή μπορεί να το χάσω με την αίτηση

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ σε όσους συμμετέχουν καθημερινά και βοηθάνε κόσμο.

43.jpg.87104d4e65cc7c711c08dea68ef01c7e.jpg

Nαι συνδιάζεται. Επειδή όμως η πλατφόρμα του ΗΔΙΚΑ κάνει περίεργα, περίμενε να ανοίξει επίσημα η νέα περίοδος αιτήσεων ώστε να σου τραβήξει σίγουρα τα νέα φορολογικά στοιχεία. Εγώ παραδόξως έκανα αίτηση τον Ιούνιο 1η φορά (αφού εκκαθαρίστηκε ο ΕΝΦΙΑ κι αφού έκανα φορολογικό) και μου τράβηξε χωρίς πρόβλημα τα νέα οικονομικά στοιχεία, ενώ ένας γνωστός μου που πήγε να κάνει αίτηση πριν 5 μέρες, του τράβηξε τα περσινά οικονομικά στοιχεία. Δε ξέρω τι μαλακίες κάνουν στο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ακούω και διαβάζω κάθε φορά που ανακοινώνονται οι επιδοτήσεις να αναφέρεται κατά λέξη πως «απορροφάται το 94% των αυξήσεων στο ρεύμα για τους απλούς οικιακούς καταναλωτές και σχεδόν το 100% των αυξήσεων στους δικαιούχους κοινωνικού τιμολογίου».

Συνεπώς, σύμφωνα με αυτό που καταλαβαίνω από την παραπάνω πρόταση, ένας δικαιούχος ΚΟΤ θα πρέπει να βλέπει σχεδόν μηδενικές αυξήσεις σε σχέση με τα περσινά επίπεδα.

Μίλησα χθες με δύο διαφορετικούς υπαλλήλους στο τηλ. κέντρο της ΔΕΗ και μου είπαν ότι αυτό δεν ισχύει.

 

Έχω καταλάβει κάτι τόσο λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Όσον αφορά την επιδότηση (για ΚΟΤ) σε σχέση με περσινές χρεώσεις ΔΕΗ, ισχύει. Πέρσι η χρέωση στο Γ1 ήταν 0,11-κάτι, και τώρα με την "ενισχυμένη" επιδότηση δικαιούχων ΚΟΤ (0,677) σε σχέση με την χρέωσή της για Σεπτέμβρη (0,788), τα ίδια βγαίνει (η περαιτέρω έκπτωση του ίδιου του ΚΟΤ, η ίδια ήταν/είναι : 0,075 για Α και 0,045 για Β). Αυτό όλο όσο αφορά τις χρεώσεις "προμήθειας ρεύματος" εννοείται. Οι "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις", είναι άλλο καπέλο (αν και όπου έχουν αυξηθεί).

Άρα οι υπάλληλοι κάναν' το λάθος...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση: Το Κοτ β ' ποιες μειώσεις και απαλλαγές έχει συνολικά;;;Είμαι βατενβολτ και θέλω να ενταχτω στο κοινωνικό τιμολόγιο αλλά δεν ξέρω σε τι ακριβώς απαλλασομαι και σε τι μειώνομαι..

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SarasDami είπε

Παιδιά μια ερώτηση: Το Κοτ β ' ποιες μειώσεις και απαλλαγές έχει συνολικά;;;Είμαι βατενβολτ και θέλω να ενταχτω στο κοινωνικό τιμολόγιο αλλά δεν ξέρω σε τι ακριβώς απαλλασομαι και σε τι μειώνομαι..

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει.ευχαριστω

...ακόμη κι η ίδια η "βατενβολτ" στα λέει : https://www.watt-volt.gr/exupiretisi-pelaton/ilektriko-revma/koinoniko-timologio/. Διάβασέ το ΟΛΟ, κι αν συνεχίζεις να 'χεις απορίες (που δεν νομίζω), τότε ξαναρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το My Home Enter το παλιό το ορθόδοξο (10,5cent/kwh) που ήταν διετές και λήγει 23 Νοεμβρίου. Το συγκεκριμένο δε συνδυάζεται με ΚΟΤ. Αν κάνεις αίτηση σε πετάει εκτός Enter στο κυμαινόμενο Γ1. Με τα τωρινά δεδομένα μάλλον είναι καλύτερο το Enter παρά να έχεις ΚΟΤ αλλά δεδομένου ότι λήγει, πότε είναι η καλύτερη στιγμή να κάνω αίτηση; Να κάνω την ίδια μέρα που λήγει ή ένα μήνα πριν;

Από κάποιες απαντήσεις πιο πριν σαν να φάνηκε ότι από τη στιγμή που κάνεις αίτηση, περνάει ένας μήνας μέχρι να μπεις οριστικά στο ΚΟΤ και με μπέρδεψε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, άνοιξε η σελίδα ΗΔΙΚΑ για τις αιτήσεις ΚΟΤ, σε όσους έχουν ήδη θα είναι ενεργή μέχρι τέλη Οκτωβρίου, όπου μετά θα τους πετάξει αυτόματα και θα πρέπει να ξανακάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...