Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...μα "και για εσένα να ρώταγες", θα σε ρωτάγαμε διάφορα ρε συ...Το πρόβλημα με αυτό που μετέφερες, δεν είναι "απλώς" το ότι είναι "περίπτωση 3ου από ΦΜΠ", αλλά τα όσα λέει είναι (στο είπα από αρχή) "μπερδεμένα" και "μισόλογα"...(το ότι ΕΙΝΑΙ από ΦΜΠ,  απλώς το κάνει λόγο προς γενική αποφυγή ενασχόλησης μαζί του, ως πιθανή φαντασίωση, αντί για δυστυχές περιστατικό, ΑΚΟΜΗ κι αν τα έλεγε καλά", αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση, ΟΥΤΕ ΚΑΝ "καλά" τα λέει...).

Τεσπα, αν έχεις να ρωτήσεις "ΓΙΑ 'ΣΕΝΑ", συγκεκριμένα πράγματα, ρώτα, και αναλόγως ή θα σου πούμε κάτι κατευθείαν, είτε θα ζητήσουμε διευκρινήσεις...

Αυτό πχ που ρωτάς, "υπάρχει εμπλοκή" (...?), όσο εκκρεμούν οι δηλώσεις, επίσης στο απαντησα από την αρχή : όχι. Εκτός κι αν άλλαξε κάτι και δεν το ξέρω (αλλά δεν νομίζω να μην το πετύχαινα) : οποιαδήποτε στιγμή θέλεις κάνεις αίτηση, κι αν πληροίς τα κριτήρια, γίνεται αποδεκτή.

ο takoulou δεν νομίζω ότι ήταν αυτός που δοκίμασε.

Και τέλος, όχι δεν ΝΟΜΙΖΩ να υπάρχει "μπλοκάρισμα" μετά από ακύρωση. Στην περίπτωση της φάσης του ΦΜΠ ίσως παίζει ρόλο ότι έχει κάνει διακανονισμό (ΚΟΤ με διακανονισμό, νομίζω δεν παίζει. Απεμπολείς ένα από τα 2). Για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση "με ίδιο σύμπτωμα" (="μπλοκάρισμα"), λογικά το μόνο που μπορεί να φταίει είναι αλλαγή στα εισοδήματα (πχ μετά από την κατάθεση της φετινής φορολογικής. ΔΕΝ ξέρω αν όλα αυτά τα συστήματα ενημερώνονται άμεσα και αν έχεις υπερβεί το εισοδηματικό όριο, κόβεται το ΚΟΤ πριν την ολοκλήρωση της περιόδου υποβολής φορολογικών). Αλλά ΑΥΤΟ, το αναφέρει το σύστημα της ΗΔΙΚΑ, αν παίζει ως λόγος...(Δηλαδή : έχεις ΚΟΤ, καταθέτεις φορολογική πχ στις 20/8, στις 24 πχ μπαίνεις στην σελίδα του ΚΟΤ, ακυρώνεις την τρέχουσα/ισχύουσα αίτηση, πας για νέα, και μετά την υποβολή της σου λέει ότι απορρίπτεται ΕΞΗΓΩΝΤΑΣ και τον λόγο...).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

να ρωτησω κατι ασχετο μηπως ξερει κανεις ? ο πατερας μου που ειναι η παροχη στο ονομα του ειναι κατοικος εξωτερικου , δν κανει φορολογικη δηλωση εδω , κανει μηδενικη και κανει μονο η μανα μου εδω που εχει χαμηλο εισόδημα λογο οτι δουλευει ημιαπασχοληση . Ο πατερας μου εργαζετε κυπρο και εκει κανει φορ. δηλωση, θα μπορουσα να κανω αιτηση για ΚΟΤ μεσο του πατερα μου η επειδη ειναι κατοικος εξωτερικου η δν γινεται..

ΥΓ. Επισης εγω δουλευω και μενω με την μανα μου ως φιλοξενούμενος αρα υποθετικά το εισόδημα μου δν πιάνετε για το σπίτι που λεει το οικογενειακο

Υ2Γ. επίσης εάν ζητάνε τίποτα απο εξωτερικο φορολογικη του πατερα μου δεν παιζει εχει μεγαλο εισοδημα 

ξέρει κανεις να μου πει τι παίζει ?

(εδώ είναι το σωστό θρεντ)

...κάνει ή δεν κάνει δήλωση ρε συ ο μπαμπάς; Δεν κάνει λες, μετά ΚΑΝΕΙ μηδενική...

ΑΝ κάνει, τότε ίσα-ίσα που βολεύει για ΚΟΤ, καθώς είναι εισοδηματικό το βασικό κριτήριο. Το ότι ΜΕΝΕΙ εξωτερικό, δεν νομίζω να παίζει ρόλο. Αν ΔΗΛΩΝΕΙ κάτοικος εξωτερικού στην ελληνική φορολογική (ΑΝ τελικά όντως κάνει, έστω και "μηδενική"), ίσως να υπάρχει πρόβλημα. Αν έχεις κωδικούς Taxis του κτλ, δοκίμασε να κάνεις αίτηση εσύ, από την σχετική σελίδα (γκούγκλαρε). Αν για κάποιο λόγο δεν γίνει αποδεκτή, δεν τρέχει και τίποτα - αν αλλάξουν οικονομικά στοιχεία, την ίδια κι όλας μέρα (νομίζω), θα μπορέσει να ξαναγίνει αίτηση και αυτή τη φορά να γίνει δεκτή (όταν αρχικά απορρίπτεται, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να ξανακάνεις άμεσα : αυτό που έχει σημασία είναι ν' αλλάξουν πχ τα δηλωμένα εισοδήματα).

Κατά τ' άλλα, αυτός που κάνει αίτηση πρέπει να έχει και το ρεύμα στ' όνομά του, και κάποια σχέση με το σπίτι : ενοικιαστής, (συν)ιδιοκτήτης, ή να του έχει παραχωρηθεί. Αν απορριφθεί η αίτηση στ' όνομά του πατέρα, δοκίμασε να κάνεις στ' όνομα της μάνας σου (αλλά θα πρέπει να έχει το ρεύμα στ' όνομά της κτλ). Το ότι είσαι δηλωμένος φιλοξενούμενος, ΑΝΕΒΑΖΕΙ το εισόδημα του νοικοκυριού (το λιγότερο κατά 1.500 που είναι το τεκμήριο διαβίωσης). Αν τα εισοδήματα της μητέρας μαζί με τα δικά σου (συν τα τεκμήρια) είναι κάτω από 9Κ, θα το πάρει. Αν δεν το δικαιωθεί κανείς από τους 2 γονείς, ρώτα λογιστή, μπας και "βλέπει" κάποια λύση (πχ να δηλωθείς εσύ φιλοξενούμενος αλλού - κάπου που δεν "επιβαρύνεις" βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Προσφατα(αρχες αυγουστου) άλλαξα πάροχο. Απο ηδικα σε τηλεφωνικη συνομιλια- μου ειπαν πως δεν χρειάζετε να κανω ακυρωση και νεα αιτηση για το ΚΟΤ. 

Ωστοσο εστειλα και email

Και παραθέτω αυτη την πληροφορια,ισως σας ενδιαφερει

Σε ερωτημά μου - 

Καλησπέρα σας.
Σε τηλεφωνικη συνομιλία που είχα μαζι σας, ενημερωθηκα πως για αλλαγη παροχου δεν χρειαζετε πλεον να γινει ακύρωση και νέα αιτηση για κοτ β. Το συστημα ενημερωνει αυτοματα τον εκάστοτε πάροχο.
Ωστόσο στην ιστοσελίδα σας παραμένει η πληροφορια πως κανουμε ακυρωση και νέα αιτηση.
Παρακαλω θερμά για μία έγκυρη ενημέρωση επι του θέματος
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων
Με εκτιμιση
Κ.........Μ.....
 
Η απάντηση που έλαβα σημερα ειναι η εξης-  
Koinoniko Oikiako Timologio <[email protected]>
Προς:marianna
Παρ 26 Αυγ στις 9:20 π.μ.
 

Καλημέρα σας,

Η ενημέρωση υπάρχει για να καλύπτει και όσους αλλάζουν όνομα στην παροχή που πρέπει να κάνουν νέα αίτηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις  για χορήγηση του ΚΟΤ -

. Η κατανάλωση της κύριας κατοικίας του να είναι τουλάχιστον 200 kWh ανά 4μηνο και η 4μηνιαία κατανάλωση να μην υπερβαίνει τα ανώτατα όρια κατανάλωσης που ορίζονται για την κατηγορία δικαιούχου ΚΟΤ στην οποία ανήκει. Διευκρινίζεται ότι στα όρια κατανάλωσης δε λαμβάνεται υπόψη η νυχτερινή κατανάλωση για τους καταναλωτές που διαθέτουν μετρητή νυχτερινού τιμολογίου, με εξαίρεση την Ζ’ κατηγορία δικαιούχων.

Αρα, τώρα με τις νεες εξελίξεις ,εαν αλλάζω πάροχο κάθε μήνα(τουλάχιστον για σεπτέβιο και οκτώβριο που δεν θα έχω κλιματιστικά για ψυξη-θέρμανση) και έχω κατανάλωση κάτω απο 200 kwh τον μήνα, δεν θα έχω την έκπτωση ΚΟΤ ? Σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Merenda7 είπε

Σύμφωνα με τις προϋποθέσεις  για χορήγηση του ΚΟΤ -

. Η κατανάλωση της κύριας κατοικίας του να είναι τουλάχιστον 200 kWh ανά 4μηνο και η 4μηνιαία κατανάλωση να μην υπερβαίνει τα ανώτατα όρια κατανάλωσης που ορίζονται για την κατηγορία δικαιούχου ΚΟΤ στην οποία ανήκει. Διευκρινίζεται ότι στα όρια κατανάλωσης δε λαμβάνεται υπόψη η νυχτερινή κατανάλωση για τους καταναλωτές που διαθέτουν μετρητή νυχτερινού τιμολογίου, με εξαίρεση την Ζ’ κατηγορία δικαιούχων.

Αρα, τώρα με τις νεες εξελίξεις ,εαν αλλάζω πάροχο κάθε μήνα(τουλάχιστον για σεπτέβιο και οκτώβριο που δεν θα έχω κλιματιστικά για ψυξη-θέρμανση) και έχω κατανάλωση κάτω απο 200 kwh τον μήνα, δεν θα έχω την έκπτωση ΚΟΤ ? Σωστά?

200 kWh ανά τετράμηνο..

δηλαδη 50 kWh το μήνα.., απίθανο μου φαίνεται να καταναλώνεις λιγότερο από 2kwh τη μέρα.., εκτός αν λείπεις..

Για να έχεις την έκπτωση θα πρέπει η κατανάλωση σου να είναι μεταξύ 200 και του ορίου που έχεις κιλοβατωρών, για ένα ολόκληρο τετράμηνο..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akaloith είπε

πηρα τηλεφωνο το 800 900 1000 και μου ειπαν οτι μετρανε ολες οι kwh για το οριο κοτ 1400 και οχι μονο οι ημερησιες. τι ισχυει τελικα;;;

https://deddie.gr/el/upiresies/eidika-timologia/koinwniko-oikiako-timologio/timologisi/

Αναφορά σε κείμενο

Για τον υπολογισμό της υπέρβασης των ορίων κατανάλωσης κάθε κατηγορίας δικαιούχου δεν λαμβάνεται υπόψη η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας βάσει νυκτερινού τιμολογίου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα και εγω αιτηση για ΚΟΤ Β και εγινε δεκτη,ειμαι στην protergia και σημερα μου απενεργοποιησαν να δηλωνω της κιλοβατωρες επειδη μπηκα σε ΚΟΤ, τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι βαση νομοθεσιας πλεον την μετρηση θα τους την δινει ο ΔΕΔΔΗΕ καθε τετραμηνο και θα πληρωνω εναντι 3 μηνες και εναν εκκαθαριστικο.

Υσχυει κατι τετοιο?!Γιατι ηξερα τι θα πληρωνω οταν εδινα εγω την μετρηση,τωρα θα ειναι λαχειο για μενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπουρδελο
και της λεω ρωτηστε το σιγουρα.... και το ρωτησε....
λινκ απο τη δεη;;;

οσο για τη προτεργια.... αλητεια.. σου λεει θες κοτ; θα σου βαζουμε οτι kwh θελουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

πηρα τηλεφωνο το 800 900 1000 και μου ειπαν οτι μετρανε ολες οι kwh για το οριο κοτ 1400 και οχι μονο οι ημερησιες. τι ισχυει τελικα;;;

μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες

 

1 ώρα πριν, akaloith είπε

μπουρδελο
και της λεω ρωτηστε το σιγουρα.... και το ρωτησε....
λινκ απο τη δεη;;;

οσο για τη προτεργια.... αλητεια.. σου λεει θες κοτ; θα σου βαζουμε οτι kwh θελουμε....

ο κάθε πάροχος έχει συγκεκριμένο τιμολόγιο για ΚΟΤ, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να είσαι σε ένα πρόγραμμα Χ αλλά όταν μπεις σε ΚΟΤ να στο αλλάξει σε Ψ που αφορά ΚΟΤ

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Εκανα και εγω αιτηση για ΚΟΤ Β και εγινε δεκτη,ειμαι στην protergia και σημερα μου απενεργοποιησαν να δηλωνω της κιλοβατωρες επειδη μπηκα σε ΚΟΤ, τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι βαση νομοθεσιας πλεον την μετρηση θα τους την δινει ο ΔΕΔΔΗΕ καθε τετραμηνο και θα πληρωνω εναντι 3 μηνες και εναν εκκαθαριστικο.

Υσχυει κατι τετοιο?!Γιατι ηξερα τι θα πληρωνω οταν εδινα εγω την μετρηση,τωρα θα ειναι λαχειο για μενα. 

όχι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο απο τη νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Drake27 είπε

Εκανα και εγω αιτηση για ΚΟΤ Β και εγινε δεκτη,ειμαι στην protergia και σημερα μου απενεργοποιησαν να δηλωνω της κιλοβατωρες επειδη μπηκα σε ΚΟΤ, τους πηρα τηλ και μου ειπαν οτι βαση νομοθεσιας πλεον την μετρηση θα τους την δινει ο ΔΕΔΔΗΕ καθε τετραμηνο και θα πληρωνω εναντι 3 μηνες και εναν εκκαθαριστικο.

Υσχυει κατι τετοιο?!Γιατι ηξερα τι θα πληρωνω οταν εδινα εγω την μετρηση,τωρα θα ειναι λαχειο για μενα. 

όχι δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο απο τη νομοθεσία

επίσης έχε το νου σου αν σου άλλαξαν πρόγραμμα

Spoiler

image.png.6b1f99a4e8a2344b68334038a5e26267.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Drake27 είπε

Και τι μπορω να κανω για αυτο?

Καταγγελια στην ΡΑΕ?

ξεκίνα πρώτα γραπτώς με παράπονο (και διάβασε πιο πάνω μιας και έγραψα και άλλα περι νόμιμης αλλαγής προγράμματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...