Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^Ο ενδοιασμός του ekrepali ήταν επειδή δεν έβλεπε κουμπί "νέας αίτησης", αλλά μόνο ακύρωσης σε ήδη υφιστάμενο ΚΟΤ (αν δεν κατάλαβα κάτι λάθος, γιατί είμαι κι άυπνος 2 μέρες...).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φιλτατοι ειδικοι,

σας μεταφερω απο ενημερωτικο site ,  μονο το κομματι που χρειαζεται για να καταλαβετε τι συμβαινει και

παρακαλω για τα φωτα σας αν ειναι ετσι η αν υπαρχει λυση που την αγνοουν οι ανθρωποι αυτοι...για την ανακτηση του ΚΟΤ.

 

 

 

"   Είναι όμως ανάπηρη και κάτω από το όριο της φτώχειας. Και ο χειρότερός της φόβος είναι μην τύχει και εγκλωβιστεί σε σεισμό, και μην της κόψουν το ρεύμα.

Ο λογαριασμός είναι στο όνομά της, μέχρι φέτος το χειμώνα ήταν στο κοινωνικό τιμολόγιο. Μετά από ένα λάθος στο σύστημα του taxis, η ΔΕΗ την έβαλε στο οικιακό, με όλο το πακέτο χρεώσεων. Όταν της ήρθε ο προηγούμενος εκκαθαριστικός με πήρε και έκλαιγε.

Της έκοψαν το ρεύμα το Φεβρουάριο, της είπαν να ξαναπληρώσει εγγύηση και να δίνει 100 ευρώ το μήνα αν θέλει να το ξανασυνδέσουν. Να πληρώσει βέβαια και επανασύνδεση.
Γ**ώ το Χρισ** τους.
Έχουν περάσει εξι μήνες από τότε, με τη ΔΕΗ να λέει ότι δεν μπορεί να ξαναμπεί σε κοινωνικό τιμολόγιο μέχρι να κλείσει το σύστημα των φορολογικών δηλώσεων, καλό Φθινόπωρο δηλαδή.  "

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Φιλτατοι ειδικοι,

σας μεταφερω απο ενημερωτικο site ,  μονο το κομματι που χρειαζεται για να καταλαβετε τι συμβαινει και

παρακαλω για τα φωτα σας αν ειναι ετσι η αν υπαρχει λυση που την αγνοουν οι ανθρωποι αυτοι...για την ανακτηση του ΚΟΤ.

 

 

 

"   Είναι όμως ανάπηρη και κάτω από το όριο της φτώχειας. Και ο χειρότερός της φόβος είναι μην τύχει και εγκλωβιστεί σε σεισμό, και μην της κόψουν το ρεύμα.

Ο λογαριασμός είναι στο όνομά της, μέχρι φέτος το χειμώνα ήταν στο κοινωνικό τιμολόγιο. Μετά από ένα λάθος στο σύστημα του taxis, η ΔΕΗ την έβαλε στο οικιακό, με όλο το πακέτο χρεώσεων. Όταν της ήρθε ο προηγούμενος εκκαθαριστικός με πήρε και έκλαιγε.

Της έκοψαν το ρεύμα το Φεβρουάριο, της είπαν να ξαναπληρώσει εγγύηση και να δίνει 100 ευρώ το μήνα αν θέλει να το ξανασυνδέσουν. Να πληρώσει βέβαια και επανασύνδεση.
Γ**ώ το Χρισ** τους.
Έχουν περάσει εξι μήνες από τότε, με τη ΔΕΗ να λέει ότι δεν μπορεί να ξαναμπεί σε κοινωνικό τιμολόγιο μέχρι να κλείσει το σύστημα των φορολογικών δηλώσεων, καλό Φθινόπωρο δηλαδή.  "

 

 

 

Να περιμενει λιγες ακομα...Κλεινει αυτες μερες... Ποιος το εκανε το λαθος; Δεν μπορουσε να κανει τροποποιητικη δηλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 2:58 ΜΜ, washcloud είπε

^Ο ενδοιασμός του ekrepali ήταν επειδή δεν έβλεπε κουμπί "νέας αίτησης", αλλά μόνο ακύρωσης σε ήδη υφιστάμενο ΚΟΤ (αν δεν κατάλαβα κάτι λάθος, γιατί είμαι κι άυπνος 2 μέρες...).

Aυτό ακριβώς... πες ότι ακυρώνεις την αίτηση, αν δεν υπάρχει μετά κουμπί "Νέα Αίτηση"  τι γίνεται;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Specs είπε

παρακαλω για τα φωτα σας αν ειναι ετσι η αν υπαρχει λυση που την αγνοουν οι ανθρωποι αυτοι...για την ανακτηση του ΚΟΤ.

...τί εννοείς "αν είναι έτσι"; Χωρίς να ξέρουμε τί ακριβώς παίχτηκε (πχ τί εξήγησε έδωσε η ΔΕΗ, τί η εφορία, και αν ΟΝΤΩΣ πρόκειται για "λάθος", και αν αυτό διορθώθηκε - διότι όλα από το Taxis ξεκινάνε...Αν πχ συνεχίζει να υφίσταται "αυτό το λάθος", χαιρέτα μου τον πλάτανο...) πώς να πούμε οτιδήποτε σαν άποψη; Είναι και από "ενημερωτικό σάιτ" (...?), άρα μεταφέρεις υπόθεση 3ων που πόσταραν "2οι"...; Δύσκολα νομίζω "βγαίνει άκρη" μέσα από σπασμένο τηλέφωνο...

Αν αυτός που έχει ποστάρει το κείμενο είναι ενεργός σε "συζήτηση" που υποθέτω υπάρχει κάτω από αυτό, ποιο είναι το ιστορικό αυτής; Γιατί λέει για "καλό φθινόπωρο", και,,,,,φθινοπωριάζει σε μια βδομάδα, άρα αναφορικά με α) τις δηλώσεις ("διορθωμένη", ΥΠΟΘΕΤΩ, στην συγκεκριμένη περίπτωση - και τέλος πάντων μια δήλωση "σωστή", ώστε να μην υφίσταται πλέον το "λάθος" που οδήγησε στην απώλεια του ΚΟΤ) και β) την δυνατότητα για για υποβολή αίτησης ένταξης στο ΚΟΤ, είμαστε (χρονικά) στο σημείο πλέον που "φοβόταν" ο,,,"άγνωστος αρθρογράφος", ούτως ή άλλως...Κατά τ' άλλα, όπως λέμε και πιο πάνω, αν είναι νέα αίτηση (αφού είχε κοπεί το ΚΟΤ στην συγκεκριμένη περίπτωση), δεν καταλαβαίνω γιατί λέει "ο αρθρογράφος" ότι του είπαν για μετά την λήξη της περιόδου υποβολής φορολογικών....Αν είχε διορθωθεί το λάθος, οποιαδήποτε στιγμή μετά την διόρθωση, θα μπορούσε να επανυποβληθεί αίτηση για ΚΟΤ...

Δεν ξέρω, πολύ φλου και μπερδεμένα μου φαίνονται τα παραπάνω, και ολίγον μυρίζουν "ό,τιναναι"...Είσαι σίγουρος, αδερφέ, ότι ΔΕΝ είναι....; Μήπως να υποδείκνυες το "ενημερωτικό σάιτ" όπου θα βροιύμε την συγκεκριμένη περίπτωση, για να έχουμε καλύτερη εικόνα, και αν είναι να βοηθήσουμε με κάτι, να το κάνουμε επιτόπου...; Και τέλος, το ΚΟΤ είναι στην καλύτερη μια έκπτωση 0,075 (ΟΚ, είναι ΚΑΙ οι "ΥΚΩ" που γλυτώνει...). Εκεί που έχει πάει το ρεύμα, μοιάζει με σταγόνα στον ωκεανό, και πιο πολύ νόημα έχει η οικονομία στην κατανάλωση, παρά οι εκπτώσεις. Προσαπθώ να πω, αν σε συγκεκριμένο ανάπηρο άτομο που πιθανώς παίρνει ΚΕΑ (άρα και ΚΟΤ-Α λόγω αναπηρίας), άρα έχει χοντρό οικονομικό πρόβλημα, η κατανάλωση είναι που του κάνει τη μεγάλη ζημιά μάλλον, κι όχι η απώλεια του ΚΟΤ. Αν πχ τον χειμώνα ζεσταινόταν με καμμιά ρημάδα Κουμτέλ (...) και είχε καμμιά 1.000άρα κιλοβατώρες τον μήνα, ανεξαρτήτως ΚΟΤ ή όχι, θα είχε και πάλι πρόβλημα και το κόψιμο δεν θα το γλύτωνε ούτως ή άλλως (εκτός κι αν την διαφορά θα την έκαναν ακόμη και 30, 2 , 10 Ευρώ, που ΠΑΙΖΕΙ, δεν λέω...)....Σκόρπιες σκέψεις κάνω, αλλά αν δεν έχουμε (ίσως ούτε κι εσύ) άμεση επαφή με την "πηγή" (την δυστυχή που έχει το πρόβλημα), δεν νομίζω ότι μπορούμε να "βοηθήσουμε" ουσιαστικά... Άρα αν μπορείς να μας "φέρεις πιο κοντά", καν' το....(έστω και με πμ, αν υπάρχει λόγος), μπας και όντως βοηθήσουμε.

Σίγουρα θα πρέπει κάποιος κοντά τους να σχοληθεί με συνηγόρους καταναλωτή και πολίτη (για αποκατάσταση "ζημίας" ΑΝ το "λάθος" ήταν ευθύνη κάποιας υπηρεσίας ας πούμε - δεν είναι το θέμα απλώς να ξαναγίνει αίτηση για ΚΟΤ "το φθινόπωρο", αλλά και η τυχόν αποκατάσταση), ή με εφορία, ΔΕΗ, ΗΔΙΚΑ κλπκλπ. Προσωπικά είμαι σε πλήρη ομίχλη πάντως, αναφορικά με αυτό που μας μετέφερες. Αν μπορείς, ξεκαθάρισε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν μπορείς, ξεκαθάρισε.

Ευχαριστω και ξεκαθαριζω , απλα για να μην διαβασει ολο το κατεβατο καποιος δεν το εβαλα...

https://www.koutipandoras.gr/article/ego-tha-pao-sto-syllalitirio-gia-ti-mama-mou/

Αυτη ειναι η απορια μου, αν ισχυει αυτο: με τη ΔΕΗ να λέει ότι δεν μπορεί να ξαναμπεί σε κοινωνικό τιμολόγιο μέχρι να κλείσει το σύστημα των φορολογικών δηλώσεων

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Ευχαριστω και ξεκαθαριζω , απλα για να μην διαβασει ολο το κατεβατο καποιος δεν το εβαλα...

https://www.koutipandoras.gr/article/ego-tha-pao-sto-syllalitirio-gia-ti-mama-mou/

"Πριν δέκα μέρες έβαλα 200 ευρώ, υποτίθεται να είμαστε οκ μέχρι το Σεπτέμβρη. Χθες το μεσημέρι, χωρίς καμία προειδοποίηση της έκοψαν το ρεύμα. Δεν ήρθαν καν τεχνικοί στην πολυκατοικία, τώρα λέει σου κάνουν αποσύνδεση απο ΚΑΦΑΟ."

Το καφαο το προσπερναω (ειναι συνδεση τηλεφωνιας)

αλλα το της εκοψαν το ρευμα 22 Αυγουστου μεσημερι (το δημοσιευσε σημερα, αρα "χθες" = 22/8), με ολο το σεβασμο, ειναι παραμυθι. Δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομυριο πιθανοτητα να ειναι αληθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Δεν υπαρχει ουτε 1 στο εκατομυριο πιθανοτητα να ειναι αληθεια

Δεν ξερω, ΚΑΦΑΟ και λοιπα τα αφηνουμε, απλα ρωταω το τελευταιο μονο γιατι μου εκανε εντυπωση το να μη μπορει καποιος εν μεσω δηλωσεων να παρει ΚΟΤ! ειναι ετσι?

7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αλλα το της εκοψαν το ρευμα 22 Αυγουστου μεσημερι

για ποιο λογο αποκλειεται αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν ξερω, ΚΑΦΑΟ και λοιπα τα αφηνουμε, απλα ρωταω το τελευταιο μονο γιατι μου εκανε εντυπωση το να μη μπορει καποιος εν μεσω δηλωσεων να παρει ΚΟΤ! ειναι ετσι?

εγω δεν δικαιουμαι ΚΟΤ, αλλα αιτηση μια χαρα με αφηνει να κανω. Οποτε οσμιζομαι παραμυθι νο2

https://www.idika.gr/kot/Application/LandingPage

 

κοτ.jpg

 

κοτ2.jpg

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

εγω δεν δικαιουμαι ΚΟΤ, αλλα αιτηση μια χαρα με αφηνει να κανω. Οποτε οσμιζομαι παραμυθι νο2

https://www.idika.gr/kot/Application/LandingPage

 

κοτ.jpg

κοτ2.jpg

Eυχαριστω, αλλα το παραμυθι νο1 περι διακοπης γιατι αποκλειεται να συνεβη?

Επισης θα περιμενω την ιατροδικαστικη εξεταση @washcloud για να καταλαβω τι γινεται...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Eυχαριστω, αλλα το παραμυθι νο1 περι διακοπης γιατι αποκλειεται να συνεβη?

Επισης θα περιμενω την ιατροδικαστικη εξεταση @washcloud για να καταλαβω τι γινεται...

γιατι η τελευταια διακοπη ηλεκτροδοτησης λογω χρεους εγινε Ιουνιο. Απο σεπτεμβρη παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Specs είπε

Ευχαριστω και ξεκαθαριζω , απλα για να μην διαβασει ολο το κατεβατο καποιος δεν το εβαλα...

https://www.koutipandoras.gr/article/ego-tha-pao-sto-syllalitirio-gia-ti-mama-mou/

Αυτη ειναι η απορια μου, αν ισχυει αυτο: με τη ΔΕΗ να λέει ότι δεν μπορεί να ξαναμπεί σε κοινωνικό τιμολόγιο μέχρι να κλείσει το σύστημα των φορολογικών δηλώσεων

...μετά που έγραψα, γκούγλαρα την πρώτη περίοδο που κουώταρες, με βγάζει σε,,,πανδωρόκουτο (χμ), διαβάζω, και στο τέλος βλέπω ότι είναι,,,αναδημοσίευση από,,,,Φέισμπουκ...;! Ρε μαν :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Specs είπε

Επισης θα περιμενω την ιατροδικαστικη εξεταση @washcloud για να καταλαβω τι γινεται...

...την,,,ποιαν...;! :-D

Όπως όλοι εδώ μέσα είμαι ρε συ. Δεν είμαι ούτε korakios ούτε ekrepali...

Aλλά όσο αφορά το συγκεκριμένο, δεν θα εμπσιτευόμουν ποστάρισμα στο ΦΜΠ ούτε γι' αστείο....(....το "ΚΑΦΑΟ" μου αποτελείωσε όση καλή πρόθεση είχα να δω καλόπιστα και το ορίτζιναλ...)

31 λεπτά πριν, Specs είπε

υπαρχει εξαιρεση για ολους? δεν το ηξερα, νομιζα μονο για ΚΟΤ ηταν κλπ

...υποτίθεται ότι δεν επιτρέπονται διακοπές* μεταξύ Νοέμβρη και Μάρτη, ούτε μεταξύ Ιουνίου - Αυγούστου. Από την άλλη, άντε βασίσου (...μετά μπορείς να κάνεις χαμό βέβαια, αλλά...).

*για ΚΟΤ.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, washcloud είπε

...την,,,ποιαν...;! :-D

Όπως όλοι εδώ μέσα είμαι ρε συ. Δεν είμαι ούτε korakios ούτε ekrepali...

Aλλά όσο αφορά το συγκεκριμένο, δεν θα εμπσιτευόμουν ποστάρισμα στο ΦΜΠ ούτε γι' αστείο....(....το "ΚΑΦΑΟ" μου αποτελείωσε όση καλή πρόθεση είχα να διαβάσω και το ορίτζιναλ...)

Μαλλον επρεπε να ρωτησω σαν να επροκειτο για εμενα, ισως απαντηση να επαιρνα!

Ξαναρωταω αδερφε μου και λοιποι γνωστες, υπαρχει εμπλοκη για ΚΟΤ αιτηση οσο εκρεμμουν οι δηλωσεις ?

και αν οχι, (οπως λεει ο takoulou και δοκιμασε) τοτε ΑΝ εχει συμβει σε καποιον μετα απο ακυρωση μηπως υπαρχει μπλοκαρισμα ως την ληξη δηλωσεων πραγματι?

Παντως αν κρινω απο οσα λεει στην HΔΙΚΑ , κατι εχει κανει λαθος ο εν λογω καταγγελων...

 

 

Υπενθυμίζεται ότι:

  • Οι πολίτες μπορούν να υποβάλουν αίτηση οποιαδήποτε στιγμή επιθυμούν εντός του έτους (αφού πρώτα ακυρώσουν ήδη υπάρχουσα υποβληθείσα αίτηση).
  • Με την παρέλευση διμήνου από τη λήξη της διορίας υποβολής φορολογικών δηλώσεων (από 16/09/2021 έως και 15/11/2021), όσοι από τους εν ενεργεία δικαιούχους δεν έχουν υποβάλλει νέα αίτηση, θα απενταχθούν αυτόματα από το ΚΟΤ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...