Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Sellout είπε

εφοσον εχουμε πραγματοποιησει την αιτηση μας για κοινωνικο και εμφανιστουν τα ορια καταναλωσης, υπαρχει καποιος τροπος να γνωριζουμε εαν στον επομενο λογαριασμο θα χρεωθουμε με κοτ ή οχι;

Λογικά θα ενημερωθεί ο πάροχος άμεσα πάντως.

Πάρε του ένα τηλ.(8009001000 νομίζω, για ΔΕΗ) και τόνισε ότι έχεις αιτηθεί/δικαιωθεί ΚΟΤ να το λάβουν υπ' όψη (και ρωτάς με την ευκαιρία από πότε θα εφαρμοστεί).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Sellout είπε

εφοσον εχουμε πραγματοποιησει την αιτηση μας για κοινωνικο και εμφανιστουν τα ορια καταναλωσης, υπαρχει καποιος τροπος να γνωριζουμε εαν στον επομενο λογαριασμο θα χρεωθουμε με κοτ ή οχι;

Απ'τη ημερομηνία που έκανες την αίτηση χρεώνεσαι με ΚΟΤ, προηγούμενως χωρίς ΚΟΤ. Στην εκκαθάριση θα σπάσει η κατανάλωση αναλογικά στο 4μηνο, όπως επίσης και το όριο του ΚΟΤ θα έχει αναλογία τετραμήνου. Αν για παράδειγμα για το 4μηνο (120 μέρες) δικαιούσαι 1600kw KOT, τότε για 45 μέρες δικαιούσαι 45*1600/120= 600kw KOT

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Απ'τη ημερομηνία που έκανες την αίτηση χρεώνεσαι με ΚΟΤ, προηγούμενως χωρίς ΚΟΤ. Στην εκκαθάριση θα σπάσει η κατανάλωση αναλογικά στο 4μηνο, όπως επίσης και το όριο του ΚΟΤ θα έχει αναλογία τετραμήνου. Αν για παράδειγμα για το 4μηνο (120 μέρες) δικαιούσαι 1600kw KOT, τότε για 45 μέρες δικαιούσαι 45*1600/120= 600kw KOT

εβαλα να ερχεται μηνιαιος ο λογαριασμος, ξερεις εαν μπορω να δινω ανα μηνα την ενδειξη; δεη ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sellout είπε

εβαλα να ερχεται μηνιαιος ο λογαριασμος, ξερεις εαν μπορω να δινω ανα μηνα την ενδειξη; δεη ειμαι

Σου γράφει στο κάτω μέρος του ebill τις ημερομηνίες που είναι να δώσεις ένδειξη. Όταν είναι περίοδος εκκαθαριστικής καταμέτρησης του ΔΕΔΔΗΕ, δε δίνεις μέτρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sellout είπε

στο ebill μου δινει αυτες 05/10/2022 εως 10/10/2022
τωρα που εκανα μηνιαιο θα μου δωσει καινουργιες ή οχι;

Όχι. Προφανώς πέρασε η ημερομηνία του Αυγούστου. Τον Σεπτέμβριο θα έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη θα βάλεις εσύ.... Γενάρη έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Όχι. Προφανώς πέρασε η ημερομηνία του Αυγούστου. Τον Σεπτέμβριο θα έρθει να μετρήσει ο ΔΕΔΔΗΕ.

Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη θα βάλεις εσύ.... Γενάρη έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ κλπ

ειναι νεο συμβολαιο btw, δεν ξερω αν μετραει αυτο, προ δυο εβδομαδων το εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Sellout είπε

ειναι νεο συμβολαιο btw, δεν ξερω αν μετραει αυτο, προ δυο εβδομαδων το εκανα

Για κοίταξε ποιες  ημερομηνίες δίνει ο Δεδδηε για την καταμέτρηση σου.. Ανά δίμηνο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

1 λεπτό πριν, Merenda7 είπε

Ο δεδδηε μου ειπε οτι εχει αλλάξει ο τελευταιος αριθμος στον αριθμο παροχου. και ηδικα ειπε οτι βλέπει πως εχει αλλαξει ο τελευταιος αριθμος και ειναι ενημερωμένο το συστημα για κοτ β . Οταν ειπα να κανω ξανα αιτηση ,οπως εκανα πριν 4 χρονια που ειχα αλλαξει παροχο, μου απαντησαν πως δεν χρειαζετε πλεον. ενημερώνετε αυτοματα ο παροχος . 

Το μεταφέρω εδώ, μήπως ενδιαφέρει και κανέναν άλλον. Πάλι καλά που το έκαναν έτσι γιατί πολύς κόσμος ξεχνούσε να ξανακάνει αίτηση ΚΟΤ μετά την αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekrepali είπε

  

Το μεταφέρω εδώ, μήπως ενδιαφέρει και κανέναν άλλον. Πάλι καλά που το έκαναν έτσι γιατί πολύς κόσμος ξεχνούσε να ξανακάνει αίτηση ΚΟΤ μετά την αλλαγή.

...επιβεβαιώνω Μερέντα που άλλαξα πρόσφατα κι εγώ πάροχο. Να διπλοτσεκάρει όμως όντως ο κόσμος (τριπλοτσεκάρει βασικά) με όλους τους εμπλεκόμενους, μην γίνει καμμιά στραβή και χαθεί διάστημα από το ΚΟΤ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξέρει κάνεις τι έγινε με το κουμπί "Νέα Αίτηση" που εξαφανίστηκε;

Είναι bug; Ή το κάνανε επίτηδες για να μη το πατάει ο κόσμος κατά λάθος και ακυρώνονται οι ενεργές αιτήσεις;

Γιατί έχει φαγωθεί ο παππούς να του κάνω καινούργια αίτηση (έχει κάνει φορολογική) αλλά αν πατήσω ακύρωση της παλιάς αίτησης και μετά δεν εμφανιστεί κουμπί Νέα Αίτηση, θα μείνει ξεκρέμαστος. Του λέω να κάνει υπομονή μέχρι τη λήξη της προθεσμίας αλλά κάθε μέρα ξεχνάει και με ξαναρωτάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Επίσης ξέρει κάνεις τι έγινε με το κουμπί "Νέα Αίτηση" που εξαφανίστηκε;

Είναι bug; Ή το κάνανε επίτηδες για να μη το πατάει ο κόσμος κατά λάθος και ακυρώνονται οι ενεργές αιτήσεις;

...δεν έχω ιδέα (έχω καιρό να μπω και περιμένω την 1η 9ου) για το κουμπί νέας αίτησης,,,,αλλά μήπως έχει να κάνει με το ότι όλοι θα πρέπει ούτως ή άλλως να ξανακάνουν αίτηση από 1/9 και με το γεγονός ότι είναι "κοντογιορτή"; Ή μήπως δεν εμφανίζεται καν το "νέα αίτηση" ούτως ή άλλως, αν δεν ακυρώσει κανείς την υφιστάμενη; (που το θεωρώ και πιο πιθανό, αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου...)

 

18 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γιατί έχει φαγωθεί ο παππούς να του κάνω καινούργια αίτηση (έχει κάνει φορολογική) αλλά αν πατήσω ακύρωση της παλιάς αίτησης και μετά δεν εμφανιστεί κουμπί Νέα Αίτηση, θα μείνει ξεκρέμαστος. Του λέω να κάνει υπομονή μέχρι τη λήξη της προθεσμίας αλλά κάθε μέρα ξεχνάει και με ξαναρωτάει.

...δεν ξέρω αν θα πιάσει, αλλά με την σχωρεμένη την πεθερά, όταν είχε αρχίσει να ρετάρει, της έγραφα σε μεγάλα κομμάτια χαρτόνι (τα απλά χαρτιά τα...εξαφάνιζε πιο εύκολα....) σημαντικά πράγματα (φάρμακα, λειτουργίες t/c κτλ) και τα είχε "μπροστά της" και τα,,,μελέταγε κάθε τόσο...Γενικά δεν θα γλυτώσεις "τις ερωτήσεις" (είναι εντός της ενστικτώδους διαδικασίας του να προσπαθούν να κρατηθούν "ενεργοί", δεν είναι απλά ότι "ξεχνάνε" και ρωτάνε/ξαναρωτάνε....), αλλά αν θες, τουλάχιστον δοκίμασε για το συγκεκριμένο μόνο : "παππού, το ΚΟΤ θα το ξαναβάλουμε σε λίγες μέρες, τώρα δεν μπορούμε ακόμα" κλπ....

(...και καλά κουράγια, γιατί έχει ανηφόρα το συγκεκριμένο ζήτημα.....🤥)

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

...δεν έχω ιδέα (έχω καιρό να μπω και περιμένω την 1η 9ου) για το κουμπί νέας αίτησης,,,,αλλά μήπως έχει να κάνει με το ότι όλοι θα πρέπει ούτως ή άλλως να ξανακάνουν αίτηση από 1/9 και με το γεγονός ότι είναι "κοντογιορτή"; Ή μήπως δεν εμφανίζεται καν το "νέα αίτηση" ούτως ή άλλως, αν δεν ακυρώσει κανείς την υφιστάμενη; (που το θεωρώ και πιο πιθανό, αλλά δεν το θυμάμαι καθόλου...)

Eγώ που έκανα 1η φορά ΚΟΤ δεν είχα θέμα, τράβηξε κανονικά τα νέα φορολογικά στοιχεία και τη νέα εκκαθάριση ΕΝΦΙΑ. Κανονικά και οι ενεργοί χρήστες που έχουν ολοκληρώσει τη φορολογική δήλωση μπορούν να κάνουν νέα αίτηση, αλλά δε θέλω να το ρισκάρω έστω και για 10 μέρες αν χάσει 0.045 απ'το ΚΟΤ, συν την επιπλέον επιδότηση από το ΤΕΜ, συν ΥΚΩ... είναι ένα σημαντικό ποσό.

Χαρτόνια στον παππού δε πιάνουν, δε ξέρει να διαβάζει. 12 χάπια που παίρνει τα περιγράφουμε με σχήματα και χρώματα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, man22 είπε

Έχω ξεπεράσει το όριο του κοτβ είναι 1.800 και έχω κάψει 1.870 , θα ψασω τελείως την έκπτωση; η η πρώτες 1.800 θα έχουν εκτπωση ;

έχεις όριο 10% που σημαίνει μέχρι 1980kw ημερήσιες δε θα χάσεις την έκπτωση

θα τιμολογηθείς 1800 με ΚΟΤ και οι υπόλοιπες κανονικά

αν ξεπεράσεις χάνεις όλη την έκπτωση

βάλε νυχτερινό ειδοποίησε το ΔΕΔΔΗΕ για τη βλάβη στο νυχτερινό , μιας και για το όριο μετράν οι ημερήσιες μόνο (εκτός αν δεν τις μετρά καθόλου ο μετρητής 😛)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, washcloud είπε

...επιβεβαιώνω Μερέντα που άλλαξα πρόσφατα κι εγώ πάροχο. Να διπλοτσεκάρει όμως όντως ο κόσμος (τριπλοτσεκάρει βασικά) με όλους τους εμπλεκόμενους, μην γίνει καμμιά στραβή και χαθεί διάστημα από το ΚΟΤ...

εννοείτε οτι τσέκαρα,παρόλο που ειχα αυτη την απάντηση απο ηδικα. μπηκα να κάνω ακυρωση και νεα αιτηση,ομως είδα οτι είχε αλλάξει το τελευταιο νουμερο στην παλιά αιτηση που είχα κάνει,δίχως να παρέμβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...