Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gtok34 είπε
  •  
  • για το ΥΚΩ ως ευαλωτος καταναλωτης ΚΟΤΒ ειναι επιτρεπτο να πληρωνω ? Νομιζω οταν ημουν στην ΔΕΗ πριν ενα χρονο δεν ειχα ποτε ΥΚΩ 
  • μαλλον για enter θα παω γιατι δεν θελω να κανω παγια εντολη. 

Όχι, δεν πρέπει να σου βάζουν ΥΚΩ εφ' όσον έχεις ΚΟΤ (καλά λοιπόν νομίζεις). Ζήτησέ τους τα πίσω (αναγκαστικά στην πορεία, δίνοντάς τους ΙΒΑΝ να στα καταθέσουν, αφού θα έχεις φύγει). Τσέκαρε και προηγούμενους λογαριασμούς.

Εντερ και σε κατάστημα για να έχεις λιγότερους μπελάδες σε σχέση με ιντερνετικές αιτήσεις (δες για ραντεβού στο κατάστημα της περιοχής σου μέσα από τη σχετική εφαρμογή στο σάιτ τους - ενδέχεται να έχει και απογευματινά). Το μόνο "μείον" του Έντερ είναι ότι θα σου ζητήσουν 100€ για εγγύηση.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gtok34 είπε
  • το οριο ειναι 2100 (1800+300λογω αναπηρίας τεκνου) για τετραμηνο. 
  • για το ΥΚΩ ως ευαλωτος καταναλωτης ΚΟΤΒ ειναι επιτρεπτο να πληρωνω ? Νομιζω οταν ημουν στην ΔΕΗ πριν ενα χρονο δεν ειχα ποτε ΥΚΩ 

είχες υπέρβαση και χρεώθηκες τις υπόλοιπες κανονικά (γιαυτό και οι ΥΚΩ) . Δεν έχασες την έκπτωση ΚΟΤ γιατί σε έσωσε το νυχτερινό (δε μετρά στο όριο)

επίσης με το που θα μπεις ΔΕΗ ξανακάνεις αίτηση για ΚΟΤ μιας και θα αλλάξει το τελευταίο ψηφίο της παροχής σου

τέλος κράτα λεφτά στην άκρη (αρκετά) μιας και με τέτοια κατανάλωση , το διάστημα που έμεινες με ρήτρα θα το πληρώσεις περίπου με >0,30€/kw και η επιδότηση μέχρι 300kw θα είναι τίποτα μπροστά στο σύνολο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

είχες υπέρβαση και χρεώθηκες τις υπόλοιπες κανονικά (γιαυτό και οι ΥΚΩ)

Χμ, δηλαδή και για τις ΥΚΩ δεν μετράει το "δικαιούχος ΚΟΤ" από μόνο του - πρέπει να μην περνάει το όριο ε...(είχα την εντύπωση ότι ήταν "πιο γενική η ισχύς του", γι' αυτό το κομμάτι...).

Εν τω μεταξύ, δεν ανέβασε το κομμάτι με την περίοδο κατανάλωσης (γι' αυτό και δεν τον κοίταξα καν πριν), αλλά από την στιγμή που έχει μέσα "ρυθμιζόμενες", δεν είναι εκκαθαριστικός...; Άρα οι 1.700-τόσες κιλοβατώρες του σύνολο, δεν θα έπρεπε να είναι εντός ορίου (2.100 είπε έχει), άρα και να μην χάσει ΚΟΤ&ΥΚΩ...; Εκτός κι αν το ξεπέρασε την προηγούμενη φορά και είχε "χρεωστούμενες" kWh για το όριο......; (δεν ξέρω καν ισχύει αυτό που λέω - το λεώ επειδή του έχουν βάλει μόνο 500-τόσες με ΚΟΤ...) 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Χμ, δηλαδή και για τις ΥΚΩ δεν μετράει το "δικαιούχος ΚΟΤ" από μόνο του - πρέπει να μην περνάει το όριο ε...(είχα την εντύπωση ότι ήταν "πιο γενική η ισχύς του", γι' αυτό το κομμάτι...).

μπαίνουν οι ΥΚΩ για τις κιλοβατώρες της υπέρβασης

4 λεπτά πριν, washcloud είπε

Άρα οι 1.700-τόσες κιλοβατώρες του σύνολο, δεν θα έπρεπε να είναι εντός ορίου (2.100 είπε έχει), άρα και να μην χάσει ΚΟΤ&ΥΚΩ...;

998 είχε ημέρας (οι νυχτερινές δε μετρανε στο όριο) που και πάλι θα έπρεπε να είχε χάσει την έκπτωση μιας και είχε αναφέρει οτι είναι για "λογαριασμος απο 25 Φεβ εως 28Μαρτ " , αλλά δε μπαίνω σε διαδικασία γιατί και πως 😁

ίσως να έκαψε λιγότερο τους προηγούμενους μήνες , άγνωστο , θέλει να ποστάρει όλους τους λογαριασμούς απο την αρχή (άγνωστη, ο Ιανουάριος είναι ?) τετραμήνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, korakios είπε

είχε αναφέρει οτι είναι για "λογαριασμος απο 25 Φεβ εως 28Μαρτ " , αλλά δε μπαίνω σε διαδικασία γιατί και πως 😁

ίσως να έκαψε λιγότερο τους προηγούμενους μήνες , άγνωστο , θέλει να ποστάρει όλους τους λογαριασμούς απο την αρχή (άγνωστη, ο Ιανουάριος είναι ?) τετραμήνου

α δεν το είχα παρει χαμπάρι ότι το είχε πει πιο πριν

....εγώ λέω καλύτερα να τοςυ ποστάρει στην NRG και να του βγάλουν αυτοί το φίδι απ' την τρύπα (στο τέλος του μέιλ με μέγεθος γραμματοσειράς 72 να γράψει κι ένα "ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΡΕ, Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗ ΡΑΕ" 😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, foul είπε

Παρασκευή  11/3 που υπέγραψα Enter+, δείχνοντας τον τελευταίο λογαριασμό από τον άλλο πάροχο, που είχε έκπτωση ΚΟΤ, πλήρωσα στο ταμείο 20€ εγγύηση.

 

Ισχυει εδω και μηνες το εχουμε αναφερει στο θεμα της ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, washcloud είπε

Έντερ είναι ότι θα σου ζητήσουν 100€ για εγγύηση

Παρασκευή  11/3 που υπέγραψα Enter+, δείχνοντας τον τελευταίο λογαριασμό από τον άλλο πάροχο, που είχε έκπτωση ΚΟΤ, πλήρωσα στο ταμείο 20€ εγγύηση.

10 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ισχυει εδω και μηνες το εχουμε αναφερει στο θεμα της ΔΕΗ.

το σχόλιό μου ήταν λόγος να πεταχτείς, στο προηγούμενο που και κατά εσένα  είναι άκυρο, αβαβα...🤪 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gtok34 είπε
  • το οριο ειναι 2100 (1800+300λογω αναπηρίας τεκνου) για τετραμηνο. 
  • για το ΥΚΩ ως ευαλωτος καταναλωτης ΚΟΤΒ ειναι επιτρεπτο να πληρωνω ? Νομιζω οταν ημουν στην ΔΕΗ πριν ενα χρονο δεν ειχα ποτε ΥΚΩ 
  • μαλλον για enter θα παω γιατι δεν θελω να κανω παγια εντολη. 

nrg screenshot.png

 

 

Πραγματικά δεν έχω ιδεά τι είναι αυτό. Ήρθε στους παππούδες 155ε το ΥΚΩ και υποτιθεται οτι ειναι ΚΟΤΒ (καψανε πολλα γιατι ζεστενοντουσαν με τις σομπες τον χειμωνα) Λογικα αν καψεις πανω απο 1600kwh αυξανεται το υπολοιπο σχεδον Χ10

image.png.cb6a505ebc53b1bb528933dc304126d3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nermain είπε

Λογικα αν καψεις πανω απο 1600kwh αυξανεται το υπολοιπο σχεδον Χ10

απλά ξεπέρασαν κατα πολύ το όριο και χάσανε όλη την έκπτωση ΚΟΤ το τετράμηνο

Spoiler

φυσικά έπρεπε να ήταν και σε σταθερό πρόγραμμα με νυχτερινό και να δείτε για κλιματιστικά

εντελώς oftopic ,  υπάρχουν τα αντίστοιχα θέματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, washcloud είπε

α δεν το είχα παρει χαμπάρι ότι το είχε πει πιο πριν

....εγώ λέω καλύτερα να τοςυ ποστάρει στην NRG και να του βγάλουν αυτοί το φίδι απ' την τρύπα (στο τέλος του μέιλ με μέγεθος γραμματοσειράς 72 να γράψει κι ένα "ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΡΕ, Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗ ΡΑΕ" 😁)

καλημερα ναι το διαστημα ηταν απο 25 Φεβ εως 28 Μαρ και ηταν με μετρηση δική μου γιαυτο και και μου εβαλαν εως τοτε. Μαλιστα ο λογιαρασμος γραφει εναντι. Οχι εκκαθαριστικός. Το θεμα ειναι πως χωρις να εκαθαρίσουν ακομα τον λογαριασμο ξερουν οτι θα ξεπερασω το οριο των 2100 ? και πως το υπολογιζουν? Το θεμα ειναι να μου πουν πως υπολογισαν το 220 ευρω της ρητρας αναπροσαρμογής γιατι εκει ειναι το ζητημα και ειναι μονο για 13 μερες αφου το Fixed εληξε στις 15 Μαρτίου. Βαζουν ολου του τετραμήνου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, foul είπε

το σχόλιό μου ήταν λόγος να πεταχτείς, στο προηγούμενο που και κατά εσένα  είναι άκυρο, αβαβα...🤪 

Kανε και μια μετφραση γιατι δεν καταλαβα τιποτα απ'οτι ειπες.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gtok34 είπε

καλημερα ναι το διαστημα ηταν απο 25 Φεβ εως 28 Μαρ και ηταν με μετρηση δική μου γιαυτο και και μου εβαλαν εως τοτε. Μαλιστα ο λογιαρασμος γραφει εναντι. Οχι εκκαθαριστικός. Το θεμα ειναι πως χωρις να εκαθαρίσουν ακομα τον λογαριασμο ξερουν οτι θα ξεπερασω το οριο των 2100 ? και πως το υπολογιζουν? Το θεμα ειναι να μου πουν πως υπολογισαν το 220 ευρω της ρητρας αναπροσαρμογής γιατι εκει ειναι το ζητημα και ειναι μονο για 13 μερες αφου το Fixed εληξε στις 15 Μαρτίου. Βαζουν ολου του τετραμήνου? 

Μιλα με τον παροχο σου... Και να βάζεις τις μετρήσεις στον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ισχυει εδω και μηνες το εχουμε αναφερει στο θεμα της ΔΕΗ.

επειδη θα κανω το ιδιο που το εδειξες το εκανες σε γραφείο της ΔΕΗ τοπικο καταστήμα? Εγω επειδη ειμαι ΚΟΤΒ θα πρεπει να δειξω και εξοφλητικο απο τον προηγουμενο παροχο? επειδη μου ηρθε υπερογκο ποσο μπορω να δειξω οτι εκανα διακανονισμο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gtok34 είπε

επειδη θα κανω το ιδιο που το εδειξες το εκανες σε γραφείο της ΔΕΗ τοπικο καταστήμα? Εγω επειδη ειμαι ΚΟΤΒ θα πρεπει να δειξω και εξοφλητικο απο τον προηγουμενο παροχο? επειδη μου ηρθε υπερογκο ποσο μπορω να δειξω οτι εκανα διακανονισμο? 

Ναι αυτό θα κάνεις.. Αν στο ζητήσουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...