Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενώ έχω Κοινωνικό Τιμολόγιο στο Εκκαθαριστικό ήρθε όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω

488478507_Screenshot-1_4_20229_03_44.jpg.9d12727ed6b3c4f8c63d78fc5c9d3022.jpg

επίσης η Ρήτρα αναπροσαρμογής ξεπέρασε τα 300 ευρώ με τετραμηνιαία κατανάλωση 1400 kWh!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως για αυτό που λέγατε πιο πάνω παιδιά, για τη διαβεβαίωση ότι το myHome Online συνδυάζεται με ΚΟΤ...

Από το Νοέμβρη είμαι στο myHome Online + ΚΟΤ Β, συνδυάζονται δηλαδή κανονικά. Έχω το αρχικό myHome Online, αυτό με τα 0,096 ευρώ/kwh και 2ετές συμβόλαιο (πριν γίνει δηλαδή repricing + μονοετές). Δε ξέρω αν από τότε έχασα επεισόδια και υπήρξε κόσμος που αντιμετώπισε πρόβλημα, απλά το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, passall είπε

Ενώ έχω Κοινωνικό Τιμολόγιο στο Εκκαθαριστικό ήρθε όπως μπορείτε να δείτε παρακάτω

488478507_Screenshot-1_4_20229_03_44.jpg.9d12727ed6b3c4f8c63d78fc5c9d3022.jpg

επίσης η Ρήτρα αναπροσαρμογής ξεπέρασε τα 300 ευρώ με τετραμηνιαία κατανάλωση 1400 kWh!

...τί εννοείς με το πρώτο κομμάτι; Εγώ πάντως δεν κατάλαβα "ποιο είναι το πρόβλημα" σου....

'Οσο για την αναπροσαρμογή, 300/1.400= 0,21€/kWh, δηλαδή μια χαρά...Πού να δεις πόσο θα έρθει στον επόμενο εκκαθαριστικό...Έχεις "πιστώσεις ΤΕΜ", δηλαδή ΠΑΙΡΝΕΙΣ την κρατική επιδότηση (από τον Γενάρη, προυπόθεση είναι να έχεις το σπίτι δηλωμένο ως κύρια κατοικία στην περσινή φορολογική)...; Αν ναι, ειδικά για Απρίλη, θα έχεις πολύ καλή επιδότηση (λόγω ΚΟΤ). Βέβαια, καλά θα κάνεις να κατέβεις στις 1.200 κιλοβατώρες /4μηνο, διότι τις 200 που είναι "ανεπίδοτες", τις πληρώνεις χρυσάφι...

16 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Πάντως για αυτό που λέγατε πιο πάνω παιδιά, για τη διαβεβαίωση ότι το myHome Online συνδυάζεται με ΚΟΤ...

Από το Νοέμβρη είμαι στο myHome Online + ΚΟΤ Β, συνδυάζονται δηλαδή κανονικά. Έχω το αρχικό myHome Online, αυτό με τα 0,096 ευρώ/kwh και 2ετές συμβόλαιο (πριν γίνει δηλαδή repricing + μονοετές). Δε ξέρω αν από τότε έχασα επεισόδια και υπήρξε κόσμος που αντιμετώπισε πρόβλημα, απλά το αναφέρω.

...μιλάνε για το "ΝΕΟ Online", από 3/12/21 (το "repriced" που είπες), για το οποίο υπάρχει μια αμφιβολία αν παίρνει όντως ΚΟΤ, καθώς αφ' ενός στη σελίδα του ΔΕΝ το διευκρινίζει (ενώ στου Έντερ ΤΟ διευκρινίζει, ότι δλδ δέχεται - την στιγμή που στο 'ΠΑΛΙΟ' Έντερ διευκρίνιζε ότι ΔΕΝ δεχόταν....Συν κάτι αντικρουόμενες πληροφορίες από κόσμο που ρωτά τη ΔΕΗ, και σε άλλους λένε 'δέχεται' - δε άλλους όχι. Το ΝΕΟ Ονλάιν). Τεσπα κατά πάσα πιθανότητα ΔΕΧΕΤΑΙ ΚΟΤ (κατά 99%), αλλά επειδή δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο επίσημο (και δεν έχουμε παρά μόνο 1-2 αναφορές κόσμου εδώ που στην ΠΡΑΞΗ λένε ότι δέχεται, αλλά δεν τις λες κι αρκετές),,,κρατάμε και μια πισινή.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν άντεξα άλλο το άγχος της ρήτρας αποφάσισα να μετατρέψω το Γ1 σε Home Online (μέσω e-bill).

Είμαι δικαιούχος ΚΟΤ οπότε προκύπτουν τρία ερωτήματα απ' όσα διαβάζω:

1. Υπάρχει κάποιος που να το έχει ενεργοποιήσει μέσα στο 2022 και να παρέμεινε στο ΚΟΤ; Στο site και στους όρους του προγράμματος δεν αναφέρεται ρητά ότι δεν ισχύει για δικαιούχους του ΚΟΤ (κάτι που αναφέροταν στο Enter αν δεν κάνω λάθος γύρω στον Οκτώβρη, μετά νομίζω το είχαν αλλάξει και συμπεριέλαβαν το ΚΟΤ).

2. Πρέπει να ξαναγίνει η αίτηση για ΚΟΤ στην ΗΔΙΚΑ; Δεν έχει αλλάξει το όνομα ή ο αριθμός παροχής.

3. Ήταν λάθος κίνηση; Δεν έχω βγάλει άκρη με τις επιδοτήσεις και την οριακή τιμή συστήματος. Το έκανα γιατί το καλοκαίρι είμαι 200% σίγουρος ότι οι ρήτρες θα πάνε στο Θεό λόγω της αυξημένης ζήτησης και επειδή κατάντησε ψυχοφθόρο δλδ προτιμώ να ξέρω ότι θα πληρώνω κάτι έστω ακριβότερα παρά τον ένα μήνα κοκορέτσι, τον άλλο γιουβέτσι.

Τι να πω ρε παιδιά. Διαφάνεια και πάλι διαφάνεια. Βασική αρχή (not). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 2-3 άτομα (ο ένας είχε και Γ1 χρεώσεις μέσα στον λογαριασμό, οπότε υπα΄ρχει αμφιβολία). Η πλειονότητα του feedback της ΔΕΗ της ίδιας πάντως, λέει "δέχεται". Τώρα τί πράγματι ισχύει......... (εγώ θα στοιχημάτιζα ότι δέχεται). Παίζει να είσαι ο πρώτος που θα μας το ξεκαθαρίσει....

2) Νομίζω δεν χρειάζεται να ξανακάνεις αίτηση για μετάβαση σε άλλο πρόγραμμα (δεν αλλαζει ο αριθμος παροχής, οπότε....)

3) ...γενικά ήταν σωστή κίνηση, ακριβώς για τον λόγο που την εκανες : για "ασφάλεια" ΚΑΙ για να ησυχάσει το κεφάλι σου "από όλα αυτά". Μην το ψάχνεις λοιπόν. Κι αν γίνει κα'να θαύμα και πέσουν οι τιμές (που δεν υπαρχει περίπτωση, μ' αυτά που εκτυλίσσονται), ε στη χειρότερη θα πληρώσεις χαμηλή ποινή (την χαμηλότερη μάλιστα της αγοράς) για να ξαναλλάξεις. Αλλά βλέπεις εσύ σε 3 μηνες (ποινή 40), να,,,,πέφτουν...; Εγώ λέω καλό 2025 (και ΑΝ). (...ναι, δεν είναι τάιπο : 2025. Η φάση με τους Ρώσους μόνο να στραβώσει περισσότερο μπορεί. Καλύτερα, δεν πρόκειται. Και η απεξάρτηση από αυτούς δεν είναι κάτι που θα γίνει από την μια στιγμή στην άλλη, και δη όχι χωρίς κόστος). Τα πάντα γίνανε ^@%*%#@ από 24/2 και ο κόσμος δεν εννοεί να το δει (ή μπορεί και να αρνείται να το δει). Και υπάρχει και συνέχεια. Η δε "ζήτηση", είναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...

Τεσπα, μην ασχολείσαι "με τα ψιλά". Το ξαναλέω, την καλύτερη κίνηση έκανες που πέρασες σε σταθερό. Μην ασχολείσαι άλλο και κοίτα "τις δουλειές σου"...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, washcloud είπε

1) 2-3 άτομα (ο ένας είχε και Γ1 χρεώσεις μέσα στον λογαριασμό, οπότε υπα΄ρχει αμφιβολία). Η πλειονότητα του feedback της ΔΕΗ της ίδιας πάντως, λέει "δέχεται". Τώρα τί πράγματι ισχύει......... (εγώ θα στοιχημάτιζα ότι δέχεται). Παίζει να είσαι ο πρώτος που θα μας το ξεκαθαρίσει....

2) Νομίζω δεν χρειάζεται να ξανακάνεις αίτηση για μετάβαση σε άλλο πρόγραμμα (δεν αλλαζει ο αριθμος παροχής, οπότε....)

3) ...γενικά ήταν σωστή κίνηση, ακριβώς για τον λόγο που την εκανες : για "ασφάλεια" ΚΑΙ για να ησυχάσει το κεφάλι σου "από όλα αυτά". Μην το ψάχνεις λοιπόν. Κι αν γίνει κα'να θαύμα και πέσουν οι τιμές (που δεν υπαρχει περίπτωση, μ' αυτά που εκτυλίσσονται), ε στη χειρότερη θα πληρώσεις χαμηλή ποινή (την χαμηλότερη μάλιστα της αγοράς) για να ξαναλλάξεις. Αλλά βλέπεις εσύ σε 3 μηνες (ποινή 40), να,,,,πέφτουν...; Εγώ λέω καλό 2025 (και ΑΝ). (...ναι, δεν είναι τάιπο : 2025. Η φάση με τους Ρώσους μόνο να στραβώσει περισσότερο μπορεί. Καλύτερα, δεν πρόκειται. Και η απεξάρτηση από αυτούς δεν είναι κάτι που θα γίνει από την μια στιγμή στην άλλη, και δη όχι χωρίς κόστος). Τα πάντα γίνανε ^@%*%#@ από 24/2 και ο κόσμος δεν εννοεί να το δει (ή μπορεί και να αρνείται να το δει). Και υπάρχει και συνέχεια. Η δε "ζήτηση", είναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...

Τεσπα, μην ασχολείσαι "με τα ψιλά". Το ξαναλέω, την καλύτερη κίνηση έκανες που πέρασες σε σταθερό. Μην ασχολείσαι άλλο και κοίτα "τις δουλειές σου"...

 

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε.

Το ίδιο λέω και 'γω. "Αγοράζεις" ηρεμία πάνω απ' όλα.

Τεσπα δεν γράφει πουθενά αν παίρνει ή όχι ΚΟΤ, το έγραφε πέρσι ρητά ότι δεν έπαιρνε αλλά δεν θυμάμαι σε ποια προγράμματα, μετά το σβήσανε/αλλάξανε. 

Επίσης στον αναλυτικό τιμοκατάλογο της Online χωρίζει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αναφέροντας τους δικαιούχους ΚΟΤ που είναι η μόνη αναφορά, σε αντίθεση ας πούμε με τα enter/enter+ όπου αναφέρεται στις τιμές kw ως υποσημείωση. 

Βασικά είναι το μόνο που με απασχολεί γιατί χωρίς ΚΟΤ τρώω ένα 30άρι το μήνα στο κεφάλι παραπάνω, που κάτι μου λέει ότι μέχρι το Σεπτέμβριο θα μου φαίνεται λίγο σε σχέση με αυτά που θα ακούω στα κυμαινόμενα φίλων με ή χωρίς ΚΟΤ. 

Δλδ το ξέρω ότι έκανα καλή κίνηση. Άργησα κιόλας, γιατί πίστεψα έναν φίλο μου ότι δεν θα ανέβουν οι ρήτρες (σχεδόν τετραπλασιάστηκαν). Έγραψα στο "άλλο" λήμα σε άλλο χρήστη που θέλει να γυρίσει στο Γ1 ότι τη βάψαμε με το ρεύμα. Σαν τη βενζίνη που θα επέστρεφε κάποτε κάτω από το 1€, φτάσαμε να τη φυσάμε χρόνια μετά μην σταθεροποιηθεί πάνω από τα 2€. Σε 10 χρόνια θα λέμε "θυμάσαι τι καλά που πληρώναμε 2€ το λίτρο" χαχαχα. 

Προτιμώ την ηρεμία μου. Εννοείται! Έστω για 12 μήνες, έστω πληρώνοντας το ρεύμα σε μια τιμή που πέρσι τέτοιο καιρό θα θεωρούσα εξωφρενική (είναι τι να κάνουμε, λες και έχουμε καλύτερη επιλογή). 

Φυσικά θα ενημερώσω όταν πάρω τον επόμενο λογαριασμό στο χέρι, με την προυπόθεση να ξεκαθαρίζει αυτή την υποπαρένθεση. Αν μάθει άλλος νωρίτερα μην το κρατήσει μυστικό 🤑

Επεξ/σία από JKrow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JKrow είπε

Τεσπα δεν γράφει πουθενά αν παίρνει ή όχι ΚΟΤ, το έγραφε πέρσι ρητά ότι δεν έπαιρνε αλλά δεν θυμάμαι σε ποια προγράμματα, μετά το σβήσανε/αλλάξανε. 

...ναι, πέρσι έγραφε στο Εντερ ότι δεν δέχεται, και παράλληλα ΔΕΝ έγραφε στο Ονλάιν ότι δέχεται,,,αλλά εκ των πραγμάτων δεχόταν. Ε αφού αλλάξανε του Έντερ, μια λογική σκέψη ήταν ότι "τα κάνανε τράμπα", αλλά επιβεβαίωση γιοκ. Για κάποιον (ηλίθιο προφανώς) λόγο, ποτέ δεν γράφανε λεπτομέρειες στο Ονλάιν δηλαδή...Τεσπα.

Και ναι (εκτός κι αν κάποιος μετράει ακόμη και το 10άρικο τον μήνα για να τα βγάλει πέρα), καλύτερα σταθερό (της ΔΕΗ), έστω και με 0,17, την στιγμή που το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ (πια) περιβάλλον γύρω είναι τόσο αβέβαιο (και με τους υπόλοιπους παρόχους, να έχουν σχεδόν όλοι καταργήσει τα σταθερά, ή να τα έχουν πολύ παραπάνω από της ΔΕΗ, άρα είναι κάτι σαν προσφορά σε,,,σούπερ-μάρκετ, που ακόμη κι αν έχεις αποθέματα, "δεν γίνεται να αρνηθείς"...). Άλλωστε πάνω από τις 300/μήνα δεν επιδοτείται ούτως ή άλλως, και είναι τόσοι οι παράγοντες να "στοιχηματίσει" κανείς, για έναν χρόνο (και βάλε), για το πώς θα πάνε τα πράγματα (χονδρική, επιδοτήσεις, κλίμακες επιδοτήσεων, κριτήρια επιδοτήσεων). Μπορεί τα "σημερινά" (δλδ για τον Απρίλη), δίνουν "αβάντζο" στα κυμαινόμενα (ειδικά για όσους έχουν ΚΟΤ και μέχρι ~400 κιλοβατώρες), αλλά τί ακριβώς θα γίνει το επόμενο διάστημα, ποιος να ξέρει; Οπότε ακόμη κι αν χάνεις τώρα, μην το σκέφτεσαι. Και μακάρι να καλυτερέψουν τα πράγματα κι ας,,,"χάνεις". Είπαμε άλλωστε πως αν δείχνουν σταθεροποιημένα χαμηλά, με γεγονότα που θα δικαιολογούν την περαιτέρω σταθερότητα, δεν είσαι δα και σιδηροδέσμιος του Ονλάιν : φεύγεις "εύκολα"...Αλλίμονο σε όσους ρίσκαραν πολύ πιο πριν, περιμένοντας πολύ πιο πριν "σταθεροποίηση", και χάσανε τα μαλλιά της κεφαλής τους...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Για το όριο προσμετρούνται μόνο οι ημερήσιες. Οι νυχτερινές ΔΕΝ επιδοτούνται με ΚΟΤ - ΑΛΛΑ αν τυχόν έχεις "κάψει" (πχ) 1.300 ημερήσιες και (πχ) 400 "νυχτερινές", τότε "μεταφέρονται" 100 από τις "νυχτερινές" μέχρι να συμπληρωθεί το όριο ΚΟΤ - τιμολογούνται δηλαδή και αυτές ως ημερήσιες αλλά ΚΑΙ με την έκπτωση του ΚΟΤ (με πιο απλά λόγια, σε συμφέρει αυτό που κάνουν, όταν έχεις ΚΟΤ-Α και η έκπτωσή του δύσκολα να είναι λιγότερη από του νυχτερινού τιμολογίου).

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JKrow είπε

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση φίλε.

Το ίδιο λέω και 'γω. "Αγοράζεις" ηρεμία πάνω απ' όλα.

Τεσπα δεν γράφει πουθενά αν παίρνει ή όχι ΚΟΤ, το έγραφε πέρσι ρητά ότι δεν έπαιρνε αλλά δεν θυμάμαι σε ποια προγράμματα, μετά το σβήσανε/αλλάξανε. 

Επίσης στον αναλυτικό τιμοκατάλογο της Online χωρίζει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις αναφέροντας τους δικαιούχους ΚΟΤ που είναι η μόνη αναφορά, σε αντίθεση ας πούμε με τα enter/enter+ όπου αναφέρεται στις τιμές kw ως υποσημείωση. 

Βασικά είναι το μόνο που με απασχολεί γιατί χωρίς ΚΟΤ τρώω ένα 30άρι το μήνα στο κεφάλι παραπάνω, που κάτι μου λέει ότι μέχρι το Σεπτέμβριο θα μου φαίνεται λίγο σε σχέση με αυτά που θα ακούω στα κυμαινόμενα φίλων με ή χωρίς ΚΟΤ. 

Δλδ το ξέρω ότι έκανα καλή κίνηση. Άργησα κιόλας, γιατί πίστεψα έναν φίλο μου ότι δεν θα ανέβουν οι ρήτρες (σχεδόν τετραπλασιάστηκαν). Έγραψα στο "άλλο" λήμα σε άλλο χρήστη που θέλει να γυρίσει στο Γ1 ότι τη βάψαμε με το ρεύμα. Σαν τη βενζίνη που θα επέστρεφε κάποτε κάτω από το 1€, φτάσαμε να τη φυσάμε χρόνια μετά μην σταθεροποιηθεί πάνω από τα 2€. Σε 10 χρόνια θα λέμε "θυμάσαι τι καλά που πληρώναμε 2€ το λίτρο" χαχαχα. 

Προτιμώ την ηρεμία μου. Εννοείται! Έστω για 12 μήνες, έστω πληρώνοντας το ρεύμα σε μια τιμή που πέρσι τέτοιο καιρό θα θεωρούσα εξωφρενική (είναι τι να κάνουμε, λες και έχουμε καλύτερη επιλογή). 

Φυσικά θα ενημερώσω όταν πάρω τον επόμενο λογαριασμό στο χέρι, με την προυπόθεση να ξεκαθαρίζει αυτή την υποπαρένθεση. Αν μάθει άλλος νωρίτερα μην το κρατήσει μυστικό 🤑

Η βενζίνη είναι άλλη ιστορία, σε αντίθεση με το ρεύμα το μεγαλύτερο ποσοστό από την τιμή της είναι φόροι. Το 2008 που είχε πέσει σχεδόν στα 80 λεπτά ο ΕΦΚ της ήταν 0,29€ ανά λίτρο, από το 2017 όμως έχει ανέβει στα 0,70€ ανά λίτρο, και με μηδενική τιμή να ξεκινήσει από τα διυλιστήρια δεν πρόκειται να τη δούμε κάτω από 1€.

Κατά τα άλλα και εγώ προτίμησα να έχω την ηρεμία μου, έστω και για 12 ή 6 μήνες, πηγαίνοντας στο online.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

Μπορεί τα "σημερινά" (δλδ για τον Απρίλη), δίνουν "αβάντζο" στα κυμαινόμενα (ειδικά για όσους έχουν ΚΟΤ και μέχρι ~400 κιλοβατώρες), αλλά τί ακριβώς θα γίνει το επόμενο διάστημα, ποιος να ξέρει;

Αυτό ακριβώς!

Ενημερωτικά στις ~2000kw που στέκομαι (εντός ορίου ΚΟΤ) μου βγαίνει στους υπολογισμούς η ίδια χρέωση είτε σε κυμαινόμενο ή σε σταθερό γιατί κάθε κιλοβατώρα πάνω από τις 300/μήνα χρεώνεται με πάνω από 0,30€. Δλδ η αύξηση μετά τις 1200 είναι εκθετική. 

Πληρώνω σίγουρα ακριβότερα πριν ένα χρόνο το ρεύμα αλλά δεν είμαστε στο 2021 πια. Ούτε το κράτος θα βάζει το χέρι στην τσέπη κάθε μήνα, υπάρχει ταβάνι που δεν ξέρουμε αν είναι σε 1, 2, 3 μήνες. Τα χειρότερα έπονται δυστυχώς γτ η ενεργειακη κρίση θα κρατήσει πολύ παραπάνω απ οσο ελπίζουμε. 

Να ανοίξουμε κάποια στιγμή λήμμα για τα ηλιακά πάνελ. Αλλη μακροπροθεσμη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό για την τιμή του ρεύματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JKrow είπε

Να ανοίξουμε κάποια στιγμή λήμμα για τα ηλιακά πάνελ. Αλλη μακροπροθεσμη λύση δεν μου έρχεται στο μυαλό για την τιμή του ρεύματος. 

Σαν αυτό εδώ; 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, gtok34 είπε

Ενα αλλο τραγελαφικο ειναι οτι ειμαι και ΚΟΤ Β και μου υπολογιζει οχι 998ηΜερας+718 νυκτας συνολο επι το 0.045 αλλα μονο 587 κιλοβατώρες. Δεν ξερω γιατι το κανει αυτο και πως το υπολογιζουν.

δώσε ημέρες κατανάλωσης και όριο που ΚΟΤ που έχεις ή ανέβασε όλο τον λογαριασμό

Spoiler

μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

 

21 λεπτά πριν, gtok34 είπε

για κοινωνικο τιμολογιο και τα δυο και online kai enter συνδυαζονται? γιατι στο site ειδα μονο για το enter το γραφει.

για το online θα πάρεις γραπτή απάντηση αν συνδυάζεται με ΚΟΤ και δε θα ακούς τι λέει ο καθένας (ουτε εμένα) απο τη στιγμή που δεν αναγράφεται στο site μιας και εσύ θα τρέχεις σε περίπτωση στραβής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, JKrow είπε

Πληρώνω σίγουρα ακριβότερα πριν ένα χρόνο

Ακριβότερα πληρώνουν και στα ρητροπρογράμματα, αλλά εκείνους τους ''συγχωρεί'' τρόπο τινά, τα σταθερά που αυξηθήκανε 2x και για τους ΚΟΤΒ 3x (για τους ΚΟΤΑ άστο...7x) δεν παίζει βοήθεια.
Συγκεκριμένα πλήρωνα την κιλοβατώρα 0,08950 - 0,045 = 0,0445 €/Kwh
και τώρα 0,18 - 0,045 = 0,135 €/Kwh δλδ 3x +.

Και μη γελιόμαστε η βοήθεια στα κυμαινόμενα είναι σωσίβιο για τους ''εναλλακτικούς'' κι όχι για μας τους κοινούς θνητούς. Χωρίς το άρμεγμα του ταμείου ''ενεργειακής μετάβασης'' κι οι υπάλληλοι των ''εναλλακτικών'' στη ΔΕΗ θα ερχόντουσαν (που κάποιοι ήδη είναι).

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, korakios είπε

δώσε ημέρες κατανάλωσης και όριο που ΚΟΤ που έχεις ή ανέβασε όλο τον λογαριασμό

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μέσα σε spoiler χωρίς να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

 

για το online θα πάρεις γραπτή απάντηση αν συνδυάζεται με ΚΟΤ και δε θα ακούς τι λέει ο καθένας (ουτε εμένα) απο τη στιγμή που δεν αναγράφεται στο site μιας και εσύ θα τρέχεις σε περίπτωση στραβής

  • το οριο ειναι 2100 (1800+300λογω αναπηρίας τεκνου) για τετραμηνο. 
  • για το ΥΚΩ ως ευαλωτος καταναλωτης ΚΟΤΒ ειναι επιτρεπτο να πληρωνω ? Νομιζω οταν ημουν στην ΔΕΗ πριν ενα χρονο δεν ειχα ποτε ΥΚΩ 
  • μαλλον για enter θα παω γιατι δεν θελω να κανω παγια εντολη. 

nrg screenshot.png

Επεξ/σία από gtok34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...