Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, freestyoler93 είπε

Καλησπερα,

ειμαι στο home enter με κοτ β στα 1400..επειδη ετσι κι αλλιως καταναλωνω πολυ παραπανω απο 350 τον μηνα ποια ειναι η διαδικασια για να ακυρωσω το κοτ? μιλησα με δεη και μου ειπαν να κανω ακυρωση της αιτησης στο ιδικα και δεν χρειαζεται κατι αλλο(θα το δουν αυτοματα).Απλα επειδη ο κορακιος λεει να μην εμπιστευομαστε καθαριστρια,θυρωρο κλπ ειπα να ρωτησω και εσας για επιβεβαιωση.

ποια η λογική να ακυρώσεις το ΚΟΤ ?

μήπως να βάλεις νυχτερινό ? (μετράνε μόνο οι ημερήσιες στο όριο)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, freestyoler93 είπε

Καλησπερα,

ειμαι στο home enter με κοτ β στα 1400..επειδη ετσι κι αλλιως καταναλωνω πολυ παραπανω απο 350 τον μηνα ποια ειναι η διαδικασια για να ακυρωσω το κοτ? μιλησα με δεη και μου ειπαν να κανω ακυρωση της αιτησης στο ιδικα και δεν χρειαζεται κατι αλλο(θα το δουν αυτοματα).Απλα επειδη ο κορακιος λεει να μην εμπιστευομαστε καθαριστρια,θυρωρο κλπ ειπα να ρωτησω και εσας για επιβεβαιωση.

Για ποιο λόγο να ακυρώνεις και να χάσεις κάτι που δικαιούσαι;; Και αν ένα τετράμηνο εισαι εντός του κοτ πχ το καλοκαίρι , τότε γιατι να χάσεις αυτη την έκπτωση;; Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις ως έχει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, korakios είπε

ποια η λογική να ακυρώσεις το ΚΟΤ ?

μήπως να βάλεις νυχτερινό ? (μετράνε μόνο οι ημερήσιες στο όριο)

εχω νυχτερινο αλλα επειδη ο μονος τροπος θερμανσης ειναι κλιματιστικα σε ορεινο μερος η καταναλωση χειμωνα ειναι 700-800(ημερησιες) το μηνα και καλοκαιρι καπου στα 400-500(ημερησιες) γι αυτο και το σκεφτομαι..δεν μπορω να κανω τωρα ακυρωση και το καλοκαιρι να ξαναενταχθω? απλα σκεφτομαι οτι χανω το 5% της ΔΕΗ χωρις λογο..

Επεξ/σία από freestyoler93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, freestyoler93 είπε

απλα σκεφτομαι οτι χανω το 5% της ΔΕΗ χωρις λογο..

όχι δεν το χάνεις απο τη στιγμή που δεν εφαρμόζεται η έκπτωση ΚΟΤ

επίσης ελπίζω να μη μπηκες στο ΚΟΤ αν είχες το παλιό enter (με 0,10€/kw)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι δεν το χάνεις απο τη στιγμή που δεν εφαρμόζεται η έκπτωση ΚΟΤ

επίσης ελπίζω να μη μπηκες στο ΚΟΤ αν είχες το παλιό enter (με 0,10€/kw)

οχι στο καινουριο  enter ειμαι με 0.18.

οποτε αν δεν μετρησει η εκπτωση ΚΟΤ δεν το χανω..δεν το ηξερα ευχαριστω για την πληροφορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

  

39 λεπτά πριν, freestyoler93 είπε

οχι στο καινουριο  enter ειμαι με 0.18.

οποτε αν δεν μετρησει η εκπτωση ΚΟΤ δεν το χανω..δεν το ηξερα ευχαριστω για την πληροφορια!

δες και το άλλο θέμα με τα κλιματιστικά μπας και μπορέσεις να ρίξεις την κατανάλωση

 

32 λεπτά πριν, freestyoler93 είπε

Ηρθε ο πρωτος λογαριασμος myhome enter..

άκυρο , νόμιζα ήσουν άλλο μέλος , όλα καλά

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, freestyoler93 είπε

Καλησπερα,

ειμαι στο home enter με κοτ β στα 1400..επειδη ετσι κι αλλιως καταναλωνω πολυ παραπανω απο 350 τον μηνα ποια ειναι η διαδικασια για να ακυρωσω το κοτ? μιλησα με δεη και μου ειπαν να κανω ακυρωση της αιτησης στο ιδικα και δεν χρειαζεται κατι αλλο(θα το δουν αυτοματα).Απλα επειδη ο κορακιος λεει να μην εμπιστευομαστε καθαριστρια,θυρωρο κλπ ειπα να ρωτησω και εσας για επιβεβαιωση.

...σου είπαν να κάνεις ακύρωση του ΚΟΤ.....; Λολ. Τί εξήγηση σου ε΄δωσαν για την,,,συμβουλή αυτή; Τί ακριβώς δηλαδή θα κερδίσεις, σου είπαν; Πες μου ότι μιλάμε για να παίρνεις το "5% συνέπειας εξόφλησης", για να πηδηχτώ απ'ο το παράθυρο.......

Βασικά βάλε νυχτερινό, οι νυχτερινές κιλοβατώρες δεν προσμετρούνται στο όριο και πιθανώς (αν καταφέρεις να έχεις αρκετές) θα παίρνεις την έκπτωση του ΚΟΤ. Μελέτα τα ωράρια "νυχτερινού" (πχ μέχρι τέλος Απρίλη έχει κι ένα πολύ βολικό 15:00 - 17:00) και με λίγη καλή διάθεση θα τα καταφέρεις (πόση πια κατανάλωση έχεις τον μήνα; Έχεις ποστάρει λογαριασμό νομίζω, αλλα΄που να θυμάμαι...).

 

edit : α καλά....κοίταγα την προηγούμενη σελίδα. Στα είπαν ήδη άλλοι.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν σε επιβαρύνει σε κάτι δεν υπάρχει λόγος να βγάλεις το ΚΟΤ.. και εγώ το έχω αν και ποτέ δεν θα το αξιοποιήσω από ότι φαίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν το θελει, οταν ερθει η ωρα δηλ. μετα τη φορ.δηλωση μπορει να μην το ανανεωσει.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως είναι πανεύκολο να το απενεργοποιήσεις από το site εάν τελικά θες ... Μπαίνεις με τα στοιχεία του Taxis και το κάνεις
https://www.idika.gr/kot/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2021 στις 9:46 ΠΜ, asdfnikos είπε

κάνεις αποσύνδεση από τον λογαριασμό σου και κάνεις σύνδεση με τους κωδικούς taxisnet της κόρης στο ΚΟΤ για να δώσεις συναίνεση.

Αφού δώσεις συναίνεση ξαναμπαίνεις στον λογαριασμό σου και ολοκληρώνεις την αίτηση.

Καλησπέρα. Η συναίνεση μπαίνοντας στο taxis του μέλους της οικογένειας που πρέπει να τη δώσει που φαίνεται; μπαίνω αλλά δε βλέπω κάτι σχετικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, geodimis είπε

Καλησπέρα. Η συναίνεση μπαίνοντας στο taxis του μέλους της οικογένειας που πρέπει να τη δώσει που φαίνεται; μπαίνω αλλά δε βλέπω κάτι σχετικό..

Στο idika θα μπεις οχι στο taxis.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, geodimis είπε

Καλησπέρα. Η συναίνεση μπαίνοντας στο taxis του μέλους της οικογένειας που πρέπει να τη δώσει που φαίνεται; μπαίνω αλλά δε βλέπω κάτι σχετικό..

...για την ακρίβεια (το σάιτ τους μέσα, που ΔΕΝ το εξηγούν...), όπως λέει ο HERTHAN, ΔΕΝ γίνεται η συναίνεση μέσω του Taxis, αλλά πρέπει να αποσυνδεθείς (ή να μπεις από άλλο browser) και να ξαναμπεις με τα στοιχεία του άλλου μέλους (για κάθε επιπλέον μέλος και άλλο log-in) όπου θα φαίνεται η επιλογή για συναίνεση του μέλους....Εγώ να δεις τί σαλτάρισμα είχα φάει, μέχρι να μου το εξηγήσει ο λογιστής...

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@HERTHAN και @washcloud σας ευχαριστώ και τους 2! Εγκρίθηκε η αίτηση όλα οκ. 

Για την ιστορία η διαδικασία συναίνεσης αναφέρεται στο FAQ Νο.17…


Τώρα ενημερώνω καμμία ΔΕΗ ή αυτόματα κάποια στιγμή θα δω κάποια εκπτωση;

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, geodimis είπε

Τώρα ενημερώνω καμμία ΔΕΗ ή αυτόματα κάποια στιγμή θα δω κάποια εκπτωση;

Οχι δεν χρειαζεται να ενημερωσεις κανεναν.Θα εμφανιστει η εκπτωση στον λογαριασμο σου εφοσον δεν ξεπερνας τα ορια που εχεις.

Βαλε και νυχτερινο αν δεν εχεις γιατι οι νυχτερινες κιλοβατωρες δεν μετρανε στο οριο του ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...