Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, rus είπε

Ναι 0,065ε ειναι η κιλοβατωρα σου. Οι αλλες χρεωσεις-πιστωσεις ειναι για τη ρητρα. 200,09-190,25=9,84ε!! Τέλεια 😀

Απορω μαλιστα πως τα καταφερες ετσι 🤔

εγω..???  η ΔΕΗ.......!!   εγω απλα εχω κανει στο σπιτι μου, οσες παρεμβασεις μπορουσα και περνουσαν απο το χερι μου, να εχω οικονομια σε ρευμα. δλδ λαμπες LED παντου, -φυσικα- ηλιακο θερμοσιφωνα, εστια υγραεριου για μαγειρεμα (με ευνοει το γεγονος οτι ειμαι σε εξοχη και οχι σε διαμερισμα..)...! ειναι τα βασικα πραγματα που μπορει να κανει καποιος...!!  

 

και με εχουν παρει απο ELPEDISON για να μου κανουν προσφορα, λεγοντας μου οτι αυτοι εχουν αρχικη τιμη 0,065 - τα 0,045 του ΚΟΤ Β παμε στα 0,02...!!   αλλα δεν εχω ψαξει τα υπολοιπα, παγια, τυχον αλλες εξτρα χρεωσεις, που ισως βγαιενει τελικα να μην αξιζει η μεταβαση σε ιδιωτικο παροχο..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, cabdik είπε

τυχον αλλες εξτρα χρεωσεις, που ισως βγαιενει τελικα να μην αξιζει η μεταβαση σε ιδιωτικο παροχο

στα ίδια περίπου με το Γ1 βγαίνουν , ο λόγος είναι στα λινκ που σου έδωσα στην προηγούμενη σελίδα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

στα ίδια περίπου με το Γ1 βγαίνουν , ο λόγος είναι στα λινκ που σου έδωσα στην προηγούμενη σελίδα

στο Excel  που εχεις ανεβασει, εβαλα τα δεδομενα απο τον τελευταιο εκκαθαριστικο και μου εβγαλε  -χχχ ποσο στην συγκεκριμενη εταιρεια που ανεφερα...! που σημαινει δλδ, αν καταλαβα σωστα, οτι θα πληρωνω παραπανω...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cabdik είπε

στο Excel  που εχεις ανεβασει, εβαλα τα δεδομενα απο τον τελευταιο εκκαθαριστικο και μου εβγαλε  -χχχ ποσο στην συγκεκριμενη εταιρεια που ανεφερα...! που σημαινει δλδ, αν καταλαβα σωστα, οτι θα πληρωνω παραπανω...??

στο φύλλο με τις ρήτρες εννοείς ? εκεί όχι μιας και πρέπει να μαντέψεις και να συμπληρώσεις τα πεδία που αναφέρω στα κόκκινα γράμματα και τις τιμές τους τους επόμενους 12 μήνες

αν εννοείς στο 1ο φύλλο με τα σταθερά , ναι ότι σου βγάζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε πότε αρχίζει να μετράει το 4μηνο στο ΚΟΤ; Αν εγώ κάνω αίτηση και ενταχθω πχ το Φεβρουάριο το 4μηνο αρχίζει να μετράει τοτε δηλαδή Φεβρουάριος-Μαιος ή το μετράνε ημερολογιακά δηλαδή πρώτο 4μηνο Ιανουάριος-Απριλιος ανεξαρτήτως με το πότε μπήκες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο (αν έχεις 2μηνους λογαριασμούς, ή και μηνιαίους, θα υπολογίζεται με βάση αυτούς και η εκκαθάριση θα γίνεται στο 4μηνο). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το ΚΟΤ μετράει από τότε που το ξεκινάς, και φροντίζεις (σαν τυφλοσούρτη) απλά να μην ξεπερνάς τις κιλοβατώρες του ορίου που έχεις, διαιρεμένες κατά μήνα (πχ αν είσαι στο 1.400, 350/μήνα) σε πρώτο επίπεδο, και στην χειρότερη μέσα στο 4μηνο. Αν πχ κάψεις τον ένα μήνα 400, προσπαθείς να ισοφαρίσεις τον επόμενο με 300. Ή έστω στους επόμενους δύο, αν πχ κάποιο 4μηνο έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση (χειμώνα λόγω κρύου ή καλοκαίρι λόγω ζέστης). Υπάρχουν και τα περιθώρια "ετήσιας κατανάλωσης" και το "10%", αλλά η ΟΥΣΙΑ όλων αυτών - για 'μένα - καταλήγει σε δύο πράγματα : 1) προσπαθείς σε πρώτο επίπεδο να μην περνάς το όριο μηνός 2)...κάνεις γενικά οικονομία.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση στο excel , βγήκε το 5% συνέπειας στο ΚΟΤ για τα προγράμματα enter/enter+

για τα υπόλοιπα μπήκε προειδοποίηση οτι άγνωστο αν εφαρμόζεται έκπτωση συνέπειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος πήρε την παρακάτω γραπτή απάντηση για το home on line και ΚΟΤ . 

"Αγαπητέ κύριε

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να ενταχθείτε στο ΚΟΤ τιμολόγιο συνδυαστικά με το πρόγραμμα My home Online. Εάν είστε δικαιούχος του ΚΟΤ, θα πρέπει να υποβάλλετε αίτηση ένταξης στο ΚΟΤ κάθε χρόνο και κάθε φορά εντός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δηλώσεων φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων καθώς και της ενδεχόμενης παράτασής της, προκειμένου να γίνει επανέλεγχος των προϋποθέσεων ένταξης στο ΚΟΤ."

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επικοινωνία με την protergia μου είπαν ότι σε περίπτωση αποχώρησης δεν έχω ποινή λόγω ΚΟΤ.

Πριν δύο μήνες μου είχαν πει ότι είναι 90€. Γνωρίζετε μήπως τι ισχύει;

Ζητώ συγγνώμη αν  έχει συζητηθεί ξανά αλλά δε βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, roxthos είπε

Σε επικοινωνία με την protergia μου είπαν ότι σε περίπτωση αποχώρησης δεν έχω ποινή λόγω ΚΟΤ.

Πριν δύο μήνες μου είχαν πει ότι είναι 90€. Γνωρίζετε μήπως τι ισχύει;

Ζητώ συγγνώμη αν  έχει συζητηθεί ξανά αλλά δε βρήκα κάτι.

Αφού σου είπε έτσι ο παροχος και το παρεις γραπτώς σε  email ... Έτσι θα είναι λόγω ΚΟΤ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, roxthos είπε

Σε επικοινωνία με την protergia μου είπαν ότι σε περίπτωση αποχώρησης δεν έχω ποινή λόγω ΚΟΤ.

Πριν δύο μήνες μου είχαν πει ότι είναι 90€. Γνωρίζετε μήπως τι ισχύει;

Ζητώ συγγνώμη αν  έχει συζητηθεί ξανά αλλά δε βρήκα κάτι.

Iσχύει ό,τι σου πούνε γραπτώς. Είτε με mail, είτε μέσω chat (στείλε στο email αντίγραφο του transcript).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

πρέπει λογαριασμός ΔΕΗ, μισθωτήριο και αίτηση ΚΟΤ να είναι στο ίδιο όνομα, ώστε να παίρνω την έκπτωση κοτ? Πχ μπορώ να κάνω αίτηση κοτ για παροχή που είναι σε άλλο όνομα ή πρεπει να είναι στο δικο μου? Μας απασχολεί ποιος είναι στο μισθωτήριο του σπιτιού της συγκεκριμένης παροχής?

Επεξ/σία από Andreas_thess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από την στιγμή που το κριτήριο για ΚΟΤ είναι εισοδηματικό (εισοδηματικά/περιουσιακά/τεκμήρια), οι ερωτήσεις σου έχουν δευτερεύουσα σημασία : ρώτα καλύτερα λογιστή, δίνοντάς του τα στοιχεία όσων θα συμπεριλαμβάνονται στο "νοικοκυριό" (γιατί αν καταλαβαίνω καλά, καθώς κάτι νομίζω ρώτησες χθες-προχθές, το θέμα είναι ότι σκέφτεσαι αν μπορεί να πάρει ΑΛΛΟΣ το ΚΟΤ, ενώ πχ εσύ νοικιάζεις).

Κατά τ' άλλα, γενικά όλα είναι αλληλένδετα (για ΕΝΑ άτομο) : μισθωτήριο, παροχή, Taxis, ΚΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

ειμαι στο home enter με κοτ β στα 1400..επειδη ετσι κι αλλιως καταναλωνω πολυ παραπανω απο 350 τον μηνα ποια ειναι η διαδικασια για να ακυρωσω το κοτ? μιλησα με δεη και μου ειπαν να κανω ακυρωση της αιτησης στο ιδικα και δεν χρειαζεται κατι αλλο(θα το δουν αυτοματα).Απλα επειδη ο κορακιος λεει να μην εμπιστευομαστε καθαριστρια,θυρωρο κλπ ειπα να ρωτησω και εσας για επιβεβαιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...