Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sonikk είπε

Εχω και νυχτερινο ρευμα αλλα απ οτι ξερω οταν εχεις κοτ δεν μετραει γιατι με το κοτ παιρνεις  μεγαλυτερη εκπτωση αοο το νυχτερινο.

εν αγνοία σου τυχερός είσαι που έχεις νυχτερινό (μετράνε μόνο οι ημερήσιες στο όριο)

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

για να εχω περισσοτερη εκπτωση στο ρευμα μπορω να ζητησω κατι απο τα παραπανω προγραμματα

ποια προγράμματα ?

2 λεπτά πριν, sonikk είπε

ή με καλυπτει το ΚΟΤ Β που εχω με την ανωτατη τιμη εκπτωσης;

καμία σχέση η τιμή του προγράμματος με το ΚΟΤ , δες μήπως δικαιούσαι ΚΟΤ Α

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, korakios είπε

εν αγνοία σου τυχερός είσαι που έχεις νυχτερινό (μετράνε μόνο οι ημερήσιες στο όριο)

ποια προγράμματα ?

καμία σχέση η τιμή του προγράμματος με το ΚΟΤ , δες μήπως δικαιούσαι ΚΟΤ Α

Αναφερομαι σε κατι προγραμματα ΔΕΗ my home που ανεφερε ο φιλος πιο πανω.

Οταν λες καμια σχεση το ΚΟΤ με τα προγραμματα εννοεις οτι το ΚΟΤ ειναι καλυτερο δηλαδη ετσι;

ΚΟΤ Α δεν δικαιουμαι δυστυχως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sonikk είπε

Οταν λες καμια σχεση το ΚΟΤ με τα προγραμματα εννοεις οτι το ΚΟΤ ειναι καλυτερο δηλαδη ετσι;

όχι λέω οτι το ΚΟΤ είναι κάτι ξεχωριστό και καμία σχέση δεν έχει με πρόγραμμα

Ο μοναδικός "συσχετισμός" είναι το πρόγραμμα να δέχεται ΚΟΤ  και σε κάποιες περιπτώσεις αν εφαρμόζεται και πως τυχών έκπτωση συνέπειας  ,όταν περάσει ενταχθεί σε  ΚΟΤ

Αν σκέφτεσαι απο κυμαινόμενο Γ1 (ρητροπρόγραμμα)  μήπως πας σε κάποιο απο τα σταθερά , διάβασε αυτό

αξίζει σταθερό vs κυμαινόμενο ? (Φεβ 2022)

και για τυχών ερωτήσεις για τα σταθερά της ΔΕΗ , στο άλλο θέμα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδια μια ερωτηση καπως περιεργη..Ο αδερφος μου πληρωσε κατα λαθος δυο φορες ηλεκτρονικα τον ιδιο λογαριασμο του.Ειχε ξεχασει οτι το ειχε πληρωσει και το ξαναεκανε ηλεκτρονικα.Τωρα τι γινεται; Θα του ερθει μειωμενος ο επομενος ή πρεπει να παει σε καταστημα της δεη να ενημερωσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sonikk είπε

 Παιδια μια ερωτηση καπως περιεργη..Ο αδερφος μου πληρωσε κατα λαθος δυο φορες ηλεκτρονικα τον ιδιο λογαριασμο του.Ειχε ξεχασει οτι το ειχε πληρωσει και το ξαναεκανε ηλεκτρονικα.Τωρα τι γινεται; Θα του ερθει μειωμενος ο επομενος ή πρεπει να παει σε καταστημα της δεη να ενημερωσει;

Θα γίνει αυτόματα συμψηφισμός

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στο σπίτι της αδερφής μου είχε πρόγραμμα της ΔΕΗ ENTER με τιμή 0.105, μετά από παραπληροφόρηση από την ταμεία της ΔΕΗ την έβαλε να κάνει αίτηση για ΚΟΤ Α ενώ το πρόγραμμα της έγραφε ξεκάθαρα ότι θα σπάσει το συμβόλαιο και θα γυρίσει σε Γ1/Γ1Ν σε περίπτωση που μπει σε κοινωνικό τιμολόγιο.

Τώρα το Γ1 + ΚΟΤ Α είναι χειρότερο από το ENTER με τιμή 0,105;

Υπάρχει περίπτωση αν το "κυνηγήσουμε" να γυρίσουμε στο ENTER με την παλιά τιμή; Μετά το καλοκαίρι θα δικαιούται μόνο ΚΟΤ Β για αυτό σκέφτομαι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Billator είπε

Παιδιά στο σπίτι της αδερφής μου είχε πρόγραμμα της ΔΕΗ ENTER με τιμή 0.105, μετά από παραπληροφόρηση από την ταμεία της ΔΕΗ την έβαλε να κάνει αίτηση για ΚΟΤ Α ενώ το πρόγραμμα της έγραφε ξεκάθαρα ότι θα σπάσει το συμβόλαιο και θα γυρίσει σε Γ1/Γ1Ν σε περίπτωση που μπει σε κοινωνικό τιμολόγιο.

Τώρα το Γ1 + ΚΟΤ Α είναι χειρότερο από το ENTER με τιμή 0,105;

Υπάρχει περίπτωση αν το "κυνηγήσουμε" να γυρίσουμε στο ENTER με την παλιά τιμή; Μετά το καλοκαίρι θα δικαιούται μόνο ΚΟΤ Β για αυτό σκέφτομαι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

Ποιος την εβαλε να κανει να  κανει την αιτηση;; Δεν εχει ΚΟΤ Α;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, takoulou είπε

Ποιος την εβαλε να κανει να  κανει την αιτηση;; Δεν εχει ΚΟΤ Α;;

Η υπάλληλος της ΔΕΗ. Δεν είχε γενικά ΚΟΤ επειδή μετακόμισε σε νέο σπίτι πριν μερικούς μήνες, και έκανε το ΚΟΤ Α πριν 15 μέρες ενώ πριν ήταν απλά με το πρόγραμμα Home Enter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Billator είπε

Τώρα το Γ1 + ΚΟΤ Α είναι χειρότερο από το ENTER με τιμή 0,105;

0,29-0,17-0,075=0,045 άρα καλύτερο απο 0,105

με προϋπόθεση οτι το σπίτι είναι σα κύρια κατοικία δηλωμένο για τα 0,17 και οτι καίει <300kw/μήνα

αλλά

19 λεπτά πριν, Billator είπε

επειδή μετακόμισε σε νέο σπίτι πριν μερικούς μήνες

δεν ξέρω τι παιζει , αν δεν παίρνει επιδότηση την έκαψε , γιαυτό και πάντα γράφω

"μη δίνετε σημασία στο τι λέει ο σεκιουριτάς ,προϊστάμενος ,υπεύθυνος καθαρίστρια,  διευθυντής , υπάλληλος ,κεντρικά ,γωνίες ,γραφεία και καναπέδες"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα τι έχει παιχτεί με το ΚΟΤ και τα προγράμματα;

Πρόλαβα το "καλό" MyHome Online (15/11), συνδυάστηκε με ΚΟΤ Β και έχουν ήδη εκδοθεί λογαριασμοί εντός ΚΟΤ.

Υπάρχει περίπτωση να βγω εκτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, phanispal είπε

Ώπα τι έχει παιχτεί με το ΚΟΤ και τα προγράμματα; Πρόλαβα το "καλό" MyHome Online (15/11), συνδυάστηκε με ΚΟΤ Β και έχουν ήδη εκδοθεί λογαριασμοί εντός ΚΟΤ.

Υπάρχει περίπτωση να βγω εκτός;

...μόνο αν παίζεις (πολύ) με το ebill σου

Spoiler

μην το κάνεις καθόλου βασικά - λένε ότι τυφλώνεσαι :mrgreen:

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Billator είπε

Παιδιά στο σπίτι της αδερφής μου είχε πρόγραμμα της ΔΕΗ ENTER με τιμή 0.105, μετά από παραπληροφόρηση από την ταμεία της ΔΕΗ την έβαλε να κάνει αίτηση για ΚΟΤ Α ενώ το πρόγραμμα της έγραφε ξεκάθαρα ότι θα σπάσει το συμβόλαιο και θα γυρίσει σε Γ1/Γ1Ν σε περίπτωση που μπει σε κοινωνικό τιμολόγιο.

Τώρα το Γ1 + ΚΟΤ Α είναι χειρότερο από το ENTER με τιμή 0,105;

Υπάρχει περίπτωση αν το "κυνηγήσουμε" να γυρίσουμε στο ENTER με την παλιά τιμή; Μετά το καλοκαίρι θα δικαιούται μόνο ΚΟΤ Β για αυτό σκέφτομαι μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο. 

Όλα εξαρτώνται από κυρίως μία παράμετρο : αν το σπίτι που μένει πρόλαβε να το δηλώσει στην φορολογική του '21 (αν μπήκε σε αυτό μετά τις 15/9 που ήταν η τελευταία παράταση για τις φορολογικές,,,,σόρι, αλλά,,,,πούλο...), ως την κύρια κατοικία της. Διότι την επιδότηση 0,17€/kWh που σου είπε ο korakios την δικαιούται πλέον με αυτήν την προυπόθεση. Αν ΔΕΝ την δικαιούται (ας ρωτήσει τον λογιστή της για σιγουριά, αν έχει δικό της λογιστή), τότε από την στιγμή που γύρισε σε Γ1 και ΚΟΤ-Α, χάνει 0,11€/kWh (σε σχέση με το παλιό Έντερ χωρίς ΚΟΤ). Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι για μια μέση κατανάλωση (αν μένει μόνη, άρα πιθανώς δεν έχει μεγάλη κατανάλωση, αλλά πχ ~250kWh/μήνα), χάνει από ~20 με 30€ τον μήνα.

Αν ΔΕΝ την έχασε την επιδότηση, τότε μέχρι 300kWh/μήνα, όχι μόνο δεν χάνει, αλλά όπως είπε κι ο korakios "καλό της έκανε", καθώς εκεί που πλήρωνε 0,105/kWh, τώρα πληρώνει με μόλις 0,045 ( =κέρδος 15€ στις 250kWh που λέγαμε). ΒΕΒΑΙΑ, αν όντως γυρίσει σε ΚΟΤ-Β, τότε το κέρδος θα είναι σχεδόν το μισό (8€). Το ζουμί λοιπόν είναι η κατανάλωσή της : αν καταφέρει να την κρατήσει ως τις 300kWh/μήνα, θα συνεχίσει να κερδίζει (έστω και λίγο, με ΚΟΤ-Β), ΑΝ συνεχίσουν να δίνονται επιδοτήσεις......

Αν πάλι δεν την έχασε μεν την επιδότηση, αλλά τελικά η κατανάλωσή της είναι πάνω από 300kWh/μήνα, τότε για κάθε 100kWh παραπάνω/μήνα, θα πληρώνει 17€ (και τόσα κερδίζει από την επιδότηση - 18 για την ακρίβεια στις 300kWh - οπότε για μέχρι 400kWh/μήνα θα είναι σαν να μην έγινε τίποτα (σαν να μην έφυγε από το Έντερ). Εφ' όσον και πάλι θα συνεχίσουν οι επιδοτήσεις με τα ίδια ποσά και δεν θα γίνουν άλλες μειώσεις/δεν θα μπουν άλλοι κόφτες (λόγω ΚΟΤ, πιθανώς δεν θα χάσει "ποτέ" επιδοτήσεις).

Αν λοιπόν την έχει χάσει την επιδότηση, τουλάχιστον να κάνει άμεσα την φορολογική της δήλωση με το που θ' ανοίξουν οι δηλώσεις (κάτι είπαν για τέλος Μάρτη) και να δηλώσει το σπίτι ως κύρια κατοικία της. Δεν ξέρω αν μπορεί ΗΔΗ να κάνει τροποποίηση λογιστής για την περσινή δήλωση και να δηλωθεί από τώρα το σπίτι ως κύρια κατοικία. Χλωμό, αλλά ας ρωτήσει.

Κύρια κατοικία λοιπόν δηλωμένη στην φορολογική και (δευτερευόντως) η κατανάλωσή της, είναι οι δυο βασικοί άξονες γύρω απ' τους οποίους βρίσκεται το θέμα.

(...το "να το κυνηγήσουμε",,,,δεν το κατάλαβα : να κυνηγήσετε τί ακριβώς; Δεν νομίζω η "παραπλάνηση" της "ταμία" να έχει καμμία σχέση με την ΔΕΗ ως εταιρία. Εκτός κι αν εννοείς να της κάνετε - της υπαλλήλου - αγωγή, αλλά δεν νομίζω να εννοείς αυτό...Και δεν νομίζω να έχει τέτοιες ευαισθησίες η ΔΕΗ σαν εταιρία, ώστε να αναγνωρίσει "το αδόκητο του πράγματος'" και να ξαναγυρίσει την αδερφή σου στο παλιό Έντερ "που εξαιτίας της ταμία, έχασε". Το ΠΟΛΥ να της επιβάλλει,,,κυρώσεις....; Άλλωστε ως άτομο λειτούργησε κι όχι ως εκπρόσωπος της εταιρίας, πιθανώς λόγω "βλακείας". Και να σου πω, ΜΠΑΣ και της το πρότεινε, ακριβώς επειδή είδε ότι λόγω ΚΟΤ-Α θα έχει μεγαλύτερο όφελος...; Μήπως της είπε της αδερφής σου "με τόσο χαμηλή κατανάλωση σε συμφέρει το Γ1 με ΚΟΤ".....; (Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα όφειλε ΚΑΙ να την προειδοποιήσει ότι κανείς δεν ξέρει το ακριβές μέλλον των επιδοτήσεων ΚΑΙ της τιμής της χονδρικής ρεύματος.............)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και τυχαία πήγα κάτω να δω το μετρητή και βλέπω αυτό

IMG_20220222_161256.jpg.95e4e5fe879ed50efabf98e46b0e63e5.jpgΕίναι αυτός ο σωστός μετρητής? Παίζει να έχει γίνει αλλαγή χωρίς ενημέρωση? Περιμένω και απάντηση από ΔΕΔΔΗΕ βέβαια αλλά ρωτάω σε περίπτωση που ξέρει κάποιος.

Κάτι άλλο, πρέπει να ενημερώσω και τη ΔΕΗ για την αλλαγή για να αλλάξει το πρόγραμμα σε enter N?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Dimitris156 είπε

Έχω κάνει αίτηση για νυχτερινό και τυχαία πήγα κάτω να δω το μετρητή και βλέπω αυτό

IMG_20220222_161256.jpg.95e4e5fe879ed50efabf98e46b0e63e5.jpgΕίναι αυτός ο σωστός μετρητής? Παίζει να έχει γίνει αλλαγή χωρίς ενημέρωση? Περιμένω και απάντηση από ΔΕΔΔΗΕ βέβαια αλλά ρωτάω σε περίπτωση που ξέρει κάποιος.

Κάτι άλλο, πρέπει να ενημερώσω και τη ΔΕΗ για την αλλαγή για να αλλάξει το πρόγραμμα σε enter N?

Καλημερα... Ειχες ζητησει να βαλεις νυχτερινο;; Παλια ειχες αυτο τον μετρητη;; Αυτος εχει τοποθετηθει πολυ προσφατα;

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...