Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless


Juih4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος στο θεμα ,επειδη δεν ειμαι ουτε στο ελαχιστον αλλα αυτη ειναι η προταση μου.https://www.skroutz.gr/s/7008287/Olympus-PEN-E-PL6-Kit-14-42-II-R-40-150-R.html

Η συγκεκριμενη olympus οκ σιγουρα σε επιπεδο αισθητηρα δεν ειναι ισαξια της ολοκαινουργιας em10 II,ουτε σε επιπεδο δυνατοτητων που σου προσφερει.Αλλα πιστευω οτι και ο αισθητηρας της ειναι αξιοπρεπεστατος,εχει και οθονη αφης για μεγαλη ευχρηστια μεγαλο προσον για αρχαριους.

Τα 2 μεγαλα προτερηματα που εχει εναντι των αλλων ειναι οτι.

Πρωτον ειναι σε πολυ καλη τιμη αφου ειναι και σε εκπτωση αυτη τη στιγμη.

 

Δευτερον το κιτ σου παρεχει 2 φακους που καλυπτουνε συνολικο ευρος απο 14-150.Συνεπως χρησιμοποιεις και τους δυο φακους,βλεπεις ποια εστιακα μηκη χρησιμοποιεις συχνοτερα,και μαλιστα αν τα εστιακα μηκη του ενος δεν τα χρησιμοποιεις καθολου,τον πουλας αυτον και αγοραζεις εναν prime φακο,στα mm που σε βολευουνε για να βγαζεις και ποιοτικοτερες φωτο,ακομα και σε δυσκολους φωτισμους.

 

Τα  επιπλεον χαρακτηριστικα που εχουνε οι πιο εξελιγμενες sony a6000,em10 II,etc,αμφιβαλλω αν θα σου λειψουνε πραγματικα για τα πρωτα τουλαχιστον 2-3 χρονια καθως ακομα θα μαθαινεις τα βασικα,τα οποια περιεχονται και στην PEN.

Αριστευεσε αρχικα την τεχνικη σου με βαση οσα σου προσφερονται σε αυτη τη μηχανη,και μελλοντικα,αν το κρινεις απαραιτητο και νιωθεις πιο "ωριμος" φωτογραφος,πηγαινε και σε ενα πιο "ωριμο" σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χωρις να θελω να το παιξω ειδικος στο θεμα ,επειδη δεν ειμαι ουτε στο ελαχιστον αλλα αυτη ειναι η προταση μου.https://www.skroutz.gr/s/7008287/Olympus-PEN-E-PL6-Kit-14-42-II-R-40-150-R.html

Η συγκεκριμενη olympus οκ σιγουρα σε επιπεδο αισθητηρα δεν ειναι ισαξια της ολοκαινουργιας em10 II,ουτε σε επιπεδο δυνατοτητων που σου προσφερει.Αλλα πιστευω οτι και ο αισθητηρας της ειναι αξιοπρεπεστατος,εχει και οθονη αφης για μεγαλη ευχρηστια μεγαλο προσον για αρχαριους.

Τα 2 μεγαλα προτερηματα που εχει εναντι των αλλων ειναι οτι.

Πρωτον ειναι σε πολυ καλη τιμη αφου ειναι και σε εκπτωση αυτη τη στιγμη.

 

Δευτερον το κιτ σου παρεχει 2 φακους που καλυπτουνε συνολικο ευρος απο 14-150.Συνεπως χρησιμοποιεις και τους δυο φακους,βλεπεις ποια εστιακα μηκη χρησιμοποιεις συχνοτερα,και μαλιστα αν τα εστιακα μηκη του ενος δεν τα χρησιμοποιεις καθολου,τον πουλας αυτον και αγοραζεις εναν prime φακο,στα mm που σε βολευουνε για να βγαζεις και ποιοτικοτερες φωτο,ακομα και σε δυσκολους φωτισμους.

 

Τα  επιπλεον χαρακτηριστικα που εχουνε οι πιο εξελιγμενες sony a6000,em10 II,etc,αμφιβαλλω αν θα σου λειψουνε πραγματικα για τα πρωτα τουλαχιστον 2-3 χρονια καθως ακομα θα μαθαινεις τα βασικα,τα οποια περιεχονται και στην PEN.

Αριστευεσε αρχικα την τεχνικη σου με βαση οσα σου προσφερονται σε αυτη τη μηχανη,και μελλοντικα,αν το κρινεις απαραιτητο και νιωθεις πιο "ωριμος" φωτογραφος,πηγαινε και σε ενα πιο "ωριμο" σωμα.

 

Η αληθεια αν ειναι να πας σε 4/3 αξιζει να επενδυσεις σε κατι φθηνο, οπως αυτο το kit που παιζει καιρο, νομιζω το εχω δει και πιο φθηνα. Απλα πρεπει να εχεις υποψιν σου 2-3 πραγματα, οπως οτι αυτη η μηχανη δεν εχει evf, οτι το μενου της olympus δεν ειναι και οτι πιο ευκολο και οτι οι φακοι που δινει στην πραξη καλυπτουν 28-300mm, δεν ειναι τοσο wide, αλλα κερδιζεις πολυ στο τελε, γιατι το multiplier στις 4/3 ειναι 2x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα η μηχανή που θα πάρω να έχει viewfinder, αν και έχω βάλει και εγώ την ίδια προσφορά απλά απ το πλαίσιο, στην 1η σελίδα. Σε ότι αφορά τις olympus , αν η em10 που έχουν στα 460 ευρώ στο public δεν είναι εκθεσιακή όπως προαναφέρθηκε, μάλλον θα την τιμήσω, αλλιώς το σκέφτομαι να πάω στο πακέτο που λες.

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...