Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless


Juih4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν σου αρέσει το street photography, αυτο που θα χρειαστείς αμεσως μετα θα ειναι σιγουρα ο 35mm 1.8 τιμιος φακος και με παρα πολυ καλα αποτελεσματα, ιδανικος για αυτο που θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν παρεις τον 18-105 δεν θα χρειαστεις τον 18-55 του κιτ. 

Επισης ο 35μμ 1.8 που λεει ο φιλος παραπανω, οντως ειναι ιδανικος για φωτο δρομου.

Με τον 18-55 του κιτ θα μαθεις αρκετα πραγματα και πιστευω μετα απο καποιο διαστημα και διαφορα θεματα που θα φωτογραφησεις θα δεις τι σε εχει "κερδισει" πιο πολυ ωστε να αποφασισεις τι θα ειναι ο επομενος φακος που θα αγορασεις( wide ή zoom)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορητότητα είναι το μονο που θα πρεπει να σε απασχολεί, και οντως σωστα το σκεφτεσαι.....αν πας σε επιλογη DSLR θα αρχισεις να χτιζεις τον εξοπλισμο σου σιγα σιγα..... εγω σε λιγο θα θελω τρειλερ με ροδακια να σερνω....με κουραζει πολυ.... οταν πηρα την lowepro 400AW σκεφτηκα "ελα εισαι βλακας, πηγες και πηρες το μουλαρι....τι σκατα θα κουβαλας μεσα". Σημερα ειναι ετοιμη να σκασει, δε χωραει ουτε μπαταριες :)

εχω ακριβως την ιδια τσαντα και εχω ακριβως το ιδιο προβλημα.

δεν εχω χωρο να βαλω μια τετραδα μπαταριες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τελικά καταλήξεις σε 3300 και δεν έχεις θέμα με το μεταχειρισμένο (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για πολύ ελαφρώς), δες αυτή την αγγελία που έχει βάλει ένα μέλος (αν την έχει ακόμα), με αποδείξεις, εγγυήσεις, κουτιά κλπ:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/595199-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-nikon-d3300-900-click-09-01-2016-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9/

 

Κατώτερη τιμή στο σκρούτζ το τελευταίο δίμηνο (αλλά και γενικά) ήταν τα 379 ευρώ.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τελικά καταλήξεις σε 3300 και δεν έχεις θέμα με το μεταχειρισμένο (αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για πολύ ελαφρώς), δες αυτή την αγγελία που έχει βάλει ένα μέλος (αν την έχει ακόμα), με αποδείξεις, εγγυήσεις, κουτιά κλπ:

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/595199-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-nikon-d3300-900-click-09-01-2016-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%BD%CE%B1-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9-%CF%87%CE%AD%CF%81%CE%B9/

 

Κατώτερη τιμή στο σκρούτζ το τελευταίο δίμηνο (αλλά και γενικά) ήταν τα 379 ευρώ.

Ευχαριστώ, θα το έχω στα υπόψην

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες και μερικές φωτό από ένα group στο flickr που έχει μόνο φωτό από d3300 με τον κιτ φακό (18-55):

 

https://www.flickr.com/groups/2910846@N20/pool/

 

Πάντως γενικά, να σκεφτείς και το θέμα της φορητότητας (χωρίς να θέλω να επηρεάσω την απόφαση σου), γιατί πολλοί είναι εκείνοι που πήραν dslr και τις άφηναν σπίτι όταν βγαίναν για βόλτα. :P

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρον, για αρχή μου φαίνεται μια χαρά :) σε ποιότητα / Ναι, εκεί που διστάζω λίγο είναι π.χ. σε ένα ταξίδι που θα θέλω να βγάζω κάθε λίγο φωτογραφίες θα έχω κρεμασμένο στο λαιμό μου μισό κιλό τουλάχιστον για 1 ώρα +.... Από τις mirrorless που προανέφερα για κάθε εύρος τιμής ποιά είναι η καλύτερη; 

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες βγάζουν καταπληκτικές φωτογραφίες. Η Sony είναι πιο πλήρης για all around (αλλά η τιμή της δεν πέφτει με τίποτα), η Olympus αν κι έχει μικρότερο αισθητήρα είναι εξαιρετική (για φωτογραφική καθαρά) και έπεσε η τιμή της λόγω ανανέωσης του μοντέλου και η Samsung σε αυτή τη τιμή είναι ευκαιρία (με μειονέκτημα ότι Samsung έχει παρατήσει τις φωτογραφικές και για μένα ότι το flash δεν είναι ενσωματωμένο).

Γνώμη μου: a6000>E-M10>NX3000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι ανάμεσα σε em10 και α6000 θα προτιμήσω sony νομίζω. Από φακούς ; Έχω δει να λένε ότι ο kit της sony δεν είναι πολύ καλός σαν all-around για αρχή ,αλλά τι χρήση έχει; Απ' όσο έψαξα πάντως οι περισσότεροι φακοί sony για πιο μετά είναι ακριβοί.... 

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σονυ α6000 με τον σιγμα 30mm που έχει 180ευρώ. o kit είναι άθλιος σε ποιότητα αλλά δεν νομίζω να σε ενοχλήσει να τον έχεις μπακ απ εφόσον τώρα ξεκινάς. η Olympus έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα φακών να χαίρεσαι να αγοράζεις, η σονυ έχει καλούς φακούς αλλά είναι και πανάκριβοι (zeiss). η samsung είναι παρατημένη από την ίδια την εταιρία. θα έλεγα α6000 με sigma 30 (και κιτ φακό), sigma 60 (180ευρώ) αργότερα. μετά om-d-e10 έπεσε πάρα πολύ η τιμή της επειδή βγήκε η 10ii και 5ii. μακριά από την fuji a1 είναι αρχαιολογία δεν έχει καν αν δεν κάνω λάθος τον "διάσημο" xtrans sensor, από φούτζι θα πρότεινα χτ10,χε2 κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σονυ α6000 με τον σιγμα 30mm που έχει 180ευρώ. o kit είναι άθλιος σε ποιότητα αλλά δεν νομίζω να σε ενοχλήσει να τον έχεις μπακ απ εφόσον τώρα ξεκινάς. η Olympus έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ γκάμα φακών να χαίρεσαι να αγοράζεις, η σονυ έχει καλούς φακούς αλλά είναι και πανάκριβοι (zeiss). η samsung είναι παρατημένη από την ίδια την εταιρία. θα έλεγα α6000 με sigma 30 (και κιτ φακό), sigma 60 (180ευρώ) αργότερα. μετά om-d-e10 έπεσε πάρα πολύ η τιμή της επειδή βγήκε η 10ii και 5ii. μακριά από την fuji a1 είναι αρχαιολογία δεν έχει καν αν δεν κάνω λάθος τον "διάσημο" xtrans sensor, από φούτζι θα πρότεινα χτ10,χε2 κτλ κτλ.

Απ ότι βλέπω , fuji τις απορρίπτω λόγο κόστους , γιατί ξεφεύγουν απ' το max που θέλω να δώσω. Samsung επίσης λόγω αυτού που είπες που επιβεβαιώνουν και άλλοι. Οπότε ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε olympus em10  (550 ευρώ) και sony a6000 (600 ευρώ). Οι αυτοί φακοί για sony είναι μια χαρά πιστεύω και στην τιμή. Αντίστοιχα σε olympus τι φακοί θα έκαναν για street και φύση - τοπία; (για να δω συνολικά τη διαφορά στο κόστος) Αξίζει να δώσω ένα 50άρι παραπάνω και να πάω στη sony? (Λαμβάνονας υπόψην και αυτό http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Olympus-OM-D-E-M10 )

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν ότι η Olympus μπορεί να βρεθεί με λιγότερα στο Public και στο Πλαίσιο (με μόνη επιφύλαξη μήπως είναι εκθεσιακές και δεν το αναφέρουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω , fuji τις απορρίπτω λόγο κόστους , γιατί ξεφεύγουν απ' το max που θέλω να δώσω. Samsung επίσης λόγω αυτού που είπες που επιβεβαιώνουν και άλλοι. Οπότε ας πούμε ότι είμαι ανάμεσα σε olympus em10  (550 ευρώ) και sony a6000 (600 ευρώ). Οι αυτοί φακοί για sony είναι μια χαρά πιστεύω και στην τιμή. Αντίστοιχα σε olympus τι φακοί θα έκαναν για street και φύση - τοπία; (για να δω συνολικά τη διαφορά στο κόστος) Αξίζει να δώσω ένα 50άρι παραπάνω και να πάω στη sony? (Λαμβάνονας υπόψην και αυτό http://cameradecision.com/compare/Sony-Alpha-a6000-vs-Olympus-OM-D-E-M10 )

 

Για fuji αξιζει αν μπορεις να ανεβεις στα 800€ να παρεις την xt-10 μαζι με τον 18-55 f2.8-f4, απο purnimadigital. Γενικα για να βρεις τετοιο φακο μετα για sony θα πρεπει να παρεις τον 16-70 f4 που και δεν ειναι το ιδιο και κοστιζει περιπου 700-750€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...