Προς το περιεχόμενο

Αγορά Mirrorless


Juih4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας,είμαι αρχάριος στη φωτογραφία με κάποιες βασικές γνώσεις και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια mirrorless για να ξεφύγω λίγο απ το επίπεδο των compact μηχανών και να μάθω περισσότερα πράγματα για τη φωτογραφία. Ενδιαφέρομαι κυρίως για φωτογράφιση τοπίων και δρόμου. (Προτιμώ να μην πάω σε dslr) Σκέφτομαι α)Να δώσω 300 ευρώ το πολύ και να αγοράσω extra φακούς αν χρειαστώ, β)Κατευθείαν σε κάτι... ανώτερο καθώς έχω δει και κάποιες "προσφορές" με 2 φακούς που ίσως με κάλυπταν

 

α)Για το budget των 300 ευρώ το πολύ:

 

  • Samsung EV-NX2000 Kits 20-50mm 

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografikes-mixanes/dslr-cameras/samsung-ev-nx2000-kit-20-50mm-leyko/prod5920051pp/ 

  • Samsung NX3000 Kit (16-50 Ois PZ)

https://www.skroutz.gr/s/5024259/Samsung-NX3000-Kit-16-50-OIS-PZ.html

 

 

β)Αν αποφασίσω να δώσω κάτι παραπάνω: 

 

  • Olympus Digital Camera EPL-6 Double Kit 14-42mm & 40-150mm 

 http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Olympus-Digital-Camera-EPL-6-Double-Kit-14-42mm-kai-40-150mm-V205052SE000.htm

  • FUJIFILM X-A1 KIT BLACK 16-50 + 55-230MM : 

http://www.e-shop.gr/fujifilm-x-a1-kit-black-16-50-55-230mm-p-PER.567532

 

  • Camera Olympus E-M10 Kit 14-42mm:

http://www.public.gr/product/sound-and-vision/fotografikes-mixanes/dslr-cameras/camera-olympus-e-m10-kit-14-42mm-mayro/prod7730334pp/  

 

  • ή την sony a6000 στα 600 ευρώ

 

Θεωρείτε πώς αξίζει να δώσω κάτι παραπάνω για να ξεκινήσω με 2 φακούς (ή με μια πιο καλή μηχανή) σαν αρχάριος; Οποιαδήποτε γνώμη θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μεγάλο post :)

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από mirroless, δε γνωρίζω προσωπικά.....από το λίγο ψάξιμο που είχα ρήξει πάντως....θα έκανα υπομονή μεχρι να μου βγει το budget για την a6000...... είναι ομως και τι μικροβιο εχεις :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμουν στην θεση που εισαι πριν 2 χρονια και κατεληξα να παρω την NX2000.

Φυσικα την εχω ακομα και με εξυπηρετει πολυ. Ομως οπως ηδη ξερεις ή θα μαθεις πολυ συντομα το μικροβιο της φωτογραφιας ειναι πολυ δυνατο και υπαρχουν τοσα πολλα πραγματα να μαθει κανεις που συνεχεια γενναει "αναγκες".

 

Αν με οτι εχω μαθει τα 2 τελευταια χρονια ειμουν στην θεση σου, θα εκανα λιγο ακομα υπομονη να μαζεψω χρηματα για να παρω μια κανονικη dslr και να "εχτιζα" πανω σε αυτη τις αγορες των φακων μου. Δεν χρειαζεται κανενα τρελο και πανακριβο σωμα αλλα μια βαση που θα ξεκινησεις να μαθαινεις και θα μπορει να παρει μια μεγαλητερη γκαμα φακων.

 Δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι οσο πιο καλο και ακριβο εξοπλισμο εχεις θα βγαζεις καλυτερες φωτογραφιες.

Ομως επειδη λες οτι σου αρεσει η φωτογραφια και θες να μαθεις περισσοτερα, μια dslr θα εχεις περισσοτερες επιλογες αγορας και μεταπωλησης σωματος αλλα κυριως φακων. 

Δεν θελω να σε επιρρεασω απλα λεω τι θα εκανα αν ηξερα αυτα που ξερω πριν 2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ να σε ρωτήσω μιας και λες για dslr πιστεύεις καλύτερα να αγόραζα καινούρια ή μεταχειρισμένη; Επίσης, εχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο; (έχω ακούσει ότι για αρχάριους είναι καλές οι Nikon D3300 και D5200 - εξακολουθώ βέβαια να προβληματίζομαι με το θέμα της φορητότητας και με το κατα πόσο θα προθυμοποιούμαι να την έχω πάντα μαζί μου, όπως θα ήθελα σε σύγκριση με μια mirrorless)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φορητότητα είναι το μονο που θα πρεπει να σε απασχολεί, και οντως σωστα το σκεφτεσαι.....αν πας σε επιλογη DSLR θα αρχισεις να χτιζεις τον εξοπλισμο σου σιγα σιγα..... εγω σε λιγο θα θελω τρειλερ με ροδακια να σερνω....με κουραζει πολυ.... οταν πηρα την lowepro 400AW σκεφτηκα "ελα εισαι βλακας, πηγες και πηρες το μουλαρι....τι σκατα θα κουβαλας μεσα". Σημερα ειναι ετοιμη να σκασει, δε χωραει ουτε μπαταριες :)

 

Πρεπει να ζυσήσεις φορητοτητα - ευεληξία.....η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου :)

 

EDIT: αυτα που λεει παραπανω ο φιλος ειναι ολα αληθεια και θα με βρεις συμφωνο.... αλλα το θεμα φορητοτητας ειναι σοβαρο!!! και για αλλους ΠΟΛΥ σοβαρο σε σημειο τροχοπεδης!

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορητότητα είναι το μονο που θα πρεπει να σε απασχολεί, και οντως σωστα το σκεφτεσαι.....αν πας σε επιλογη DSLR θα αρχισεις να χτιζεις τον εξοπλισμο σου σιγα σιγα..... εγω σε λιγο θα θελω τρειλερ με ροδακια να σερνω....με κουραζει πολυ.... οταν πηρα την lowepro 400AW σκεφτηκα "ελα εισαι βλακας, πηγες και πηρες το μουλαρι....τι σκατα θα κουβαλας μεσα". Σημερα ειναι ετοιμη να σκασει, δε χωραει ουτε μπαταριες :)

 

Πρεπει να ζυσήσεις φορητοτητα - ευεληξία.....η αποφαση ειναι καθαρα δικη σου :)

 

EDIT: αυτα που λεει παραπανω ο φιλος ειναι ολα αληθεια και θα με βρεις συμφωνο.... αλλα το θεμα φορητοτητας ειναι σοβαρο!!! και για αλλους ΠΟΛΥ σοβαρο σε σημειο τροχοπεδης!

 Απλά, ειδικά τώρα στην αρχή, θέλω να βγάζω φωτογραφίες σχεδόν όπου πάω, για να ανακαλύπτω και τι μ αρέσει περισσότερο σαν αντικείμενο φωτογράφησης, γι αυτό κολλάω τόσο στη φορητότητα :) / δεν έχω ακόμα εξειδικευμένες απαιτήσεις, για μένα τις θέλω τις φωτογραφίες άντε και κανα instagram :D αλλά παράλληλα να μαθαίνω και κάποια πράγματα , έχω κολλήσει λίγο τώρα γιατί σκέφτομαι και το θέμα dslr πιο ζεστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι προτεραιοτητα σου η φορητοτητα και η street photography τοτε η mirrorless σιγουρα ειναι πιο βολικη επιλογη.

Ομως αυτο δεν σημαινει οτι με μια dslr και εναν 35αρη ή 28 φακο θα εχεις τεραστιο προβλημα.

Ολα εξαρτονται απο το στυλ και τα θεματα που διαλεγεις να φωτογραφησεις. 

Αν ειναι αυστηρα για street τοτε σιγουρα θα βολευτεις πολυ με την mirrorless, αν θελεις περισσοτερες επιλογες οπως πχ φυση, macro, νυχτα κλπ τοτε καλο ειναι εχεις περισσοτερες επιλογες.

 

Οτι αφορα το μεταχειρησμενο ή τα καινουρια, θα σου προτεινα ενα οικονομικο κιτ πχ αυτο που ειπες της Νικον 3300 που εχει 400 ευρω καινουριο. Πανω σε αυτο σιγουρα θα μαθεις καποια βασικα πραγματα, ωστε να περασεις σε αλλους φακους zoom, macro, pancakes κλπ. Επισης θα εχεις πολλες επιλογες μεταχειρησμενωv φακων μεχρι να αλλαξεις το σωμα της D3300.

 

Οπως σου ειπα και πριν αν θες να μαθεις φωτογραφια οι περισσοτερες επιλογες ειναι παντα καλυτερες.

Ξαναλεω δεν θελω να σε επιρρεασω και να μετανοιωσεις για καποια αγορα αλλα απαξ και εχεις κολλησει το μικροβιο να ξερεις οτι θα δωσεις αρκετα χρηματα στο μελλον :P

Χωρις φυσικα να σημαινει οτι οσο πιο ακριβος εξοπλισμος σημαινει και καλυτερες φωτογραφιες ;)

Επεξ/σία από DrStein
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκπληκτικη μηχανη η NX300 την οποια την ειχα με το 18-55 φακο.Η τιμη της ειναι πλεον χωμα και ειναι κριμα που η samsung φαινεται να παραταει το τμημα της φωτογραφιας πισω της καθως θα μπορουσε ανετα να μπει σφηνα στον κοσμο των κανονικον.

Θα συμφωνησω με το post του φιλου Drstain και θα προτεινω γι' αρχη την pentax k-50 με τον κιτ φακο αν κανεις την υπερβαση και πας σε dslr.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω για να πω την αποψη μου, θα διαφωνησω με την Pentax, όχι γιατι δεν ειναι καλη μηχανη, ειναι εξαιρετικη και με πολυ καλα αποτελεσματα (και νομιζω πως εχει και πολυ πιο ποιοτικο φακο κιτ).... απλα ειναι δυσκολη η ευρεση μεταχειρισμενων....που το θεωρω μονοδρομο για το χομπυ

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι προτεραιοτητα σου η φορητοτητα και η street photography τοτε η mirrorless σιγουρα ειναι πιο βολικη επιλογη.

Ομως αυτο δεν σημαινει οτι με μια dslr και εναν 35αρη ή 28 φακο θα εχεις τεραστιο προβλημα.

Ολα εξαρτονται απο το στυλ και τα θεματα που διαλεγεις να φωτογραφησεις. 

Αν ειναι αυστηρα για street τοτε σιγουρα θα βολευτεις πολυ με την mirrorless, αν θελεις περισσοτερες επιλογες οπως πχ φυση, macro, νυχτα κλπ τοτε καλο ειναι εχεις περισσοτερες επιλογες.

 

Οτι αφορα το μεταχειρησμενο ή τα καινουρια, θα σου προτεινα ενα οικονομικο κιτ πχ αυτο που ειπες της Νικον 3300 που εχει 400 ευρω καινουριο. Πανω σε αυτο σιγουρα θα μαθεις καποια βασικα πραγματα, ωστε να περασεις σε αλλους φακους zoom, macro, pancakes κλπ. Επισης θα εχεις πολλες επιλογες μεταχειρησμενωv φακων μεχρι να αλλαξεις το σωμα της D3300.

 

Οπως σου ειπα και πριν αν θες να μαθεις φωτογραφια οι περισσοτερες επιλογες ειναι παντα καλυτερες.

Ξαναλεω δεν θελω να σε επιρρεασω και να μετανοιωσεις για καποια αγορα αλλα απαξ και εχεις κολλησει το μικροβιο να ξερεις οτι θα δωσεις αρκετα χρηματα στο μελλον :P

Χωρις φυσικα να σημαινει οτι οσο πιο ακριβος εξοπλισμος σημαινει και καλυτερες φωτογραφιες ;)

Το μικρόβιο με βλέπω να το 'χω κολλήσει :P / Η d3300 με τον 18-55 θα με καλύψει δηλαδή για αρχή; (άνετα θα ήθελα και φωτογράφιση νύχτα ουρανό κτλ αν μου το επέτρεπε η μηχανή)

Επεξ/σία από Juih4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω για να πω την αποψη μου, θα διαφωνησω με την Pentax, όχι γιατι δεν ειναι καλη μηχανη, ειναι εξαιρετικη και με πολυ καλα αποτελεσματα (και νομιζω πως εχει και πολυ πιο ποιοτικο φακο κιτ).... απλα ειναι δυσκολη η ευρεση μεταχειρισμενων....που το θεωρω μονοδρομο για το χομπυ

 

 

Mου δινεται η ευκαιρια να σε συγχαρω για τις εκπληκτικες φωτογραφιες σου.Η 7200 ο tokina και το μερακι σου κανουν θαυματα.

Πραγματι δεν θα διαφωνισω σε αυτο που λες αν κι εγω παντα ψωνιζα καινουργια αφου ποτε δεν μου αρεσε η ιδεα του μεταχειρισμενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mου δινεται η ευκαιρια να σε συγχαρω για τις εκπληκτικες φωτογραφιες σου.Η 7200 ο tokina και το μερακι σου κανουν θαυματα.

Πραγματι δεν θα διαφωνισω σε αυτο που λες αν κι εγω παντα ψωνιζα καινουργια αφου ποτε δεν μου αρεσε η ιδεα του μεταχειρισμενου.

 

σε ευχαριστώ πολυ φιλε μου για τα καλα σου λογια....και που να δεις τις φωτογραφίες από το dubai που εχω βγαλει!!! o τοκινα εδωσε ρεσιταλ με φουλ ψυχολογικη αποσβεση, απλα δεν εχω προλαβει να τις ανεβασω στο 500px

 

https://www.facebook.com/konstantinos.rakantas/media_set?set=a.10153659752943703.1073741858.573988702&type=3

εστω και με την πενιχρη  ποιοτητα που επιτρεπει το fb

Το μικρόβιο με βλέπω να το 'χω κολλήσει :P / Η d3300 με τον 18-55 θα με καλύψει δηλαδή για αρχή; (άνετα θα ήθελα και φωτογράφιση νύχτα ουρανό κτλ αν μου το επέτρεπε η μηχανή)

 

H μηχανη στο επιτρεπει ανετα.... με τον φακο λιγο θα ζοριστεις....αλλα με επιμονη, υπομονη και μερακι μεχρι και αστροφωτογραφηση μπορεις να κανεις

Επεξ/σία από blu3_orion
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μικρόβιο με βλέπω να το 'χω κολλήσει  :P / Η d3300 με τον 18-55 θα με καλύψει δηλαδή για αρχή; (άνετα θα ήθελα και φωτογράφιση νύχτα ουρανό κτλ αν μου το επέτρεπε η μηχανή)

Η D3300 ειναι ενα καλο entry lvl για καποιον που θελει να μαθει τα βασικα και σου δινει την βαση για να πειραματιστεις αργοτερα με φακους. Ο kit φακος της δεν ειναι κατι το εξαιρετικο αλλα αρκετο για τις πρωτες φωτογραφιες σου.

Θα ηταν καλυτερο να την παρεις με τον 18-105 αν σου το επιτρεπουν τα οικονομικα σου αλλα θα υστερεις στο θεμα φορητοτητας.

Επεξ/σία από DrStein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D3300 ειναι ενα καλο entry lvl για καποιον που θελει να μαθει τα βασικα και σου δινει την βαση για να πειραματιστεις αργοτερα με φακους. Ο kit φακος της δεν ειναι κατι το εξαιρετικο αλλα αρκετο για τις πρωτες φωτογραφιες σου.

Θα ηταν καλυτερο να την παρεις με τον 18-105 αν σου το επιτρεπουν τα οικονομικα σου αλλα θα υστερεις στο θεμα φορητοτητας.

Υπάρχει περίπτωση να τους χρειαστώ και τους 2 αργότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...