Προς το περιεχόμενο

Vintage camcorder


kingjulien11_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Σήμερα είχα την ιδέα να αρχίσω να τραβάω μερικά βιντεάκια και επειδή το στυλ τους θέλω να είναι πιο vintage, και να δείχνουν πιο παλιά σκέφτηκα ότι θα ήταν τέλειο να τα τράβαγα με το παλιό μου camcorder.

Το μοντέλο είναι το Panasonic NV-GS75 και το πρόβλημά μου είναι ότι τα βίντεο τα αποθηκεύει σε κασσετούλες! Αλλά σε μία μεριά έχει και θύρα για SD. Το θέμα είναι λοιπόν μπορώ να επιλέξω να αποθηκεύεται το βίντεο στην SD? Αλλιώς αν αποθηκεύεται στην κασσετούλα θα μπορώ να τα περνάω μέσω USB από την κάμερα στο MacBook μου? 

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα specs για video στην sd λέει "320 x 240 - 6 fps - web camera mode". Άρα δεν παίζει αυτό. Επίσης δεν βλέπω DV out. Δεν έχει;;;

Αν δεν έχει θα έλεγα να το ψιλοξεχάσεις το σχέδιο. Θα έλεγα μάλιστα ότι το DV δεν είναι καθόλου vintage (κατά τη γνώμη μου) άσε που είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης. Καλύτερα τράβα τα με μια σύγχρονη κάμερα και ψάξου για editing software με κάποια φίλτρα και δυνατότητα color correction ώστε να τους δώσεις εσύ το "look" που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα specs για video στην sd λέει "320 x 240 - 6 fps - web camera mode". Άρα δεν παίζει αυτό. Επίσης δεν βλέπω DV out. Δεν έχει;;;

Αν δεν έχει θα έλεγα να το ψιλοξεχάσεις το σχέδιο. Θα έλεγα μάλιστα ότι το DV δεν είναι καθόλου vintage (κατά τη γνώμη μου) άσε που είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης. Καλύτερα τράβα τα με μια σύγχρονη κάμερα και ψάξου για editing software με κάποια φίλτρα και δυνατότητα color correction ώστε να τους δώσεις εσύ το "look" που θέλεις.

 

αχ ελα μην μου το χαλας τραβαει θωλα σαν βιντεο της Lana Del Rey <3 ahahah παντως εχει μια εξοδο γιατι θυμαμαι παλια την συνδεαμε στην TV και βλεπαμε βιντεο απο διακοπες :P

 

 Στο CNet λέει αυτο, δεν μπορω με το USB?

  • Interfaces Provided
  • S-Video, USB 2.0, composite video
  •  

Σχετικά με την επεξεργασία με το iMovie σκόπευα να τα φτιάχνω, όλοι λένε ότι είναι πολύ καλό (και είναι και δωρεάν :P )

Επεξ/σία από kingjulien11_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το composite και το S-Video ξέχνα τα. Από Composite έβλεπες στην TV αλλά για να το βάλεις στον υπολογιστή είναι άλλη ιστορία. Με το USB μπορείς να δοκιμάσεις αλλά δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να δουλέψει χωρίς να σε ταλαιπωρήσει και να τα παρατήσεις. Όντως δεν έχει DV Out;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το composite και το S-Video ξέχνα τα. Από Composite έβλεπες στην TV αλλά για να το βάλεις στον υπολογιστή είναι άλλη ιστορία. Με το USB μπορείς να δοκιμάσεις αλλά δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να δουλέψει χωρίς να σε ταλαιπωρήσει και να τα παρατήσεις. Όντως δεν έχει DV Out;

 

δεν ξερω, δεν την έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή γιατί την έχω αφήσει στο σπίτι (εξεταστική, επαρχεία) αλλά μάλλον θα πάω την άλλη εβδομάδα οπότε θα κοιτάξω και θα κάνω update! :P

A να σου πω αυτό το MiniDV που λέει έχει καμία σχέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το format της κασσέτας είναι το MiniDV, αν αυτό εννοείς. Πού το γράφει;

 

Σε ένα site το είδα που το ανέφεραν για αυτή την κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα site το είδα που το ανέφεραν για αυτή την κάμερα.

Το ανέφεραν ως output; Απ' όσο μπόρεσα να δω δεν λέει για DV out. Όταν την έχεις στα χέρια σου θα δούμε με σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να στειλεις το κομποζιτ σημα σε στικακι αποκωδικοποιητη που κοστιζει 12€ και σωζει σε 640*480,αλλα ειναι κοπος για το τπτ.τραβα με απλη συγχρονη καμερουλα,παρε το αρχειο,πετα το μεχρι και σε ανδροιντ,βαλε ενα φλτρο παλαιοτητας,και θα βγει πολυ πιο γρηγορα και πολυ καλυτερα,και με εμφανεστερο το εφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να στειλεις το κομποζιτ σημα σε στικακι αποκωδικοποιητη που κοστιζει 12€ και σωζει σε 640*480,αλλα ειναι κοπος για το τπτ.τραβα με απλη συγχρονη καμερουλα,παρε το αρχειο,πετα το μεχρι και σε ανδροιντ,βαλε ενα φλτρο παλαιοτητας,και θα βγει πολυ πιο γρηγορα και πολυ καλυτερα,και με εμφανεστερο το εφε.

 

εε κοιτα για επεξεργασια με iMovie ελεγα μιας και το εχω και κατεβασμενο! anyway ευχαριστω για την βοηθεια!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...