Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα κατά την αναβάθμιση του Linux!


sorvag7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο linux από ubuntu 14.04 σε 15.10 και σε κάποιο σημείο μου εμφανίζει το μήνυμα "Σφάλμα στην πιστοποίηση κάποιων πακέτων"...

Πώς μπορώ να το επιλύσω αυτό;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις δεν μπορείς να πας από την έκδοση που έχεις στην 15.10. Θα πρέπει να περάσεις στην 14.10->15.04 και μετά να πάς στην 15.10 αλλιώς πρέπει να περιμένεις την lts έκδοση για να κάνεις την αναβάθμιση.

 

 

Για δώσε και  σε terminal τις εντολές

 

sudo apt-get update

 

και μετά 

 

sudo apt-get upgrade

 

και ανέβασε εδώ ότι σου βγάλει η δεύτερη εντολή. Ακριβώς δλδ τι γράφει και στην περίπτωση του upgrade. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες τη διαδικασία για να πας στη 15.04 σε σου στάδια(Όπως σου λέει ο check2fire) εδώ:http://askubuntu.com/questions/618741/update-ubuntu-14-04-to-15-04.Αν πάνε όλα καλά ενημέρωσε να σου στείλουμε και άλλο λινκ για να πας στην 15.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, προσπαθώ να κάνω αναβάθμιση στο linux από ubuntu 14.04 σε 15.10 και σε κάποιο σημείο μου εμφανίζει το μήνυμα "Σφάλμα στην πιστοποίηση κάποιων πακέτων"...

 

Πώς μπορώ να το επιλύσω αυτό;;;

Συγνώμη,

για πιο λόγο θες να φύγεις από μια LTS και να πας σε μια μη-LTS (15.10) η οποία θα λήξει σε λίγους μήνες;

 

Ίσως μπορείς να αποφύγεις όλη αυτή τη διαδικασία αναβάθμισης, αν πχ είναι θέμα λογισμικού (μπορεί να υπάρχει PPA) ή θέμα πυρήνα (κάνεις εγκατάσταση κάποιον πιο καινούριο).

 

Μπορείς να πας απευθείας από 14.04 σε 15.10 (μη ξεχνάμε ότι το Ubuntu είναι Debian based) με τον κλασσικό τρόπο αλλαγής των sources.list. Αυτό όμως κρύβει κινδύνους (ίσως σπάσει το σύστημα).

Το έχω κάνει χωρίς προβλήματα παραλείποντας μια έκδοση. Πηδώντας δυο εκδόσεις μαζί, δεν ξέρω (ίσως πηδηχτεί και το σύστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...