Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για conky


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Σε linux mint 17.3 κατέβασα το conky μέσω του software manager. Όταν τρέχει πως μπορώ να το μετακινήσω σε κάποιο άλλο σημείο της οθόνης; Ας πούμε, όταν το εκκινώ από terminal εμφανίζεται ένα απλό μαύρο παράθυρο με άσπρα γράμματα πάνω αριστερά με αποτέλεσμα να μου κρύβει όλα τα εικονίδια. Αυτό το παράθυρο δε μπορώ να μετακινήσω όμως. Υπάρχει τρόπος να το βάλω σε κάποιο άλλο σημείο της οθόνης και να το κάνω να ανοίγει κάθε φορά εκεί; 

 

Ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου στο .conkyrc υπαρχει αυτη η παραμετρος που οριζει τη θεση του, πχ κατω δεξια σε μενα

alignment bottom_right
Σε σενα θα λεει "τtop_left" φανταζομαι. Απλα αλλαζεις μεταξυ

Aligned position on screen, may be top_left, top_right, top_middle, bottom_left, bottom_right, bottom_middle, middle_left, middle_middle, middle_right, or none (also can be abreviated as tl, tr, tm, bl, br, bm, ml, mm, mr)

Απο εδω

https://github.com/brndnmtthws/conky/wiki/Configure

 

Αν θες να το μετακινεις σαν κανονικο παραθυρο, φροντιζεις η παραμετρος "own_window_hints" να ΜΗΝ εχει "undecorated" (για να εχει την μπαρα πανω ωστε να το πιασεις) και "sticky" (για να μην ειναι κολλημενο σε ενα σημειο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση :)

Τελικά το έβγαλα και δοκίμασα το htop. Δεν ξέρω αν είναι πιο καλό από το conky αλλά με βόλεψε αρκετά καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση το ενα με το αλλο. Το ενα ειναι ενα... στολιδι για το desktop και το αλλο ενας απλος task manager για το τερματικο...

Ναι αλλά και τα δύο κάνουν τη δουλειά που θέλω. Ίσως αν βρω λίγο περισσότερο χρόνο να το ψάξω εκτενέστερα. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου :)

 

Βασικά τα κυριότερα προβλήματα που είχα με το conky ήταν αυτό που ρώτησα παραπάνω και ότι ενώ το default παράθυρό του ήταν οκ, για κάποιο λόγο αναβόσβηναν τα γράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν  σε δυσκολευει η ρυθμιση στο conky, υπαρχει το conky manager.

Με δυσκολεύει κυρίως γιατί είμαι αρχάριος όσον αφορά όχι τόσο το ίδιο το Linux αλλά με ότι γίνεται under the hood.

 Νομίζω πως συνδέονται αυτά τα δύο και πως όταν με το χρόνο το συνηθίσω θα μου είναι και πιο εύκολο να το σετάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δυσκολεύει κυρίως γιατί είμαι αρχάριος όσον αφορά όχι τόσο το ίδιο το Linux αλλά με ότι γίνεται under the hood.

Νομίζω πως συνδέονται αυτά τα δύο και πως όταν με το χρόνο το συνηθίσω θα μου είναι και πιο εύκολο να το σετάρω.

Η ευκολότερη λύση είναι να πάρεις ένα έτοιμο conky και να το τροποποιήσεις κατά το δοκούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευκολότερη λύση είναι να πάρεις ένα έτοιμο conky και να το τροποποιήσεις κατά το δοκούν

Άρα το εγκαθιστώ κανονικά και βρίσκω ένα ήδη έτοιμο .conkyrc αρχείο και το βάζω στη θέση του default;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...