Προς το περιεχόμενο

Αυθεντικά, συμβατά ή αναγομωνομένα μελάνια για το HP1315?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το πολυμηχάνημα HP1315.

Χρειάζομαι μελάνια και έχω τον εξής προβληματισμό:

 

  1. Να πάρω αυθεντικά? Στοιχίζουν πάνω απο 40 ευρώ... :wacko:
  2. Να πάρω συμβατα? Θα έχουν καλή απόδοση/διάρκεια?
  3. Να πάω να γεμίσω αυτά που έχω? Τί κόστος θα έχουν? Θα έχουν καλή απόδοση/διάρκεια? Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στην Ανατ. Θεσσαλονίκη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οχι(αγοραζεις καινουργιο πολυμηχανημα)

2. ναι

3.σχεδον ιδια με τα συμβατα.\(μεχρι 2-3 φορες να γινει η διαδικασια)

συμπερασμα .......το 2 :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οχι(αγοραζεις καινουργιο πολυμηχανημα)

2. ναι

3.σχεδον ιδια με τα συμβατα.\(μεχρι 2-3 φορες να γινει η διαδικασια)

συμπερασμα .......το 2 :-)

 

Το 2. με το 3. έχουν κάποια διαφορά στην τιμή?

Πάντως κάποτε είχα κάνει το 3. και εκτύπωνε με μουτζούρες και κράτησε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές υποκατηγορίες μεταξύ των non OEM μελανιών.

Κάποιος μπορεί να κάνει απλή αναγέμιση του παλιού δοχείου, χωρίς κάποια συντήρηση ή καθαρισμό. Κάποιος άλλος να κάνει ουσιαστικά ανακατασκευή του δοχείου, όπου όλα τα μέρη καθαρίζονται και ελέγχονται. Μετά είναι τα συμβατά που είναι ουσιαστικά καινούρια μελάνια. Πως πχ παίρνεις ένα καινούριο, αλλά το λεγόμενο "ιμιτασιόν" φίλτρο για το αυτοκίνητο σου; Κάπως έτσι.

 

Μεταξύ όλων αυτών των κατηγοριών οι τιμές όπως είναι φυσικό έχουν διαφορές. Άλλο το να βάλεις απλά 10ml μελάνι σε ένα δοχείο, άλλο να το ανακατασκευάσεις και άλλο να αγοράσεις ένα καινούριο. Κάθε κατηγορία έχει όμως το κοινό της. Αυτός που θέλει να έχει εκτυπωτή στο σπίτι του για να τυπώνει μια φορά το δίμηνο καναν ΕΝΦΙΑ, τίποτα τέλη κυκλοφορίας, κανα ασφάλιστρο κλπ, θα κάνει απλή αναγέμιση. Τον νοιάζει να την βγάλει φτηνά και όχι η ποιότητα ή ο όγκος σελίδων μιας και το μελάνι πιθανότατα θα ξεραθεί λόγω μη χρήσης πολύ πριν τελειώσει. Κάποιον όμως που τον ενδιαφέρει η ποιότητα εκτύπωσης και ο όγκος σελίδων, θα πάει στα ακριβότερα ανακατασκευασμένα ή συμβατά καινούρια μελάνια.

 

Σε κάθε περίπτωση όλες οι παραπάνω λύσεις είναι στις περισσότερες περιπτώσεις αισθητά φθηνότερες από τα γνήσια και οι διαφορές τιμής μεταξύ τους δεν είναι τεράστιες.

Εγώ προτείνω είτε φουλ ανακατασκευασμένα είτε συμβατά. Είναι στο ίδιο εύρος τιμής. Θα απέφευγα αναγέμιση σε μαγαζί που γράφει πχ απ' έξω "3 λεπτά γέμισμα μελανιού".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

Μετά από ψάξιμο κατέληξα σε αυτό και αυτό.

  1. Μπορώ να κρίνω με κάποιο τρόπο αν είναι ποιοτικά?
  2. Τα έχει δοκιμάσει κανείς?

56-1024.jpg

57-1024.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Έχω το πολυμηχάνημα HP1315.

Χρειάζομαι μελάνια και έχω τον εξής προβληματισμό:

 

  1. Να πάρω αυθεντικά? Στοιχίζουν πάνω απο 40 ευρώ... :wacko:
  2. Να πάρω συμβατα? Θα έχουν καλή απόδοση/διάρκεια?
  3. Να πάω να γεμίσω αυτά που έχω? Τί κόστος θα έχουν? Θα έχουν καλή απόδοση/διάρκεια? Έχετε να προτείνετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στην Ανατ. Θεσσαλονίκη?

 

Ολα εξαρτωνται απο την χρηση που κανεις ...

και παοσο συχνα χρειαζεσαι αλλαγη μελανιων...

Εαν τυπωνεις ελαχιστα και θες μια φορα το χρονο παρε αυθεντικα wtf 40 € μια φορα τον χρονο, εχουν πιο ανθεκτικο κυκλωμα - κεφαλη

Εαν τα δουλευεις συχνα ξαναγεμισμα και μετα απο κανα 3-4 γεμισματα να ζητας να σου τα πλενε, ειναι η οικονομικοτερη λυση

με λιγοτερο απο 20€ εχεις κανει την δουλεια σου...

Συμβατα ενοουμε οτι ειναι 3ου κατασκευαστη και βλεπεις και σταθμη ... ΟΧΙ ΞΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ που τα πουλανε για συμβατα

ειναι στς μεγαλες χωριτικοτητες παντα αλλα με πιο ευπαθη κυκλωματα ...

Οσο για το σεναριο "περνεις νεο εκτυπωτη" μην μασας εαν δεν χαλασει απο μηχανικο προβλημα αυτος που εχει ... κρατα τον διοτι

τα γραμμαρια του μελανιου στα XL δοχεια του ΔΕΝ μπαινουν σε κανενα νεο εκτυπωτη αυτης της φιλοσοφιας ...

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ ΤΩΡΑ την επιλογη σου δειχνουν ξαναγεμισμενα δοχεια που ισως τα δεινουν για συμβατα ... παρτα και μετα γεμισε τα ιδια ...

Επεξ/σία από bmour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...