Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή εγγράφου


freedomman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν χρησιμοποιείς οποιοδήποτε σχετικά προχωρημένο στοιχείο της κάθε σουίτας να ξέρεις ότι η αλλαγή από και προς Libreoffice/MS Word θα αλλοιώνει το format.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LibreOffice ανοίγει και αποθηκεύει απευθείας τις μορφές αρχείων του MS Office. Έτσι αν θέλεις απλώς να δουλέψεις σε ένα αρχείο doc/docx, το ανοίγεις με το LO και μετά το αποθηκεύεις (σε ρωτάει, μάλλον, αν θέλεις να το μετατρέψεις στη δική του μορφή αλλά απαντάς όχι).

 

Βέβαια στην πορεία αυτή δεν ξέρω αν «χαλάει» σε κάποιο βαθμό το αρχείο, πιθανότατα να μην διατηρείται ακριβώς (εξαρτάται από το πώς ήταν και τι πειράζεις). Επίσης δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο αυτό ή η μετατροπή MSO -> LO -> MSO που προτείνουν οι παραπάνω (μπορεί να μην έχει και διαφορά). Γενικά, εφόσον η μορφή του MSO είναι κλειστή (τουλάχιστον το doc) και πάντως πάρα πολύ πολύπλοκη, οι μετατροπές δεν είναι και το καλύτερο -- εδώ επόμενες εκδόσεις του Office «καταφέρνουν» να χαλάνε doc από προηγούμενες...

 

Προσωπική εμπειρία: Αν και το LO έχει σημειώσει μεγάλη πρόοδο στον χειρισμό αρχείων MSO, τα πράγματα γενικά δεν είναι όπως θα έπρεπε. Έτσι όταν πρέπει να συνεργαστώ με άλλους, ανοίγω πάντα τα κείμενα σε MSO, για να μην με βρίζουν (που χάλασα το κείμενο) αλλά και για να βλέπω πώς το είχαν φτιάξει ακριβώς και όχι περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο αυτό ή η μετατροπή MSO -> LO -> MSO που προτείνουν οι παραπάνω (μπορεί να μην έχει και διαφορά)

 

Δεν νομίζω οτι πρότεινε κανείς κάτι τέτοιο. O OP ρώτησε αν είναι εφικτό.

 

ΥΓ. Σε ό,τι με αφορά, εγώ προτείνω LaTeX :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συχνά οι σύντομες ερωτήσεις δεν είναι ολοκληρωμένες (γι' αυτό και τέτοιες δεν στέκουν σε χώρους συζητήσεων που προσπαθούν να διατηρούν υψηλό επίπεδο, όπως τα StackOverflow...). Επίσης κρύβουν το «τι θέλω να κάνω» στο «προσπαθώ να το κάνω κάπως / κάνω αυτό και δεν δουλεύει». Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι να παιδεύονται τόσο αυτός που ρωτάει (γιατί αργεί να πάρει απάντηση) όσο και αυτοί που απαντάνε (γιατί αργούν να καταλάβουν την ουσία της ερώτησης).

 

Η αρχική ερώτηση «είναι εφικτή η μετατροπή;» συμπληρώθηκε με την «είναι εφικτή η αντίστροφη μετατροπή;». Εγώ προσπάθησα να απαντήσω κάτι συνολικό σε αυτές τις δύο ερωτήσεις. Το «προτείνουν» ήταν μάλλον σχήμα ευγένειας.

 

ΥΓ. Φυσικά και εγώ προτείνω LaTeX :-D (αν και όχι για αυτή τη δουλειά  :-D  :-D )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Δυστυχώς συχνά οι σύντομες ερωτήσεις δεν είναι ολοκληρωμένες (γι' αυτό και τέτοιες δεν στέκουν σε χώρους συζητήσεων που προσπαθούν να διατηρούν υψηλό επίπεδο, όπως τα StackOverflow...). Επίσης κρύβουν το «τι θέλω να κάνω» στο «προσπαθώ να το κάνω κάπως / κάνω αυτό και δεν δουλεύει». Το αποτέλεσμα όλου αυτού είναι να παιδεύονται τόσο αυτός που ρωτάει (γιατί αργεί να πάρει απάντηση) όσο και αυτοί που απαντάνε (γιατί αργούν να καταλάβουν την ουσία της ερώτησης).

 

Η αρχική ερώτηση «είναι εφικτή η μετατροπή;» συμπληρώθηκε με την «είναι εφικτή η αντίστροφη μετατροπή;». Εγώ προσπάθησα να απαντήσω κάτι συνολικό σε αυτές τις δύο ερωτήσεις. Το «προτείνουν» ήταν μάλλον σχήμα ευγένειας.

 

ΥΓ. Φυσικά και εγώ προτείνω LaTeX :-D (αν και όχι για αυτή τη δουλειά  :-D  :-D )

 

το γιατί μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία φαντάστηκα ότι είναι αυτονόητο, γιαυτό δεν το ανέλυσα. 1 στους 10 έχει libreoffice. οπότε όταν θες να δουλέψεις ένα αρχείο που θα το μοιραστείς με άλλους χρειάζονται αυτές οι μετατροπές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...