Προς το περιεχόμενο

o root χρηστης να στελνει mail στο email μου αμα εγινε καποιο σφαλμα


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να στελνει ο root χρηστης στο email μου .

και ο root χρηστης να το στελνει απο mta οπως ειναι το exim ή το sendmail σε email που εχω στο gmail .

θελω να ειναι ευκολο και με λιγες εντολες να το βαλω ..

κυριως θελω να το στησω για της unattended upgrades που ειναι σε ολα το debian-οιειδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε αν σου δίνει ο apt τέτοια δυνατότητα. Αυτο που μπορείς να κάνεις σίγουρα ειναι ένα systemd service file(αν η διανομη που χρησιμοποιεις υποστηρίζει systemd) που θα εκτελει την εντολή που θες και αν αποτύχει η εντολή μπορείς με το systemd-denotify(ψάξε καπου εδω μέσα είναι το θρεντ του ή μεσω git λινκ https://github.com/gkarakou/systemd-denotify)να σου ρχετε mail οτι απετυχε το service(η εντολή). Αν εκτελεστει η εντολή όμως αλλα δεν εγκατασταθει το πακέτο δε γίνεται αυτό που θες γιατι η εντολή που θα έχεις στο systemd service file π.χ

ExecStart=apt-get update -y

θα εκτελεσθει δίχως λάθος αν έστω και ένα απο τα ρεπος επιστρέψει 200 ΟΚ.

Λογικά γίνεται αυτο που θες αλλά πρέπει να διαβάσεις man pages apt,systemd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως στον nas server που έχω έρχονται όλες οι ειδοποιήσεις από τον root user του nas στο gmail μου όπως και το owncloud έχει τέτοια δυνατότητα άρα για να δουλεύει εκεί σε linux σίγουρα θα μπορείς να το σετάρεις. Φαντάζομαι θα πρέπει να δημιουργήσεις έναν mail server και να βάλεις κάποιους κανόνες πότε να στέλνει email στο λογαριασμό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το σε ένα cron job (τύπου daily). Κάνε το check που θες, και ανάλογα το αποτέλεσμα στέλνε με mailx mail ή όχι.

 

Φυσικά θα πρέπει να σετάρεις τον MTA σου αντίστοιχα, και φυσικά θα πρέπει να σου αφήνει ο πάροχος την εξερχόμενη κίνηση προς το port που θες, το οποίο είναι το 25. Αν λοιπόν είσαι σε dsl, παίζει και να μη σε αφήνει ο πάροχός σου, διότι τα τελευταία χρόνια οι περισσότεροι πάροχοι κόβουν το outgoing tcp traffic προς το port 25 γιατί είχαν γεμίσει botnets με spams. Αν έχεις κάποιον server που σου επιτρέπει να τον χρησιμοποιήσεις σαν relay σε port 587 (στο transmission), τότε νομίζω αφήνουν, όμως χρειάζεσαι αυτόν τον κάποιον MTA που να σου επιτρέπει να συνδέεσαι πάνω του (έστω και με SASL over TLS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει έτοιμη η ρύθμιση στο αρχείο /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades , αλλά είναι commented out.

Δες το.

 

Σε Ubuntu (μιας και τα πράγματα εκεί είναι σχεδόν όλα προ-ρυθμισμένα) το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το πακέτο mailutils (νομίζω έτσι λέγεται).

 

Για δοκίμασε.

 

Μετά δίνεις μια εντολή του στυλ,

echo "Το μήνυμα εδώ" | mail -s "Ο τίτλος εδώ" [email protected]
Αν κάτι δεν πάει καλά υπάρχει και debugging option, ψάξε το λίγο.

 

Αν όλα πάνε καλά, τότε βγάλε τα comments από την γραμμή/γραμμές στο 50unattended-upgrades και δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει έτοιμη η ρύθμιση στο αρχείο /etc/apt/apt.conf.d/50unattended-upgrades , αλλά είναι commented out.

Δες το.

 

Σε Ubuntu (μιας και τα πράγματα εκεί είναι σχεδόν όλα προ-ρυθμισμένα) το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να εγκαταστήσεις το πακέτο mailutils (νομίζω έτσι λέγεται).

 

Για δοκίμασε.

 

Μετά δίνεις μια εντολή του στυλ,

echo "Το μήνυμα εδώ" | mail -s "Ο τίτλος εδώ" [email protected]
Αν κάτι δεν πάει καλά υπάρχει και debugging option, ψάξε το λίγο.

 

Αν όλα πάνε καλά, τότε βγάλε τα comments από την γραμμή/γραμμές στο 50unattended-upgrades και δοκίμασε.

 

Συμφωνώ οτι ειναι μια καλή λύση. Εδώ[1] ενα λινκ απο Debian. Επίσης μια καλή σκέψη θα ήταν να γραφτείς να δέχεσαι μαιλ για τα security updates του Debian. Μπορείς να γραφτεις εδώ[2].

 

[1]: https://wiki.debian.org/UnattendedUpgrades

[2]: https://lists.debian.org/debian-security-announce/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...