Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ και Unregistered Δεμάτα


Sotosgl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια ερώτηση, 

 

παλαιότερα είχα πάρει κάποιο tracking και θυμάμαι το είχα βάλει στο σιτε του ελτά και είχα πληροφορίες για την πορεία του δέματος απο την στιγμή που έφτασε Ελλάδα. 

 

Αυτό γίνεται με όλα τα tracking numbers?

 

Γιατί τώρα εχω παραγγείλει απο ebay και πάλι εχω tracking number και θέλω να δω αν θα είναι πάλι δυνατή η παρακολούθηση του και στην Ελλάδα. 

 

Και τα δυο είναι απο ebay, αυτό που πήρα τωρα εχει Economy Int Shipping. Το προηγούμενο δεν θυμαμαι.

 

Επίσης Unregister εννοείτε ενα δέμα το οποίο δεν έχει tracking ή αυτό που δεν ερχεται συστημένο;

Γιατί και με tracking να είναι πάλι έτσι το παρατάνε.

Επεξ/σία από epir21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotosgl εισαι ωραιος μπραβο για το βιντεο σου,ολα πολυ χρησιμα.

 

Κ για να αναφερθω κ στο topic εχω κανει περιπου 230-240 παραγγελιες απο κινεζομερια

 

Λοιπον στα γρηγορα:

 

Banggood= unregister δεματακια απο συνολικα κοντα 150 παραγγελιες μ εφτασαν 135 και οι 15 ολως τυχαιως χαθηκαν ο ταχυδρομος ο παραμυθας μ λεει εγω πατησα κουδουνι,και τ αφησα παρολο π εχω πει αφηνε χαρτι κ θα ερθω ν τα παρω εγω προφανως θελει τ δωρακια του ν παιρνει. (Ευτυχως κ τα 15 χαμενα μ τα εκαναν resent οι κινεζοι χωρις πολλα πολλα με δωρεαν tracking η αγορα ηταν μ paypal)

 

Alixpress=70 παραγγελιες ολα μεχρι 30 ευρω το ανωτερο ηρθαν οι 63 οι 7 "χαθηκαν".Τι να πεις.(μετα άπο πολυ μπλα μπλα μ τα ξαναεστειλαν αφου μ εσπασαν τ νευρα μ τα γνωστα τσεκαρε την διευθυνση σου κ αλλα εκενυριστικα παντα στα ορια των ημερων ωστε ν μην μπορω ν κανω τιποτα μετα αλλα τους ζορισα φουλ!

 

Gearbest=15 παραγγελιες powerbank xiaomi ολα κ ηρθαν! Δεν χαθηκε η να γινει μαιμουδια ουτε με 1,δεν εκανα εννοειτε ολα μαζι παραγγελια αλλα ανα 2-2 και 3-3 ολα unregister μεγαλο ρισκο ν χασω λεφτα κ ομως ηρθαν! (Βλακεια μου τ ξερω) Και φανταστειτε ημουν 100% σιγουρος οτι μ το συγκεκριμενο θ γινει στραβη μ αυτα π ακουγα κ εβλεπα

 

 

Κ εν κατακλειδι:

 

Ποτε μα ποτε το τελευταιο 6μηνο δεν ξαναπηρα χωρις tracking κ θα τ καθιερωσω.δεν αξιζει ουτε ν εισαι στημενος γ το ποτε θ ερθει τ δεμα μην στ παρουν,ουτε ν κινδυνευεις απο ταχυδρομους,delivery,γειτονες κ.α γ να μην δωσεις 1-1.5 ευρω και να εισαι ασφαλης.

 

Γεια σου ρε συναδελφε!

 

Aliexpress μονο ετυχε να μου καθυστερησουν παρα πολυ και τα θεωρησα χαμενα 

Πηρα τα Refunds και μολις μου ηρθαν ξαναεκανα παραγγελια για να μη χασει ο κινεζος τα λεφτα και του ειπα να μη στειλει.

 

Vickmall FastcardTech μου ηρθαν αρκετες φορες ελλατωματικα προιοντα ή DOA και εφαγαν ακυρο.

Ολα μου ηρθαν παντως

 

Banggood μου εστειλαν μαιμουδιες επειδη δεν ειχαν αυτο που ειχα παραγγειλει και αν θυμαμαι καλα 2 δεματα μονο δεν ηρθαν ποτε και αυτα Refund χωρις μα μου

 

Promo φτηνιαρικα απο Geekbuying δεν μου εχουν ερθει 10 πακετα με ταλαιπωρησαν σε θεμα χαμενου REGISTERED δεματος υπερβολικα και εχουν μπει στην αναμονη.

 

Gearbest κανει και θα κανει μαλακιουλες αν δεν τους γραψεις εκθεση στα Order details.

Ψαχνουν αφορμη να στειλουν κατι Unregistered με την προφαση οτι θα αργησει και δεν σε ενημερωνουν ή πειραματιζονται με Beram για να την βγαλουν φτηνα ενω εχεις πληρωσει NL Post και Registered 2euro παραπανω.

Αλλα και εκει λεφτα δεν εχω χασει.

 

Γενικα ειναι μη κατσεις στην περιοδο που πιανει καθε καταστημα την μαλακυνση του.

 

Παντως Unregistered και να χασω λεφτα δεν εχει τυχει ακομα (να χασω το δεμα,υπομονη,χρονο μου αρκετες φορες)

 

 

Να πω ακομα και αυτα Unregistered δεματα υπαρχουν τυχεροι που εχουν προσωπικη θυριδα(p.o box)στο οποιο αναγαστηκα ο ταχυδρομος το βαζει μεσα και το κλειδωνει οπως σε μενα!!!!

Γιαυτο ανεφερα το Ντραφι Ανθουσας σαν παραδειγμα κλειστης κοινωνιας.

Με το που μπαινεις στα αριστερα ολα τα κουτια ομορφα και νοικοκυρεμενα.

Βεβαια μερικα καταστηματα δεν στελνουν σε P.O. boxes και αν ειναι σε ερημικη περιοχη και οχι διπλα στο Κεντρικο Καταστημα σε πιανει ενα αγχος για ακριβα πραγματα.

 

Να κάνω μια ερώτηση, 

 

παλαιότερα είχα πάρει κάποιο tracking και θυμάμαι το είχα βάλει στο σιτε του ελτά και είχα πληροφορίες για την πορεία του δέματος απο την στιγμή που έφτασε Ελλάδα. 

 

Αυτό γίνεται με όλα τα tracking numbers?

 

Γιατί τώρα εχω παραγγείλει απο ebay και πάλι εχω tracking number και θέλω να δω αν θα είναι πάλι δυνατή η παρακολούθηση του και στην Ελλάδα. 

 

Και τα δυο είναι απο ebay, αυτό που πήρα τωρα εχει Economy Int Shipping. Το προηγούμενο δεν θυμαμαι.

 

Επίσης Unregister εννοείτε ενα δέμα το οποίο δεν έχει tracking ή αυτό που δεν ερχεται συστημένο;

Γιατί και με tracking να είναι πάλι έτσι το παρατάνε.

Το Tracking των Ελτα αρχιζει και λειτουργει απο την στιγμη που θα ανοιχτει ο σακος στο αεροδρομιο,μεχρι εκεινο το σημειο απλα αναφερουν οτι ερχεται ενα δεμα και τιποτα αλλο.

 

Unregistered χονδρικα λεω οσα δεματα δεν εχουν Tracking Number και δεν απαιτουν υπογραφη (μη συστημενο).

Δεν τα εβαλα ολα στο ιδιο τσουβαλι γιατι σε μερικες περιπτωσεις δινουν εστω τον υποτυπωδες αριθμο δεματος ή σακου που ψαχνεις μεχρι ενα σημειο στο sky56.cn

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotos gl για την προσωπικη θυριδα δεν στελνουν μονο οταν ειναι κουριερ γιατι δεν χωρανε να μπουν αλλα με ενα email πολυ σπανια βεβαια υπαρχει θεμα..επισης αν δεν ειναι κουριερ σου αφηνουν ειδοποιηση αν ειναι παλι μεγαλο το δεμα..τωρα δεν ξερω τι περιπτωση ακουσες στο οποια ορισμενα καταστημα δεν το δεχονται.Ετσι για το γαμωτο εμενα η προσωπικη θυριδα ειναι διπλα στο βεροπουλο στο ατμ που εχει χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακουσα απλα μου εχει τυχει σε περιπτωση Drop Shipping.

Πες μου ποτε θα παραγγειλεις κατι μικρο και ακριβο :P εχω δουλεψει και κλειδαρας ;)  

Τεσπα για να μην υπαρχουν παρερμηνειες,ανεφερα και στο βιντεο οτι υπαρχουν υποπεριπτωσεις που και τα Unregistered AN δεν τα εχουν φαει στην πορεια ερχονται μια χαρα αλλα σαφως ειναι η μειοψηφια των περιπτωσεων :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι ο ταχυδρόμος της περιοχής μου είναι αρκετά ''καλός''.Θυμάμαι μια μέρα τις προάλλες που μου άνοιξε την εξώπορτα που βρίσκεται το ταχυδρομικό κουτί και δεν τα άφησε εκεί,αλλά προχώρησε παραπέρα (πιο μέσα) στην άλλη πόρτα και μου τα άφησε στο χαλί επάνω.Δεν το περίμενα.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ακουσα απλα μου εχει τυχει σε περιπτωση Drop Shipping.

 

Πες μου ποτε θα παραγγειλεις κατι μικρο και ακριβο :P εχω δουλεψει και κλειδαρας ;)  

 

Τεσπα για να μην υπαρχουν παρερμηνειες,ανεφερα και στο βιντεο οτι υπαρχουν υποπεριπτωσεις που και τα Unregistered AN δεν τα εχουν φαει στην πορεια ερχονται μια χαρα αλλα σαφως ειναι η μειοψηφια των περιπτώσεων

μπακ πάντος εγώ που μένω σε χωριό... τα πέρνω απο το πρακτορίο κανονικά με την υπογραφή μου ( ειμαι 16 ) μια χαρα, αλλα δεν σε ειδοποιούν οτι ήρθε κάτι απλός τους πέρνεις τηλ και ρωτάς, εκτός και εαν βλέπεις απο το tracking οτι εχει φτάσει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mpak. pantos ego meno se xorio kai ta perno apo to praktorio kanonika me tin ipografi mou (eimai 16) mia xara alla den se eidopoioun oti irthe kati aplos toys perneis tilefono kai rotas , ektos kai ean vlepeis apo to tracking exei ftasei sto praktorio.

Διορθωσε το μηνυμα σου,δεν επιτρεπουν Greeklish στο Forum.

 

Ειναι οπως ειπα και στο οδηγο,υπαρχουν εξαιρεσεις.

 

Κλειστες κοινωνιες,ταχυδρομος που ειναι χρονια ο ιδιος ή που η πολιτικη του καταστηματος για τα ασυνοδευτα ειναι αλλιως,θυριδες,μαγαζια κλπ

 

Ελα μου ομως που αυτες ειναι οι εξαιρεσεις και οχι ο κανονας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εργάζομαι εποχιακός διανομέας κι επειδή από παλιά αγόραζα από έξω κι είχα το άγχος Θέλω όσοι αγοράζουν να μη το έχουν.Συστημένα μαζί για υπογραφή, unregistered αν δε χωράνε τότε πάντα ειδοποίηση να έρθουν να το πάρουν και γενικά πολλές εξυπηρετήσεις. Παρολαυτα το μπινελίκι θα πάει σύννεφο αν πχ άργησε να έρθει η ΔΕΗ.

 

Όσο στα ΕΛΤΑ γίνονται προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ πάντα τραγικά άτομα θα εργάζονται. Η πρόσληψη θα πρέπει να είναι στο χέρι το προϊστάμενου ο οποίος στην τελική Αυτός θα έχει μη λειτουργικό γραφείο αν οι υπάλληλοι του είναι τραγικοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πολυ ωραιο το video, το επιβεβαιωνω και τα εχω αντιμετωπισει ΟΛΑ οσα λες. Εκτος απο το τελευταιο με τους διαγωνισμους κλπ. που δεν το ξερω και δεν με ενδιαφερει. Να προσθεσω οτι πολλες φορες οταν παραγγελνω απο ΗΠΑ με USPS unregistered κανω επιτηδες ενα μεγαλο δεμα ωστε ο ταχυδρομος να μην το κουβαλησει και να φερει μονο ειδοποιηση, ως ογκωδες. Αν ομως ημουνα στο κεντρο της Αθηνας οπου "χανονται" δεματα και μεγαλα απο χωρες ΕΕ, (τα κλεβει καποιος απο αυτους που γραφεις  (υπαλληλος απο το αεροδρομιο μεχρι την πορτα του παραληπτη ) το γνωριζω αυτο για τα ΕΛΤΑ σε μια περιοχη εκει στο κεντρο, ΤΟΤΕ πρεπει να ειναι συστημενο. Οχι οτι θα ερθει παλι 100%, αλλα οπως ειπες πολυ σωστα, κατι εχεις στα χερια σου να διεκδικησεις αυτο που χαθηκε, αν συμβει. Και εκτελωνισμο εχω κανει μονος μου (μια φορα που αναγκαστηκα) και ΟΛΑ οσα γραφεις ΙΣΧΥΟΥΝ, και σε συγχαιρω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κοίτα φίλε να θέσω και την δική μου άποψη. Πολλές φορές θα φας ζημιά από αγορές του εξωτερικού. Δεν έχει να κάνει με το πόσο σκατά είναι τα ΕΛΤΑ και πόσο τεμπέληδες είναι τα κομματόσκυλα που έχουν μέσα (ουυ βασικά είναι αυτό αλλά άλλο θέμα) αλλά το ότι πολλές φορές συμβαίνουν. Εγώ το τριγωνάκι που περιγράφεις το έκανα άπειρες φορές και λειτούργησε το 80% αλλά πολλά δέματα κατέληξαν είτε στο νερό, είτε στα χέρια κάποιου άλλου who knows. Το θέμα είναι, αν το ποσό δεν είναι μεγάλο (μιλάμε για <200€) τότε κάνε μια σκληρή γαργάρα και τελείωσες. Έτσι το θεωρώ εγώ δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...