Προς το περιεχόμενο

Το Βρετανικό κοινό εναντιώνεται στην αύξηση της ποινής για διαδικτυακή πειρατεία


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουιζ για δυνατους λυτες...

 

Πριν δεκα μερες, επαιξε μια ταινια στην τηλεοραση.

Επειδη ελειπα απο το σπιτι, την εγραψα σε USB χρησιμοποιωντας την λειτουργια εγγραφης ενος δεκτη DVB-T και την ειδα καποια στιγμη οταν ειχα χρονο.

Διεπραξα αδικημα;

 

Πριν πεντε ημερες, ειπα σε ενα φιλο μου οτι ειδα την ταινια αυτη. Δεν την ηξερε, ενδιαφερθηκε ομως γιατι του ειπα οτι ηταν αξιολογη.

Καθως εχασε την ευκαιρια να την δει στην τηλεοραση, του εδωσα το USB με την εγγραφη της ταινιας.

Tην ειδε το ιδιο βραδυ και μου επεστρεψε το USB.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο φιλος μου;

 

Πριν τρεις ημερες, ενας δευτερος φιλος μου εμαθε οτι ειδαμε την συγκεκριμενη ταινια και ενδιαφερθηκε να την δει.

Του εδωσα το USB και εκεινος αντεγραψε το αρχειο εγγραφης της ταινιας στο laptop του, για την δει οποτε μπορεσει.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο δευτερος φιλος μου;

 

Χθες ενας τριτος φιλος που μενει σε αλλη πολη, εμαθε και αυτος για αυτην την καλη ταινια που δεν εχει δει.

Επειδη δεν βολευει λογω αποστασης να του δωσω το USB με την εγγραφη της ταινιας, την κατεβασε απο torrent.

Διεπραξε αδικημα ο τριτος φιλος μου; Αν ναι, ποσα χρονια φυλακη πρεπει να φαει, για να σωφρονιστει;

 

Επέτρεψε μου να το τροποποιήσω λίγο προς μια διαφορετική κατεύθυνση που δεν έχει αναλυθεί ακόμα και γενικά παρατηρώ ότι δεν αναφέρεται στα αντίστοιχα topic.

 

Ας θεωρήσουμε ότι  το  κατέβασες από torrent και άρα είσαι παράνομος κτλ κτλ

Αναφέρεις στον πρώτο φίλο πόσο καλή ταινία είναι και αυτός την νοικιάζει από ένα dvd club

O επόμενος φίλος εντυπωσιάζεται τόσο που αγοράζει και το βιβλίο μεταφορά του οποίου είναι η ταινία

Ο τρίτος αγοράζει από itunes το soundtrack της ταινίας

Όλοι μαζί πάτε κινηματόγραφο να δείτε το sequel.

 

Αποτέλεσμα είναι ότι χάρη στην πειρατεία σου όχι μόνο δεν βγήκε ζημιωμένη η εταιρία παραγωγής αλλά ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ μιας και απέχτησε έσοδα που δεν τα έβλεπε ΠΟΤΕ αν δεν το είχες κατεβάσει πειρατικά

 

Πουθενά δεν βλέπω να αναφέρεται από τους πολέμιους της πειρατείας και ειδικά τις εταιρίες τα οφέλη που τους έχει προσφέρει που είναι η διαφήμιση και μάλιστα η καλύτερη μορφή διαφήμισης που είναι το Word-of-Mouth.

 

Τρανταχτό παράδειγμα για μένα το Game of thrones που αν έμενε στα στενά πλαίσια των συνδρομητών του HBO δεν θα είχε ούτε το 10% της δημοτικότητας που έχει τώρα και ένα πολύ μικρότερο ποσοστό των εσόδων παρόλο που είναι η πιο κατεβασμένη σειρά.

 

Αυτός που δεν θα πληρώσει για υλικό που κατεβάζει δεν θα πληρώσει ακόμα και αν του στερήσεις την δυνατότητα. Απλά θα κάνει κάτι άλλο. Αυτός που θέλει να πληρώσει θα το κάνει ακόμα και αν το έχει κατεβάσει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέτρεψε μου να το τροποποιήσω λίγο προς μια διαφορετική κατεύθυνση που δεν έχει αναλυθεί ακόμα και γενικά παρατηρώ ότι δεν αναφέρεται στα αντίστοιχα topic.

 

Ας θεωρήσουμε ότι το κατέβασες από torrent και άρα είσαι παράνομος κτλ κτλ

Αναφέρεις στον πρώτο φίλο πόσο καλή ταινία είναι και αυτός την νοικιάζει από ένα dvd club

O επόμενος φίλος εντυπωσιάζεται τόσο που αγοράζει και το βιβλίο μεταφορά του οποίου είναι η ταινία

Ο τρίτος αγοράζει από itunes το soundtrack της ταινίας

Όλοι μαζί πάτε κινηματόγραφο να δείτε το sequel.

 

Αποτέλεσμα είναι ότι χάρη στην πειρατεία σου όχι μόνο δεν βγήκε ζημιωμένη η εταιρία παραγωγής αλλά ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΗ μιας και απέχτησε έσοδα που δεν τα έβλεπε ΠΟΤΕ αν δεν το είχες κατεβάσει πειρατικά

 

Πουθενά δεν βλέπω να αναφέρεται από τους πολέμιους της πειρατείας και ειδικά τις εταιρίες τα οφέλη που τους έχει προσφέρει που είναι η διαφήμιση και μάλιστα η καλύτερη μορφή διαφήμισης που είναι το Word-of-Mouth.

 

Τρανταχτό παράδειγμα για μένα το Game of thrones που αν έμενε στα στενά πλαίσια των συνδρομητών του HBO δεν θα είχε ούτε το 10% της δημοτικότητας που έχει τώρα και ένα πολύ μικρότερο ποσοστό των εσόδων παρόλο που είναι η πιο κατεβασμένη σειρά.

 

Αυτός που δεν θα πληρώσει για υλικό που κατεβάζει δεν θα πληρώσει ακόμα και αν του στερήσεις την δυνατότητα. Απλά θα κάνει κάτι άλλο. Αυτός που θέλει να πληρώσει θα το κάνει ακόμα και αν το έχει κατεβάσει.

Νομίζω ότι δεν έχει τετοιους φίλους που θα κάτσουν να πληρώσουν για όλα αυτά....

Πές μου τον φίλο σου να σου πω ποιος είσαι. Εγώ δεν θα ανεχομουνα να έχω φίλο ο οποίος θα έπαιρνε την ταινία ενώ θα μπορούσα να την κάψω σε DVD καλύτερα απο το video club. Για βιβλίο ίσως ναι , αλλα να θεωρούμε ότι έχουν κέρδος απο αυτό το λόγο,οι εταιρείες και απο την άλλη να κυνηγάνε την πειρατεία ....κάπου δεν στέκει λογικά.

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο! Με την αντιγραφή από τον διπλανό αποκτάς ένα συγκριτικό πλεονέκτημα. Με την αντιγραφή και θέαση μιας ταινίας, τι πλεονέκτημα αποκτάς; Γλιτώνεις λεφτά, θα πεις. Αλλά ποιος σου λέει ότι εάν δεν έκανες αντίγραφο, θα αγόραζες την ταινία; Και τι σχέση έχει το "να δουλεύει ένας, οι υπόλοιποι να κάθονται";

 

Αν και στην Ελλαδα αυτό συμβαίνει, 7 έχουν δουλειά, 1 δουλεύει και οι υπόλοιποι καθονται - και στον δημόσιο και στο ιδιωτικό τομέα! Και, παραδόξως, η δουλεία βγαίνει!!!

 

"Με το να αντιγράφεις αποκτάς πλεονέκτημα"...

 

Απλώς κοροϊδεύεις τον εαυτό σου φτάνοντας σε  αποτελέσματα που δεν ανταποκρίνονται στις πραγματικές σου γνώσεις και δυνατότητες.

 

Η δουλειά στην Ελλάδα δε βγαίνει! Έχουμε χαμηλό συντελεστή παραγωγικότητας, χαμηλό επίπεδο ανταγωνιστικότητας, αναξιοπιστία!

Η δουλειά βγαίνει όπως πρέπει όταν δουλεύουν πραγματικά και οι 7, με σωστή δομή οργάνωση και πλάνο.

Αν θεωρείς ότι η δουλειά βγαίνει, τότε έχεις πολύ χαμηλά standards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλειά στην Ελλάδα δε βγαίνει! Έχουμε χαμηλό συντελεστή παραγωγικότητας, χαμηλό επίπεδο ανταγωνιστικότητας, αναξιοπιστία!

Η δουλειά βγαίνει όπως πρέπει όταν δουλεύουν πραγματικά και οι 7, με σωστή δομή οργάνωση και πλάνο.

Αν θεωρείς ότι η δουλειά βγαίνει, τότε έχεις πολύ χαμηλά standards

εχει δικιο ομως. η δουλεια βγαινει ακομα κι αν δουλευει 1 στους 7, πολυ απλα γιατι η συγκεκριμενη δουλεια απαιτει ΕΝΑ ατομο...οι υπολοιποι μπηκαν απο παραθυρα/χαραμαδες/ κλπ ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο πότε το να κλέβεις ένα προιόν είναι open right; 

Ειναι ψηφιακό, δεν είναι έντυπο, "υλικό". Έχει τον ίδιο όγκο όπως ένας λόγος που θα ακούσεις σε μια συνέλευση ή μια θεατρική παράσταση από θίασο σε πλατεία.

 

Από πότε άϋλα προϊόντα χρεώνονται έξω από εξειδικευμένα καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ψηφιακό, δεν είναι έντυπο, "υλικό". Έχει τον ίδιο όγκο όπως ένας λόγος που θα ακούσεις σε μια συνέλευση ή μια θεατρική παράσταση από θίασο σε πλατεία.

 

Από πότε άϋλα προϊόντα χρεώνονται έξω από εξειδικευμένα καταστήματα;

Απλά αλλάζει το μέσο. Δεν μπορείς να πεις δεν είναι υλικό γιατι ακόμα και τα ηλεκτρόνια έχουν μάζα. Ακόμα και ο ήχος στην πλατεία τον ακούς μόνο όταν κάποιος φωνάζει.

Το μηχανάκι είναι και αυτό ένα μέσο που όλοι έχουμε αποδεχτεί να κάνουμε τα στραβά μάτια όταν περνάει μέσα απο τις λωρίδες κυκλοφοριας δίπλα απο τα αυτοκίνητα και όχι πίσω απο αυτά.

Τα ίδια στραβά μάτια κάνουμε για το ψηφιακό περιεχόμενο που κυκλοφορεί ανάμεσα μας. Ουτε το μηχανάκι είναι κανονικά νόμιμο ουτε το ψηφιακό περιεχόμενο. Πάντα βάσει κανόνων ΚΟΚ για το ένα και νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια χαρούλα δηλαδή.

Είσαι ανεργος και δε τα βγάζεις πέρα; Κατεβάζεις ταινίες , σε πιάνουν και πας φυλακή για 10 χρόνια. 

Φαϊ, ύπνος όλα πληρωμένα.

 

Μόλις βγεις, ξανά το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρούλα δηλαδή.

Είσαι ανεργος και δε τα βγάζεις πέρα; Κατεβάζεις ταινίες , σε πιάνουν και πας φυλακή για 10 χρόνια. 

Φαϊ, ύπνος όλα πληρωμένα.

 

Μόλις βγεις, ξανά το ίδιο.

Mου θύμισες την ιστορία του αρρωστου ηλικιωμένου ληστή τράπεζας στην αμερική,που εκανε ληστεία 1 δολαρίου,και μετά περιμενε υπομονετικα την συλληψη του,απλα γιατί ως κρατούμενος δικαιούνταν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη που δεν μπορούσε να παρέχει στον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...