Προς το περιεχόμενο

Απορια για ebay με την ασφαλεια χρηματων απο αγορα αν ο πωλητης δεν στειλει το προιον.


nivek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα χρήματα θα τα πάρει ο πωλητής μόνο αν εσύ μέσα σε διάστημα 1-2 μηνών δεν κάνεις αναφορά ότι έχεις πρόβλημα με την παραλαβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σε ποσο καιρο πρεπει να κανω αναφορα  αν  ιπαρχει πρβλημα δηλαδη΄;;';;

δηλάδη  πες οτι παραγγελνο ενα προιον  κανο την  αγορα μεσο παυπαλ  τα λεφτα ειπες δεν πανε στον πωλητη ετσι; αλλα εινε στο paypal  ετσι;;; ... οποτε αν πχ  στο διαστημα τον 20 ιμερον δεν ερθει το προιον στο σπιτι μου εγω τι πρεπει να κανω;;;


να κανω και μια χαζη ερωτηση πχ πες οτι μου ερχετε το προιον  οκ στο σπιτι μου..,  και  εγω πχ  λεο οτι δεν εχει ερθει με σκοπο να παρω και το προιον αλλα και τα λεφτα πισο  πως το paypal px θα και το ε-bay  θα καταλαβουνε οτι το προιον μου ειρθε σπιτι και οτι εγω πχ   ειπα ψεματα πχ οτι δεν εχει ερθει με σκοπο να παρω και το προιον και  τα λεφτα μου και να ειμε κερδισμενος σε ολα;;

 

 

 

δεν  ειπα οτι θα το κανω δεν ειμε απατεωνας απλα θελω να δω σε,  αυτην την περιπτωση τι γινετε;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το κανεις θα σε καρφωσω εγω προσωπικα και θα σου κανουν κατασχεση του τραπεζικου σου λογαριασμου,δεν ειναι δυσκολο να βρουμε ποιος πηρε τετοιο λεβγιε απο την Ελλαδα ;) 

Το δεμα θα ερθει Registered με Tracking Number στο ονομα σου και απαιτει υπογραφη σου για να το παραλαβεις οποτε δεν μπορεις να πεις δεν το πηρα.

 

Εχει ηδη φυγει καταγγελια (ευχαριστω xaerialtwistx)  για την ΜΔ και το ΚΔ για τους διευθυντες που επιτρεπουν σε τυπους να ψαχουλευουν δεματα και να διαλεγουν 5 6 ασυνοδευτα και να τα παιρνουν σπιτι και ανοιγουν μαγαζια με αγγελιες στο Insomnia.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη ερώτηση σου μπορείς να κάνεις αίτημα όπως είπα και σε προηγούμενα post. Το πως θα το κάνεις το έχει μέσα στις επιλογές της παραγγελίας. μέσα σε 1-2 μήνες πρέπει να έχεις ανοίξει αίτημα αν έχεις κάποιο πρόβλημα αλλιώς το e-bay θεωρεί ότι δεν έχει κάτι και του δίνει τα χρήματα.

Στην δεύτερη ερώτηση δεν είμαι τόσο ψαγμένος αλλά υποψιάζομαι πως αν ο πωλητής επικοινωνήσει με το ταχυδρομείο της περιοχής του θα μάθει πως εσύ έχει λάβει το αντικείμενο και δεν θα πάρεις χρήματα, αντιθέτως αν το κάνεις αυτό ίσως και να σε κάνουν ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε  φιλε δεν ειμε απάτεωνας απλα ερωτησεις κανω


απλα λεω οτι το προιον δεν θα εχει tracking number οταν ερθει σπιτι μου ομως

 

 

γιατι τον ειχα ρωτησει  και  του ειχα πει  να μου εδινε το tracking  number και λεει οτι δεν εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απορία σου είναι εύλογη, και εγώ στην αρχή την ίδια απορία είχα (μια από τις πολλές). Οπότε να ρωτάς :)

 

Για δέματα μεγάλου ποσού που έρχονται συστημένα δεν μπορείς να το κάνεις αυτό για το λόγο που σου είπε ο sotosgl.... Ίσως να γίνεται στα μικρά δέματα.... εγώ πχ είχα πάρει ένα μπρελόκ το οποίο δεν έφτασε ποτέ. Μίλησα με τον πωλητή και μου είπε ότι αγνοείτε η τύχη του και καταλήξαμε να μου στείλει άλλο χωρίς επιπλέον πληρωμή φυσικά. Αυτό γίνεται γιατί τα μικρά και μη συστημένα δέματα στα πετάει ο ταχυδρόμος στην πόρτα χωρίς να δει στοιχεία για το ποιος είσαι... Έτσι είναι στο έλεος του κάθε ένα που μπορεί να τα κλέψει πριν εσύ προλάβεις να τα πάρεις. Όπως και στο έλεος των ανθρώπων στα ταχυδρομεία (βλεπε post του sotosgl).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αν χανονται ολα τα δεματα στο τελος θα σου πουν δεν εισαι τυχερος αγορι μου...

δεν μπορεις να ξαναγορασεις απο εδω...

 

Παντα να ξερεις οτι παιζει ρολο το προφιλ που εχεις... εγω ταλαιπωρουμαι με μια συναλλαγη 160$ (πρωτο μου claim), μετα απο πολλες χιλιαδες ευρω στο pp και δεν εχω βρει ακομη ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εννοεις οτι μπορει να μην ερθει και ποτε σπιτι μου δηλαδη;;;

 

 

ο κουριερ  δηλαδη θα εινε τοσο  βλακας δηλαδη αν δει οτι τα στοιχεια μου πχ εινε΄΄  

 

 
 
 
θα ερθει με αυτο..
 
Shipping:
GBP 15.25 (approx. EUR 19.79) International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program  See details
 
 
Item location:
Hebburn, United Kingdom
 
δηλαδη θα εινε το  βλακας δηλαδη;;;;
 
 
 
και κατι αλλο αν σε περιπτωση δεν ερθει σπιτι μου σε ποσο καιρο πρεπει να το αναφερω αυτο στο e-bay;;
 
στις 15 μερες δηλαδη΄;;;;πρωτου  ολοκληρωθει ενας μηνας εννοω;;;
Επεξ/σία από nivek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δεμα σου δεν απαιτει υπογραφη δεν εχει καμια υποχρεωση ο ταχυδρομος να στο δωσει στα χερια.

 

Οποτε αρχιζουν τα ωραια.

 

Ιδανικη περιπτωση να βρεις ενα δεμα στο γραμματοκιβωτιο σου/στην πορτα του σπιτιου σου ή αν εχεις "δικο σου" ταχυδρομο και τα δινει σε γειτονες,συγγενεις ή τα κραταει.

 

Λιγοτερο ιδανικες περιπτωσεις

 

Να το φερει μεν ο ταχυδρομος αλλα να το εχουν βουτηξει φυλλαδιαδες,περαστικοι,γυφτοι κανενας γειτονας και γενικα οποιος δει ενα εκτεθειμενο δεμα και του γυαλισει ;) 

Να κανει συλλογη ο ταχυδρομος με ασυνοδευτα.

 

Να κανουν συλλογη τα φιλαρακια στο ΚΔ ή ΜΔ κανοντας πλιατσικο.

 

Bonus Γκρινια

 

Τα ταχυδρομεια σου λενε οτι σε Registered συστημενο δεμα μορφης φακελου δεν μπορουν να στο φερουν σπιτι γιατι ειναι πανω απο το οριο που εχουν θεσει σε διαστασεις και βαρος....

Για εναν περιεργο λογο ομως τα ασυνοδευτα δεματα μεχρι και σε μεγεθος κουτας τα φορτωνουν στον ταχυδρομο μια χαρα και το 90% εξαφανιζονται   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φίλε, διάβαζε ποιο προσεκτικά αυτά που σου λέμε. Εσύ είσαι στην κατηγορία συστημένου λόγο μεγάλου χρηματικού ποσού, οπότε θα σου έρθει, μην αγχώνεσαι. Εγώ μιλούσα για δέματα της τάξης 2-3 ευρώ να γίνει η στραβή και να τα κλαις. Ο courier δεν είναι βλάκας, θα τα φέρει στη σωστή διεύθυνση. Απλά τα μη συστημένα μπορούν να τα πάρουν οι άνθρωποι του ταχυδρομείου (παράνομα φυσικά).

 

Απ ότι βλέπω τις καλύτερες εξηγήσεις τις έχει κάνει ο sotosgl εδώ, οπότε διάβασε προσεκτικά αυτά που σου λέει.

Μπράβο σου κιόλας για την καταγγελία φίλε!! Το έχουν χέσει το πράγμα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισε σιγουρος οτι ειμε στην  κατηγορια του συστημενου;;;;;θα ερθει με αυτο..

 
Shipping:
GBP 15.25 (approx. EUR 19.79) International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Programm...
 
 
δηλαδη  υπαρχει περιπτωση καποιος πχ να παρει αυτο που αγορασα δηλαδη΄΄;;;; απο το coyrier δηλαδη΄΄΄΄;;;;
 
 
πως καταλαβαινει οτι ειμε στην  κατηγορια του συστημενου:;; απο αυτο.,;;;

International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Programm..'''';;;;;


τι σημενει αυτο΄;;;Includes international tracking΄΄΄΄;;;

 

μπορει καπιος να μου το εξηγησει σας παρακαλω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εννοεις οτι μπορει να μην ερθει και ποτε σπιτι μου δηλαδη;;;

 

 

ο κουριερ  δηλαδη θα εινε τοσο  βλακας δηλαδη αν δει οτι τα στοιχεια μου πχ εινε΄΄  

 

[...]
 
θα ερθει με αυτο..
Shipping:
GBP 15.25 (approx. EUR 19.79) International Priority Shipping to Greece  via the Global Shipping Program 
 
 
Item location:
Hebburn, United Kingdom
 
δηλαδη θα εινε το  βλακας δηλαδη;;;;
 
 
 
και κατι αλλο αν σε περιπτωση δεν ερθει σπιτι μου σε ποσο καιρο πρεπει να το αναφερω αυτο στο e-bay;;
 
στις 15 μερες δηλαδη΄;;;;πρωτου  ολοκληρωθει ενας μηνας εννοω;;;

 

 

Γράψε και τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας αν δεν σε πειράζει..  :-D  :-D

Ποτέ μην  δίνεις τα προσωπικά σου στοιχεία σε αγνώστους . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το υποψιάζομαι λόγο χρημάτων, δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει τρόπος να το δεις από το e-bay (εκτός φυσικά του να επικοινωνήσεις με τον πωλητή για να σου λύσει την απορία). Συνήθως τέτοια δέματα στη συντριπτική τους πλειοψηφία στέλνονται συστημένα. Αν τώρα κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει τρόπος να το δούμε αυτό μέσω e-bay τότε ας πει να μάθουμε. Πριν από πόσο καιρό έκανες την παραγγελία;

 

Επίσης σβήσε τα στοιχεία σου από πάνω. Ποτέ δεν ξέρεις πως θα τα χρησιμοποιήσει κάποιος (εκτός φυσικά και αν είναι ψεύτικα). +1 visualizer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...