Προς το περιεχόμενο

Canon SX60 vs Nikon P900 vs Panasonic FZ1000 vs Panasonic FZ72 vs


Nikolas7_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες, εχω την canon SX1, με οπτικο ζουμ 20x, και σκεφτομαι να την αντικαταστησω για 2-3 λογους.

Περα απο το γεγονος οτι εχει αυξηθει πολυ το ζουμ, βασικος λογος ειναι οι αυξημενες δυνατοτητες στο βιντεο (slow motion , 4K κτλ ) που εχουν πολλες νεες, και ισως η ποιοτητα φωτογραφιας που δεν ξερω αν εχει ξεπεραστει η δικη μου καθως θεωρειται απο τις κορυφαιες που εχουν βγει σε αυτο το ειδος.. Εξαλλου η canon δεν εβγαλε ποτε αντικαταστατη.

Οι επιλογες που θεωρω οτι εχω ειναι η SX60 η οποια παντου διαβαζω οτι εχει κακη ποιοτητα φωτογραφιας σε σχεση με την SX50, Και με προβληματιζει αυτο, η Ρ900 της nikon που μοιαζει η πιο ολοκληρωμενη, η FZ1000 της panasonic η οποια εχει αισθητηρα μεγεθους 1" και θεωρω οτι θα ειναι κορυφαια στην ποιοτητα αλλα με 16x ζουμ και δεν ξερω αν θελω να εχω τοσο λιγο (οχι οτι δεν ειναι πολυ αλλα επειδη παω σε βουνα κτλ, θελω το πολυ ζουμ). και η FZ72 που εχει ζουμ αλλα δεν ξερω αν αξιζει σε σχεση με αυτη που ηδη εχω.

 

Δεν επελεξα καθολου sony, olympus καθως δεν τις θεωρω ποιοτικες (οι σονυ πιστευω χαλανε πιο ευκολα απο οποιαδηποτε αλλη μαρκα και η olympus ποτε δεν μαρεσε, ειχε ενας φιλος 2-3 μοντελα της αντιστοιχης σειρας της δικης μου και οι φωτογραφιες του απο χρωματα και ποιοτητα ηταν χαλια, και απο τοτε της εριξα ακυρο της εταιρειας..).

 

Εσεις τι λετε, αξιζει να κανω μεταβαση? μηπως ειναι νωρις σε σχεση με αυτη που εχω, και πρεπει να περιμενω να βελτιωθει η ποιοτητα της φωτογραφιας του λιγο ακομα? ή πχ να βγουν νεα μοντελα που να εχουν καλυτερη ληψη βιντεο, πιο πολλα fps Κτλ?

 

Πχ την SX1 την περιμενα 2-3 χρονια, δηλαδη τα standards που ειχα με ειχαν αποτρεψει απο το να παρω ψηφιακη γιατι ηθελα ολα οσα εχει η SX1 Και οταν την παρουσιασε ενιωσα οτι ηταν η απολυτη ψηφιακη (εχει continous shooting απειρο με 4fps, οχι ριπη των 12 πχ και τελος, και γενικα ειναι μια καλη καμερα αλλα η φωτογραφιας της δε με ενθουσιαζει παντα.και ηθελα λιγο ακομα ζουμ, ειδικα για ληψεις πανσεληνου και βουνων.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα, το θεμα ειναι οτι δεν φωτογραφιζω πλεον. Η ποιοτητα των κινητων ειναι σε τοσο καλα επιπεδα που για τις πολλες φωτο χρησιμοποιω το κινητο. Αν θελω να χρησιμοποιησω την ψηφιακη, αυτο θα το κανω οταν θα παω σε καμια κορυφη βουνου οπου θα εχεις τοπια μακρινα και κοντινα, πχ καποιο πουλι, καποιο λουλουδι κτλ, ή σε αθλητικες δραστηριοτητες αν θελω ποιοτικη φωτο και βιντεο  slow motion καλυτερο απο του κινητου. Γενικα λιγη χρηση καθως δεν μπορω το κουβαλημα. Γιαυτο δεν εχω παρει SLR καθως διαπιστωσα οτι δεν θα τη χρησιμοποιω ποτε. Επισης και βραδινες βγαζω, πχ στο καστρο στη μονεμβασια με πανσεληνο μπορεις να πιασεις φοβερες φωτογραφιες με κλειστρο στα 5-10".. αλλα και το ιδιο το φεγγαρι.

Η Sx60 θα ηταν πρωτη μου επιλογη αν ειχε μικροτερο F και αν δεν ειχα ακουσει τοσα αρνητικα σχολια.

Επισης η panasonic με τον αισθητηρα 1" αν ειχε μεγαλο ζουμ θα ηταν επικρατεστερη. Τωρα προσωπικα νομιζω η P900 οτι ειναι η καλυτερη, αλλα δεν ξερω αν θα δω καλυτερη ποιοτητα φωτογραφιας,χρωματων, εκθεσης κτλ σε σχεση με αυτη που εχω..

Επεξ/σία από Nikolas7_7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες που θες να παρεις δεν ειναι κομπακτ, ειναι bridge, οποτε αναγκαστικα λογω μεγαλου ζουμ οι φακοι γινονται τεραστιοι και το μεγεθος της καμερας μεγαλωνει ασχημα.

 

προφανως και η αλλη με 1" αισθητηρα δε μπορει να εχει τοσο ζουμ, γιατι θα ηταν 5 κιλα μετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες που θες να παρεις δεν ειναι κομπακτ, ειναι bridge, οποτε αναγκαστικα λογω μεγαλου ζουμ οι φακοι γινονται τεραστιοι και το μεγεθος της καμερας μεγαλωνει ασχημα.

 

προφανως και η αλλη με 1" αισθητηρα δε μπορει να εχει τοσο ζουμ, γιατι θα ηταν 5 κιλα μετα :P

ναι το ξερω, γιαυτο χρησιμοποιω λιγο την ψηφιακη, αλλα απο το να παρω SLR Που το κουβαλημα ειναι πολυ περισσοτερο, με αυτη τη λυση βολευομαι..οσο για αυτη με την 1"αισθητηρα, ναι μαλλον κακως την εβαλα, νομιζω οτι η Ρ900 ειναι καλυτερη της sx60, τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλειεται, αλλα ειναι τοσο μικρες η διαφορες που θα σου προτεινα να μη αναβαθμισεις.

και αυτο ενισχυεται απο το οτι δεν ξερεις τι θελεις :D

μπηκες στο τρυπακι του υπερκαταναλωτισμου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αποκλειεται, αλλα ειναι τοσο μικρες η διαφορες που θα σου προτεινα να μη αναβαθμισεις.

και αυτο ενισχυεται απο το οτι δεν ξερεις τι θελεις :D

μπηκες στο τρυπακι του υπερκαταναλωτισμου :)

 

Δε νομιζω οτι γιαυτο μπηκα στο τρυπακι. Ο λογος που θελω να την αλλαξω ειναι οτι εχει αργη εστιαση, σε κοντρα ηλιο δεν ειναι τοσο καλη καθως δεν εχει hdr, εχει μια λειτουργια αλλα δεν αποδιδει οπως θελω να πιστευω οτι αποδιδουν οι καινουριες. Επισης το ζουμ ειναι αρκετο, αλλα ειδικα σε φωτογραφιες οπως το φεγγαρι θα ηθελα ενα 40αρι, σε πανσεληνους ειναι φοβερο να βλεπεις τους κρατηρες σε τοσο καλη ποιοτητα..

Τελος, δεν ξερω αν θα εχω βελτιωμενη ποιοτητα φωτογραφιων, καθως πολλες φορες δεν με ικανοποιει, αλλα πιθανον να μην μπορει καμιααλλη να αποδοσει καλυτερα, αν δεν εχει καλυτερο αισθητηρα. Τελος, το γεγονος οτι εχουν wifi και παιζεις τα δεδομενα στο κινητο ή σε smart TV κατευθειαν (φανταζομαι θα γινεται) ειναι μια ευκολια. Σιγουρα δεν εχω κανα σπουδαιο λογο να αλλαξω, αλλα ισως ακομα πουλιεται η SX1, και με λιγα χρηματα να αξιζει να αναβαθμιστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι η καινουρια που θα παρεις πιθανοτατα θα εχει κι αυτη αργη εστιαση, το κοντρα στον ηλιο θα ειναι σιγουρα κι αυτο χαλια( εχει σχεση με το μεγεθος σενσορα aka dynamic range) το ζουμ το θες μονο για να τραβας μια φορα το μηνα το φεγγαρι? :P

 

ποσο πιανει η δικια σου αμα τη πουλησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι η καινουρια που θα παρεις πιθανοτατα θα εχει κι αυτη αργη εστιαση, το κοντρα στον ηλιο θα ειναι σιγουρα κι αυτο χαλια( εχει σχεση με το μεγεθος σενσορα aka dynamic range) το ζουμ το θες μονο για να τραβας μια φορα το μηνα το φεγγαρι? :P

 

ποσο πιανει η δικια σου αμα τη πουλησεις?

καλα δεν περιμενω να πιασει πολλα. 150 πιστευω αξιζει καθως ειναι καλη καμερα και σαν καινουρια. Τωρα το οτι θα χρησιμοποιω την νεα μονο για μια φορα το μηνα, δεν με απασχολει. και 5 φορες το χρονο ναναι θελω να το ευχαριστιεμαι..Τελος παντων, ισως θα το σκεφτω για SLR πια, καθως μονο ετσι εχεις ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομιζω να πιασει πανω απο 100.

ειναι 7 χρονων μοντελο...

θα μπορουσες να τη κρατησεις και να παρεις μια δευτερη που να εστιαζει στη ποιοτητα και οχι στα "χαρακτηριστικα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτουσα αυτες μεχρι 200 και δε νομιζω οτι ειναι καλυτερες απο την δικη μου σε θεμα ποιοτητας. Τελος παντων, η αληθεια ειναι οτι δεν καιγομαι για αλλαγη, οποτε θα το αφησω ετσι και θα παω σε SLR μελλοντικα μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...