Προς το περιεχόμενο

Πτυχίο ΤΕΙ και μεταπτυχιακό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ξέρω ότι το θέμα έχει ειπωθεί πολλές φορές αλλά θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω την γνώμη σας.

 

Είμαι απόφοιτος του τμήματος ΜΗΥΣ του ΤΕΙ Πειραιά. Έχω βαθμό πτυχίου 8.10 και έχω πάρει 1 υποτροφία από το ΙΚΥ (περιμένω και άλλες 2 να ανακοινωθούν και όταν βλέπουμε). Τελείωσα, στα 4 χρόνια και φέτος κάνω CCNA σαν έξτρα επειδή με ενδιαφέρουν και τα δίκτυα αρκετά. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακά και να ξεκινήσω από το χειμερινό εξάμηνο. Έχω βρει κάποια που με ενδιαφέρουν και θα τα αναφέρω παρακάτω

 

Επιστήμη των Υπολογιστών ΟΠΑ (Δίκτυα Υπολογιστών και Επικοινωνιών και Ασφάλεια Δικτύων και Υπολογιστών)

Δικτύωση Υπολογιστών (ΔΙΚ) ΕΚΠΑ

Πληροφοριακά Συστήματα ΟΠΑ (Ασφάλεια πληροφοριών και συστημάτων)

Δικτυακά Συστήματα ΑΠΘ

Προηγμένα Συστήματα Πληροφορική  Παν Πειραιά (Τεχνολογίες Διαχείρισης Ασφάλειας)

Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών Πάτρα

Ολοκληρωμένα Συστήματα Υλικού και Λογισμικού Πάτρα

Τεχνολογίες Συστημάτων Υπολογιστών και Δικτύων Παν. Μακεδονίας

 

Τα περισσότερα είναι προς την κατεύθυνση των δικτύων αν και με ενδιαφέρει αρκετά και το hardware (Παν Πατρών) απλά λόγο αγοράς εργασίας νομίζω είναι πιο κακή επιλογή. Δεν ξέρω και πολλά βεβαία.

 

Θεωρείται αυτά τα μεταπτυχιακά ως καλές επιλογές; Αν ναι πιστεύετε ότι γενικά έχω αυξημένες πιθανότητες να με πάρουν; Κυρίως ρωτώ λόγο του πτυχίου ΤΕΙ

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε παρουν 99% για ΜΔΕ , στο ΕΚΠΑ εχει πολυ καλα ΜΔΕ

 

http://www.di.uoa.gr/postgraduate/post_program/future_students

 

http://www.di.uoa.gr/node/1560

 

 

(Κι εγω εκει εκανα μεταπτυχιακο κι ειμαι απο ΤΕΙ Ηλεκτρονικων Μηχανικων ΤΕ του ΤΕΙ Πειραια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω να σε ρωτησω θελω παλι για την σχολη γιατι με ενδιαφερει-

τι γλωσσες μαθενετε?

τι κατευθυνσεις υπαρχουν?

Οταν ημουν εγω στο πρωτο ετος καναμε Visual Basic και C.Τωρα πια νομιζω κανουν μονο C. Γενικα υπαρχουν 2 μαθηματα που κανεις Java, 1 μαθημα που κανεις HTML,PHP,CSS,JAVASCRIPT, 1 μαθημα για Mysql και υπραρχουν ακομα αρκετα μαθηματα που θα συναντησεις με C οπως αλγοριθμοι, προγραμματισμος πυρηνα, λειτουργικα κλπ..

 

 

ευχαριστώ και για την απαντηση dritan90 και Asmodeus21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ευχαριστώ και για την απαντηση dritan90 και Asmodeus21

εγω δεν απαντησε σε κατι-μαλλον τον englishspeaking εννοεις πιο πανω

 

εγω ευχαριστω για την απαντηση Βασικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν απαντησε σε κατι-μαλλον τον englishspeaking εννοεις πιο πανω

 

εγω ευχαριστω για την απαντηση Βασικα

Α και κατευθυνσεις δεν υπαρχουν μονο στο 5,6,7 εξαμηνο διαλεγεις απο μαθηματα επιλογης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατευθυνσεις δεν υπαρχουν μονο στο 5,6,7 εξαμηνο διαλεγεις απο μαθηματα επιλογης.

ελεγα να δωσω κατακατηριες στο τμημα αυτο γι αυτο σε ρωτησα-αλλα μην σου χαλασω το θεμα--

 

ο επομενος να μεινει στο θεμα και στις αποριες του@Silenthunter

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι απόφοιτος του τμήματος ΜΗΥΣ του ΤΕΙ Πειραιά. Έχω βαθμό πτυχίου 8.10 και έχω πάρει 1 υποτροφία από το ΙΚΥ (περιμένω και άλλες 2 να ανακοινωθούν και όταν βλέπουμε). Τελείωσα, στα 4 χρόνια και φέτος κάνω CCNA σαν έξτρα επειδή με ενδιαφέρουν και τα δίκτυα αρκετά. Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακά και να ξεκινήσω από το χειμερινό εξάμηνο. Έχω βρει κάποια που με ενδιαφέρουν και θα τα αναφέρω παρακάτω

 

Επιστήμη των Υπολογιστών ΟΠΑ (Δίκτυα Υπολογιστών και Επικοινωνιών και Ασφάλεια Δικτύων και Υπολογιστών)

Δικτύωση Υπολογιστών (ΔΙΚ) ΕΚΠΑ

Πληροφοριακά Συστήματα ΟΠΑ (Ασφάλεια πληροφοριών και συστημάτων)

Δικτυακά Συστήματα ΑΠΘ

Προηγμένα Συστήματα Πληροφορική  Παν Πειραιά (Τεχνολογίες Διαχείρισης Ασφάλειας)

Επιστήμη και Τεχνολογία Υπολογιστών Πάτρα

Ολοκληρωμένα Συστήματα Υλικού και Λογισμικού Πάτρα

Τεχνολογίες Συστημάτων Υπολογιστών και Δικτύων Παν. Μακεδονίας

 

Τα περισσότερα είναι προς την κατεύθυνση των δικτύων αν και με ενδιαφέρει αρκετά και το hardware (Παν Πατρών) απλά λόγο αγοράς εργασίας νομίζω είναι πιο κακή επιλογή. Δεν ξέρω και πολλά βεβαία.

 

Θεωρείται αυτά τα μεταπτυχιακά ως καλές επιλογές; Αν ναι πιστεύετε ότι γενικά έχω αυξημένες πιθανότητες να με πάρουν; Κυρίως ρωτώ λόγο του πτυχίου ΤΕΙ

 

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε πάρουν στα μεταπτυχιακά που κοιτάς. Δες τα προγράμματά τους, τι μαθήματα/κόστος κτλπ έχουν και όποια σε ενδιαφέρουν στείλε αιτήσεις. Γενικά η πληροφορική πουλάει και αξίζει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεγα να δωσω κατακατηριες στο τμημα αυτο γι αυτο σε ρωτησα-αλλα μην σου χαλασω το θεμα--

 

ο επομενος να μεινει στο θεμα και στις αποριες του@Silenthunter

Δεν χαλάς κάτι σιγά ότι άλλο θες ρώτα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...